Pinned Important!->Sfaturi pentru a va feri de scammeri/securiza PC-ul

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Atentie la falsii GM !!!

Toţi utilizatorii Atentie!

În ultimele zile au fost cateva plangeri despre falsi GM in joc.
    Câteva persoane si-au pierdut conturile , si orice cont pierdut din cauza neatentiei inseamna prea mult.

Deci, haideţi să facem câteva lucruri clare.

1. Un GM nu va cere pentru parola, numele de cont, sau orice alte detalii despre cont.
    GM are capacitatea de a lucra "în spatele scenei" şi, ca atare, nu are nevoie de informaţiile dvs. de jucător.

2. Dacă credeti că persoana cu care vorbiti nu este un GM, mergeti aici: Game Staff - Ingame Names and Responsibilities
    Aceasta este lista aprobată şi reala a celor care fac parte din echipa jocului.

3. Dacă suspectaţi că persoana care încearcă să-ţi ceara detalii despre cont este un fals GM, cereti acestuia sa vina langa dumneavoastra, TOTI GM au un semn plutitor cu galben deasupra capului.

4. Un GM poate fi recunoscut foarte usor si dupa echipamentul pe care il poarta si nivelul 99, pe langa semnul GM cu galben ce il are desupra capului.

5. GM are capacitatea de a trece de la o locatie la alta, chiar şi pe o altă hartă in cateva secunde, deci, din nou, cereti persoanei cu care vorbiti sa apara acolo, asiguraţi-vă că acesta are semn <GM> plutitor cu galben deasupra capului!

6. Daca cineva va cere datele contului ca sa va faca GM, NU DATI DATELE CONTULUI.Singurii care pot face un jucator GM sunt administratorii jocului pe care ii puteti gasi aici :Game Staff - Ingame Names and Responsibilities

7. NU dati parola din joc sau datele contului NICIODATA NIMANUI.Sunteti complet responsabili de ceea ce se petrece cu contul dumneavoastra.

-Fiecare jucator are obigatia de a tine datele contului secrete.De asemenea, nu este permis să cereti altor jucatori datele conturilor. Echipa Metin 2 NU va cere datele dumneavoastra niciodata.

Observati ca am repetat de cateva ori NU dati datele contului nimanui - tocmai pentru a intelege asta fiecare si a evita plangerile de genul : " jucatorul X mi-a spus ca este GM si mi-a cerut datele sa ma verifice " Asa ceva NU EXISTA. NU vom cere date personale NICIODATA.

Sper ca cineva sa citeasca ce am avut de spus si sa-i indrume si pe altii sa citeasca, pentru a evita posibilele furturi de cont.

Grija cu datele contului!
    Sunteţi responsabili pentru asta!
  • Cum sa va feriti de scammeri.

Am explicat intr`un post anterior putin din cum ar trebui sa ne protejam de asa zisii hackeri si cum sa nu ramanem fara conturi.In acest post o sa incerc sa va pun la curent cu tehnicile de pacalit jucatorii de pe metin2 si cum sa va protejati.Multi se plang ca li s`a furat un obiect sau ca au dat bani aiurea pe ceva fara valoare, etc.Ok o sa trec direct la subiect, sa vedem cam ce se practica in ziua de azi:

1) Faimoasa propunere "Vrei sa`ti fac fms`ul +9".Cred ca am primit asemenea mesaje de 1000 de ori.Daca aveam o arma +7 ma intreba cate unul daca vreau sa mi`o faca el +8. Daca era +8 ma intreba daca vreau +9 si tot asa.Ma mir ca nu m`a intrebat nimeni daca vreau sa mi`o faca +10.
    Acest tip de pacaleala se practica cel mai mult la jucatorii nou veniti care nu stiu prea bine cum merg lucrurile in joc si au o incredere oarba in aceste persoane.Nici un necunoscut nu o sa va faca un obiect +9.Odata dat obiectul din mana voastra va asigur ca nu o sa`l mai vedeti inapoi de la acest tip de persoane ! Cel mai bine e sa`i ignorati si sa`i postati pe forum.

2) "Sunt GM, da`mi X yang, obiecte sau datele contului".O pacaleala care de asemenea se adreseaza in mare parte incepatorilor.Aceasta pacaleala se imparte in 2 categorii:
    - "Sunt GM si ai fost raportat ca folosesti coduri.Daca nu vrei sa iei ban imi dai X yang sau obiecte".
    - "Sunt GM si ai fost raportat ca folosesti coduri.Da`mi datele contului ca sa te pot verifica".
    In ambele cazuri e o pacaleala.GM nu alearga cu personaje de nivelul 1 prin joc .. nu cer yang sau obiecte .. si mai ales nu va cer datele contului niciodata !

3) "Monede dragon si alte obiecte gratis".O sa mai vedeti pe chatul jocului mesaje de genul "Intrati pe site`ul vinosatifurcontul.com
    si primiti monede dragon gratis sau alte obiecte +9".Nu va lasati amagiti de aceste site`uri .. singurul lucru care o sa`l primiti e un cont in minus.Aceste site`uri va cer sa va logati cu userul si parola contului de metin in acest fel furandu`va contul. Singurul site oficial e metin2.ro !

4) Faimosul trade hack.Se pare ca nu toata lumea are acces la acest cod pentru ca nu sunt multe cazuri insa e bine sa fim pregatiti.Aceasta pacaleala consta in faptul ca persoana cu care dati Negot poate da Accept in locul vostru.De exemplu vine cineva la voi si va roaga sa`i aratati armura sau orice alt obiect de pe voi.Ii dati Negot si puneti obiectul iar el folosind acest hack da Accept in locul vostru furandu`va obiectul.
    2 metode simple de a va proteja de aceasta pacaleala sunt:
    - Rugati`l sa puna in fereastra de Negot un obiect asemanator ca valoare cu cel pe care il puneti voi.In felul acesta daca el da Accept pierde si el obiectul lui.
    - Puteti pune un magazin.Costa doar 500 yang sa puneti un magazin si sa`i aratati obiectul respectiv.Aveti insa grija sa nu gresiti pretul :D

5) Cod de distanta.Cu ajutorul acestui cod poti ridica un obiect aflat pe jos la o distanta foarte mare.Este o pacaleala f des intalnita.Daca vindeti ceva si vine o persoana la voi cu mesaje de genul "Nu te cred ca`i adevarat dar putem verifica.Uite eu ma duc tocmai acolo si tu arunci obiectul pe jos sa vad daca sclipeste ca unul +8 sau +9" e clar ca vrea sa va fure.Nu aruncati nici un obiect pe jos indiferent de distanta dintre voi si persoana respectiva.Acest cod poate ridica obiectul de la orice distanta.

6) "Ma grabesc, pune banii mai repede".E o pacaleala care nu se adreseaza doar celor de nivel mic .. am vazut persoane de nivel mare pierzand yang in felul asta.Aceasta pacaleala consta in a va distrage atentia de la ceea ce cumparati de la cineva.Sa vadem un exemplu:
    - Ionel vinde o piatra +4 de exemplu la un pret mult mai mic decat cel normal sau chiar si un pret normal.
    - Tu vrei sa cumperi piatra asa ca ii dai mesaj.
    - Ionel iti da Negot si pune piatra +4 .. tu verifici piatra si pui banii .. insa Ionel inchide fereastra de Negot dintr`un motiv la intamplare (ba se grabeste, ba a dat din greseala, ba vrea sa mai vada el nush ce, etc)
    - Ionel iti da iar Negot si pune piatra +4 ..verifici iar piatra si pui banii .. Ionel inchide iar fereastra pe un alt motiv.
    - Ionel da si a 3 a oara negot dar face la fel ca primele 2 dati, Deja iti faci nervi si iti pierzi atentia.
    - A 4 a oara Ionel iti da negot .. insa nu mai pune el primul piatra.Asteapta sa pui tu primul/a banii .. el pune o piatra de acelasi fel dar +1 sau +0 si da Accept repede.Tu din reflex dupa primele 3 nu o sa mai verifici piatra si o sa dai Accept repede.
    Si uite asa te`ai ales cu o piatra +0 pe care ai dat 5-6 milioane (pretul uneia +4).Aceasta pacaleala se poate face cu absolut orice obiect si foarte multe persoane au fost pacalite in acest fel.
    O metoda simpla sa nu fiti pacaliti asa ? Faceti totul incet .. fara graba .. si verificati de fiecare data obiectul pus in fereastra de Negot.

Aviz amatorilor de coduri: Cele mai multe conturi se pierd prin folosirea de coduri.Majoritatea codurilor care le luati de pe net sau de la alte persoane contin programe care va fura tot voua datele contului.Asa ca data viitoare cand vreti sa folosit un cod ganditi`va de 2 ori.

Spor la joc tuturor si toate cele bune :love:
  • O alta metoda ar fi : Sunt anumite persoane care pun licori rosii (g) cu 1 yang la shop ,dar mai pun si cu 500k sau mai mult.Tu cand vezi ca a pus licrile cu 1 yang te gandesti ca e vreun disperat si zici sa le iei pe toate ! Si dai in graba si atunci le iei si pe alea de 500k sau mai mult !
  • Cookie,

Din pacate ceea ce ai scris tu aici vad doar userii uzati pe forum si doar cateva persoane din joc. Totusi si asa, vreau sa mai adaug eu ceva:

7."Faimosii prieteni din metin2" - prieteni cu care imparitit contul. Cea mai mare greseala pe care o faceti este sa dati datele voastre de cont "prietenilor din joc". Ei sunt virtuali si 99% din prietenii cunoscuti in metin2.ro sunt HOT. Nu vor decat sa va fure iteme, yang, caracterul in sine.

8. "Hai ca iti fac eu cont " - Iti face contul pe e-mail-ul lui si te lasa sa cresti. Cand considera ca ai ceva de valoare iti schimba paroala si iti ia contul.

Toate cele bune, standby
  • Foarte buna ideea acestui topic. As adauga si eu o metoda care este folosita din ce in ce mai des:

Creearea de conturi cu nume FOARTE asemenator cu cel al unor caractere de lvl mare sau persoane pe care le cunosti in joc. In general sunt vizati prietenii/membrii breslei din care faci parte. Cum se procedeaza:
    - Primesti PM de la unul din prietenii sau caracterele de lvl mare pe care le cunosti, de ex: "ce faci bro?" Este posibil sa nu observi micile diferente de la nume, de exemplu in loc de "mistrall" contul se cheama "mistralll" (cu 3 L la coada), in loc de "riquelme" se numeste "riguelme" sau in loc de "DEATHFEAR" apare "DEATHFEEAR" sau "DEAHTFEAR". Neobservand minora diferenta, raspunzi in modul normal in care raspunzi persoanei respective pe care o cunosti.
    - Pasul doi este sa te roage sa ii imprumuti un anumit item sau yang, cel mai des motiv invocat fiind duelul sau achizitia urgenta a unui item pe motivul lipsei banilor si pierderii ocaziei de a lua respectivul obiect... " Da si mie scutu cu imun sa dau duel cu X ca si-a facut nu stiu ce arma sau skill...etc" sau "da si mie xxx KK sa cumpar niste abanosi +9 ca e super oferta si nu am destul. Iti dau banii putin mai incolo". Pot exista si variante in cazul in care ai facut un item +7+8+9 si iti este cerut sa vada "cum ii sta si lui cu el"
    - Esti chemat intr-un loc AGLOMERAT...cel mai des folosit este DEPOZITUL sau GARDIANUL din centrul cercului (orasului). Acolo te trezesti direct cu fereastra de negot in care iti zice sa pui obiectul sau banii (dupa caz). Urmarea este ca NU MAI VEZI nici banii nici obiectul. Fereastra de negot se pune pe centrul ecranului si ascunde inclusiv persoana care a dat negotul (pe langa faptul ca in zona este plin de magazine si alte caractere.

Acest mod de a lua iteme sau yang este usor de a fi evitat daca sunteti atenti si va luati niste minime masuri de siguranta:
    1. Umblati cu negotul BLOCAT. Astfel nu va putea nimeni sa va dea negot si veti solicita voi sa vina sa ii dati negot.
    2. Uitati-va FOARTE atent la NUMELE celui care v-a solicitat itemul si de asemenea la lvl-ul lui, itemele de pe el, etc. In marea majoritate a cazurilor caracterul respectiv este unul de lvl 1-2, fara iteme pe el, etc.
    3. Verificati in fereastra breslei sau a prietenilor daca "prietenul" care v-a solicitat itemul este ON. Daca nu il vedeti ON este 100% un scammer care incearca sa se dea drept altcineva
    4. Nu va sfiiti sa MUTATI fereastra de negot astfel incat sa VEDETI foarte clar persoana care va cere ceva. Astfel veti fi siguri ca este vorba de cel pe care il stiti nu de cineva care vrea sa va insele.
    5. Daca chiar il cunoasteti BINE pe cel drept care se da, nu va feriti in a ii solicita sa va dea un telefon sa vb cu el sau chiar si sa intre pe messenger (Yahoo, Skype) pentru a confirma. Asa veti fi siguri ca este vorba de cineva cunoscut nu de o inselatorie.

PS. - Imi cer scuze daca in exemplele mele am folosit numele unor caractere de pe serverul pe care joc. Am facut asta pentru a arata similaritatea numelor si cat de usor este sa le confunzi daca nu esti atent
    - Am spus cele de mai sus pentru ca am patit-o personal si am auzit de foarte multe situatii asemanatoare.

P.S.2 Desi multa lume pomeneste de el, parerea mea este ca "trade hack" NU EXISTA. Nu am vazut sau auzit pe nimeni care sa fi dat negot si "ceva" sa fi dat accept in locul lui. Totul se bazeaza pe neatentie si toti au dat ei insisi accept sub o forma sau alta. Cu orcine discut aflua ca "are un prieten care a patit asta" ca " a auzit el pe X caruia i s-a intamplat"...toate fiind povestite la a 2, 3 sau a 10 mana. Pentru ca cineva sa dea accept in locul vostru trebuie sa existe un program pe calculatorul vostru care sa faca asta. Nu cred pe nimeni care vine si spune ca i s-a furat un item in acest mod...e o minciuna, indiferent cat de mult ar vrea el sa ma convinga de contrariu. Fiti atenti si nu veti pati nimic.

Sper sa fie de folos informatiile din acest topic si sa ajute pe multi sa ramana cu itemele pe ei.
    Don't force it...take a bigger hammer !
  • ATENTIE pt toata lumea, f important pt securitate

Astazi dupa ce un individ a incercat sa-mi fure contu de joc stiind doar ID-ul meu de messanger si data nasterii, am facut urmatorul test:

Am intrat pe yahoo si am ales "I can't access my account" , apoi am ales "I forgot my password", am pus ID-ul de messenger (al meu) si codul de securitate pt roboti (cel care ti-l afiseaza).
    Apoi am ales "I can't access any of the above" si next. Aici apare grava problema: mi-a aparut o intrebare de securitate pt parola uitata "care este numele orasului de nastere". Aceasta intrebare nu mai figureaza acum in lista intrebarilor de securitate pentru parola uitata. Eu nu tin minte sa fi ales o asemenea intrebare. Probabil ca la ultimul upgrade facut de cei de la yahoo s-au schimbat un pic intrebarile si cele care nu mai figureaza in fosta lista sunt inlocuite cu o intrebare generica gen "care e numele orasului in care te-ai nascut". Am ramas stupefiat cand am scris orasu (desi nu sunt multe orase mari in Romania) si mi-au dat acces sa schimb parola si sa intru direct in cont.
    Odata aflat contul de mail nu trebuie decat sa caute in mesaje nesterse de la metin2 ca sa afle userul. Sau poate sa va convinga in joc sa va schimbati parola si apoi va pandi pe mail-ul dvs mesajul de confirmare de la metin2.

Va recomand sa intrati in conturile vostre de mail si sa mariti securitatea de schimbare a parolei alegand niste raspunsuri lungi la acele intrebari.
    De asemeni sa va stergeti toate mesajele trimise de metin pe contul de mail.

O zi buna si sper sa va ajute ce am scris.
  • incredibil dar adevarat si tragic

Pentru a intari mesajul transmis in acest post ATENTIE pt toata lumea, f important pt securitate va voi relata ceea ce m-a socat astazi.
    E vorba despre destainuirea cu sinceritate infantila unu copil de 13 ani, activ in jocul metin2, despre cele 2 modalitati prin care a furat 15 conturi de joc.
    Cea mai captivanta pentru el a ramas "spargerea" contului de mail. M-a uimit nu sinceritatea lui, ci faptul ca el vede aceasta fapta ca fiind o joaca de copil, provocatoare si mai ales "nevinovata". Mi-a descris cu amanuntu exact cum procedeaza:
    1. Intra in discutia cu potentiala victima si ii castiga un pic de incredere
    2. Urmeaza aflarea ID-ului de messenger, odata ce l-ai acceptat ca prieten nu-i mult pana ii dai ID-ul.
    3. Aflarea informatiilor intime dar nu atat de secrete dupa cum par a fi la prima vedere. Aceste informatii pot furniza involuntar raspunsurile secrete la intrebarile de securitate necesare pentru schimbarea parolei contului de mail. De ex: Care numele copilului tau ? Sau care e actorul / scriitorul / filmul preferat ? Bineinteles ca atunci la crearea contului de mail ai pus un raspuns pe care sa ti-l aduci aminte cu usurinta in caz ca vei uita parola contului. Daca acest cont ti l-ai facut demult, nu vei mai face legatura intre aceste raspunsuri cheie si informatiile pe care le vei da spontan "hotului". Nu uita ca hotu deja stiind ID tau de messenger va sti si care e prima intrebare de securitate. Hotul te va intreaba - "ai copii ?" - "da" - "cum ii cheama ?" - "Nicusor" ...Sau "ce mai citesti ? Care e scriitorul tau favorit ?" Si uite asa din vorba in vorba ti-a iesit pasarica si ai furnizat "cheia".
    4. Odata aflat contul, va cauta in el informatii (inca nesterse) despre ce-l interseaza mai mult.

Nu e problema ca pierzi un cont de joc, ca na, e doar un joc, sau ca poti pierde un cont de mail. Dar ce se petrece daca ai un card atasat la contul de pe paypal la care te loghezi cu ID contului de mail deja "furat" ??? Pai iti poate afla parola de logare apoi sa-ti consume si niste banuti de pe card. Deja intra la infractiuni si asta se poate pedepsi chiar cu inchisoare.
    Aviz amatorilor care considera ca spartul contului de mail e doar o joaca.

Puteti inchide topicu. Multumesc.

P.S. "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
  • Inca o metoda care reduce scammingul

Mai,in legatura cu threadul lui shogun10,in care ne spune sa marim raspunsurile la intrebarile de securitate de la yahoo messinger,am ceva destept(ca sa zic asa) de zis(mai mult de scris):cel mai bine este sa va alegeti o intrebare oarecare,si sa nu dati un raspuns corect la ea

EX:"Care este carte dumaneavostra preferata"
    Raspuns(fara sens,nu il ghiceeste nimeni):Catelulcucoadamareroadeosul

Pe aceste nu le poate afla nimeni oricat s-ar stradui,asta va spun deoarece cand mi-am facut un nou ID de messinger,am pus un raspuns fara sens la cele doua intrebari si,surpriza,a functionat,acum nimeni nu imi mai poate sparge contul sau sa imi afle alte date"personale" folosind aceasta metoda,deci,un pct - pentru scammeri.

V-as sfatui sa faceti ca mine deoarece metoda prezentata de shogun este cat de cat folosita de unii oameni mai rau voitori.

Succes,Vendetta! :thumbsup:

*** Afrodita edit : Post mutat .
    Data viitoare trimite PM si il mut aici ^^
  • " De fiecare data cand va faceti un prieten/ o prietena in metin2, daca doriti sa pastrati legatura pe messenger(sau orice alt program ) v-as sfatui sa nu folositi email-ul pe care este facut contul de metin2! Faceti-va un ID special pentru Metin2! Ar fi un + pentru securitate deoarece, cum a precizat shogun , nu iti stie ID pe care a fost facut contu de metin2!"

*** Post creat de Show .
  • Atunci cand aveti vreun "amic" pe messenger si va cere sa poate intra in calculatorul dumneavoastra(team viewer etc.), NICIODATA sa nu va logati pe cont in momentul acela! Sunt foarte multe programe ce pot sa va arate ce scrie-ti dumneavoastra in acele casute!

Completare facuta de Show .
  • IMPORTANT despre siguranta voastra

Intai de toate,presupun ca majoritatea stiti ce este acela un Keylogger.Un Keylogger este un program,o aplicatie pentru spionat,care poate sa preia anumite date de la dumneavoastra din pc:date despre e-mail,conversatii online,documente,parolele si id-urile de la serviciile online precum yahoo messenger,skype,msn,ce vorbiti la microfon,ce se afla pe desktop etc.
    Keyloggerul poate functiona in calculatorul dumneacoastra chiar daca aveti antivirus,deoarece in fiecare zi apar noi versiuni de keyloggere si care nu au fost inca verificate.Odata instalat acest program,are posibilitatea de a se ascunde cu usurinta ceea ce inseamna ca nu va fi detectat foarte usor.Depistarea acestora poate fi dificila.Unii nu apar in Task Manager.
    Keyloggerul are optiunea de a trimite mail cu datele culese de la dumneavoastra din pc.Desi unii antivirusi nu detecteaza prezenta keylogger-ului,pot detecta o incercare de contact al unei aplicatii cu exteriorul,de exemplu trimiterea mail-ului.
    Cateva metode de a va proteja :
    -Puteti verifica pc-ul dumneavoastra cu Spybot Search&Destroy.
    -Antivirus, firewall, antispyware toate cu upgrade la zi
    - Nu instalati aplicatii de care nu stiti mai nimic
    - Nu instalati aplicatii decat de pe site-urile consacrate (riscul e oricum mai mic)
    - Dupa descarcarea oricarei aplicatii verificati-o cu un antivirus si un spyware
    - Nu instalati orbeste aplicatii luate de la cunoscuti sau chiar prieteni
    - Nu descarcati atasamente din e-mail trimise de persoane necunoscute! Daca le descarcati verificati-le cu antivirus si antispyware
    - Inchideti serviciul TELNET
    - Nu lasati computerul pe mana oricui
    - Nu va logati decat de pe computerul personal in conturile online pe care le detineti
    - Instalati aditional si aplicatii antispylogger (daca aveti vreo banuiala)
    - Programele de recunoastere vocala, ecranele touchscreen sau tehnologia Drag and Drop va pot proteja
    - Tastaturile virtuale sunt folositoare in masura in care keylogger-ul nu este foarte avansat
    - Nu instalati Yahoo Messenger decat de pe site-ul oficial. Nu luati de la "prieteni" sau din alta parte aceasta aplicatie

De asemenea,daca aveti suspiciuni asupra unui fisier primit il puteti verifica pe site-ul www.virustotal.com/ro ,care este un serviciu gratuit de verificare a virusilor si a programelor malware.Odata ce este verificat acel fisier el va fi trimis tuturor firmelor care produc programe anti-malware.

Toate cele bune,
    HappyTears

Acesta este un
    Thread pur informativ.
  • ATENTIE ! - Pentru siguranta conturilor voastre!

Pentru a vă garanta securitatea conturilor voastre vă recomand cu caldură să folosiţi:

1. G-mail: mail.google.com/
    2. Live-Mail: Mail.live.com

Pe aceste tipuri de mail vă recomand călduros să vă treceti conturile pe care le considerati valoroase, nu neaparat metin2.ro.

Un alt aspect important la conturile de e-mail. Incercaţi să nu folosiţi programe de e-mail gen Outlook Express. Aceste programe descarcă mail-ul la dvs. în calculator, deci poate descarca şi viruşi sau keyloger fara sa va dati seama daca nu aveţi un antivirus bun. Cel mai bine intraţi de pe site-ul lor.

Ceea ce vă oferă yahoo.com, vă sfatuiesc sa îl folosiţi doar ca messenger, fară a vă face conturi pe diverse site-uri cu acel ID de messenger, în speţă adresa de e-mail. Securitatea acestor conturi este usor compromisă în momentul actual.

Toate cele bune, standby.
  • V-AS RUGA SA CITITI!

In primul rand, v-as ruga sa nu va impartasiti adresa de e-mail a conturilor de metin2 sau orice joc ce apartine de GF cu necunoscuti sau chiar cu nimeni.
    In al doilea rand, daca ati facut deja asta sau cineva va aflat adresa de e-mail a contului de joc, exista riscul sa se intample urmatorul lucru :
    Puteti primi un mail cu un link prin care vi se cere sa confirmati inregistrarea unui cont pe MMOGAME, daca nu ati cerut asa ceva, NU DATI CLICK PE LINK, riscul de a va putea pierde contul este enorm. V-as ruga deasemenea, sa nu accesati link-uri primite prin mail-uri care fac reclama, link-uri ce par suspecte sau pe care voi nu ati cerut sa le primiti.
  • Securitate : Keylogger

Gasire/Dezactivare keylogger.
    In acest tutorial , am sa va prezint cateva mondalitati de a gasi / dezavtiva un keylogger.
    1)Task Manager, majoritate keyloggerilor apar in taskmanger cel ami des intalnit este ardamax keylogger iar numele progesouli este "akl.exe" or "ardamax keylogger".
    Iar pentru restul va rog sa verificati toate procesele necunosate sriind pe google numele procesoului pentru informare.
    Daca ati gasit un asfel de proces inseamna ca PC-ul dvs ruleaza un keylogger
    2)run->msconfig, pentru a acesa deschidem aplicatia 'run' care ori ce pc care detin un windows o detine , odata deschis aplicatia 'run' tastam in ea 'msconfig', intra apoi pe tabul startup de la msconfig,acolo sunt niste casute bifate iar in dreapta niste titluri ale aplicatilor, acele 'aplicatie' reprezinta programele care sunt deschizi odata cu windows,tot a la pasul 1 cu TaskManager scriem acele nume de aplicatii pe google ca sa ne informam,daca gasim ceva ciudat dezactivam.
    3)Install/Remove Tools, Acesta este o aplicatie unde jumate din keyloggere apre instlate (cele mai prost configurate) , verificati acele programe necunoste , si stergetile.
    4)Registry , mergem in run->regedit apoi dam un ctrl+f si scriem keylogger , akl,ardamax sau daca nu ne uitam manual prin 'Softwars' daca gasim un registru ciudat il stregem de urgenta.
    Securitate:
    Peste securitate va recomand FireWall mereu ON, nu descarcati niciodata fiserele care nu le cunoasteti / hackuri / hackuri de 'yang' / etc
    Daca vine un idivit la voi din senin si va roaga sa ii dai id-ul de contact ca va da nu stiu ce hack /server /fise , odata ce e .exe keylogger sau poate fii blindat si poate sa fie si poza etc. Daca il luati il luat pe piela voastra.
    Va recoamnd 'avast! freeantivirus' un antivirus gratuit si foarte bune.

• Important!->Sfaturi pentru a va feri de scammeri/securiza PC-ul

Va rog sa cititi cu atentie posturile de mai sus deoarece intr-o oarecare masura va vor ajuta sa va feriti de niste situatii neplacute.
  • Cum sa nu fi furat!

Salut, acum cateva zile am vazut pe IRC zeci de persoane cu " mi-a fost furat contul ".
    Mie nu mi s-a intamplat inca, dar a incercat cineva !

#1. NU intrati pe site-urile trimise de playeri in Mesaj Privat (Cele care descriu oferte de tip - Yang - Ieme gratis, sau de orice alt fel! )
    #2. NU acceptati fisiere pe Messanger, E-mail (mai ales) , skype s.a.m.d .
    #3. Daca cineva va spune " Da-mi contul sa ti-l cresc, sa-ti dau x,y -> 100% este ceva necurat la mijloc .
    #4. Folositi mereu un Antivirus...relativ bun ( nu se stie ce pagini accesati, si acestea sa contina KeyLoggere in cookie/cash .
    #5. Sub nici o forma NU ACTIVATI conturi GameForge * sau altceva * care nu sunt ale dumneavoatra .
    Acestea odata activate, fac o legatura cu toate conturile aferente contului, care pot fi accesate oricand de pe GameForge .
    Direct logate, mare mare atentie !!!
    Daca ati primit un astfel de e-mail, depuneti tiket, poate se vor lua masuri .
    #6. ! SCHIMBURILE DE CONT !
    Acum cateva zile am observat o noua " metoda " de ati pierde contul.

Iti spune cineva ca-ti da x suma yang pe cont , tu accepti vorbesti cu persoana s.a.m.d.

Ajungeti intr-un punct in care trebuie sa schimbi E-mailul, ei bine persoana aceea iti va zice sa ascunzi codul de "acceptare ", dar sa-l aratati pe cel de anulare " ca acolo este numele E-mailului celui care va da suma de yang/iteme" .
    Ei bine NU ESTE (Am incercat eu toate metodele gasite sha224,sha256, sha384, sha512, ripeMD160, whirlpool, MySQL 4.1+, LM, NTLM, md2, md4, md5, md5(md5), md5-half, sha1, sha1(sha1_bin()). )
    Va zic 100% ca nu este nici un e-mail acolo .

Faza este ca, codul este sub felul urmator :

ro.metin2.gameforge.com/user/emailchangeaccept/NumeCont/CodxXxxXxxxxXxxxx (Acceptare)
    ro.metin2.gameforge.com/user/emailchangecancel/NumeCont/CodxXxxXxxxxXxxxx (Stop-Anulare)

Dupa cum...o sa vedeti codul " CodxXxxXxxxxXxxxx ", de la Acceptare este EXACT lafel ca cel de la Anultare.
    Nu va face decat sa modifice acel " cancel " cu " accept " .

Probabil vi sa mai atras antentia, dar doresc sa reamintesc !
    Deoarece, dupa cum am mai spus " am vazut pe IRC zeci de persoane cu " mi-a fost furat contul " "

*Frisia: topicul a fost unit cu acesta. Pe viitor, imi poti trimite in PM eventuale completari/noutati pentru a le adauga aici.