[Discutii]Server-ul Beta

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Agnieszka wrote:

Citesc printre comentarii si observ ca singurul lucru facut pana acum pe serverul beta este"obtinerea de foloase in favoarea propriei clase" si inclusiv de slabire a celorlalte,aici bat apropo de "Risipirea magiei" singurul skill care chiar ajuta sura arme in pvp observ ca se incearca limitarea lui prin scuza"7 lvl+ inutil".Daca stam sa o luam practic intr-un duel Sura Arme-Razboinic corp,cu aceasta limitare de 7 lvl ,practic sura-ul nu mai are nici o sansa in acel duel.Consider ca astfel de modificari ar trebui facute de catre cei de la Gameforge & Ymir,nu sa fie influentate de jucatori.
      La fel exista limitari la insangerare sau otrava...de ce nu ar fi si la risipa? Asa cum tu iti doresti sa ai risipa la duel cu war, multi isi doresc sa nu mai fie asaltati de 10 conturi de lvl 30 care sa le dea risipa la o bataie. Daca vor sa dea risipa macar sa faca efortul sa creasca nu sa vina la lvl 30 sa dea risipa la 120.

Iar chestia cu "modificarile sa fie facute de catre GF/Webzen" este discutabila...SUNT facute de Webzen dar este normal sa se ia in calcul si parerea jucatorilor, doar ei sunt cei care joaca. In ce baza sa ia o decizie cineva care nu joaca? A ok daca este vorba de o decizie financiara, de introducere a unor iteme sau promotii sau ceva legat de marketing...da pot lua decizii independent de jucatori pentru ca au acces la situatii si rapoarte care arata oportunitatea unor astfel de implementari...dar daca este vorba de ceva ce tine strict de joc, este normal sa se ceara si opina celor care joaca efectiv. Ar fi chiar bine sa se faca mai des acest lucru
      Don't force it...take a bigger hammer !
    • Rapier,risipa e un skill DE BAZA la sura AM..clar si indubitabil !! Ar fii cea mai mare prostie ''7 lvl +'' ,lycanul ar domina in mare parte generalele ca deh...fara sura care ii mai da cate o risipa nu duce lipsa de dmg.In legatura cu conturile alea de lvl 30 te inteleg,dar poate fi o limita de lvl mult mai mare !! Fara risipire sura AM e mult dezavantajat,ori noi nu vorbim despre ECHILIBRARE ?! Dupa ce ca are doar 3 skilluri de atac,v-ati gandit sa ii luati unul ca deh,e prea puternic..nu e bine.Va vaitati ca da 10k-12k cu arma de BM (face-palm). Ganditi logic,daca eu iau arma de BM dau dmg mai mare pe risipa DAR nu mai am hit la fel,restul skillurilor de atac (alea multe).Atata timp cat pe arma scrie echipare sura,nu poti interzice folosirea ei!!! Ironic vorbind,hai sa interzicem pumnalul la ninja,ca si cu sabia poate sa dea si am vazut eu ca dmg e mai mic,avantajul meu etc,etc .
      • Risipa este singurul avantaj al caracterului sura arme, nu zice nimeni ca nu e enervant sa primesti risipa de la conturi de 30 dar ar fi mai ok ca limita sa fie de15-20 lv. Sunt caractere de 100-105 care cu ajutorul risipei ii bat pe cei de 120. Asa cum zicea si se1cu dupa ce ca au doar 3 skiluri de atac li se mai ia unul plus ca acea arma noua se va face din arma de bm. Echilibrare clara...
    • Si norul este skill de baza la ninja lame...totusi prinde otrava cu sansa de ...50% parca si doar celor cu diferenta de 8 lvl. Da stiu ca aveti argumente pro doar nu va convine...dar sincer nici mie nu imi convine sa vina un "comentator" de lvl 30 care sa dea risipa la 120. Sa puna mana sa faca lvl.

Asa skill "de baza" este ca il faceti ultimul aproape toti...la majoritatea sura pe care ii stiu, inclusiv cei de lvl mai mare, risipa nici nu e facuta...e undeva pe locul 4 sau 5 ca si skill
    • Rapier wrote:

Si norul este skill de baza la ninja lame...totusi prinde otrava cu sansa de ...50% parca si doar celor cu diferenta de 8 lvl. Da stiu ca aveti argumente pro doar nu va convine...dar sincer nici mie nu imi convine sa vina un "comentator" de lvl 30 care sa dea risipa la 120. Sa puna mana sa faca lvl.

Asa skill "de baza" este ca il faceti ultimul aproape toti...la majoritatea sura pe care ii stiu, inclusiv cei de lvl mai mare, risipa nici nu e facuta...e undeva pe locul 4 sau 5 ca si skill
      Tocmai de aceea o limitare de 15-20 de nivele ar fi de bun simt,pentru ce sa mai faci lvl 86 si sa nu poti da cuiva o risipire,mai ales cand farmezi doar pentru ca are nivelul 93+ .Skillul este mereu facut al 5 lea fix nivelul 86.Acum cu mapa de 90 sunt destui care vor sa faca de pilda cioburi in beta.Tot bati apropo la cei de lvl 30,iar noi aici vorbim de lvl 75 in sus. Cum a spus si Beleuza mai sus 15-20 nivele diferenta e ok.:)) Iar acum vor aparea reply,pai toti isi vor face caractere de 86 ca sa dea risipia in mapa1.haha
    • Sura Am nu este considerat un caracter puternic in pvp.Este destul de dezavantajat fata de alte clase.Ce tine la distanta alte clase este risipa.In rest nu prea.Majoritatea au sabie pe ei.Consider ca 15 nivele este destul de ok.Sau ce trece de -8 nivele sa scada sansa de a prinde risipa cu un anume procent.Muncesti pentru un caracter de nivel 105 sau chiar 90.Nu cred ca este benefic pentru aceasta clasa sa i se scada din capacitatea de a face fata in pvp. Se propune o echilibrare a raselor.Unui sura Am , parerea mea, ar trebui sa i se adauge un anume bonus in pvp.
    • Salutari,

Ceea ce se pare ca nu intelegeti niciunul este ca sunt destui cei care se simt "amenintati" atunci cand intr-o generala apare un sura de lvl 30. Toti stiu in acel moment ca nu-si vor mai putea etala talentele (ca sa zicem asa) si nu se mai pot lauda prietenilor ce buni au fost ei. Si se pare ca sunt fooooarte multi de genul asta (foarte multi cotizanti) si care surprinzator sunt luati in serios.
      Pot sa inteleg pana la un anumit punct ca este destul de frustrant sa nu poti iesi mereu in fata pt ca un lvl 30 iti distruge toate sansele dar hai sa fim seriosi:
      cand ati facut caracterul stiati ca vi se poate intampla asa ceva de la un sura sau credeati ca acel caracter este facut doar de poza????

Pt. cei care incerca sa ne convinga de skill-uri de baza, de sansa de a prinde un skill pe nu stiu ce character, etc: si risipirea are sanse la P de 62 la suta sau nu stiati de asta????

Din punctual meu de vedere echilibrarea ar trebui sa insemne altceva: Ia sa aducem noi toate clasele la ce era acum 7-8 ani si restul....munciti tata daca vreti sa fiti buni!!!. Altfel doar cu bonusuri si caractere reduse ca skill-uri.....ce o sa avem pe joc??? Suntdestule implementari in joc care sa ne ajute...acum ce o sa facem....o sa cerem eliminarea unui caracter doar pt. ca ne "deranjeaza"???

P.S. si eu am sura arme de lvl destul de mare si pot sa spun (pt. ca nu am avut bani sa cotizez) ca l-am muncit pe branci si risipirea a fost singurul lucru care m-a aparat atunci cand vreun inadaptat a facut KS. pe metinul pe care eram sau in locul in care cresteam!

Sper sa nu se ajunga la implementari de genul asta pt. ca in momentul ala....metinul devine doar un joc de carti in care doar cel care are mana buna castiga iar restul sunt doar ca sa nu fie el singur in joc.

Numai bine.
    • Sunt ninja arc...personal ma doare undeva de risipa ca mie nu are ce sa imi risipeasca un sura arme (decat Mers de Fulg la care am 7 pct si nu il folosesc niciodata). Dar asa cum spui "munciti tata daca vreti sa fiti buni"...sa munceasca si sura aia de 30 daca vor sa dea risipa la 120 :) Ca cel risipit a muncit sa ajunga 120 indiferent daca are sau nu iteme sau a "cotizat" sau nu. Si nu cred ca a venit sa iti faca KS unul de 120 cand tu erai 75 de ex si te-a salvat risipa. In primul rand la lvl ala nu avea ce sa caute sa farmeze cu caracter mare in mapa cu tine iar daca era lvl apropiat de tine ii poti da risipa si daca se limiteaza la 15 lvl diferenta
    • Eu sunt de parere ca ar trebui ca raul sa fie taiat din radacina,mentalului sa i se injumatateasca atacul dat de "Atacul spiritului",iar la corp iuresul sa dea doar 15% viteza de atac ca sa compenseze cu impunerea de nivele la sura arme pe skillul risipire,iar lycanului sa i se taie acea sansa de 20% critica de pe skill-uri. Parca suna a echilibrare nu?
    • Agnieszka wrote:

Eu sunt de parere ca ar trebui ca raul sa fie taiat din radacina,mentalului sa i se injumatateasca atacul dat de "Atacul spiritului",iar la corp iuresul sa dea doar 15% viteza de atac ca sa compenseze cu impunerea de nivele la sura arme pe skillul risipire,iar lycanului sa i se taie acea sansa de 20% critica de pe skill-uri. Parca suna a echilibrare nu?
      adaug si euuuu la ce ai zis tu: la tais sa se scoata absorbirea pv, la bm spiritul flacarii sa dea dmg pe jumatate (sau chiar pe sfert) , norul otravitor sa nu fie skill magic, lycanul sa primeasca daune in plus la activarea "suflet lup rosu", iar samanul leac sa primeasca Tare impotriva monstrilor pe skillul "atac fortat"
      .............................................
      sa fim seriosi, erai in conditi normale cand ai scris chestia asta??
      de ce s-ar face asa ceva? Iti dai seama ca ar strica practic 70% din caracterele jocului nu?
      Tie iti suna a echilibrare sa dea alte clase mai slab iar la lican sa i se scada doar critica aia ... ca daca n-ar avea 20% sansa la critica n-ar da 30k cu iteme bunicele... ar da si el un 10-11k acolo ... un maruntis d-asta ... stii vorba lu Micutzu "lvl 10 pielea ... ". Vrei sa primesti daune mai putine pe atac spirit vezi al 7-lea skill pui acolo Respingere Atac Spirit si citesti si faci P si primesti 30% aparare impotriva atacului spirit, razboinicul corp fara viteza de atac devine si mai slab, si asa e destul de slab daca i se ia si din viteza de atac e clar... il facem NPC direct.
      Echilibrarea trebuie gandita dincolo de skilluri, pe aparari, pe bonusuri, pe puncte forte ale clasei, pe egalitate si pe constructia caracterului. Din pacate echilibrarea nu e gandita decat la nivel 115-120 unde armura iti da 35% magie si este luata in calcul alchimia excelenta. Ar trebui sa fie un avantaj pt cei care reusesc sa faca o astfel de armura+9 si un dezavantaj nu mic si nici prea mare, ci considerabil pentru cei ce nu detin o astfel de armura si poate au 20 sau 25% magie pe ea. Lipsa de rezistenta la magie se compenseaza, in momentul de fata, cu rezistenta la paguba abilitatii si apararea contra rasei respective. In ceea ce priveste lycanul, consider ca este un caracter avantajat doar din punctul de vedere a lipsei apararilor si a cresterii considerabile a valorilor atacurilor din punctele de status... in rest ... daca ai iteme pentru el nu e chiar asa greu de invins... insa la o generala (unde nu are nimeni 60 aparare din fiecare) caracterul asta nou isi face simtita prezenta mult prea mult . Momentan am 40 colti pe caracterul pvp din joc si cu titan+9 tot are dmg destul de mare, pe cand eu ca mental sunt cu mult dezavantajat fata de el si aici testele sunt facute cu o alchimie mediocra (adica opaca) ...
      Iar pt cei ce zic ca risipa nu e skill prioritar si ca majoritatea il fac al 4-lea sau al 5-lea pai majoritatea fac primul taisul, apoi teama, apoi armura - sau armura iar apoi teama- normal ca isi fac risipa al 4-lea skill sau al 5-lea, toata lumea stie ca un sura arme isi arata puterea dupa ce face risipa si degetul iar mai apoi vartejul(sau vartej apoi deget).
      Am fost azi in zona de razboi cu mentalul 60 semi om 60rezistenta la magie 40critica 60 patrunzatoare si totusi doi sura bm ma bateau fara sa le fac nimic deci efectiv imi dadeau 100-0. Am iesit si am mutat itemele pe sura (pe care am doar un rubin clar medie si valoare atac in rest nimic) 40 magie 42 semi om 40 critica 70 patrunzatoare(10% din razadorul pvm) situatia a stat in favoarea mea cu mult, venind si un razboinic aura care nu prea facea nimic... cei doi bm risipiti nu mai faceau nimic desi imi dadeau dmg destul de mare absorbirea pv din iteme pet si tais isi facea simtita prezenta, la fel si hiturile de 4-5k. Aici mi-am demonstrat ipoteza asupra punctelor forte ale clasei alese, skilluri, bonusuri, aparari si alte variabile. Daca nu luati in considerare toate aceste "variabile" nu va puteti da seama ce ar trebui scos si/sau ce ar trebui adaugat.

The post was edited 1 time, last by cuntan17 ().

• cuntan17 wrote:

Agnieszka wrote:

Eu sunt de parere ca ar trebui ca raul sa fie taiat din radacina,mentalului sa i se injumatateasca atacul dat de "Atacul spiritului",iar la corp iuresul sa dea doar 15% viteza de atac ca sa compenseze cu impunerea de nivele la sura arme pe skillul risipire,iar lycanului sa i se taie acea sansa de 20% critica de pe skill-uri. Parca suna a echilibrare nu?
      adaug si euuuu la ce ai zis tu: la tais sa se scoata absorbirea pv, la bm spiritul flacarii sa dea dmg pe jumatate (sau chiar pe sfert) , norul otravitor sa nu fie skill magic, lycanul sa primeasca daune in plus la activarea "suflet lup rosu", iar samanul leac sa primeasca Tare impotriva monstrilor pe skillul "atac fortat".............................................
      sa fim seriosi, erai in conditi normale cand ai scris chestia asta??
      de ce s-ar face asa ceva? Iti dai seama ca ar strica practic 70% din caracterele jocului nu?
      Tie iti suna a echilibrare sa dea alte clase mai slab iar la lican sa i se scada doar critica aia ... ca daca n-ar avea 20% sansa la critica n-ar da 30k cu iteme bunicele... ar da si el un 10-11k acolo ... un maruntis d-asta ... stii vorba lu Micutzu "lvl 10 pielea ... ". Vrei sa primesti daune mai putine pe atac spirit vezi al 7-lea skill pui acolo Respingere Atac Spirit si citesti si faci P si primesti 30% aparare impotriva atacului spirit, razboinicul corp fara viteza de atac devine si mai slab, si asa e destul de slab daca i se ia si din viteza de atac e clar... il facem NPC direct.
      Echilibrarea trebuie gandita dincolo de skilluri, pe aparari, pe bonusuri, pe puncte forte ale clasei, pe egalitate si pe constructia caracterului. Din pacate echilibrarea nu e gandita decat la nivel 115-120 unde armura iti da 35% magie si este luata in calcul alchimia excelenta. Ar trebui sa fie un avantaj pt cei care reusesc sa faca o astfel de armura+9 si un dezavantaj nu mic si nici prea mare, ci considerabil pentru cei ce nu detin o astfel de armura si poate au 20 sau 25% magie pe ea. Lipsa de rezistenta la magie se compenseaza, in momentul de fata, cu rezistenta la paguba abilitatii si apararea contra rasei respective. In ceea ce priveste lycanul, consider ca este un caracter avantajat doar din punctul de vedere a lipsei apararilor si a cresterii considerabile a valorilor atacurilor din punctele de status... in rest ... daca ai iteme pentru el nu e chiar asa greu de invins... insa la o generala (unde nu are nimeni 60 aparare din fiecare) caracterul asta nou isi face simtita prezenta mult prea mult . Momentan am 40 colti pe caracterul pvp din joc si cu titan+9 tot are dmg destul de mare, pe cand eu ca mental sunt cu mult dezavantajat fata de el si aici testele sunt facute cu o alchimie mediocra (adica opaca) ...
      Iar pt cei ce zic ca risipa nu e skill prioritar si ca majoritatea il fac al 4-lea sau al 5-lea pai majoritatea fac primul taisul, apoi teama, apoi armura - sau armura iar apoi teama- normal ca isi fac risipa al 4-lea skill sau al 5-lea, toata lumea stie ca un sura arme isi arata puterea dupa ce face risipa si degetul iar mai apoi vartejul(sau vartej apoi deget).
      Am fost azi in zona de razboi cu mentalul 60 semi om 60rezistenta la magie 40critica 60 patrunzatoare si totusi doi sura bm ma bateau fara sa le fac nimic deci efectiv imi dadeau 100-0. Am iesit si am mutat itemele pe sura (pe care am doar un rubin clar medie si valoare atac in rest nimic) 40 magie 42 semi om 40 critica 70 patrunzatoare(10% din razadorul pvm) situatia a stat in favoarea mea cu mult, venind si un razboinic aura care nu prea facea nimic... cei doi bm risipiti nu mai faceau nimic desi imi dadeau dmg destul de mare absorbirea pv din iteme pet si tais isi facea simtita prezenta, la fel si hiturile de 4-5k. Aici mi-am demonstrat ipoteza asupra punctelor forte ale clasei alese, skilluri, bonusuri, aparari si alte variabile. Daca nu luati in considerare toate aceste "variabile" nu va puteti da seama ce ar trebui scos si/sau ce ar trebui adaugat.
      Garantat nu eram in scaunu cu rotile ca tine,trollingul a fost perfect,ca tot doresc unii decimanrea unui caracter ca nu le place "Risipirea",poate nici altora nu le plac anumite skilluri ,cum a spus cineva mai sus ,cand au ales caracterul l-au ales cu avantaje si dezavantaje,dar sa le tai altora din ce e dat original de joc doar ca nu te obinuiesti cu ideea ca asa e skillu' si n-ai ce face,cum suna?
    • Asa cum ti-am explicat mai sus, modificarile vor fi gandite si nu cred ca ar baga risipa la o diferenta de 7 nivele pt ca ar fi o discriminare fata de sura pt ca otrava, cea cu care s-a comparat risipirea, functioneaza la 8 nivele.
      Banuiesc ca esti d-ala de sta map1 mereu si nu participa la nici-o bataie, stii macar cum e sa te duci la o generala si sa nu iei risipa de la ala de 105 si sa iei de la un rahatel de lvl 20?
      Cat despre "scaunul cu rotile" mai bine in el, decat in spital ca tine! (Si da, spitalul de nebuni, la el am facut referire - asta in caz ca nu te-ai prins...)
    • Da e aiurea la bataie tu cont de 110-120 sa iei risipa de la unu de de lev 50. Din pacate la bataie sunt multi de lev mic care nu fac altceva decat sa dea risipa. Nu mi se pare corect. Daca nu sunteti multumiti munciti si cresteti si voi cum au stat si altii cu orele la crescut. Mereu vad pe forum cum cei mici se plang ca tot ce se implementeaza e in favoarea celor mari. Eu cred ca fiecare lev are avantaju si dezavantaju lui. Numai vointa sa fie...Stand map1 nu se face nimic.
    • Melba wrote:

Da e aiurea la bataie tu cont de 110-120 sa iei risipa de la unu de de lev 50. Din pacate la bataie sunt multi de lev mic care nu fac altceva decat sa dea risipa. Nu mi se pare corect. Daca nu sunteti multumiti munciti si cresteti si voi cum au stat si altii cu orele la crescut. Mereu vad pe forum cum cei mici se plang ca tot ce se implementeaza e in favoarea celor mari. Eu cred ca fiecare lev are avantaju si dezavantaju lui. Numai vointa sa fie...Stand map1 nu se face nimic.
      Si eu daca am de exemplu 105 si ma bat cu unu de 120 ? Din ce am inteles nu se prinde risipa dupa urmatorul update decat daca ai minim 7 nivele sub adeversar daca este mai mare ca tine ... asa am auzit si pe joc prin chat . Atunci eu ce fac am facut 105 si nu ai cum sa prinzi risipa pe unu de 120 pentru ca iti trebuie 113 ... daca se face sa fie diferenta de 10-15 tot or sa fie nemultumiri ca ba am 99 si nu a prins ala de 115 ba nu stiu ce alte chestii . Trebuie regandit in asa fel sa ai sansa sa prinzi la orice level dar cu cat esti mult sub nivel sa ai sansa din ce in ce mai mica . Si nu cred ca or sa stea sa te vaneze cu cont de 20-30 daca or sa fie sanse sa ii reuseasca 1 din 20 ... se plictiseste si el
    • cuntan17 wrote:

Asa cum ti-am explicat mai sus, modificarile vor fi gandite si nu cred ca ar baga risipa la o diferenta de 7 nivele pt ca ar fi o discriminare fata de sura pt ca otrava, cea cu care s-a comparat risipirea, functioneaza la 8 nivele.
      Banuiesc ca esti d-ala de sta map1 mereu si nu participa la nici-o bataie, stii macar cum e sa te duci la o generala si sa nu iei risipa de la ala de 105 si sa iei de la un rahatel de lvl 20?
      Cat despre "scaunul cu rotile" mai bine in el, decat in spital ca tine! (Si da, spitalul de nebuni, la el am facut referire - asta in caz ca nu te-ai prins...)
      N-am ce face decat sa fac ce fac aia de 55 care merge la generale,s-au discutat cateva pagini bune despre chestia asta ,nu preocupa pe nimeni,cate batai generale ai tu,s-a vorbit mai mult despre alte situatii,camera 13 din v4,farmatul din beta si alte locuri.Minte de 55-er ai.
    • cuntan17 * (te iert , de data asta)
      cat despre tine, Agnieszka, fa-ne o clarificare(o descifrare) la ce voiai sa zici in ultima ta postare.. ca eu unul nu inteleg nimic

GYLDA//Atentionare pentru posthunt
      Pentru urari,scuze,etc foloseste PM-ul.

The post was edited 1 time, last by GYLDA ().