Razboinic Corp VS Razboinic Mental

  • Eu zic ca un mental ar putea avea si full blocare atac corporal.Un corporal da 3-4 hituri/secunda,iar din aceste 3-4 hituri sigur prinde 1 hit normal sau o patrundere(mai ales ca un mental are corpul si ia patrundere la greu).Deci in vreo 5 secunde de hituri in continuu un mental e doborat de un corporal.Un war corporal(parerea mea) nu poate fi doborat decat de un sura AM,doar daca prinde risipirea,in rest corporalul cel mai bun! :thumbup:

  • Eu vorbeam de un mental cu un lv decent... sa zicem 80 cu semi-om si triton iti zic eu ca daca nu are iteme sanatoase cu critica, patrundere si aparari full si-o fura grav la bataile generale de la altii. Si am vazut videoclipurile lui ALPacino, dar cati mentali ca el ai vazut pe Ro?. Oricum duelul cu arcasul ala a fost frumos, nimic de zis dar nici arcasu nu stia sa joace ca in timp ce fuge trebuia sa traga cu sageti normale nu?, ar cel cu samanul mi-a placut mai mult ca nu avea itemele os...

    Edited 2 times, last by Mobilus ().

  • Eu zic ca un mental ar putea avea si full blocare atac corporal.Un corporal da 3-4 hituri/secunda,iar din aceste 3-4 hituri sigur prinde 1 hit normal sau o patrundere(mai ales ca un mental are corpul si ia patrundere la greu).Deci in vreo 5 secunde de hituri in continuu un mental e doborat de un corporal.Un war corporal(parerea mea) nu poate fi doborat decat de un sura AM,doar daca prinde risipirea,in rest corporalul cel mai bun! :thumbup:

    Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta cum ca corporalul da 3-4 hituri pe secunda, nici cu iures P nu cred ca e posibil asa ceva:) dupa parerea mea un mental trebuie sa profite din cauza ca nu poate fi daramat si sa tina mereu corporalul la distanta aruncandu-l pe jos, asta bineninteles ca va merge doar cu o sabie in mana si cu multa viteza de atac la mental, nu e mare smecherie sa bati un corporal.

  • De acord cu Nick21, mentalu bate sigur un corporal.
    Un mental cu iteme de 250-300kk bate sigur un corporal cu iteme de 1kkk, multi playeri care sunt pe corporal regreta ca nu s-au pus pe mental.Dupa parerea mea, daca vrei sa fie bun un corporal trebuie sa bagi bani in joc la greu, sau sa muncesti de 3-4 ori mai mult decat munceste un mental.
    De exemplu eu cu mental, m8 corpu, lv 35, bat cu arma PVP ( nu pvm ) metinele de 45 lejer, fara sa am iteme full bonus ( bineinteles ca arma si armura sunt full bonus ), si am doar 14 sageti si nu am mount, bat de pe cal.
    In concluzie mentalul e mult mai bun decat un corporal si in pvp si in pvm, dar tin sa mentionez ca in pvp doar de la lv 40+ e mai bun decat un corporal, iar in pvm mai bun de la lv 35+ si la crescut si la farmat.


    Asta e parerea mea, deoarece am incercat si corp si mental, si mentalul mi se pare mult mai superior.

  • Eu zic ca :
    Mentalul : Este bun de la lv 65 in sus mai ales atunci cand are P - G . Daca are P corp G - M8 Zdrobire si G-m9 atacu spiritului rupe la pvp, dar si la pvm


    Corpul : Este bun pe pvp, dar mai ales si pe pvm. Spre exemplu : Daca iti faci unul de lv 35 si pui doar iures si cu aura si dai in fiecare zi cc si cu concentrate si G aura M6- M10 Iures rupe la pietre dar si la pvp daca are un fms war +4 si paguba competentei - 10 in sus si bns de pvp.


    IN CONCLUZIE : NU conteaza care da primul la un duel IZBITURA (CORP) / ATACUL SABIEI (MENTAL) primul deoarece ambii pot avea imun si nu vor fi anesteziati ci conteaza itemele. Va trebuie un set de iteme pentru pvp spre exemplu :
    Mentalu vine cu 2 maini, corpul trebuie sa aibe full 2 maini ca mentalul sa dea foarte putin.
    Corpul vine cu o mana, iar mentalul trebuie sa aibe full o mana ca sa reziste atacurilor de la warul corp fiind ca el da cu vartej foarte mult mai ales prin critica, iar el este bazat prin hituri :gun2: , iar mentalul prin skilluri :minigun2:


    Deci:
    Corp :gun2: :minigun2: Mental

  • Salut! Am o dilema , foarte multa lume cand se face razboinic se duce si se face corp , dar multi nu isi dau seama de cat de important este mentalul , asa ca in acest topic as dori sa spuneti avantajele si dezavantajele de a fi razboinic corp sau mental.
    Zic eu ceva:
    Razboinicul corp:
    Avantaje: Dezavantaje:
    Map1 , clar cel mai bun farmer Echipament clar +9
    Poate distruge metinele repede Cartile costa EXTREM de mult
    Razboinicul mental:
    Avantaje: Dezavantaje:
    Nu ai nevoie de echipament +9 Clar o arma +9
    La nivel mare cea mai bune e aparare La nivel mic cresti un pic mai greut pentru ca nu ai aura ca la razboinic corp
    De departe cel mai bun caracter in pvp
    Cel mai mare damage din joc pe skilluri
    ATENTIE!!! Eu vorbesc de unde caracter luat de la 0!!! Fara ajutor de iteme de la prieteni / alte conturi!! Pentru ca daca ai avea de la inceput iteme +9 direct te-ai duce pe razboinic corp pentru ca ai destula aparare cu itemele +9.
    Ps: scuze daca am postat unde nu trebuia xD

  • Topic mutat in sectiunea corespunzatoare.Mai multa atentie pe viitor.

    [align=center]
    [align=center]

  • Daca e sa incepi de la 0 fii sigur ca nu ai ce face pe mental,pentru ca nu ai avea nici macar o arma+7,si fara ea nu bati nimic,asa ca e mai bine corporal oricand 8) .Te faci corporal la inceput,iar cu o arma+4 tot bati cate 1-2-3 grupe,dar le bati mai repede,mentalul degeaba ia 10 grupe daca sta de 5 ori mai mult ca si corporalul sa le bata,iar in acest timp corporalul ar lua 15 grupe(3 x 5 ori).
    Razboinic corporal--->avantaje:viteza de atac si de miscare mare(iures),atac mare(aura),foarte bun farmer(metine,monstri)
    --->dezavantaje:expunerea la pagube,carti scumpe
    Raboinic mental---->avantaje:aparare multa(corpul),damage urias pe skill-uri
    ---->dezavantaje:ia multa patrundere,nu e un farmer bun,e lent.

  • As dori sa va contrazic am mental la lvl 45 cu G corp rezisti foarte bine mai bagi un buff si te p**i la propriu pe v2 tre sa ai iteme
    In duel mentalu cu minim G atac spirit face aproape pe orcine. Totul conteaza de skillul pe care il are cel ce manuieste clasa mental sau orce clasa. Asa ca este mult superior unui corp care e bazat pe atacuri corporale Mai eles daca are G iures creste expunerea la pagube. Ceea ce il face mai vulnerbil atacurilor patrunzatoare emise de atacul apiritului. Trebuie sa stii sa nu ratezzi magiile la mental.
    Dau cu pace pentru voi. ;) :thumbsup::thumbup:

    [url='http://board.ro.metin2.gameforge.com/board13-jocul-metin2-the-game/board45-caractere-characters/board46-ninja/157385-ninja-lame/?#post1225390'[size=18]ninja leme /respectu se castiga-> dau cu pace ®©™

  • Salut!
    Nu stiu sigur ce sa aleg intre war mental si war corp. M-am apucat de TBD si nu stiu care se merita mai mult, din cat stiu corpul este mai ieftin si pot face G mai usor dar astept parerile dumneavoastra, avantaje si dezavantaje. V-as fi recunoscator, va multumesc!

  • Eu iti recomand War Aura pentru ca e foarte bun daca vrei sa farmezi cu el.

    Vand x7 Pietre Magice pe Nemesis. Pret: 149kk buc.

  • Salut



    Dupa o pauza de metin2... am decis sa ma reapuc,eu am jucat pe oficial metin2UK,acum am decis sa ma reapuc pe RO.
    Am gasit sa iau un cont lv 86 war mental.
    L-am mutat de la blue la galbeni si schimbat numele...
    Am la el G3 corp,G2 atacul spiritului,M6 zdruncinare,M8 zdrobire,M2 atacul sabiei.
    Biologul lv 70 (10 crengi duse),misiunile de lv sunt la lv 7... cele automate am inceput sa le fac eu acum sunt la cea de lv 72 parca.


    Intrebarea este sa raman mental sau sa ma mut pe aura,nu o sa am posibilitatea sa fac Skill-urile repede (baga in fiecare zi carti).
    Am un farmer mental M8 corp cu care o sa imi fac rost de carti si yang,etc. sa imi pot face iteme v4 (vreau sa cresc singur.se cere p;rea mult pe lv...),am sa imi fac si un buff lv 52 sa fac G1-P la 3 skill...

  • In primul rand salut. O vreme indelungata am jucat mult pe war mental mia placut avea multa aparare..a fost frumos , dar odata ce am crescut in nivel era tot mai greu , metinele le puteam sparge de pe cal / mount deoarece de jos le spargeam mai greu , iar odata ce atingi lv 75+++ trebuie sa ai un caracter perfect si iteme foarte bune ca sa te bucuri intradevar de caracter. De vreo jumatate de an am descoperit warul pe aura care m-a fermecat si jocul a inceput sa ia o alta intorsatura pentru mine deoarece o vreme am fost facut si eu pauza si m-am lasat de metin.
    Un sfat prietenesc e sa nu iti schimbi warul din mental pe aura deoarece iti ia mult timp pentru carti si mai vine il vinzi si iti cumperi unul pe aura deoarece ai avea mai putin de munca pe urma.
    Asta e parerea mea , acuma tu sti la urma urmei ce si cum vei face... iti doresc joc placut :beer:

  • Razboinicul aura e un farmer foarte bun si e placut sa joci pe el,insa trebuie iteme foarte foarte bune si scumpe daca vrei sa faci performanta.Mentalul are un dmg foarte slab in pvm,omoara foarte greu moobii dar in pvp are avantajul ca nu iti trebuie iteme foarte bune,doar full hh si speranta ca adversarul nu prea are aparari :).


    Pararea mea,ramai pe corp,farmeaza,fa-ti iteme,nu are rost sa incepi pe un cont mare daca nu ai si itemele pe masura.

  • Mai bine pe aura pentru ca poți farma mai ușor,la mental nu ai din ce sa faci bani.Mai bine vinde mentalul si ia un war aura.

  • Pe UK am jucat pe war Aura,stiu cum este,am scris aici sa vad si parerea celorlanti...
    O sa raman mental am masterele destul de ridicate,imi ia ceva timp sa ma obijnuiesc (mai ratez skill).
    Varianta sa il vand si sa imi iau pe Aura o exclud pentru ca imi place numele care l-am ales...
    Am nevoie de mastere avansate sa fac misiunile,cand l-am primit de la persoana care ma adus sa joc pe RO avea 30%,acum am 60% din misiuni/farmat.


    Multumesc,celor care ati raspuns la aceasta postare.


    Rog un moderator sa inchida acest topic.




    Multumesc!

  • Mda frumoase sfaturi, din punctu meu de vedere as alege in continuare mental cea ce si joc, iti va fii greu la inceput datorita tuturor jucatorilor, in diferite situatii zilnice, aceste incidente cu alti jucatori iau sfarsit cand atiingi G la corp si numai poti fi dorborat, aurarul sau razboinic corp cum zic multi, isi incheiei povestea de dominatie la lvl 90, , sau mai bine spus lvl 50 prin sd3, cand deja ai nevoie de mii de woni sa faci fata armatelor de mobi, la lvl 70 cunosc sute de aurari ce nui mai vezi in V4 ca nu fac fata atacurilor la mobi, in schimb mentalul va face fata oricarei situatii, va lovii mai rar si cu 1-3k dmg mai putin, decat un sura AM, si aurar, asta pe atack normal, dar cand va venii vorba de pvp sau a-ti alunga inamicii, o gata ce ai primele 2 skile atac spirit si corp rezistent G, ai sa te miri dece fug mai toti de tine sau incearca sa te domine depe cai mounti la colt sau vufuri de harta. ce nu stiti multi e ca nai cum sa mai bati mentalul o data ce are corpul G, mai ales cu echipament de pvm farm , de acelasi nivel. O da el mentalul mai incet pe atac normal, dar cu putina staruinta , si enchantat skile ai sa vezi cum iti cresc numarul de dusmani. Si asta pana in nivel 90, unde treaba se skimba complet drastic si dramatic pt multi razboinici corp, aurar. su sura AM pe care multi mobi iy tin culcati pe jos si in imposibilitate de a ataca. fa ca mine:) fati mental singur de la 0 acceptati soarta injura tipa sparge mousuri:) si apoi cand vei vedea caracterele capate la lvl 75-78, a i inteles singur dece tu ai 90+ si farmezi linistit faci yang si viata e frumoasa.