Problema ecran negru dupa o perioada de inactivitate

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Problema ecran negru dupa o perioada de inactivitate

Salutare,

In primul rand vreau sa specific ca am citit restul topicelor de acest gen,insa cum ele au fost inchise din cauza lipsei unui raspuns la momentul respectiv,am zis sa imi incerc si eu norocul, mai ales pentru ca problema mea e putin diferite si va explic imediat de ce:

Am un pc high end, foarte high end ... valoarea totala fiind undeva la 2000-3000 de euro , cu un windows 10 pro licentiat.
      Procesorul meu nu ajunge la 100% cum a fost cazul la ceilalti, in urma inactivitatii si nici nu ma delogheaza.
      Daca tin 1 - 2 conturi ca shop in ch1 dupa o perioada de inactivitate in care pc-ul intra in stand by( nu stiu sa zic exact cate ore ca nu am verificat pana acum), si am pus clientele de metin in bara, ecranul devine negru si nu mai pot sa fac nimic pana nu dau end task si dechid din nou,ceea ce e frustrant.
      Exista vreo rezolvare in acest caz? Va rog,vreau raspunsuri tehnice ci nu pareri.
      Multumesc
      Oare de foame alegem Papa? :lol:
    • Cand trimiti un program in background are acelasi level de prioritate ca si restul proceselor si renderul se relaxeaza. Seteaza procesul metin2 din task manager 'high priority' sau 'realtime' si o sa vezi ca nu se mai ingreste asa repede
      google.co.uk/search?q=win+10+h…&sourceid=chrome&ie=UTF-8

The post was edited 2 times, last by Didi Shamy ().

• Didi Shamy wrote:

Cand trimiti un program in background are acelasi level de prioritate ca si restul proceselor si renderul se relaxeaza. Seteaza procesul metin2 din task manager 'high priority' sau 'realtime' si o sa vezi ca nu se mai ingreste asa repede
      La care se mai poate adauga Control Panel\Hardware and Sound\Power Options\Edit Plan Settings -High performance

(si setari de "finete" in power plan la networking, PCI Express, Procesor power management samd)
      email: Bryony@metin2.ro
      Ingamename [GA]Bryony
      IRC : `Bryony
    • Revin cu update ... din pacate nici-o imbunatatire, am avut 2 instante de metin deschise de pe la 02:00 a.m si dupa 12 ore am incercat sa vad daca persista problema si da,inca se inegreste ecranul si trebuie sa dau end task si sa redeschid jocul :( . Am incercat si sugestia ta @Pricopsitul, insa nu a functionat.
    • Otsutsuki wrote:

Revin cu update ... din pacate nici-o imbunatatire, am avut 2 instante de metin deschise de pe la 02:00 a.m si dupa 12 ore am incercat sa vad daca persista problema si da,inca se inegreste ecranul si trebuie sa dau end task si sa redeschid jocul :( . Am incercat si sugestia ta @Pricopsitul, insa nu a functionat.
      Seteaza prioritatea la 'realtime' pentru fiecare proces de metin din task manager
    • Didi Shamy wrote:

Otsutsuki wrote:

Revin cu update ... din pacate nici-o imbunatatire, am avut 2 instante de metin deschise de pe la 02:00 a.m si dupa 12 ore am incercat sa vad daca persista problema si da,inca se inegreste ecranul si trebuie sa dau end task si sa redeschid jocul :( . Am incercat si sugestia ta @Pricopsitul, insa nu a functionat.
      Seteaza prioritatea la 'realtime' pentru fiecare proces de metin din task manager
      Oho... as prefera sa nu merg pana acolo :)) , realtime e facut pentru chestiile interne ale pc-ului... check this out
    • Otsutsuki wrote:

Pentru conturile de shop, o sa iti dau eu o soluție utila pe care o folosesc si eu cand se face negru.
      Intrii în client ( totul o sa fie negru), apeși de 2 ori escape( pentru a închide orice fereastră, gen PM, bara de chat etc) apoi apeși tasta "enter" (pentru a deschide bara de chat) si scrii /close
      Asta o sa iti închidă shopul, astfel dupa cateva secunde iti va apărea, shopul va fi inchis dar vei putea vedea pm-urile etc si nu va fi nevoie sa bagi alt client sa intrii pe cont.
      Repet asta e doar pentru shop... cand nu ai shop si se face negru chiar nu am soluție...
      Sper ca te-am ajutat macar putin :)
      Dacă e o nelămurire imi poti da mesaj si o sa iti dau un link de pe youtube unde poti vedea exact cum se face, în cazul în care nu iti reuseste.
    • Jassin Apollo wrote:

Otsutsuki wrote:

Pentru conturile de shop, o sa iti dau eu o soluție utila pe care o folosesc si eu cand se face negru.Intrii în client ( totul o sa fie negru), apeși de 2 ori escape( pentru a închide orice fereastră, gen PM, bara de chat etc) apoi apeși tasta "enter" (pentru a deschide bara de chat) si scrii /close
      Asta o sa iti închidă shopul, astfel dupa cateva secunde iti va apărea, shopul va fi inchis dar vei putea vedea pm-urile etc si nu va fi nevoie sa bagi alt client sa intrii pe cont.
      Repet asta e doar pentru shop... cand nu ai shop si se face negru chiar nu am soluție...
      Sper ca te-am ajutat macar putin :)
      Dacă e o nelămurire imi poti da mesaj si o sa iti dau un link de pe youtube unde poti vedea exact cum se face, în cazul în care nu iti reuseste.
      solutia ta o folosesc si eu,cred ca e singura care e da rezultate... oricum in 80% din cazuri imi reda acces la shop dar in celelalte 20% se blocheaza clientul pana la "Not Responding"
      ca sa verific shopul deschid un alt client, conectez un caracter si-l verific... dar pm-urile le poti vedea doar cu comanda /close
    • Mda, pentru mine nu functioneaza nici asta,am incercat 2 zile la rand....ramane negru in continuare...Si totusi,astea sunt workarounds .... nu exista nimeni care sa fii pus intrebarea asta dezvoltatorilor si sa dea un raspuns clar? Adica e clar din cauza jocului, mie imi suna strict a bug....