[DISCUTII] Fuziune

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Colorblind wrote:

xSpYeR wrote:

Colorblind wrote:

xSpYeR wrote:

Colorblind wrote:

xSpYeR wrote:

Half a spus pe un live la BeBeZEU ca fuziunea se va face dupa implementarea versiunii 18.4.
      A zis ca pe Romania , sau nu a precizat tara exact
      Da dar zicea ca spera sa fie asa , dar a promis ca o sa fie 100% pana in craciun
      =)))) era promis 100 la suta pana in 30 septembrie =)))

HalfOp wrote:

Dragi jucatori,

noul server este aproape de deschidere si multi dintre voi sunteti pregatiti sa pasiti pe noul taram. Din comentariile voastre, am vazut totusi si intrebarea: "Ce se intampla cu vechile servere?"
      Nu va faceti griji. Fuziunea este in continuare o prioritate! Totusi, ultimele fuzuni facute, ne arata ca inca e nevoie de lucru la optimizare si implementari tehnice pentru a ne asigura ca totul va decurge normal si fara a avea serverele offline pe mai multe zile. Ne asteptam ca fuziunea sa aiba loc in Q3.

Un alt motiv pentru care am ales sa deschidem un nou server inaintea fuziunii: vom putea planui ce servere sa fuzioneze, mult mai eficient. Ne va permite sa vedem ce jucatori renunta la vechile servere, pentru a se muta pe cel nou, astfel unindu-le pe cele (mai putin populate) corecte. Daca am fi facut invers, am fi avut problema ca serverele fuzionate sa devina sub-populate, jucatorii mutandu-se pe noul server la deschiderea acestuia.

Indiferent de alegerea facuta, speram sa va distrati pe noul server, special, dar si pe vechile servere! Multumim pentru intelegere si distractie placuta!

Echipa Metin2
      Acolo scrie ca se asteapta ca fuziunea sa aibe loc in Q3 nu ca va fi 100% atunci
      Ok, sa zicem.Treaba aia cu sv nou deschis inainte de fuziune ca sa vada cum renunta jucatorii la cele vechi e cea mai mare vrajeala posibila =))) . S-a deschis cate un sv nou pe aproape fiecare comunitate , inclusiv germania, fuzionata in mai. Ei doar au vrut sa faca bani, si au avut un plan bun, felicitari lor pt asta...
      PS: Stiu ca Half si staffu de la noi nu are absolut nicio legatura cu fuziunea, ei nu au absolut niciun cuvant in fata celor de la gameforge/webzen
      Mare Atentie sa nu te inseli imi aduc aminte foarte bine un Topic in care Half zice am amanat Fuziunea sa nu patim ca Franta sa nu mearga Metinul 2 zile deci nu cred ca nu are nici o legatura acolo e ceva Putred la mijloc si le miroase numai lor .
    • Halfop zicea acu' cateva seri ca nici el nu e sigur ca va avea loc fuziunea anu' asta,ci ca el presupune ca undeva pe la mijlocu' lunii noiembrie s-ar incepe,dar cum am subliniat,e doar o presupunere,ceea ce denota ca in proportie de 70% ne putem lua gandu',si totusi,nu vreau sa trag concluzii pripite..
      "Only God can judge me!"
    • duC3sa wrote:

xBl4ckStar wrote:

duC3sa wrote:

Daca cei de la gameforge ar baca 3-4 CARACTERE noi nu ar mai trebui facuta fuziunea. Serverele sar umple de jucatori care vor ceva NOU.
      Asta s.o crezi tu... daca ar baga 3 4 caractere noi n.ar mai juca nimeni, mai ales cei care au muncit sa.si faca iteme
      Daca iti cumperi niste haine o sa le porti toata viata???
      Nu e vorba de haine sau alte baliverne. Când îți faci un set de generala care să conțină toate apărările ca să poti să te bati investești bani (nu yang ci bani din aia cu care îți cumperi haine). Odată ce ei baga 3-4 caractere noi cu alte aparari, vechile iteme ce le deții si pe care le-ai făcut cu bani o să fie cam degeaba si uite așa se duce investiția si o iei de la capăt asta în cazul în care nu faci o pauză. Nu am nimic împotrivă unor noi caractere atât timp cât contra lor se folosesc apărările actuale(sabie,maini etc).
      P.S. nu cred că odată cu un nou caracter o să vină noi playeri. O să se lase unii dintre noi de conturile actuale și începem unul nou sau poate o sa revină cei care au mai jucat dar niciodată unul nou care nu a jucat metin 1minut în viata sa.
      Treci si pe aici si nu uita sa apesi butonul rosu
    • Salut eu propun ca si dragon sa se fuzioneze pentru ca inainte de deschiderea serverului Romania faceam 3 shopuri pline de finisaje iar acum am stat 1 zi si abia s-au luat 2,acum banii nu mai circula ca inainte pe acest server itemele se vand greu.

Daca ai citit si propunerea mea esti un baiat/fata de nota 10

Arunca un ochi si pe canalul meu:youtube.com/channel/UCeijVsru6…Q?view_as=subscriber(lasa un com de hate sau propunere) Bafta!
    • Dragi colegi nu mai tot sperati la viitor ca dupa fuziune ,lucrurile vor fi prolifice un timp dupa, tot ca inainte vor fi servarele . Da! Piata dupa fuziune va prospera insa tot voi veti veni cu dezacordult fuziunii ,ca sunt putine canale,ca degeaba joci ca nu poti sa bati x sau y ,ca nu poti face aia si aia ,nu ai unde farma . Poi dragi colegi majoritatea se duc pe servarele noi pentru competitie ! Dupa fuziune o sa apara si playerii care se vor plange ca nu mai au unde sa cresca din cauza celor mai "bazati" , poi e un joc PvP nu ar trebui sa ne mire ca cei puternici vor avea cele mai bune locuri! Corect?

De cand urmaresc forumul asta vad ca multi sunt Pro fuziuni da tot ei posteaza aberatii ca e un joc care te face sa bagi bani si ca e un joc P2W, ca Stafful nu isi face treaba ,ca sunt prea multe buguri ,prea multi codati. Ma de 8 luni de cand joc am intampinat rareori problemele generale ale jocului(delogari,black screen ,etc...) nu des da am dat de ele, insa nu m-au frustrat atat de tare incat sa ma faca sa imi bag unghia in gat si am un PC care merge pe lemne!. Am dat si eu de hackeri prin unele mape pe servarele astea vechi da foarte rar, pe cand unii postati tot de pe "astea vechi" topicuri pe forum de parca a-ti fi vazut hoarde de hackeri ,da fa-ne si noua un screenshot ,un preentscreen sa vada si ochisori nostri, ce haite de hackeri ai dat dumneata draga jucatorule prin map1 . Ca eu, m-am crucit cand am vazut ce activitate de "ilegalitati " e pe Romania, e mizilic pe restu de servare si unii au mai mult autoatac decat hack. Ca sa nu uit jocul e F2P da daca iti permite buzunarul, normal ca e corect sa ai si beneficii, asa ca toti astia frustratii,mari experti si alte alea , asta e un joc al mintii :), trebuie sa stii cum sa invarti Wonii in mana ,daia ala desteptul tace si ii va face. Trebuie sa te duca capu si sa te intereseze propriul interes, nu sa pui botul la ce zic altii,daia mor servarele e astia care spuneti aberatii da dovezi clare si concrete...., doar speculati din cauza proastei informari .
    • fuziunea are loc după updat-ul 18.4 , nu înțeleg ce va plângeți atâta. Dacă se face repede si o sa fie plină de bucurie sau de iteme lipsa si etc ,o sa spuneți că nu au făcut fuziunea bine si etc. Stați să vedem ce se întâmplă cu 18.4 , care dacă o să aibe loc așa cum se arată acum . Nu cred că mai fuzionează decât toate sv intr-unul . Toți or să uite de metin .. sa speram ca țin cont de feedbackul de pe forum si nu or să implementeze alchimia mitica.
    • BlackLegion wrote:

fuziunea are loc după updat-ul 18.4 , nu înțeleg ce va plângeți atâta. Dacă se face repede si o sa fie plină de bucurie sau de iteme lipsa si etc ,o sa spuneți că nu au făcut fuziunea bine si etc. Stați să vedem ce se întâmplă cu 18.4 , care dacă o să aibe loc așa cum se arată acum . Nu cred că mai fuzionează decât toate sv intr-unul . Toți or să uite de metin .. sa speram ca țin cont de feedbackul de pe forum si nu or să implementeze alchimia mitica.
      eu sunt de parere ca o sa fie implementata la fel ca si versiunea anterioara, indiferent de feedback. dc zic asta? pt ca, acolo au acceptat propunerea cu 5 cor pe caracter, dar cioburile au ramas la fel. am testat si dropul pt eventul care o sa vina. la lv 100 e jalnic de la mapele de 90 si pana in fermecata. 2h pt u 28 ramuri...
    • Fuziunea a inceput deja.De fapt suntem in plin proces de fuziune chiar acum.Din momentul lansarii noului server Romania exact asta se realizeaza :fuzionarea tuturor serverelor intr-unul singur cum s-a sugerat de atatea ori de catre jucatori.
      Nu este fuziunea clasica pe care o asteptam cu totii nu se unesc serverele 2 cate 2 sau toate la un loc, dar prin migratia jucatorilor catre noul server exact asta se realizeaza-fuziune.
      Cand si cei mai rezistenti dintre noi vom fi atrasi de miracolul eventelor saptamanale de pe Romania,cand vom vrea si noi sa dropam Manny de la metine in loc sa investim in IS ,cand vom vrea si noi drop CL la cateva zile si cate si mai cate eventuri "nemaivazute" si "nemaiauzite" si ne vom aventura spre noul server atunci se poate spune ca fuziunea a fost finalizata.
      Deja serverele se golesc pe zi ce trece ,inclusiv pe Dragon care era cel mai populat acum se resimte lipsa jucatorilor, de celelalte servere nu mai spun ca, din ce am citit la ceilalti jucatori bate deja vantul,deci e o chestiune de timp doar pana toti ne vom reintalni pe Romania si asa vom avea fuziunea mult visata.Pentru ca nu are rost sa fii "cel mai tare din parcarea goala" si sa rezisti eroic pe un server gol prin urmare mort. Te lasi sau incepi pe Romania.
      Nu le mai ramane celor de la GF decat sa inchida serverele golite si gata:vom avea un singur server si unde mai pui ca e "unic si cu continut exclusiv".Asta fara bataie de cap fara toate problemele inerente fuzionarii si mai ales cu avantaje pentru ei:vei fi nevoit sa o iei de la capat cu investitiile ca sa ajungi macar ce ai fost pe vechiul server.
      Si uite si fuziunea noastra cum se face asa pe "nesimtite"ca sa nu mai spuneti ca cei de la GF nu s-au tinut de cuvant.
    • OompaLoompa wrote:

Fuziunea a inceput deja.De fapt suntem in plin proces de fuziune chiar acum.Din momentul lansarii noului server Romania exact asta se realizeaza :fuzionarea tuturor serverelor intr-unul singur cum s-a sugerat de atatea ori de catre jucatori.
      Nu este fuziunea clasica pe care o asteptam cu totii nu se unesc serverele 2 cate 2 sau toate la un loc, dar prin migratia jucatorilor catre noul server exact asta se realizeaza-fuziune.
      Cand si cei mai rezistenti dintre noi vom fi atrasi de miracolul eventelor saptamanale de pe Romania,cand vom vrea si noi sa dropam Manny de la metine in loc sa investim in IS ,cand vom vrea si noi drop CL la cateva zile si cate si mai cate eventuri "nemaivazute" si "nemaiauzite" si ne vom aventura spre noul server atunci se poate spune ca fuziunea a fost finalizata.
      Deja serverele se golesc pe zi ce trece ,inclusiv pe Dragon care era cel mai populat acum se resimte lipsa jucatorilor, de celelalte servere nu mai spun ca, din ce am citit la ceilalti jucatori bate deja vantul,deci e o chestiune de timp doar pana toti ne vom reintalni pe Romania si asa vom avea fuziunea mult visata.Pentru ca nu are rost sa fii "cel mai tare din parcarea goala" si sa rezisti eroic pe un server gol prin urmare mort. Te lasi sau incepi pe Romania.
      Nu le mai ramane celor de la GF decat sa inchida serverele golite si gata:vom avea un singur server si unde mai pui ca e "unic si cu continut exclusiv".Asta fara bataie de cap fara toate problemele inerente fuzionarii si mai ales cu avantaje pentru ei:vei fi nevoit sa o iei de la capat cu investitiile ca sa ajungi macar ce ai fost pe vechiul server.
      Si uite si fuziunea noastra cum se face asa pe "nesimtite"ca sa nu mai spuneti ca cei de la GF nu s-au tinut de cuvant.
      Acest post ar trebui sa vada si cei de sus, nu cei de la noi, cei de cei mai sus... pentru ca se pare ca oamenii se trezesc, si nu prea e de bine
    • Fofarlica wrote:

OompaLoompa wrote:

Fuziunea a inceput deja.De fapt suntem in plin proces de fuziune chiar acum.Din momentul lansarii noului server Romania exact asta se realizeaza :fuzionarea tuturor serverelor intr-unul singur cum s-a sugerat de atatea ori de catre jucatori.
      Acest post ar trebui sa vada si cei de sus, nu cei de la noi, cei de cei mai sus... pentru ca se pare ca oamenii se trezesc, si nu prea e de bine
      Problema e ca multi dintre cei de pe serverele goale, decat sa o ia iarasi de la 0 o sa renunte pur si simplu la joc. Oricate eventuri si rate sau ce or mai fi pe Romania nu v-or aduce inapoi ani pierduti de unii pe conturile pe care le au deja si cel mai simplu pentru acele persoane o sa fie renuntarea la joc. Sunt 2 variante mari si late: 1) server gol si 2) server Romnia. Multii migreaza , putini raman si multi se lasa. Cam asta e soarta metinului.
    • Daca tot cica exista foarte multe probleme tehnice in a realiza fuziunea, de ce nu anunta de exemplu ca se vor inchide serverele x,y,z peste 3 luni, iar pe acele servere sa fie timp de acele 3 luni tickete de transfer server gratuite. In acest mod ar putea playerii sa se mute singuri.
      @HalfOp ce parere ai?
    • alexBN wrote:

Daca tot cica exista foarte multe probleme tehnice in a realiza fuziunea, de ce nu anunta de exemplu ca se vor inchide serverele x,y,z peste 3 luni, iar pe acele servere sa fie timp de acele 3 luni tickete de transfer server gratuite. In acest mod ar putea playerii sa se mute singuri.
      @HalfOp ce parere ai?

CatalinOrion94 wrote:

Daca nu pot fuziona toate srv macar sa le ia pe cele mai goale si sa le uneasca cu unul mai plin ..de exemplu scorpius si cordelul sa le uneasca cu polaris si nemesis ..
      Nu e vorba de "probleme tehnice" avand in vedere ca in 3 tari s-a realizat fuziunea (chiar daca a durat putin mai mult) ci cred ca mai mult are legatura cu relatia efort-profit.
      HalfOp a spus de mai multe ori ca nu s-a facut fuziunea pentru a evita problemele aparute la fuziunea serverelor din Franta unde a durat vreo 3 sau 4 zile si la noi nu se doreste asta pentru ca "unii se supara pentru 4 ore de mentenanta ce sa mai spunem de 4 zile"
      Intrebarea mea e urmatoarea: preferati sa nu primiti "injuraturi" 4 zile si lumea sa fie fericita sau sa amanati 7 luni fuziunea sa pierdeti jucatori cu sutele si in cele din urma sa primiti acele injuraturi pentru ca nu sunteti in stare sa aveti grija de un joc? Intrebarea desigur este retorica pentru ca toata lumea stie raspunsul "celor de sus"
      Dupa cum spunea cineva: Sa fim sanatosi ca boala vine
      If you can't win, you 're just a loser
    • OompaLoompa wrote:

Nu stiu ce a fumat baiatul asta, dar vreau si eu. Nu mai visa la fantezii din astea prietene. Niciodata pe metin2ro nu vor fuziona toate serverele intru-unul singur. Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta, dar este absurda. Tu iti dai seama ce ar insemna daca ar fuziona toate serverele?

Care servere sunt moarte? Apollo si Cordelus, pentru ca celelalte servere o duc chiar bine, Polaris, Orion si Pheonix, nu cunosc situatia pe Dragon, Scorpius si Nemesis, dar ma gandesc ca si ele o duc binisor, singura problema este cu Apollo si Cordelus.

Fuziunea se va face cand vor vrea cei de la GF, eu unul am incetat sa mai sper, adica daca se face bine, daca nu asta e..

Cred ca exista trei posibilitati:
      1.Fuziunea va avea loc in iarna
      2.Fuziunea va avea loc anul viitor, dar nu se va sti cand..
      3.Sau nu se va mai face deloc, dar putin probabil :D

Degeaba stati cu sufletul la gura si intrati din 3 in 3 ore pe forum sa verificati, cand va incepe fuziunea sigur va anunta HalfOp asa ca..

O zi buna va doresc tuturor
    • NESSTE wrote:

OompaLoompa wrote:

Nu stiu ce a fumat baiatul asta, dar vreau si eu. Nu mai visa la fantezii din astea prietene. Niciodata pe metin2ro nu vor fuziona toate serverele intru-unul singur. Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta, dar este absurda. Tu iti dai seama ce ar insemna daca ar fuziona toate serverele?
      Care servere sunt moarte? Apollo si Cordelus, pentru ca celelalte servere o duc chiar bine, Polaris, Orion si Pheonix, nu cunosc situatia pe Dragon, Scorpius si Nemesis, dar ma gandesc ca si ele o duc binisor, singura problema este cu Apollo si Cordelus.

Fuziunea se va face cand vor vrea cei de la GF, eu unul am incetat sa mai sper, adica daca se face bine, daca nu asta e..

Degeaba stati cu sufletul la gura si intrati din 3 in 3 ore pe forum sa verificati, cand va incepe fuziunea sigur va anunta HalfOp asa ca..

Vezi ca degeaba faci umbra pamantului. Nici macar nu ti-ai dat silinta sa intelegi ce a zis omul... s-a referit la modul "metaforic", ca toata lumea de pe toate sv migreaza pe Romania
    • Fofarlica wrote:

NESSTE wrote:

OompaLoompa wrote:

Nu stiu ce a fumat baiatul asta, dar vreau si eu. Nu mai visa la fantezii din astea prietene. Niciodata pe metin2ro nu vor fuziona toate serverele intru-unul singur. Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta, dar este absurda. Tu iti dai seama ce ar insemna daca ar fuziona toate serverele?Care servere sunt moarte? Apollo si Cordelus, pentru ca celelalte servere o duc chiar bine, Polaris, Orion si Pheonix, nu cunosc situatia pe Dragon, Scorpius si Nemesis, dar ma gandesc ca si ele o duc binisor, singura problema este cu Apollo si Cordelus.

Vezi ca degeaba faci umbra pamantului. Nici macar nu ti-ai dat silinta sa intelegi ce a zis omul... s-a referit la modul "metaforic", ca toata lumea de pe toate sv migreaza pe Romania
      ca sa migrezi trebuie sa cumperi tiket ! daca vrei sa incerci o experienta noua,poti sa o ei de la zero pe alt server nou!