Lama vs. Arc

  • daca ar fi sa ai aceleasi iteme pe 2 ninja,unul lama,altul arc,atunci arcul ar fi mai bun pt ca nu rateaza skill-urile.
    dar daca nu ai iteme cu rezistente la sabie,pumnal,2 maini,sageti,viteza farmecului mare...mai bine te faci lama pentru ca vei creste mai repede si e mai frumos in duel si nici nu te mai injura noobi cand fugi in duel pt ca esti pe arc :(

  • Ninja lame bate arcul... daca sta la distanta fata de arc cand acesta da skill va lua dmg foarte putin apoi pana i se incarca arcasului lama vine si ii da ... Lama castiga :D

    WIN




    No one remembers the losers.

  • Tot ce conteaza sunt itemele (mai exact bonusurile) :slap: si masterele... ele fac tot caracterul :cursing:


    App, la un Ninja Arc, ai ce muncii nu gluma ^^ daca vrei sa fi bun

  • joc pe arcasul meu de cand sa deschis serverul Sagitta ( cred ca is mai bine de 3 ani) si daca depui pasiune in caracterul tau totu ti se pare usor , nu trebuie sa muncesti foarte mult ca sa fi bun , trebuie doar sa iti placa arcasul sa inveti avantajele si dezavantajele sale astfel vei fi foarte bun la orice.

  • Eu sincer cred ca lama este mai buna...Ninja lama cam la fel de bun ca arcul in PVP,dar in PVM lama este superioara.Depinde si pe care iti place sa joci mai mult...

  • cum am zis mai sus , daca reusesti acel lucru ajungi sa ti pasul cu oricare in pvm conteaza sa sari fara frica la bataie pe orice jucatori sau mob ( totul pentru distractie)

  • Sa nu uitam ca arcurile au cel mai mare damage din joc !

  • spre dezamagirea ta eu nu bat transformat si nu am aripi +9 sau cu medie de ii intrec pe toti dar experienta in joc isi spune cuvantul, dar cum vad multi ninja se plictisesc de caracterele lor deoarece : cresc greu , ma bat toti, e plictisitor etc. aici e marea problema in cazul multora daca nu va place dece mai jucati? a ca X batu pe toti la DT sau y e bun pvm poate din cauza asta :)

  • Parerea mea e ca pana la un anumit nivel in pvm st varza ambele caractere adica o sa cresti asa greu ... dupa nivelul 65 Lama incepe sa arate ca poate si in pvm si in v2 poti bate de jos frumos cate 4 5 grupe fara probleme daca ai si buff de ce nu chiar mai multe . In schimb la arc acolo poti creste numai transformat trebuie rabdare pentru a ajunge la lv mare yang pt globuri si transformarea ridicata la P pt economie:) In pvp nush ce sa zic nu prea am vazut asa multi ninja arc sa bata lama acum depinde si de bonusurile pe care le are fiecare cat si de competente dupa parerea mea lama este mai bun intr-o privinta pentru el iti trebuie rezistenta magie si aparare pumnal .. e destul de greu sa le ai pe toate asa ca ramane un caracter bun la ninja arc cu cat stai mai la distanta dmg scade ,timpul de incarcare al skillurilor cam mare ajungand ca la ninja lama sa se incarce aproape de 2 ori ambuscada /atac fulger pana se incarca un skill la arc , un alt dezavantaj este ca aproape toti au ceva rezistenta sageti pentru v4 pumnal nu are toata lumea :D
    Dupa parerea mea lama ramane cel mai bun!

  • Eu lama zic ca le are pe ambele...si pvm si pvp...arcul e full pvp...nu ai cum sa cresti cu arcul...doar dp cal cu sabie ( la lvl mai mic ) sau transformat cu un arc cu pm mare... In pvp depinde si de aparari, mastere...ninja arc se fereste usor de skillurile celui pe lama...dar skillurile unui ninja lama se incarca mai repede...dp parerea mea sunt la fel de bune caracterele..dar ninja lama e mai echilibrat pvm / pvp

  • Eu am un ninja lame, lvl 82 vreau as zic, ca nu am inca iteme cine stie ce pe el, am un imun cu 10 hh, un coif cu 10hh, abanosi, niste chacrame cu competenta 14...un otel+8...joc de aproximativ 2 saptamani pe el, am renuntat la war corp..in fine ideea este ca la Dt la o bataie generala, am dat intr-un caracter war corp lvl 87 cu posedata pe el, cu triton +7 ...caracter facut foarte bine super full bonusat etc, pe ambuscada am dat un dmg de 17-18k critica ce-i drept. Iar normal dau undeva la 9-10k dmg cu , camuflajul si 5-6k fara camuflaj. Plus dmg-ul de pe atac fulger .rulant si nor otravitor ...concluzia , nu duce un corporal mai mult de o tura de skiluri plasata bine la lvl mare. Ninja arc..era unu de 90 m-a cam capacit, asta in conditiile in care aveam zero sageti pe mine..dar tot i-am dat dmg de 8k pe ambuscada. Parerea mea...cu rezistenta sageti pe tine nu prea ai ce-i face unui ninja lame. Intrii in camuflaj si dai 1 tura de magii pana se dezmeticeste ninja arc sa iti dea el tie. Iar pvm....cu un arc de 75 cu medie 38+6 pietre+4 si 60 diavol pe mine , fara buff in grota la satou dau dmg de 9-17k transformat. cu un mental de lvl 81 cu otravita+9 medie 31 dadeam 4-12k . Concluzia.....vrei caracter lvl mare bun in pvp , bun si pvm ....axeaza-te pe ninja pumnale. Eu am avut Mental de 86, corporal de 82, Sura arme de 77 (caracterele au fost facute foarte bine la vremea lor) si am ajuns la concluzia ca ninja pumnale este cel mai bun. Le-am probat pe toate , mai putin sura Bm probabil singurul caracter ce ar reusii sa faca probleme unui ninja lama in pvp. :criminal2:

  • Sa nu uitam ca arcurile au cel mai mare damage din joc !


    Au intr-adevar cel mai mare Dmg din joc, dar se compenseaza cu faptul ca viteza de atac si incarcare a skilurilor este foarte mica. Spre exemplu un Warrior corp da hit dupa hit in pvp/pvm. in schmb ninja arc pana trage o sageata....moare mobu de plictiseala iar in pvp nu faci nimic cu hit-ul pe sageti, in schimb faci cu sansa de ptravire si knockback-ul pe care il da , skilurile unui ninja arc te dau in spate (knockback) Arcurile sunt bune de crescut transformat , de batut bosii, etc. Pvp...lasa de dorit viteza de atac, a skilurilor, plus ca dmg-ul dat din hit este aproape zero. Ma rog, intr-un final cred ca totul se rezuma la bonusurile si banii bagati de fiecare pentru imbunatatirea caracterelor proprii. Va place sau nu , Metin2.ro este o investitie pana la urma, unde cel ce investeste cel mai mult este de obicei si cel mai bun :)


    ***Avertisment: Postare dubla. (malenna)***

  • pffffffffffff Arkul este bun in Dm iar lama la crescut deci nu e nici o diferenta aprope :chainsaw:

  • Arcasul e cel mai bun dak sti sal faci poti sal faci si pvm si pvp:) dar e cel mai bun PvP arcasu:) construit bine bate si sura BM


    ***Avertisment verbal: nu mai folosi limbaj de messenger, scrie corect romaneste. (malenna)***

  • ninja arc e bun in duel,dar nu se compara cu un ninja lama

  • Pai, ok ar fi sa cresti pana la 29 si aproape 4 buline cu ninja lama...nu de alta dar sa nu te chinui. Dupaia stai la lure la Bo pana la 45-50...dupa mergi in v1 pana pe la 55-60, dupa mergi in v2 pana pe la 70+, v3 , si dupaia catacombele. Daca urmezi pasii astia, si stii sa faci lure, in maxim sa zicem 2 luni de zile, 2 ore pe zi, ajungi la 90. Daca nu mai putin.
    Oricum se merita munca pentru genul asta de caracter. Adica cum sa nu iubesti ninja pe arc, cand ii pui un arc floare de caisa(sau cum s-o numi) sau arcuri in general 50+...+9, si cu costum de dragon tanar pe tine ...arata superb. In plus un arcas bun cu bonusuri si armuri bune...rupe fara niciun dubiu orice clasa cu minim 5 levele peste el. Si asta o spun din proprie experienta. Doar ca un ninja arc e greu de controlat, adica poti bate orice clasa doar daca stii sa te misti si sa eviti atacurile, sa inveti combinatiile de skill-uri. Dureaza ceva dar merita.

  • Orice este bun daca sti sa il faci,daca ai iteme si daca sti sa joci. fiecare in felu lui :grumble::lol:

  • Orice joc are echilibrul si diferenta este jucatorul ce manuieste caracterul sau , ambele clase sunt bune doar ca difera prin metodele lor, nici una nu este mai slaba sau puternica intr-o categorie anume, lasati ideile ca "trebuie iteme full+9, bate transformat , nu rezista ... etc" , daca joci cu pasiune e alta fata a jocului dar daca joci pentru popularitate sau cel mai bun te vei plictisi repede.

  • :)) m-am tavalit pe jos de ras la toate comentariile voastre. Ma intreb oare cati dintre voi au depasit level 50...ca sa numai intreb 75.Vorbiti de lure la bo..salbatici.ezo...LOL...un caracter level 40-45 ..il fac intr-o zi de unu singur ...
    In fine ,ca sa nu fiu off topic, am ninja lama level 86 ,m-am oprit la level ca sa imi fac toate P-urile. De crescut am crescut ..instant ...joc de vreo 3 luni cred.Totusi va pot spune ca si ninja arc poate creste la fel de repede. In schimb la treaba cu PVP ...pfff... nu cred ca exista vreun ninja arc care sa ma poata bate ...indiferent de level...defapt ..eu nu stiu pe cine poate bate un caracter ninja arc ...mai ales daca adversarul a depasit lev 29 si are si cizmele de piele. Ideea ..este ..pentru a fi bun la PVP trebuie sa rezisti foarte bine la damage si apoi sa dai damage mare. Pentru a rezista unui ninja arc ...iti trebuie doar aparare sageti ..ceea ce are oricine pe acest joc, bun oricine care are habar a juca metin ,in schimb pentru a rezista unui ninja lama ..iti trebuie aparare pumnal + rezistenta magie ...si astea amandoua odata,cea ce este greu. Ninja lama este asasinul perfect odata ce ajunge la level 86 ,eu cel putin ..pe ambuscada ..simplu fara camuflaj ..ajung sa dau 8k constant ..iar pe nor de exemplu ..nu dau mai putin de 4k. Un ninja arc in duel ..poate sa ma lovesca cu maxim 2 skiluri ..si astept sa il vad pe ala care imi da 18k damage din 2 skiluri ..mai ales cu 50% apare sageti pe mine. Bafta la joc! Alege-ti ninja lama.

  • lama e cel mai buna la duel si la crescut decit arcu :thumbsup:


    ***Avertisment: Post-hunt. (malenna)***