Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi

  • Buna Seara ! :thumbsup:


    Ma numesc Robert,un jucator "batran" de Metin 2.Astazi am decis sa ma intorc,dupa o pauza de 3 ani de jucat am observat ca totul este schimbat ! Acum continutul jocului Metin 2 Ro este mult mai detaliat,ma bucur,dar totul a devenit prea perfect :doofy: ?!


    Presupun ca jucatorii noi nu o sa aiba o experienta la fel de interesanta precum jucatorii de Mt2 din timpurile vechi au avut. 8o


    Eu am reusit sa ating nivelul 90 in 2012,warrior mental,toate puterile magice P,otel +7 :D,un personaj perfect in comunitatea de jucatori din vremurile mele. :minigun: :missilelauncher:


    Si un ninja de lvl 70,am folosit acest caracter drept depozit pentru o perioada.




    Astazi am realizat ca conturile mele au fost clasate intr-un server nou "Phoenix",jucatori nu mai sunt la fel,Metin 2 Ro a devenit un semi privat. :whistling:




    Un prieten vechi care a intrat cu mine,simultan,pe joc,m-a ajutat sa ating nivelul 91 cu el. :beer:




    Cand am intrat in regatul albastru/rosu...am observat noul echipament poreclit "Beta" dar toate erau prea evuate,prea scumpe,pD ea bonusate...prea perfecte :/ :dash:




    Am o rugaminte,e destul de penibil dar vreau sa "izbesc" contul meu cu putere alcatuita din munca si afaceri puternice :pump: :D ca in 2012.


    Nu am vazut echipament Beta simplu de vanzare,de asta vreau sa aflu daca cineva poate sa-mi daruiasca o armura&sabie Beta,de lvl 91,echipament simplu. :D




    Poate e penibil...ma rog,persoanele cu experienta reusesc sa gaseasca mai multe optiuni de evolutie :D.




    Multumesc pentru atentie,sper ca CINEVA va fii prezent,am nevoie de un Mos Craciun,hohoh ! :D :beer:




    Server : Phoenix. Regat : Rosu




    Contactati-ma pe skype : *edit by Peitho




    Scuzati-ma daca unele propozitii contin cuvinte scrise gresit,vorbesc fluent engleza&franceza,am cam uitat romana.




    Craciun Fericit ! :D


    Nu este permisă postarea adresei de e-mail, skype sau a numărului de telefon.
    Se admite un număr maxim de 6 emoticoane/post.

  • Citind topicul tau am fost inclinat sa-ti dau o arma si o armura care le tin degeaba prin depozit, dar afirmatia ta de la sfarsit " am cam uitat limba romana" a facut sa dispara toata compasiunea. La multi ani si un craciun fericit RADUCIOIULE!


    *Peitho: Avertisment acordat pentru nerespectarea regulamentului. Posthunt.

  • Ca sa va reamintesc ca toate pr*vatele au copiat metinul si nu invers.

    Vand x7 Pietre Magice pe Nemesis. Pret: 149kk buc.

  • Povestea mea de noob:
    Tin minte ca m-am apucat de metin2 cand aveam vreo 10-11 ani, acum am 17
    Prima data cand am intrat, nu stiam ce e ala CH, ce e ala server.In prima zi le alegeam la misto ca nu stiam pe ce server am jucat ultima oara, si incepeam cu un nou caracter:))
    Apoi, m-am desteptat eu...am ramas doar pe un server, pe Pegasus.La inceputnu stiam cum echipez sabia, bateam cainii cu pumnul(mai mult ma bateau ei).
    Intram pe ch-uri slab populate din regatul galben, nu intalneam pe nimeni.Si cand am intrat prima oara pe CH1...alta viata.
    Caii mi s-au parut cei mai interesanti cand eram mic, asa mult imi doream si eu unul, cine avea lv 25 si cal pe atuncia era mare barosan...
    In map1 eram peste 10 playeri in grupa, cresteam toti, era haos total.Nu ma orientam bine pe joc, vesdeam doar capul caracterului, nu stiam ca pot schimba camera.Nu stiam nici cum dau PM:))
    Pe atunci ne chinuiam cateva zile sa trecem si noi de lv 15...apoi map2, toate CH full la amazoane, toti faceau ks, grupe mari etc.Tin minte cand am chemat 4 oameni ca sa fac misiunea cu ratul de porc...
    Cei cu gradul "Crud" erau priviti ca pe mafioti, de cate ori vedeam unul ma rugam sa nu ma omoare, sau le plateam 5k ca sa ma lase sa joc(eram prea prost sa schimb CH-u) .
    Imi placea mult cand aveam bani de licori, 10k era o adevarata comoara pt mine.Odata am vrut sa mut 10k de pe un caracter pe altul(al aceluias cont).Nu aveam incredere in nimeni si nici nu m-am gandit ca pot face asta cu alt cont.Asa ca m-am dus cu ambele caractere pe rand intr-un loc indepartat al mapei, am aruncat cate 99 yang pana am ramas cu 0, si am intrat pe celalalt cont sa-i ridic :lol: .Mi-a placut cum arata pe jos, cum straluceau toti banii.
    Se strangea toata mapa pe langa cei cu dga si otele..sau pe langa cei cu armuri de 48 si secure de 40..
    FMS-ul era un fel de Sf Graal, nu conta + cat e sau ce PM/PC avea, important era sa-l ai.
    Ninja era cel mai praf, razboinicii corp erau numerosi, dar mentalii faceau legea si in pvm si in pvp.

    Sunt multe de spus, sentimentele si amintirile frumoase nu prea se pot descrie in cuvinte.



    Acum joc pe Phoenix, lv 80 si 65 cu toate itemele full...
    Metinul evolueaza, pentru ca si playerii evolueza

  • Citind acest topic, imi dau seama cat de departe a ajuns jocul, nu cred ca cineva se astepta ca jocul acesta inca sa existe si inca sa fie atat de jucat.Sincer sa fiu, nu-mi vine sa cred ca au trecut 7 ani de Metin2.ro..

  • Jocul s-a schimbat si mi se pare si normal sa se schimbe, daca ramanea la fel nu mai avea farmec, acuma ca s-a schimbat multi se plang. E drept ca in momentu de fata nu mai faci nici un yang din metine inafara din cele din hartile de 90+, considerand ca doar aura e 3kk pe Pheonix si restu 200k, stii ca un player nou vine pe acest joc pentru prima data sau sa zicem ca s-a reapucat, ar trb sa stai sa te gandesti ca un fms +9 pm 30+ p+4 e peste 100kk cam in cat timp o sa faca acea persoana rost de yang sa-l cumpere. Daca stai sa calculezi ce dropezi pana in lv 90 din mape unde pica bine bless, inele exp, manti, ss-uri, etc... In hartile sub lv 90 rar dropezi un ss, bless, pe langa faptu ca inelele si mantile nu le poti vinde, dar in general ca sa cumperi un item bunicel (bunicel nu bun sau foarte bun) trebuie sa investesti minim 700kk pe el, faci greu yang si piata a cresut la iteme. Singura optiune sa faci bani acuma e Dragonu, Razador, Nemere, alchimie, poate sa stai si la nisip cuart, un caracter pana in 50 l-as recomanda sa stee in desert la metinele de 50 sa dropeze leac nec +.
    Jocul s-a schimbat si tu trebuie sa te adaptezi cu el, sa sti ce va urma si cum o sa se mance. Dar ce e foarte naspa e ca mie mi se pare ca jocul a devenit extrem de mult pay to play, toate update care s-au bagat au fortat playeri sa bage md-uri sau la multi le-au pierit cheful.

  • Dupa ce mi-am pierdut toata noaptea citind o mare parte din arhivele serverului Leonis, am gasit niste topicuri care mie imi starnesc multe amintiri placute, va invit si pe voi sa cititi: Click si Click.

  • Eu zic ca inca este OK ...doar ca jocul trebuie jucat... nu te obliga nimeni sa bagi bani in acest joc...desi daca bagi te ridici repede!
    Dar...tind sa cred ca cea mai mare placere o ai cand faci totul prin munca!
    Si eu joc de cand a fost deschis leonis ,acum am caractere de 105+ ,tot ce stiu este ca cea mai mare satisfactie o ai cand vezi ca ai muncit si esti mai bun decat o persoana care doar doneaza!

    UND3RWORLD :thinking:

  • Eu m-am apucat din primavara 2015 cu caracterul lycan fara sa donez si am reusit pana acuma sa fac nivel 75 cu iteme destul de bune si cu un p si un g8 si bani fac din alchimie si ce mai pica din metine deci cu timpu se poate face un caracter bun
    Mie imi place mult jocu si se poate baga orce nou ca nu o sa ma las ca asta conteaza in joc sati placa

  • A trecut prea mult timp ..... Se stie ce noobi eram prin 2009 ..... juniori in 2010 .... capabili in 2011 ... maiestrii in 2012 .... dar cu trecerea timpului jocul a fost sabotat de o generatie de copiii care nu au educatia parintilor potrivita... sunt fara scrupule.... si nu i-am putea invinovati ... revenind .... prin 2011-2012 mi-am gasit tovarasul meu de pe metin (vld09 daca nu ma insel) .... dupa un timp a fost furat si s-a lasat ... nemaistiind ce s-a intamplat cu el... Metinul a fost un loc in care te relaxai .... ce este... metin2 intr-o epoca a prosperitatii .... ce va fi ..... nimeni nu stie.....

    Nostalgic (2009-2012) . Best moments of Metin2 Ro

  • ca o nota personala: sincer , e bine ca s-a schimbat jocul pentru ca mai scapam si noi de monotonie...dar treaba cu introdusul mounturilor care sa fie folosite de la lvl 1 mi s-a parut si inca mi se pare o tampenie. Pai ce farmec mai au medaliile de cal? E doar o nota personala...s-a schimbat mult mult tare metin de cand n-am mai jucat eu.

    O spun sa ma auda si plin de floare pomul : "Si din mormant voi spune multimii adevarul."



    Grigore Vieru

  • ca o nota personala: sincer , e bine ca s-a schimbat jocul pentru ca mai scapam si noi de monotonie...dar treaba cu introdusul mounturilor care sa fie folosite de la lvl 1 mi s-a parut si inca mi se pare o tampenie. Pai ce farmec mai au medaliile de cal? E doar o nota personala...s-a schimbat mult mult tare metin de cand n-am mai jucat eu.


    Conteaza, are farmec, pentru ca pe masura ce cresti nivelul calului iti cresc punctele de status, o sa ai in special mai mult atac atunci cand esti pe mount.

  • Dar cei care isi baga salariul in Metin2, muncesc pentru banii aia ca sa-i bage in joc, tu trebuie sa muncesti in joc daca nu ai posibilitatea/sau nu vrei sa cumperi md-uri...

  • Mie nu mi se pare nimic iesit din comun, fiecare joaca cum poate si cum vrea. Daca x nu isi permite sau nu vrea sa bage un leu nu baga da nu e normal sa il condamne pe Y ca a bagat si a facut pentru ca nici in lume nu e egalitate, unu e mai bogat altu mai sarac, unu isi permite altu nu.





  • Oh da, vremuri.
    M-am apucat de metin cam prin clasa a 5-a, acum sunt clasa a 12-a.
    Tin minte ca un prieten m-a introdus. Mi l-a download-at, mi-a ales server-ul (parca Virgo) si am batut si noi caini, lupi, tot ce am prins. Sincer, la inceput credeam ca e un joc single player, nu prea faceam diferenta dintre o amazoanca si un player, tin minte ca am incercat sa vorbesc cu o amazoanca. :lol:
    Nu am avut un caracter stabil, facem level 20 cu un caracter si dupa incepeam altul. Mai mereu ma facem ninja, imi placea sa pot sa echipez 3 tipuri de arme.
    Vreo 2 ani tot ma schimbam cu prietenii de pe ro pe privat de pe privat pe alt privat si tot asa pana cand m-am hotarat sa incep sa joc singur.
    Am decis ca o sa joc pe un singur caracter si damnnn fix asta am facut.
    Atunci paraca erau : Leonis, Virgo, Pegasus, Sagitta si Corvus.
    Am ales Sagitta, probabil pentru ca sunt sagetator, am vrut ceva care sa ma reprezinte si pentru ca iubeam ninja mi-am facut ninja, Vira.
    In 2 ani l-am facut level 81 cu tot cu doua buff-uri, unul de 75 si altul de 65, crescute de mine. Nu am trecut niciodata cu un razboinic de level 36 pe RO, nu am farmat la metine mai nicodata, sursa mea de bani erau itemele bagate la + in DT. Stiu ca veneam cu 3-4 conturi cu speranta ca macar unul o sa ramana conectat pana la fierar.
    Sincer ma uit in spate si ma intreb, "Cum am reusit sa fac level 81 ?", eu un copil de 13-14 ani ... Cred ca am avut foarte mult noroc.
    Imi pare rau ca m-am lasat, as fi vrut sa vad metinul evoluand, pt mine alchimia, esarfele, mount-urile, lycanul sunt niste update-uri prea mari, imi e greu sa ma reapuc dar o sa incerc.
    Eu cred ca metinul mai are cam 2-3-4 ani de viata si m-am hotarat si fiu aici cand acesta se stinge. ;(

  • Oare chiar atat de mari ar fi cheltuielile celor de la Gameforge sa deschida un server care sa nu aiba item shop si pe care sa joace cei care joaca de placere si nu din ambitia de a face lv 100+ in maxim un an ?
    fara item shop acel server ar echilibra sansele jucatorilor de pe el. ar juca pe el si multi copii care se stie bine au un alt mod de a percepe ,, lumea ,, din jurul lor. cei mai multi jucatori care nu vor sa bage bani in joc si 99.99% dintre copii in momentul in care vad ca un jucator care doneaza , face in 2 3 saptamani ce a facut el intr un an, ca nivel, iteme, si yang si in scurt timp apoi ajunge unde el se asteapta sa ajunga poate peste un an se lasa de joc si cauta alt jocuri. sau cauta private pe care sa faca si el in 2 3 luni lv mare dupa care renunta si la acestea. farmecul metinului vechi, de la inceputuri era ca evolutia era treptata, stateai 2 saptamani in map 1 apoi alte saptamani in map2, ajungeai in vale si acolo realizai ca ai nevoie de un fms sau rib, o armura mai buna. te intorceai iar in map2 sa bati pt fms, sa faci rost de ceva carti de ceva medalii la maimute. la maimutele usoare luai 4 5 medalii intr o zi si te bucurai. jucai si incercai sa cresti ca sa poti intra intr o alta mapa unde erau mobi mai puternici si totul avea un ritm normal. ce sa mai zic in map1 zilnic erau dueluri intre jucatorii cu lv pana in 40, era ceva normal pe joc , asa vedeau cum a mai evoluat fiecare. acuma vine un caracter in jurul lui 40 50 plin de ,,steroizi,, iteme full, cu seturi sabie sau alte aparari si incepe sa culce playeri pana la 90 ca pe popice, care mai si zice ,, nu am bagat nici un leu in joc,,......
    acum pentru cei care au conturi mari sau pentru cei care doneaza totul pare mai usor, dar pentru un jucator care acum incepe de la lv 1 fara cont mare, fara posibilitatea de a cumpara MD jocul e o corvoada. daca nu are un prieten care sa l indrume cat de cat va rata si putinele sanse de a face ceva yang la lv mic ( banderole, si alte iteme de la amazoane care acum au preturi mai ridicate fiind folosite la animalute ). sa fim seriosi, aduna yang cate 50 100 yang de pe jos in map1 si map2 ? cand vede o armura de lv 1 +9 de la 25 - 30 kk in sus si un fms cam la fel ce i trece prin cap ????? cand se dumireste ca nu are sanse sa ajunga mai sus in urmatorii 2 3 ani daca nu baga bani reali in joc si vede ca la fel ca el mai sint cativa rataciti in joc abandoneaza. pe un server fara item shop pe care ar vedea ca toata suflarea bate mobi si munceste din greu pentru a avansa mai mult ca sigur ca va ramane sa joace.
    un singur item ar trebui sa se afle achizitionabil pe acest server. acela prin care te poti muta pe un alt server. adica sa poti pleca daca vrei la un moment dat de pe acel server dar pe acel server sa nu se poata muta conturi facute pe alte servere. sa nu se creada ca am ceva cu jucatorii care baga bani in joc sau ceva cu cei care nu baga. si eu bag ,, in limita posibilitatilor, dupa buget,, vorba lui caragiale, dar vad ca desi a trecut ceva vreme de cand s au redeschis inscrierile pe servere ,, nu ne scot afara de pe piatra,, jucatorii noi.
    Nu stiu daca este o idee buna sau nu. ramane sa aprecieze altii acest lucru, dar daca nu se face ceva nu sint de aceeasi parere ca cineva de mai sus ca jocul mai are 2 -3 -4 ani, dar o sa fie necesara o alta fuziune si incet o sa ramana in joc doar cei care au bagat sume mari de bani care o sa mearga pe zicala romaneasca ,, unde a mers vaca , mearga si vitelul ,,.
    Un jucator nou nu il atragi pe metin prin faptul ca acum nivelul maxim e 120 , prin faptul ca exista beta beta armuri si beta beta arme la care el o sa aiba acces peste cativa ani sau in 2 3 luni daca baga banii lui de alocatie pe 2 3 ani. ce sa mai zicem ca jocul prin definitie ar fi unul pvp. ia faceti un efort si va imaginati un duel intre 2 plaieri de lv 35, unul cu cont mare sau mii de md uri achizitionate si unul care a inceput sa joace de 2 -3 luni. cred ca la felul in care ar putea fi atrasi jucatori noi ar trebui sa se gandeasca staff ul de pe ro in primul si primul rand. nu stiu daca acelasi inceput, sa i zicem, de criza de jucatori noi afecteaza si restul comunitatilor de metin. daca da va fi o problema mai greu de rezolvat.


    PS. In fiecare zi vad pe banda ,, echipa metin2.ro cauta GM,, si asta de mai bine de un an. chiar nu se mai gasesc doritori ?? oare asta nu se intampla si din cauza numarului foarte mic de jucatori comparativ cu sa zicem 4- 5 ani in urma ? atunci mesajele cautam gm nu apareau zilnic pe banda................................... :mouth: :mouth: :mouth:

  • Jocul e intr-o continua evolutie,ca si fiecare dintre noi.
    In general asa e,daca cineva doreste sa doneze,o face si normal ca obtine avantaje,oricum sunt banii lor si fac ce vor cu ei.
    Acest joc pentru mine inca e frumos,nu conteaza daca esti bun sau nu,ci distractia si amintirile ce se acumuleaza.
    Multa bafta!