Lama vs. Arc

  • Lama mai bun clar, deoarece nu exista eschiva pumnal in schimb exista rez la sageti din greu 15armura 15 colier 15 cercei 20 papuci 65% din 10k mai dai 3.5k + ca pe hit nu dai nimic cu arcu intrun sura am, 37% teama 15% papuci 10% coif 63% nustiu daca se mai poate prinde pe ceva...eu am itemele astea si-ti zic garantat fara biolog facut ninja arc da cel mai putin in mine 3k la lv 90..6k critica:)))
    Lama in schimb poate prinde acel skill de 3 ori, pumnal rulant cred ca ai zice+ ca are bonus de invizibilitate cand da acel atac pe la spate..ambuscada? are un dmg full semi destul de mare 8-9k lejer, depinde si de cat pumnal are adversaru...

  • Toate caracterele sunt egale daca stii sa joci pe ele...
    Dupa parerea mea un ninja lama bate un ninja arc... ma refer la 75+, deoarece ambuscada+camuflaj=distrugere
    Un ninja lama da DMG mult mai mare decat un ninja arc
    Am avut ninja lama 77 si am batut ninja arc pana in 86...
    Apucativa pe ce caracter stiti sa jucat....pe ro avantajul este dat de MD ...

  • Dupa cum am mai zis, am lv56 (m8 m8 m6) si cu 2 zile in urma m-am batut cu ninja lama lv65 (P ambuscada G4 Rulant G1 Nor) cu dragoane+9 full. M-a uimit si pe mine dar l-am batut si aveam doar 10%pumnal pe mine atunci. Hai laso balta daca tot ziceti ca lama e mai buna ;)


    Alt exemplu, acuma despre daune. O sa ma compar cu un ninja de 55 care e destul de avansat pentru lvl-ul lui. Are M8 ambuscada si ninja+3 pe pfn. Imi da 2,1-2,3k ambuscada cu tot cu camuflaj si in spate. Eu dau in el 2,9-3,4 Sageata de foc. (Avem acelas lvl si amindoi M8 )

  • Da dar tu ai zis ca ai 10 pumnal si de aici la el scade dmg ul catre tine ,iar el nu are nimik cu rezistenta sageti pe el.Deci nu compara masterele ca sunt la fel la ambele caractere ci mai degraba ce iteme are el si ce ai tu.Si eu m am duelat cu unu ninja pe arc si l am batut din 3 skill uri,de ce??? pentru ca pe mine aveam itemele de v4 cu 49% rezistenta sageti.Cum le am dat jos din cateva sageti m a pus jos el.DECI??? itemele face diferenta intre voi ninja pe lama si arc.Ambele ninja lama sau arc sunt bune pvp dupa parerea mea...DECI eu pe ambele le as alege daca mi as face alt caracter

    La revedere metin2ro

  • Testele astea se fac pe niste private PvP ... Dupa ce am facut 2 ninjalai de 99, unul arc, unul lama, cu acelasi iteme, fara aprari, dar aceleasi iteme, am realizat urmatoarele:


    -Ninja lama da mai mult pe skill decat arc. pe orice skill
    -Ninja lama , cu bonusul de viclenie, da chiar mult mai mult pe skill.
    -Ninja lama are rulant x3.



    Ca un ninja arc sa fie mai bun, trebuie sa aiba iteme, altfel, pa...

  • Ninja arc si ninja lama sunt la fel . Diferenta e ca la un duel , saman leac si ninja arc pot sa fuga , deoarece altfel nu au sanse . La crescut eperienta e aceeasi , doar ca ninja lama creste mai usor deoarece bate mai usor mobii .



    Prin asta vreau sa zic ca sunt la fel , daca sti sa ii folosesti ;)

  • Atat ninja lame cat si ninja arc sunt 2 caractere excelente aman2 sunt egale parerea mea dar depinde de itemele pe care le are skilluri ETC

  • ninja arc are mereu avantaj in fata la ninja lame deoarece ninja arc poate sa fuga si ninja lame rateaza skillurile incercand sa-l prinda

  • am ninja arc, 71 la globuri are m10 otr g2 sageata de foc m10 foc repetat m6 ploaia. E interesant ca ziceti ca lamele bat arcul... Nu e asa... Ziceti de lvl mare pt ca toti isi fac seturi cu sageti. Dar daca eu sunt full pumnal? La P sageata otr, cata otrava da, 100% + stun(25% cu ''imun'') si nici nu ai cum rata skilluri. In schimb lama ce da? Camuflaju inca 1-2 k dmg, asta la P. Care nu o dai din spate. Ca nu e nimeni noob sa stea sa dai tu cum vrei. Si mai tot timpul rateaza, ca arcasu tre sa se plimbe in duel.. Daca sti sa joci pe el. Eu consider ca, avand iteme corespunzatoare arcasul e cel mai bun pvp. Combinat cu un healer( pt farmec) faci ravagii cu el. Mai ales cand ,mergi dt la bataie si vezi ca iau 8 playeri otr la M10. Tu, faci ce vrei. Arcasul, trebuie sa faci transf pe el.

  • ARK garantat.Eo am ninja lv 72 ark si pot sa spun ca nu rupe doar ninja lama si toate caracterele.Ninja ark e cel mai bun caracter pvp.De exemplu la o bataie generala nimeni nu are sageti si nici asa.Dmg la un ninja ark lv 70 75+ va fi 10k+ garantat pe cand lama......In privinta crescutului chiar nu cont daca esti ark sau lama pt ca ai 2 variante ori de pe cal ori transformat(mai bine trans).In concluzie te sfatuiesc sa alegi arcasu :rocketlauncher: :rocketlauncher: :rocketlauncher: :rocketlauncher:


    *Puteai sa scrii "Eu","arc".Limbajul de messenger nu este tolerat,deci ai un avertisment pentru Nerespectarea Regulamentului.SleepyDog

  • ARK garantat.Eo am ninja lv 72 ark si pot sa spun ca nu rupe doar ninja lama si toate caracterele.Ninja ark e cel mai bun caracter pvp.De exemplu la o bataie generala nimeni nu are sageti si nici asa.Dmg la un ninja ark lv 70 75+ va fi 10k+ garantat pe cand lama......In privinta crescutului chiar nu cont daca esti ark sau lama pt ca ai 2 variante ori de pe cal ori transformat(mai bine trans).In concluzie te sfatuiesc sa alegi arcasu :rocketlauncher: :rocketlauncher: :rocketlauncher: :rocketlauncher:


    *Puteai sa scrii "Eu","arc".Limbajul de messenger nu este tolerat,deci ai un avertisment pentru Nerespectarea Regulamentului.SleepyDog

    Intradevar ninja arc este un caracter ce aduce mari satisfactii in luptele la gramada. Dar cand e vorba de lama vs. arc, depinde foarte mult de experienta de joc a celor doi oponenti. Iar intr-un duel oficial, in arena de exemplu, un ninja lame foarte priceput tine un arcas jos din hit in momentul in care l-a prins, mai ales din spate, actiune urmata de succesiunea de skilluri si un pumnal rulant perfect executat. Chiar daca ai imun, viteza de miscare si toate cele, tot trebuie sa te opresti pentru a da skilluri, moment in care un ninja lame experimentat te prinde in hit si cine a jucat pe arc stie ca in acel moment nu prea mai poti da skilluri. Desigur poti fugii ca bezmeticul la mare distanta, dar inafara de sageata otravita care prinde otrava si de la distante mai mari, dmg-ul skillurilor scade cu distanta direct proportional. Ninja arc e un caracter superb pvp, daca stii sa-i valorifici calitatile, ideal pentru gramada. In schimb sa joci pe ninja lame e o arta, pe care nu multi o stapanesc si pentru care ai nevoie de mai mult decat un strop de talent. Inchei prin a spune ca atat pe lame cat si pe arc, ninja nu arata ce poate cu adevarat decat la nivel mare si ceea ce am scris mai sus nu se refera neaparat la cei de nivel mic.

  • Dacă a-i pune faţă în faţă un ninja arc cu ninja lamă, să aibă aceleaşi mastere (ideal P) aceleaşi arme de nivel 75 cu aceleaşi competenţe, ninja arc mătură la propriu pe jos cu ninja lamă.
    Exemplul din clip. Pumnalul de lv 75.. nu se poate aprecia ce plus are, însă presupunem că e +9. Asta înseamnă atac de 220-229. De asemenea, citez "This weapon possesses Average and Skill possibilities, however no Magical Attack Value (MAV)."
    Arcul de lv 75+9 are atac de 280-380, iar pe lângă arc, adăugăm săgeţile de argint, (MAV-ul). Concluzia, ninja arc, mai ales dacă acel caracter ales e feminin, topeşte tot în joc.

  • M-am tot uitat la sectiunea de caractere si nu am gasit la Ninja decat dezbateri PVP. Sper ca topicul deschis sa nu fie o problema sau sa incurce.


    Oricum, nu am avut niciodata caracter ninja si acum doresc sa incerc ceva "nou" pe Metin. Ma intereseaza care dintre cei doi e mai bun PVM, in special de la lvl 90+, luand in calcul faptul ca caracterul ar avea deja P-urile facute. Care face fata mai bine la bossi? Stiu ca depinde si de itm dar aici e vorba strict de caracter. Doresc sa aflu cat mai multe opinii din partea voastra, in special din partea celor care au deja Ninja (fie el arc sau lama), cum se descurca la lvl mai mare in PVM.


    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

  • Ninja Arc la bosi rupe transformat cu un arc +9 bati fara egal

    intrebarea mea , daca nu e ninja arc si e lama e vre`o diferenta?
    E foarte simplu , in privinta pvm`ului nu conteaza ce skilluri ai in general , e alegerea ta bati transformat sau nu , transformat poti sa bati fiind si lame si arc , netransformat poate te bazezi si pe otrava de pe nor de si mai toata lumea are un coif cu otrava...
    PvP in schimb!?
    Eu am luat o decizie , dupa ce mi-am dus un ninja arc cu p`uri de pe nemesis pe Romania !
    Dupa cateva participali la bataie, am realizat ca un ninja arc daca este prins in hituri e jale , te blocheaza un sura arme de stai doar pe jos , nu mai zic de corporali sau mentali ....
    ca atare am decis sa schimb tactica pe lame , daca cumva esti prins la inghesuiala ca ninja lame mai ai cale ede scapare da cu arcasu , doar sa te tina fullurile pana reusesti sa scapi cu chiu cu vai din hituri ...

    Edited once, last by Iphenomenall: Am uitat sa scriu tot ce trebuia ... ().

  • Ambele caractere sunt puternice dar fiecare are puterea sa:

    Ninja pe Lame (este bun atat PVM cat si PVP).

    Ninja pe Arc ( este bun la PVP dar slab la PVM).



    Ninja Lame este un caracter de tip PVM si creste eficient, skill-urile sunt atragatoare, miscarile sunt incredibile, in plus este bun la lupte 1v1 .


    Ninja Arc desi un bun PVP (duel), cand vine vorba de PVM este destul de slabut numai luptand cu un Boss; cu o mica exceptie: sa zicem ca are un avantaj la 1VS1 - dar daca intr-o lupta apare o grupa de mai multi monstri, nu are absolut nicio sansa de a folosi magia. :thumbsup:

  • Buna seara. Dupa parerea mea, ambele caractere sunt satisfacatoare, dar ninja lame este bun atat la pvm cat si in pvp‐uri fata de ninja arc care este bun doar la pvm deoarece in pvp se cam alege praful. Sa zicem ca alegem un ninja arc si mergem la bosi. Poate cu unul va avea putin noroc, dar cand va veni momentul sa lupte cu mai multi odata, roata se intoarce: de ce? Avand in vedere ca nu poti lupta cu arcul contra mai multor mobi, este un dezavantaj in special pentru folosirea magiei, pe cand ninja lame se va descurca cu usurinta. Astept parerile voastre. :monster:

  • Salut părerea mea la ninja lamă și arc atât pvm cât și pvp este data de skill-uri. Un ninja pe arc poate bate usor pe hit orice mob / boss, nu are nevoie de skills. În pvm ambele caractere cam bat transformate [Meley și Hydra] Ambele caractere au skill de otravă, dar probabil un ninja pe pumnal se descurca mai bine pvm când bate la run-uri fără transformare [Nemere și Jotun] Și eu cresc un ninja și am ales sa l fac pe arc deoarece am vrut sa încerc ceva nou. Da ninja pe pumnal e mult mai avantajat în combinații pvp [Nor Otravitor care are apărare magie ( itemele cu magie sunt scumpe și rare), Camuflaj care îți poate da avantaj strategic și îți mai mărește damage ul la ambuscada, 3 skill-uri care dau otravă, 2 având procent de 50 %] și sa nu uitam ca ataca rapid pe pumnale dar ambele caractere au aceasta caracteristica.

    :thumbsup: