You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Metin2 RO. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

121

Saturday, January 19th 2013, 2:02pm

SUNT SURA ARME LVL 80 POSTEZ PENTRU SFATURI....
INCERC SA FARMEZ LA CAPITA HUASHIN SI YONGAN.. INSA CHIAR SI CU BUFF NICI O SANSA SA REZIST BINE,,, MA ARDE DE ALBASTRE SI EVENTUAL DISPARE SI TAISU....
PANA REFAC TAISU... SUNT PE JOS:))
ITEMELE MELE SUNT:
1)CASCA CU COARNE+7 15MAGIE 20DIAVOL 12reg PV 12reg PM 6vant
2)scut vultur+9 imun 20diavol 20esoterici 20animale 3reflexie atac corporal
3)cizme de piele+9 1500pv 10 critic intentionez sa iau unele+9 2000pv 10critic 15sabie dar numi dau seama la ce ma ajuta sabia .... toti imi zic ca este necesara,,,
4)platosa yin yang+9 10sageti 10abs PM 2000 PV 6sabie 10magie graba si pitularii+4
5)colier de ametist+9 1500pv 15sageti
6) abanosi+9 10sageti 20diavol 10furt Sp(habar nu am la ce foloseste) 5rez otrava
7)bratara de cristal+9 1500pv 10vampiri 20diavol
8 ) /// otravita+6 medie 35 si 5hh monstrii/fatala/reintoarcerii+4
9) mistret 420ore

Ce trebuie sa mai completez.... sugestii pareri... noi achizitii...

122

Saturday, January 19th 2013, 2:22pm

3)cizme de piele+9 1500pv 10 critic intentionez sa iau unele+9 2000pv 10critic 15sabie dar numi dau seama la ce ma ajuta sabia .... toti imi zic ca este necesara,,,
Practic apararea sabie nu te ajuta cu nimic in pvm, ci doar in pvp.
4)platosa yin yang+9 10sageti 10abs PM 2000 PV 6sabie 10magie graba si pitularii+4
Serios? Bunusurile sunt foarte bune dar lipsa de aparare se cunoaste foarte tare, incearca sa-ti cumperi un otel.

Bossi din v4 iti absorb albastra orice-ai face.
Sfaturi:
  • Pentru a primit un dmg mai mic bate pe primul boss (capitan) nu pe general (cel care iese dupa ce ai omorat capitanul).
  • Asigura-te ca bossul nu este otravit, daca e otravit primesti dmg foarte mare.
  • Este normal sa mori atunci cand nu mai ai taisul, practic apararea ta este atacul (ma refer aici la absorbita de PV) cu cat mai mult cu atat mai bine.
Teoretic ar trebui sa dai un dmg destul de frumos avand in vedere ca ai destul diavol.

123

Saturday, January 19th 2013, 2:24pm

Grota- intrebari crescut, drop, iteme necesare

Pana la ce lvl este drop in v4?(la setao normali,nu cei rosii).Am lvl 90....si voi creste pe contul acesta,si vroiam sa stiu daca pe farmerul de etaj 7 sa fac vartej( ca sa poata bate in v4),el avand m la risipire.

124

Saturday, January 19th 2013, 2:25pm

nu este diferenta mare de aparare... cam 30aparare,,,fata de un otel+6
asta se poate rezolva cu ROUA...
totusi dau cu samanca cu P foarte putin dmg:( sa incerc o exo+9 20diavol 12 int?

125

Saturday, January 19th 2013, 2:30pm

Pana la ce lvl este drop in v4?(la setao normali,nu cei rosii).Am lvl 90....si voi creste pe contul acesta,si vroiam sa stiu daca pe farmerul de etaj 7 sa fac vartej( ca sa poata bate in v4),el avand m la risipire.
Drop v4 in primele camere de setaou normal o sa ai pana in lvl 88, dupa 89 sa nu zic 90 se simte diferenta mare la drop fata de lvl 88.

totusi dau cu samanca cu P foarte putin dmg:( sa incerc o exo+9 20diavol 12 int?
Nici gand, sa nu dai bani pe exo... Otravita este ideala pvm mai ales ca ai o medie buna pe ea.
Testeaza cu roua, doar din vorbe , ghiduri nu o sa iti imbunatatesti niciodata stilul. :)

126

Saturday, January 19th 2013, 2:32pm

eu am cerut sfaturi ca sa le aplic:)
problema cea mare cu care se confrunta metinu este ca nu exista un wiki facut calumea sa nu se mai creeze asemenea confuzii..
cel actual este neactualizat de foarte mult timp

soseta

Beginner

Occupation: Cutting leaves for the dogs

• Send private message

127

Saturday, January 19th 2013, 8:58pm

SUNT SURA ARME LVL 80 POSTEZ PENTRU SFATURI....
INCERC SA FARMEZ LA CAPITA HUASHIN SI YONGAN.. INSA CHIAR SI CU BUFF NICI O SANSA SA REZIST BINE,,, MA ARDE DE ALBASTRE SI EVENTUAL DISPARE SI TAISU....
PANA REFAC TAISU... SUNT PE JOS)
ITEMELE MELE SUNT:
1)CASCA CU COARNE+7 15MAGIE 20DIAVOL 12reg PV 12reg PM 6vant
2)scut vultur+9 imun 20diavol 20esoterici 20animale 3reflexie atac corporal
5)colier de ametist+9 1500pv 15sageti
6) abanosi+9 10sageti 20diavol 10furt Sp(habar nu am la ce foloseste) 5rez otrava
7)bratara de cristal+9 1500pv 10vampiri 20diavol
8 ) /// otravita+6 medie 35 si 5hh monstrii/fatala/reintoarcerii+4
9) mistret 420ore

Ce trebuie sa mai completez.... sugestii pareri... noi achizitii...
totusi dau cu samanca cu P foarte putin dmg sa incerc o exo+9 20diavol 12 int?
Exo iti va fi foarte bun daca ai acces la asa ceva, multi sunt obisnuiti sa fie "hibrizi" sau asa au impresia, pana la urma nu sunt nici PvM nici PvP, si dau sfaturi in functie de ideile proprii si propriile aspiratii.

Argumentez: In curand vei bate sa cresti in grota si nu vei bate nici de pe cal nici de pe mount, ci de jos.ceea ce implica o arma, deci exo cu 20 diavoil pietrat pvm va fi super.Multi folosesc ca arma epica pe SuraAm si tritonul, dar au fost norocosi sa faca unul .
Oricum pentru ceea ce vrei tu e bine sa te orientezi in primul rand spre Huasini, si vei face fata dar ai lipsuri extreme.

Ai mult diavol si regenerare PV dar putina critica , chiar daca e samanca de sustinere .Nu ai o bratara de lacrima de exemplu sau macar de aur alb..Cea de cristal poate va fi buna la crescut dar nu dai dmg destul de mare cu ea. Colierul la fel e superb sa te tina intre setaou , dar Bossilor din grota 2 nu le face nimic.Nu ai necunostiinta deloc, e vitala iimpotriva lor.
Papucii tai au doar critica.Da la fel ca celelalte iteme sunt buni in grota nimic de zis dar capitanii nu au arc deci rezistenta sageti nu isi are rostul la ei.
Cred cai ai avea nevoie de un colier (lacrima sau perle) cu PV 1,5-2k ) si necunostiinta, critic sau ceva ce poate fi pvm.
Papucii buni la bosi sunt in doua variante-cu farmec (pentru a incarca skilul mai repede) extaz sau euforici, ori cei cu blocare atac corporal ( phoenix sau quilin ) cu 2 k pv si necunostiinta sau critica.
Aparare ai si de la skilurile tale si de la buff, nu cred ca asta e problema, ai si armura faina ptr PvM Oh My God! e de lvl 42????Foloseste-o pentru alte scopuri, pe ea langa graba trebuia sa fie eschiva-ai sageti pe tine destule sa cresti in grota dar nu ai deajunsa aparare, eschiva necunostiinta sa bati Huasini .
PS nici cu otel +6 poate nu vezi diferenta dar ai sa vezi de ce punem pietre+4 pe armurile de lvl 66-70.
Cerceii..stiu a multi folosesc abanosi insa tie iti fura din skiluri, ai PV dar ai aparare mai mica si dmg mai mic implicit, oricum cred ca sunt ok la fel si coiful.Mountul e foarte bun insa tare cred a inca nu ai indemanarea necesara pentru a daca pici asa repede cu atata regenerare PV posibil sa urci prea greu inapoi? (partea asta o zic din proprie experienta pentru ca deseori pic si eu cand trebuie sa bat cu mount ( ori nu cobor la timp ori nu urc)
:eye:

This post has been edited 1 times, last edit by "soseta" (Jan 19th 2013, 9:04pm)

128

Sunday, January 20th 2013, 4:15pm

As dorii si eu ,daca puteti sa imi spuneti niste camere mari din v4,tocmai mi'am terminat setul pvm si as vrea sa vad de ce este in stare sura'ul meu.

129

Sunday, January 20th 2013, 4:50pm

Conform acestei harti poti incepe sa bati in camerele 49 - 50 (ambele) apoi poti merge 73 - 72 sau camerele 5 - 6 - aici sunt cei mai multi mobi, sunt multe camere mari mai ales cele din partea de sus si stanga.
Spor la treaba.

130

Sunday, January 20th 2013, 4:59pm

De camera a 6'a,auzisem si eu ca ar fii mare,dar nu am fost pana acolo.Multumesc.

131

Monday, January 21st 2013, 9:58am

revin cu acest replay sa va zic ce am facut.
am imprumutat cateva iteme precum:
1)cizme de piele+9 2000pv 5critic 8blocare
2)colier lacrima+9 1500pv 8blocare 5 critic
3)sabie leu+9 :)) medie 32 20diavol 8inteligenta
4)bratara lacrima+9 2000pv 10diavol
5) scut vultur+9 imun 10diavol 8int
cu acestea va zic este extraordinar, rezist fara probleme acuma. De asemenea miam facut si roua si se simte extrem de bine.
Am convenit cu aceasta persoana sa imi lase pe perioada zilei itemele sa pot farma la capitan huashin, iar seara cand vine i le inapoiez si atac normal la mobi:). Cat de curand voi face o suma impresionanta de yang si o sa imi achizitionez ceva asemanator din cele de mai sus.
Imi place mai mult la capitan decat la monstrii normali fac mai bine rost de yang la el.
Va multumesc pentru sfaturile acordate, iar pe viitor o sa intervin si eu sa ii ajut pe altii care au nelamuriri.
Pentru soseta: armura este de lvl 34 nu am inteles totusi la ce teai referit cu pietrele+4 deoarece am pe armura, iar aseara am lucrat la un yin yang+9 sa prind +50 atac 10absortie pm 1500/2000pv si 15magie nu zic ca este prea usor de prins insa incerc.. o sa ii pun graba si eschiva intrucat intentionez sa o folosesc si la metine.
Cat despre stilul meu cu mistretu asa este : urs si cobor greu de pe el, insa m-a spus cineva ca sa las inventaru deschis si sa o pun eu mistretu fara sa mai actionez ctrl+g

Mai vreau sa stiu un lucru in camera 47daca nu ma insel sunt numai arcasi si setaou am vazut un scut vultur 15reflexie atac corporal si 10 tot ceva cu atac corporal:) si 20 diavol da nu are imun.. insa nu cred parere mea ca trebuie si imun acolo... astept sfat daca ma insel sau nu.
Ce are daca nu fac P la conducere.... multi zic ca este necesar pentru ca iti da pv\atac...
nu mi se pare prea important acest lucru....

This post has been edited 1 times, last edit by "doinitaap" (Jan 21st 2013, 10:04am)

132

Monday, January 21st 2013, 1:39pm

Necunostinta primesti de la setaou mistici/judecatori dar si de la toti arcasii rosi.
Camera 47 este o camera de setao normali in care nu se gasesc mistici (deci nu primesti necunostinta) si are un numar considerabili de mobi (comparativ cu prima camera). Daca chiar vrei sa farmezi intr-o camera de setao normali (dar in care primesti necunostinta) iti recomand camera 38 , acolo am farmat miliarde :)

Referitor la conducere, este foarte importanta si in general se citeste pe samanca deoarece punctele de atac / pv / viteza atac / etc, pot fi atribuite doar membrilor din grupa creeata de "cititorul de conducere" , in concluzie cel care are conducerea crescuta nu beneficiaza cu nimic, el doar ofera celor din grupa. Citeste mai multe aici pentru lamuriri referitoare la conducere.

133

Wednesday, January 23rd 2013, 9:42am

Level 75

Salut,la lvl 75 cum este dropul in v4?Spun asta pentru ca ...voi face imediat pe contul mare lvl 92 ,si cred ca voi avea drop mai bun pe cel de 75 decat pe acesta.

134

Wednesday, January 23rd 2013, 9:44am

Salutare, sunt war mental lvl 80 cu 90% diavol, 40% sageti si 10% abs PV si am si buff acceptabil. ( am si scut imun )
Conform acestei harti, bat in camerele 46-47. Imi tin samanca pe culoar, si eu mai intai ma duc in 47, adun jumate de camera, apoi si cealalta jumatate si dupa ma duc in camera 46; acolo adun cate 2-3 grupe. Iau vreo 3 lure si apoi ma mut in camera 47 si tot asa... Dropul este destul de bun.
Am doar doua intrebari:
1) Sa raman in camerele acestea sa bat, sau sa ma duc in 38? Deoarece am auzit ca in 38 este cel mai bun drop si poti scoate foarte multe de acolo.
2) Sa raman la lvl 80 sau sa fac lvl 81-82-83? Am vorbit si cu mai multi prieteni si unii zic ca la lvl 80 e cel mai bun drop si sa nu cumva sa cresc, iar altii zic ca, cu cat ai lvl mai mare cu atat dropul este mai bun si sa fac cu incredere lvl 82-83 ba chiar si mai sus, 85... Si nu stiu ce sa mai cred. ?(

135

Wednesday, January 23rd 2013, 3:37pm

Salut,la lvl 75 cum este dropul in v4?Spun asta pentru ca ...voi face imediat pe contul mare lvl 92 ,si cred ca voi avea drop mai bun pe cel de 75 decat pe acesta.
Dropul la lv. 75 este foarte bun, pana in lv. 88 poti sa farmezi fara probleme in prima camera din v4 (sau la setaou normali, nu rosii). Cu cat bati mai multe grupe de-o data, cu atat dropul este mai mare. Succes.

1) Sa raman in camerele acestea sa bat, sau sa ma duc in 38? Deoarece am auzit ca in 38 este cel mai bun drop si poti scoate foarte multe de acolo.
2) Sa raman la lvl 80 sau sa fac lvl 81-82-83? Am vorbit si cu mai multi prieteni si unii zic ca la lvl 80 e cel mai bun drop si sa nu cumva sa cresc, iar altii zic ca, cu cat ai lvl mai mare cu atat dropul este mai bun si sa fac cu incredere lvl 82-83 ba chiar si mai sus, 85... Si nu stiu ce sa mai cred. ?(
1) Mergi cu incredere in camera 38, acolo sunt mai multe grupe si respawnul este mai rapid, deci si dropul mai mare.
Sfat: Lasa samanca pe holul 38-51 (va trebuii sa faci putin curat) iar la nevoie daca golesti camera 38 poti merge in 39 (sunt lipite) o sa-ti fie mai usor decat in 46-47 unde holul este lung.

2) Important este sa nu depasesti Lv. 88 , se va simti considerabil diferenta la drop intre Lv. 87 si Lv. 88. Sunt lucuri testate pe propria piele, nu vorbesc din carti.
Succes

136

Wednesday, January 23rd 2013, 5:04pm

Iti multumesc mult pentru raspuns WhiteCode, dar tot nu sunt lamurit...
1) Pe mine nu ma intereseaza cat de rapid este respawm-ul, deoarece in camerele unde bat acum 46-47, nu astept niciodata mobii sa se respawneze. Bat in continuu... fiind mental este destul de greu si iau putine grupe. Pe mine ma intereseaza strict dropul. Daca in camera 38 este drop mai bun sau nu.
2) Da, asta stiu si eu, ca dupa lvl 88 dropul scade foarte mult. Dar intrebarea mea era alta. Pe mine ma intereseaza daca este diferenta de drop intre lvl 80 si lvl 82-83. Deoarece, dupa cum am precizat si mai sus, unii mi-au zis ca la lvl 80 e drop maxim si sa nu cresc, iar altii mi-au zis ca daca voi creste se va mari dropul. Iar daca fac mai mult de 88-90 dispare... Eu asta vreau sa stiu, daca sa raman lvl 80 sau sa fac lvl 82-83. Se va schimba cu ceva dropul? In bine sau in rau? Dar daca fac lvl 85-86? Va fi drop mai bun ca sa lvl 80-83?

137

Wednesday, January 23rd 2013, 6:24pm

1) Atata timp cat bati aceeas mobi dropul este lafel, diferenta este ca acolo bati mai mult, cu cat bati mai multi de-odata cu atat ai sansa sa dropezi mai multe iteme (este logic nu?), dropul nu tine de camere, ch-uri sau zone... Totul tine de cantitate si noroc. In concluzie ai drop mai bun in 38-39 (folosind cuvintele tale)

2) Dropul este lafel pana in Lv.88. Sus ti-am precizat levelul la care se simte diferenta la drop (scade) , nu in care nu mai ai drop. Pot sa-ti spun ca eu personal la Lv. 91 am farmat in camerele 38-39 o suma impesionanta de yang.

Niciodata nu o sa sti o rata a dropului, mai bun sau mai slab, stim doar cand se vede diferenta practic a dropului.

138

Friday, January 25th 2013, 1:15pm

Ar fi bine sa stim si in ce camere din V4 se poate creste de la lvl 92+ ... :P ,sau cel putin cam in ce camere au picat mai bine bijuteriile de lvl 94 (bineinteles cu sau fara manusa..cum a fost dropul la biju ).

Multumesc.

139

Monday, January 28th 2013, 6:53am

Am si eu Cizme de piele + 9 cu 1500 pv
Ce ziceti sa iau coif si un scut cu 20 deavol?
Dar sa-mi cumpar un colier de aur + 9 cu 1kpv/1.5kpv?
http://board.metin2.ro/index.php?page=Attachment&attachmentID=1870&h=be52fa34f4c44b3dfa5c0e011a0077463751bf36l"

*Click pe semnatura pentru a vedea caracterul
**Orice comentariu este binevenit
***Orice comentariu va fi returnat

140

Monday, January 28th 2013, 11:13am

Asta este o intrebare retorica... Cu cat mai mult diavol si sageti cu atat o sa-ti fie mai usor sa bati, deci, cumpara-le pe toate.