Propunere sanctionare

• Propunere sanctionare

Dupa cum bine zice si titlul am o propunere in ceea ce priveste sanctionarea hackerilor.Personal joc pe Dragon si m-am saturat sa raportez zilnic jucatori ce folosesc hack.Acum ca se iau masuri imediat pentru a le face dauna sau se iau peste 10 zile ( am exemplu concret) ramane la alegerea staffului care oricum nu isi face treaba.Deci propunerea mea este urmatoarea: jucatorii prinsi cu hack sa fie verificati si sa li se baneze si contul principal, chiar daca nu a folosit hack pe el, intrucat el isi castiga existenta pe joc folosind mijloace interzise de T&C deci profita ilegal. Faptul ca ii banezi un cont facut pe email nou care are pe el iteme +6 stand farmer map1 si producand zilnic cat altul in 4 zile nu il afecteaza cu nimic.castigul oricum il are transferat pe contul mare iar faptul ca la 4-5 zile ia ban e egal cu zero.sunt foarte sigur ca propunerea nu va fi luata in calcul de staff dar as vrea sa vad parerea jucatorilor, deci nu mai dati TC dupa 8 ore.Multumesc :cursing:
  • Desi ar fi bine nu prea cred ca este posibil deoarece:
    Conexiunea intre conturi nu poate fi facuta daca conturile respective (cel cu hack si cel principal) nu sunt pe alelasi mail
    Varianta cu ban pe I.P. nu stiu daca ar fi buna deoarece:
    1) Exista I.P. care se modifica (imi scapa termenul momentan)
    2) In anumite situatii unii jucatori pot fi banati pe nedrept deoarece impart acelasi I.P. cu un hacker
    Cea mai bun varianta ar fi imbunatatirea sistemului de securitate lucru care presupun ca este foarte costisitor
  • acest aspect legat de hack nu va avea o rezolvare cat timp va fi implicat factorul uman (staful). Singura solutie e ca producătorii acestui joc sa injecteze resurse pentru a dezvolta un sistem antihack mai bun. Nu imi vine sa cred ca suntem in 2017 iar acest joc inca suferă de acelasi probleme ca in 2009.
    Who am i :?: None of your business :!:
  • Mi se pare normal ca stafful sa nu puna in aplicare ceea ce ai mentionat.Nu poti demonstra ca cineva are cont mare si foloseste hack pe alte conturi de lev mic chiar daca se fac foarte multe negorturi intre respectivele conturi.Iti dau un exemplu, Tu ai cont de 70 dar faci parteneriat sa zic asa cu unu care are lev 30 pentru diferite iteme, ca un exemplu Dinti de ork. Tu unul nu ai de unde sa stii ca respectivul are hack si il ajuta la farmarea dintilor de ork. Ti s-ar parea normal ca tu sa iei ban deoarece ai facut negorturi cu el ? Nu ai cum sa demonstrezi ideea ce ai propuso mai sus, pentru ca nu ai cum sa ii gasesti pe cei care fac asta, iar treaba cu negortul ti-am demonstrat.o ca nu se poate aplica.A doua faza, cea cu IP-ul, exista ip static si dinamic, cel static va ramana la fel pana in momentul in care schimbi placa de retea, ce-l dinamic se poate schimba prin simpla resetare a rute-rului dar nu la toate merg din cate stiu eu,plus ca daca fratele tau se joaca metin pe calculatorul tau cu hack cand tu esti plecat, precizand ca el joaca pe contul lui, iar acesta nu are legatura cu contul tau, de ce sa iei tu ban ? Nici asta nu este un raspuns la rezolvarea problemei. Dar, intradevar ai dreptatea in ceea ce spui cu hack-ul pe alte conturi mai mici, te sustin si sper sa vii cu o idee mai buna prin care se poate rezolva asta. Se Yaa !
  • In exemplul tau ca am eu parteneriat cu cineva si imi da ceva cu siguranta nu imi da pe gratis, de asta zic ca in cazul a 20-30 de negoturi dintre un caracter mare si unul mic care a folosit hack dovezile sunt clare ca este contul lui.Ideal si cel mai simplu e sa se schimbe hackshieldul, de preferat sa se baneze automat cand folosesc hack...sa vezi tu atunci RO-ul pustiu :) probabil de asta nici stafful nu isi prea face treaba si nici nu se doreste sa se faca ceva in acest sens

*Bebe.Strumph: Avertisment pentru nerespectarea regulilor. Si daca ai vreo reclamatie de facut la adresa unui membru din echipa, te rog sa o faci asa cum trebuie, prim pm la superiorul acelui membru din echipa. Comentariile adiacente sunt egale cu 0.
  • Nu ne costa nimic daca gandim 2 secunde . Deci ce vrea sa spuna colegul nostru , cel putin asta inteleg eu : un player are contul x de nivel 75 si pe alt cont de pe alt mail are farmer cu hack , contul y de nivel 40. Il lasa sa farmeze cu hack si seara sau cand vrea el la 2 zile intra pe ambele si face negot . Se poate depista foarte usor al cui este hackerul dintr-o mapa , ii verifici negoturile si vezi cui a oferit obiectele respective "gratuit" si cu cine face negot cel mai des . Iar ca solutie , ii banezi contul cu hack si ii stergi ce a dat pe contul mare , bunurile realizate cu hack . Simplu :) contul mare nu este afectat , nu a folosit hacku acolo .

Iar in incheiere amintesc ceva postat acum cateva zile : pe scorpius la blue are unu 160 picioare de paianjen cate 4 bucati , un shop full . Cum au fost farmate ! Ca eu am scos 6 picoare maxim in 2 ore si este chin sa bati 2 ore pentru 6 picioare
  • Itemele le pot arunca si pe jos,nu neaparat prin negot.Ce zici tu e super bine,dar momentan e imposibil.E greu de dovedit si chiar daca dovedesc,regulamentul nu spune ca se baneaza alte conturi,pe alte mailuri,chiar daca sunt ale playerului care foloseste hack.
    Pe vremea cand se folosea fishbot, majoritatea, aveam conturi de 30 pentru fish,pe langa conturile mari.Alea pe care s-a bagat fish au fost banate,dar cele mari exista si acum(unele).Toate jocurile online lupta cu problema hackurilor si mai mult ca sigur se vor rezolva niciodata,prin niciun fel de protectie,fie ea cat de buna.
    Think of me as Yoda,only instead of being little and green,I wear suits and I am awesome.I'm your bro.I'm Broda.
  • JustMe95 wrote:

Nu ne costa nimic daca gandim 2 secunde . Deci ce vrea sa spuna colegul nostru , cel putin asta inteleg eu : un player are contul x de nivel 75 si pe alt cont de pe alt mail are farmer cu hack , contul y de nivel 40. Il lasa sa farmeze cu hack si seara sau cand vrea el la 2 zile intra pe ambele si face negot . Se poate depista foarte usor al cui este hackerul dintr-o mapa , ii verifici negoturile si vezi cui a oferit obiectele respective "gratuit" si cu cine face negot cel mai des . Iar ca solutie , ii banezi contul cu hack si ii stergi ce a dat pe contul mare , bunurile realizate cu hack . Simplu :) contul mare nu este afectat , nu a folosit hacku acolo .

Iar in incheiere amintesc ceva postat acum cateva zile : pe scorpius la blue are unu 160 picioare de paianjen cate 4 bucati , un shop full . Cum au fost farmate ! Ca eu am scos 6 picoare maxim in 2 ore si este chin sa bati 2 ore pentru 6 picioare
    Nici varianta cu negotul si datul itemelor gratis nu e prea eficienta. De ce? Sa va dau un exemplu: acum 1 luna sau 2 pe dragon a aparut un jucator cu "dare de mana" a impartit iteme prin map1 mai tarziu s-a dovedit ca itemele erau facute prin mijloace ilegale, deci daca aceasta varianta cu urmaritul negotului se introduce atunci un alt jucator nu ar putea repeta aceasi faza prin map1 cu picioare de paianjen (ca tot se discuta) si sa faca 1,2,,5 jucatori de lvl mare sa fie banati pe nedrept ?

P.S. In legatura cu picioarele de paianjen, eu nu inteleg de ce daca un jucator are n picioare este considerat hacker poate omul ala a stat cateva luni sa farmeze si acum s-a decis sa le vanda pentru ca are nevoie de bani sau nu are nevoie de ele sau din orice alt motiv ar avea. Daca era pe serverul dragon mai ziceai dar pe scorpius...
    (si eu am 300+ de amintiri de demon+ stranse in cateva luni de farmat, daca le pun acum pe shop inseamna ca am folosit hack sa le procur? )

*Bebe.Strumph: Atentionare pentru nerespectarea regulilor. Daca ti-ai spus opinia in legatura cu aceasta sugestie, te rog sa te abtii de la alte comentarii. Daca doresti sa discuti mai pe larg, esti liber sa o faci la sectiunea de offtopic a forumului.
  • darkside1 wrote:

JustMe95 wrote:

Nu ne costa nimic daca gandim 2 secunde . Deci ce vrea sa spuna colegul nostru , cel putin asta inteleg eu : un player are contul x de nivel 75 si pe alt cont de pe alt mail are farmer cu hack , contul y de nivel 40. Il lasa sa farmeze cu hack si seara sau cand vrea el la 2 zile intra pe ambele si face negot . Se poate depista foarte usor al cui este hackerul dintr-o mapa , ii verifici negoturile si vezi cui a oferit obiectele respective "gratuit" si cu cine face negot cel mai des . Iar ca solutie , ii banezi contul cu hack si ii stergi ce a dat pe contul mare , bunurile realizate cu hack . Simplu :) contul mare nu este afectat , nu a folosit hacku acolo .

Nici varianta cu negotul si datul itemelor gratis nu e prea eficienta. De ce? Sa va dau un exemplu: acum 1 luna sau 2 pe dragon a aparut un jucator cu "dare de mana" a impartit iteme prin map1 mai tarziu s-a dovedit ca itemele erau facute prin mijloace ilegale, deci daca aceasta varianta cu urmaritul negotului se introduce atunci un alt jucator nu ar putea repeta aceasi faza prin map1 cu picioare de paianjen (ca tot se discuta) si sa faca 1,2,,5 jucatori de lvl mare sa fie banati pe nedrept ?
    P.S. In legatura cu picioarele de paianjen, eu nu inteleg de ce daca un jucator are n picioare este considerat hacker poate omul ala a stat cateva luni sa farmeze si acum s-a decis sa le vanda pentru ca are nevoie de bani sau nu are nevoie de ele sau din orice alt motiv ar avea. Daca era pe serverul dragon mai ziceai dar pe scorpius...
    (si eu am 300+ de amintiri de demon+ stranse in cateva luni de farmat, daca le pun acum pe shop inseamna ca am folosit hack sa le procur? )
    Ok frate , eu renunt la a raporta hackeri sau sa comentez . Un singur lucru spun , cine se scuza se acuza si sper sa va prindeti cei care suntei mereu importiva unor masuri sunteti chiar hackerii despre care se vorbeste ...

Legat de picioarele de paianjen , seara cand intru eu ii verific shopu si din full are 2 randuri cumparate lejer si urmatoarea zi iar e full . La DT te inteleg este logic in 1-2 luni de farmat scoti cate amintiri vrei pentru ca ai "miliarde de mobi " dar in desert in oaza abia vezi paianjen soldat deci nu a stat ala luni de zile sa faca 160 picioare .

Sper sa accepti si alte pareri fie ele bune sau rele ;) asta este parerea mea . Joc din 2009 pe majoritatea serverelor , am avut conturi si aceste probleme legate de hackeri inca sunt si nu dispar prea curand , asa se intampla si pe jocuri mult mai avansate . Si uite asa ajungem sa ne certam si sa ne acuzam din cauza codurilor ...

*Bebe.Strumph: Avertisment pentru nerespectarea regulilor. Desi ai primit mai multe avertismente, in continuare refuzi sa citesti regulile. Sper ca esti constient ca in urma mai multor avertismente urmeaza si ban, nu?
  • Dacă nu ai habar metin , nu te mai băga măcar . Ai spus acolo că , doar în oază apar păianjenii la care se dropează picioarele de păianjen . Ia intră frumușel pe metin , du-te pe lângă oază , nu intra în ea , undeva în zona stângă , colț jos . Ia vezi acolo câți păienjeni sunt . Și au un respawn destul de rapid , deoarece azi mi-am făcut calul lvl , și trebuia să bat Tâlhar de deșert , și trebuia să bat și restu pentru respawn . Sănătate

*Bebe.Strumph: Avertisment pentru posthunt. Care este legatura intre subiectul acestui topic si postul tau? Te rog sa citesti regulile sectiunilor unde doresti sa postezi inainte sa o faci.
  • New

RedRiot, cand deschizi un topic CITESTI si regulile sectiunii in care postezi.

Daca esti tu asa sigur ca echipa nu va pune in aplicare aceasta mirifica sugestie, de ce mai postezi? Ca parerile jucatorilor le poti afla discutand cu ei pe joc.

Cand observi un jucator ca foloseste un soft ilegal il poti raporta pe mirc sau pe sistemul de tichete. Modalitatea de banare nu o voi discuta pe forum pentru ca nu este cazul. Dar stai linistit, ca rezolvari exista pentru orice modalitate de a incerca fraudarea, chiar daca echipa nu striga in stanga si in dreapta cum se procedeaza. Acest topic nu este o sugestie deci nu isi are locul aici. Pentru discutii, exista sectiunea de discutii generale (bineinteles dupa ce citesti regulile existente acolo) sau cea de spam. Aici daca vrei sa postezi, o faci, dar iti asumi mai departe parerile pro sau contra fara sa stai sa iei la despicat parerea fiecaruia pentru ca nu esti tu autoritatea suprema care are dreptate in totalitate.

Topic inchis (si urmeaza sa fie moderat).

And the time will come when men such as I will look upon the murder of animals
    the way we now look upon the murder of a man. L. Da Vinci.