Lama vs. Arc

• Completez, prin faptul ca are ca slabiciune rezistenta la sagetii arcasul compeseaza prin precizie( unde pui tinta acolo trage) si viteza, nu te obliga nimeni sa stai in brate la adversar cand dai duel , pentru asta este arcasul sa traga de la distanta ,partea proasta ca scade damage odata cu distanta dar compeseaza cu otrava.

• Eu zic ca e mai bun arcul in pvp ... si de la 65 asa daca ai un arc de pvp si unu de pvm cu mob+4 fatala+4 si Patrundere+4 rupi transformat in v2...
    cel putin eu la 38 pe un arc ...cu un fms+9 ce pagube ar fi iau cam toata mapa pe mine dau otrava fug putin si ii bat... akum nustiu cine isi permite ca eu am itemele +9 ful 1.5 k pv...
    Eu va zic ca...cine stie sa joace transformat si are bani sa se faca arc si cine nu...facetiva lama...e mult mai usor pt voi...
    App ca am vazut undeva... a zis cineva ca arcu de 70 ia bataie de la lama de 70:)...Frate vise ca un arc de 70 cu g1 sageata de foc cu arc de 65+9 si ful+4 dai 7 k cu sageata de foc=]]] pe cand cu ambuscada cam lafel da te poti feri:)) eu la lv 38 bat tot pana in 50 si chiar mai mult;)

BFT :thumbsup:

• Ma cam indoiesc de ninja arc ca la lvl mare va face ceva pentru ca marea majoritate de lvl 75+ au full sageti pe ei ..pe cand pumnal mai greu..ninja arc e slab deoarece daca il prinde careva in hit`uri la duel deja nu mai are ce face..dar oricum in primul rand conteaza si itemele nu numai clasa de caracter insa ninja lama e mult mai palpitant decat un ninja arc..pe ninja arc trebuie sa bati doar transformat pana la urma te plictisesti sa bati numai transformat, pe cand un ninja lama poate bate si transformat si netransformat si se descurca mai bine:D Deci in concluzie ninja lama e cel mai tare :monster:

• Salut , eu stiu din propria experienta ( am ninja lv 65 ) . LAMA ESTE SUPERIOR FATA DE ARC CU MUUUUULT ! . Si nu spun asta ca sa avantajez pe cineva sau sa te indemn spre rau . Eu de la lv 15 am dat dmg peste 1k cu ambuscada nici M1 :) . Acum la lv 65 cu ambuscada la M10 dau dmg 7k fara critic , 14k critic :) . Lama este de asemenea bun si in PVM ! si mult mai bun decat arcul ;) . In pvp degeaba zic toti ca arcul este mai bun , nu se compara arcul cu lama , este mult mai bun un ninja pe lama . De ce ? uite de ce : viteza mult mai mare , atac mai bun , skilluri mai bune si multe altele ! Deci , prin urmare , lama este mai bun :) ! :criminal2:

• Ninja lama este mai bun decat ninja arcul din urmatoarele motive:
    Are skillurile rapide fata de ninja arc care pana da 1 skill eu sincer cred ca un ninja pe lama da 2
    :|
    Are bonusul de la camuflaj care inseamna foarte mult.
    Pumnal nu au la fel de multi cum au sageti pt ca de la 75+ majoritatea au sageti(pt v4) si un ninja cu p tot pe arc da intrun player cu full sageti max 3-4k sa zic.
    Ninja lama de asemenea mai are si combo cu rulantul cand poti prinde de 2 ori lejer respectiv 3 daca sti cand sa il dai
    Si sa nu uitam dezavantajul la arc daca te indepartezi scade si dmg skill in pvm insa is cam la fel,deoarece majoritatea ninja
    si lama si arc cresc cu arcul... deci dif nu e mare in pvm(crescut) si la fel otravita/fms folosesc ambele tipuri fie ca e lama fie ca e arc...(la metine)
    Cu toate acestea concluzia e ca ninja lama e mai bun ca ninja arc.
    :grumble:

• :thumbdown: nu ma copiez dupa tipare , arcasul meu e facut dupa constructia mea, sincer nu am crescut deloc transformat ca nu am avut nevoie , ninja lama rateaza usor skilurile daca sunt evitate cum trebuie , daca arcasul da otrava se poate eschiva pana iti ramane foarte putina viata , merg in continuare pe vorba aceasta :" Nu conteaza cat de bun e caracterul , conteaza cine il manuieste " si joaca cu pasiune nu pentru performanta.

• De curiozitate... ce lvl ai? sa zicem ca ai crescut fara transformare pana la 75 cam asa dar nu imi spune tu mie ca dupa mai merge sa cresti cu sabia dupa cal.evitare?sa fim seriosi daca tea prins intrun combo calumea nu mai ai ce sa eviti.si ninja lama nu da otrava sau ce? e dezavantaj pt amn2. si chiar si asa nu zic singurul avantaj ar fi ca, chiar daca ninja lama baga camuflaj ai tinta insa daca te prinde calumea si mai ai si otrava te asigur ca nu ai sanse.si inca cv nu cont doar cn manuieste caracterul cont si itmele,pt ca degeaba ai u 60 pumnal si bati un ninja lama care are 0 sageti aratati forta avand aprox acelasi nivel(nu doar nivel in joc ci si nivel de exp/itm) :)

• De curiozitate... ce lvl ai? sa zicem ca ai crescut fara transformare pana la 75 cam asa dar nu imi spune tu mie ca dupa mai merge sa cresti cu sabia dupa cal.evitare?sa fim seriosi daca tea prins intrun combo calumea nu mai ai ce sa eviti.si ninja lama nu da otrava sau ce? e dezavantaj pt amn2. si chiar si asa nu zic singurul avantaj ar fi ca, chiar daca ninja lama baga camuflaj ai tinta insa daca te prinde calumea si mai ai si otrava te asigur ca nu ai sanse.si inca cv nu cont doar cn manuieste caracterul cont si itmele,pt ca degeaba ai u 60 pumnal si bati un ninja lama care are 0 sageti aratati forta avand aprox acelasi nivel(nu doar nivel in joc ci si nivel de exp/itm) :)

De la 75 in sus am ca dotare niste aripe bune pentru pvm , iti dau dreptate ce zici dar eu in dueluri joc cu 0 aparare ma bazez doar pe pv mult si damage , am crescut fara transformare pentru ca imi placea foarte mult sa fiu cot la cot cu razboinici in v2 ( mai ales sa tin singur camera cu regenerare) , de cand am pus siamezele 100% numai de pe jos bat monstrii ,perete numai exista pentru mine (bazandu-ma de asemnea si pe otrava ca sa rezist) .
    In general la nivel mare daca arcasul da primele skiluri fara sa incaseze nimic atunci el ar castiga dar daca intra in ghearele lamei se schimba situatia , strategie ,mandrie si noroc asta ar conta intr-o confruntare :)

• O mica adaugare. nu prea cred ca ai creste bn cu chakrame respectiv siameze cu pm deoarece esti arc nu dai skill doar din hit asa poti lua un arc si aceasi situatie doar ca daca ai si 80%+ diavol dai peste 10k decat sa stai cu chakramele care sincer banuiesc ca mai mult de 1.5k nu ai da. si mai ales ca nu ai nici skill pe care te poti baza. in pvp ce sa zic sunt si putin de acord cu tn ca ar conta strategia mandria foarte putin norocul deloc sincer. ori sti sa joci ori nu :P si itmele mai conteaza si mai ales competentele degeaba ai itm daca nu ai competente calumea si de asemenea si invers :thumbsup:

***Avertisment: Nerespectarea regulamentului sectiunii caractere. (malenna)***

• Majoritatea care au comentat aici,habar au ce inseamna Archer. Joc pe CORVUS,si credema,pe serverul asta,sunt 4 arcasi de valoare "VARAT,Kyudo(eu),xRolly,JinSoo". Archerul 1-1,ingenuncheaza tot,chiar daca oponentul are full sageti.(Vorbesc de la level 70+). Ninja lame,credeti-ma,ca nu-mi sta in cale,2 skilluri isi ia,si este jos. Este un caracter "hot" ninja lama,care daca nu apuca sa-si dea magia(ambuscada),moare imediat fara alte sanse. Credeti-ma,Archerul lv 75 (exemplu) vs Lama lv 75(exemplu),cu un scut tigru +9 (decat atat),sau deloc,archerul rupe ninja lama,deoarece are skilluri de distanta,pe cand ninja lama trebuie sa se apropie foarte mult de Archer ca sa-l poata lovi,archerul ferindu-se,si asa,ninja lama rateaza tot si Archeru e in avantaj.

P.S : Numai comentati voi cum ca "ninja lama" este mai presus ca archerul ca nu este. Ca vedeti voi pe YOUTUBE ca da"belese" / "ftw" damage-urile alea,asta nu inseamna ca voi veti depasi damage de 20 (maxim). Acei oameni au bagat "cu nemiluita" bani in joc din cauza "disperarii" de a bate pe oricine,ei fiind cu "un pahar de apa" in fata la pc si stomacul gol.

Asa ca,ARCHERUL va demonstra de fiecare data cine a fost,cine este si cine va fi.

Apropo,in legatura cu "transformarea"..si archerul la fel ca toate celelalte caractere poate bate dupa "cal" / "mount" cu o otravita+9(neaparat),sau de jos cu o pereche de siameze+9 bune / chakrame +9 la fel de bune. Transformarea o poate folosi la fel de bine la DRAGON,ca toate celelalte caractere. Archerul nu are nevoie de transformare in v3-v4,se poate bate si de jos dar si dupa cal/mount cum am spus mai sus. Asa ca va sfatuiesc sa va faceti ce caracter doriti,dar dupa mine,ARCHER-ul imi ramane la suflet mereu. ^^

• Nu inteleg cum ninja lama poate creste mai bine ca ninja arc.Ambele caractere pot folosi atat pumnale,arc cat si sabie nu?Pai atunci care e diferenta.Cu un glob de transformare P la transformare si un buff bati 5-6 grupe v2, dmg dat fiind unul considerabil.Cat despre pvp cred ca e timpul sa nu mai priviti doar pe youtube la playeri care fac videouri taiate in care arata doar critica data.De la 75 nu toti au set sageti, acest set sageti nu se face pocnind din degete, un caracter pune pe set maxim 30 sageti axandu-se pe diavol.Un ninja arc chiar daca nu fuge poat esa doboare orice caracter tinand cont ca da pe fiecare skill 3-4k.Cu ceva critica e imposibil ca din 4 skill sa nu prinzi o critica.Nu cred ca sunt playeri cu 25k pv 55 sageti cum priviti voi.La lvl mare unde nu ajung foarte multi totul se rezuma la status, skilluri, biolog si iteme.Asta e la alegerea fiecaruia.Parerea mea arcul este un caracter frumos care construit bine poate sa bata orice caracter!

• doamne ninja pe lame este cel mai bun si in pvm si pvp
    1. in pvp are atacuri mult mai mari chiar si la lev mic doar sa ai itm bune cu competenta mare si mai ales daca iti intra critika dai dmg foarte mare. Io am facu duel cu unu de lev 42 si iam dat ambuscada cu critika 3k si sunt pvm na itm pvp.
    2.in pvm nu poti bate multe grupe cu arcu cel mai convenabil este pe lamesi mai ales magiile se incarcca repede.
    3. in cazu in care vrei sa cresti repede nu ai cum cand esti pe urc
    Eu zic din propria experienta am avut inainte un ninja pe arc si imi era foarte greu sa joc cu el si mam dus pe lame acu sunt lev 51 si nam probleme
    ps.da cel mai mare dmg ninja fata de alte caractere precum war (mental, corp sau )sura ) apropo cretzu66 tu daca ai fi pe leonis ai lua bataie non stop de la toti ninja pe lame pentru ca ei au cel mai mare dmg nu se compara cu ninja arc
    asa ca nu te mai tot da tu mare ca esti tu lev 70 in breasla in care ma aflu eu e un ninja lame 75 bate pe toti aia de 80/ 90 asa ca gura mica
    :phatgrin: :phatgrin: :phatgrin: :sniper: :criminal2:

• Salut eu zic sa cel mai bine e sa isi dea cu parerea un ninja archer / asasin . Eu credca un ninja arc ar chistiga . Da se poate sa cistige si ninja lame daca are iteme mai bune .

P.S Joc pe un ninja arc :love:

• :)) Lasati-va ma...ninja arc rupe lama (daca e un jucator semi pro pe acel caracter).Ninja arc sparge metine 85 transformat.Si sincer sa nu va apucati pe ninja arc luati asta ca pe un sfat.Pe un caracter asa greu si misto nu merita sa joace toti increzutii care devin razboinicii de arte martiale peste noapte si pretind ca stiu tot.

Ninja arc poate sa faca bani din metine daca are o arma pvm (fms sau otravita),DT-uri multe.sau cel mai simplu sa bagi MD foarte mult in joc si ai cel mai usor de toate...daca stii ce sa iti cumperi.

DEZAVANTAJE NINJA ARC? ITEME REZISTENTA SAGETI INTR-ADEVAR...dar daca ai aparari cat de cat faci fata....
    :grumble:

Avertisment pentru apelative.GYLDA.

• Sunt ninja lama de 73 .. cu 2 p-uri, si sincer arcasul e superior in pvp, Degeaba comentati ca dati 15k pe ambuscada , dar intrun duel nu faci test dmg nu prinzi ambuscada cum vrei sau rulantu de 3 ori ... In schimb la pvm e mai slab nu are skiluri de atac ori bate de pe cal/mount ori ransformat, asta e dezavantajul.

• sunt ninja lama de 75 pe Aries, sunt buni ninja arc, sa nu mancam rahat:(...necunostinta este fatala la ei, asta daca nu au imun...dar rar Tigrului cu nec....intr-un cuvant, sunt buni pe skill

• Majoritatea care au comentat aici,habar au ce inseamna Archer. Joc pe CORVUS,si credema,pe serverul asta,sunt 4 arcasi de valoare "VARAT,Kyudo(eu),xRolly,JinSoo". Archerul 1-1,ingenuncheaza tot,chiar daca oponentul are full sageti.(Vorbesc de la level 70+)

Eu joc pe Corvus de foarte mult timp , imi aduc aminte de SLA care era rege pe tronul neinfiintat al Corvusului, nebatut dupa ce a facut P urile , pana nu a pus bachus (suraBM) pe el ceva rezistenta sageti, apoi , dupa zeci de duele pierdute , cu numai 40% sageti si tigru imun a fost batut de BONDROS in orice ipostaza.Atunci nu se cumparau MD si nici yang, nici filmari nu se faceau. In final dupa ce nici adevaratul SLA nu mai juca, am batut arcasul cu samanca zmeu lvl 90 , SLA era 94, nu avea antisaman pe arc +9 dar avea scut si eu aveam pe saman 15 sageti pe coif, tigru imun si 15+20 sageti pe cisme de piele 1,5k pv, piatra bineinteles si numai 3 semiom.
    Rollyx pe la lvl 90 lua bataie de le Memokiller care era full sageti, iar pe VARAT nu cred ca il poate bate nimeni pentru ca e prea bonusat..
    Pana o sa aveti bonusurile lui Varat, 1:1 o sa luati bataie de la ninja lama cae are ecelesi lvl si rezistenta sageti minim 40% +tigru imun.Destul sa stie sa joace .
    In final povestea se incheie asa: SLA, cel mai bun arc de pe Corvus la un moment dat a luat alt cont de ninja de la zero, l-a facut lama si a rupt multe capete bonusate.Smokeveryday, cossmax, Shadow au fost jucatori de ninja lama care au rupt serverul (nu ma refer la supermegabonusatii de azi cu mii de euro in joc.
    Concluzia mea ca necunoscator de ninja, dar ca unn valid adversar e ca ninja arc face treaba buna la razboaie generale unde nu poti pune 100% bonus impotriva la toti, si multi lasa deoparte bonusul % sageti, dar la 1:1 e foarte dificil sa faci fata .Castiga ninja lama .

• Am mai spus de 100 de ori, au spus si altii dar se pare ca ori nu se intelege ori fiecare o tine pe a lui. Ce intelegeti prin "cel mai bun"? Bun la ce? La crescut, la duel, la bataie generala/war? Sunt atatea situatii diferite si nu exista un caracter bun la toate. Dezvoltarea caracterului in joc, bonusurile si modul de joc difera de la caz la caz si de la persoana la persoana.

Mor cand vad posturile astea minunate gen "ninja arc e praff, am rupt eu ninja arc cu 10 lvl peste mine" sau "l-a batut X pe Y de l-a rupt". Duelul nu inseamna ca esti bun sau ca stii sa joci. Nu inseamna decat ca respectivul adversar a avut mai multe aparari decat tine sau bonusuri mai bune. Fiecare caracter de lvl mare are iteme cu rezistenta sageti folosite la crescut in v3/v4 si de aceea va avea destula aparare contra unui ninja arc. Ca sa bati un astfel de caracter trebuie sa se profite de avantajele unui ninja arc: vitea de miscare (care o mai au si altii), mobilitatea (sa nu stai o clipa pe loc), capabilitatea de a trage de la distanta si nu in ultimul rand...otrava. Am dat destule dueluri cu caractere full sageti (ma refer aici la carctere cu adevarat bune)...daca stau pe loc nu am nici o sansa si este normal. Daca dai otrava insa si fugi tragand din cand in cand cu sageti normale (care dau damage serios) ajungi in final sa rezisti si sa castigi. Pentru asta trebuie sa ai PV, viteza farmec multa, semiom, patrunzatoare si aparari. Este extrem de greu sa prinzi astfel de bonusuri cumulate (nu seturi) dar o poti face dupa multe vrajiri si bani bagati. Rezultatul va fi un arcas care nu prea are rival.

La duel cu ninja lame, daca lama e selectata...e moarta. Nu conteaza camuflajul, un ninja arc poate trage in el si asa. De asemenea daca stii sa joci poti evita ambuscada sau rulantul. Ajunge sa nu te lasi prins in pumnale si sa fii in continua miscare si cu ochii pe radar.

La war sau bataie generala nu mai discut...acolo arcasul este in teritoriul lui, este cred cea mai bine definita clasa pentru acest tip de lupta. Cu aparari si semiom pe el, cu PV din grupa poti rezista la multi jucatori chiar si la imbulzeala. Ca sa nu spun de faptul ca majoritatea vor sta fara tigru sau sageti pe ei si dupa 2 skiluri ajunge sa dai o ploaie ca sa pice minim 3 adversari.

Spunea cineva ca un ninja arc nu poate creste decat transformat. Eroare totala. De la 90+ creste foarte bine si transformat dar si cu pumnale PvM (chakrame cu medie sau epice). Personal am preferat pumnalele deoarece in V4 iei des necunostiinta (chiar si cu imun) si ajungi sa strici globurile. Cu buff bun, eventual grupa, bati fara probleme cu pumnale. Si ca un argument legat de crescut...primii doi jucatori ce au facut 99 pe RO au fost ninja arc...AMBII. Pamela si Arculet. Si Pamela a continuat cu WuDang (imi cer scuze daca nu am scris numele corect, nu il stiu decat din auzite) facut lvl 99 in 13 zile (de joc efectiv). Cum de nu a fost un Sura Arme? Sau WAR sau altceva?

Iar cei care au intalnit adversari doar ninja arc de lvl mic (mic inteleg prin sub 90)...sa se roage sa nu dea de unul de level mare facut bine si care stie sa joace. Nu o sa stie ce i-a lovit

In final, cel mai bun este caracterul pe care iti place si stii sa joci cel mai bine. Si nu exista un "cel mai bun" in toate.

Don't force it...take a bigger hammer !

• Din propria experienta eu cred ca arc este mai bun decat lama la duel. Am avut arcas lv38 cu m5 sageata de foc si m4 sageata otravita si am facut duel cu Ninja Lama lv36 G1 Ambuscada si M7 pumnal rulant. Era dotata bine iteme +9 si pfn cu pc16 si ninja war+3, superior arcului meu pc13 ninja war+3. Mi-o ramas cam sfert sau jumatate de fiecare data si ea prindea otrava de fiecare data (avea 8% pe koif)

Acu la lv56 am facut duel cu ninja lama lv63. Are lvl mai mare si greu ii prind otrava dar l-am batut si fara otrava. Normal daca imi prinde otrava raman cu sfert. Poate sa inceapa cu camuflaju sa imi daie ambuscada in spate tot il bat. Na, eu cred ca ninja arc e mai bun.

Si faza cu crescutu e asa : Pana in lv50 te poti creste v1/v2 cu un farmer war mental sau sura arme daca ai. Pana in 75 te poti creste in v2/Sd3 cu farmer de 75+ daca ai. Eu am facut 14 lvl-e in 2 zile cu faza asta deci de ce sa nu te ajuti cu alte conturi. Si la lvl mare cresti transformat si merge super bine. Eu deja am M8 la transformare la lv56. Eu spun ca Ninja arc e mai bun decat pumnal

• Bun este orice caracter numai sa stii sa il manuiesti cum trebuie... parerea mea..