Razboinic Mental VS Saman Vindecare

  • Care dintre ei credeti ca o sa castige intr-un duel la 2 M-uri / 3 M-uri / 4 M-uri & 5 M-uri ?

  • Eu cred ca samanul ar castiga , dar totul depinde de iteme(bonusuri) si de experienta celui care joaca pe cont.

  • aceleasi aparati si acelasi semi-om , saman vindecare. si cum a spus persoana de mai sus depinde si de experienta jucaturlui , pentru ca cu mentalu poti sa si esuezi atacurile in schimb cu saman nu prea

  • Si eu cred ca va invinge samanul, dar sa vedem ce parere au si altii.


    ** EDIT: propun ca topic-ul sa fie sticky si mutat la " Announcements & important threads ".

    Edited 2 times, last by Gabii20 ().

  • Fara suparare , dar si voi , ca si majoritatea utilizatorilor , subestimeaza mult mentalul (in general , razboinicul)


    La lv mai mic , samanul poate avea sanse 1 - 1 intr-un duel cu un mental , dar la lv mare , samanul nu mai are nicio sansa...
    De ce ?


    Ei bine , sa va raspund:


    - Viteza de miscare a ambelor caractere creste , deci , daca depaseste 200 , avantajul vitezei de miscare a samanului dispare...astfel , mentalul va fi mereu aproape sa livreze cateva lovituri
    - Aparent , leacul ofera un avantaj exponential in duelul 1 la 1 , insa nu e chiar asa...poate incarca 5-6k pv , odata la 7 - 8 secunde , daca nu ma insel...insa mentalul , cu full aparare a adversarului contra sa ,face in jur de 10-11k damage total , pe toate skill-urile , unde mai pui si loviturile de sabie...asa ca , leacul vindeca pv-ul, insa daca duelul se prelungeste , mentalul devine avantajat , deoarece livreaza mai mult decat poate regenera samanul
    - Acum , poate cea mai importanta chestie...cu full magie pe el , razboinicul NU primeste damage pe skill de la saman (apllyww nu ia damage de la sura bm , care au atac mai puternic decat samanii)...astfel , si un mental , va lua 0 damage de la fiecare skill
    In plus , spre deosebire de razboinic , samanul nu are damage fizic...astfel , neavand damage magic , nu poate compensa cu lovituri de clopot/evantai
    Ok , bun , si mentalul poate rata skill-urile , nicio problema , insa , in situatia in care samanul nu livreaza damage pe skill , nu vad unde e problema...il tine pe sabie , si cand termina combo , arunca un atac spirit , sau o zdrobire...si tot asa , pana il seaca pe saman de pv


    Sunt foarte multe lucruri de povestit intr-un astfel de duel , insa cert este ca , e foarte greu sa aduci un caracter la perfectie...Dar daca totusi se reuseste acest lucru , samanul NU are nici cea mai mica sansa de castig


    ps:"Nu vreau videoclipuri de pe youtube , unde un saman rupe tot ce prinde...fiecare posteaza duelurile care ii convin...nu va posta niciodata duelurile in care este batut de altii , si tot asa.
    Cert este ca , desi ma repet , la full magie , samanul nu are damage , deci ...

    NU fac parte din STAFF , nu imi mai dati pm-uri destinate STAFF-ului !!!



    <<< Portofoliu >>>


    Just smile ... doesn't cost you anything


  • Cu 200 viteza farmec, Leacul va fi folosit la 5 secunde, Aruncarea Fulgerului la 3.5 secunde, Chemarea Fulgerului la 7.5 secunde. Deci mentalul tau o sa fie cam umilit. Samanul o sa fie avantajat la viteza de miscare datorita Acceleratiei.
    Cine ajunge sa aiba full aparare magie ? Vorbim de un caracter normal, nu de un caracter care a bagat 10.000 euro in joc.
    Daca samanul are si imun la necunostinta, mentalul va pierde. Poti sa te feresti foarte usor de un mental si de skill-urile sale.


  • Cu 200 viteza farmec, Leacul va fi folosit la 5 secunde, Aruncarea Fulgerului la 3.5 secunde, Chemarea Fulgerului la 7.5 secunde. Deci mentalul tau o sa fie cam umilit. Samanul o sa fie avantajat la viteza de miscare datorita Acceleratiei.
    Cine ajunge sa aiba full aparare magie ? Vorbim de un caracter normal, nu de un caracter care a bagat 10.000 euro in joc.
    Daca samanul are si imun la necunostinta, mentalul va pierde. Poti sa te feresti foarte usor de un mental si de skill-urile sale.


    Maestre ,de ce ai mai facut topicul daca deja care sti care e mai bun?La lvl 94+ bate fara nici cea mai mica indoiala mentalul,nici nu ii trebuie saman pe arma,4,5k tot va da pe spirit.Poate sa aibe si 1000 farmec,daca da 400,700 si 500 pe skill.Pai ma regerez eu fara leac ,dar samanul tau va lua intotdeauna 10k pe toate skill-urile chiar daca nu are saman pe triton.Mai sunt si hit-urile care un saman cand va da skill-ul se va opri ,nu? Ballrogjr a punctat foarte bine tot.La 2 M-uri sunt cam egali,dar la 3 m-uri chiar si la 4,bate samanul.Apropo,ce e greu in avea full magie?La 94 ai posedata,deci 20% magie,30% din roua si ape,inca 30% de pe bratara si coif+scutul anti saman+9.Greu,nu?


    A,si inca ceva,nu mai este perioada jucatorilor care ratau pana si atacul sabie intr-un duel,jucatori au devenit mai buni,nu toti sunt asa cum zici tu.

  • Pai si eu pot sa pun aparare 2 maini, iar la lv mare sunt putini care ajung. ^^
    Accest topic a fost facut ca sa vad cine ar castiga, eu zic ca samanul..tu zici ca mentalul. Vedem ce mai zic si altii.
    Oricum voi testa pe propia piele. ;)

  • Pana ajungi tu pe la 94,fac 3 caractere de 99.Oricum vei vedea pe propria piele ce inseamna 100 magie si 60 maini/sabie.

  • Nu am zis ca o sa ajung 94. Fa tu 3 caractere de 99. :rofl2:
    Deja vad ca la 2 M-uri domina samanul. Vedem si la 3 M-uri. Poate ca la lv mare o sa bata mentalul ?( cine stie...sunt putini care ajung lv mare pentru a testa. ^^

  • Sunt aici pentru post-hunt :) Nu , glumesc. Normal ca razboinicul mental ar castiga datorita faptului ca poate ajunge la 90% rezistenta magie+60% aparare evantai/clopot ar ajunge la undeva 150% apare impotriva samanului. In schimb samanul ar avea doar 60% aparare sabie/2maini. Da, si leacul este bun dar un razboinic mental cu roua si fulluri ar ajunge sa dea pe putin 10k cu spirit intr-un saman, iar el ar da rergenerare la 7 secunde 5k in 7secunde si warul poate da 2 skiluri si iar scadea mai mult decat ar putea regenera el :)



    Samani=> :godfather: <=Razboinicii

  • Sunt aici pentru post-hunt :) Nu , glumesc. Normal ca razboinicul mental ar castiga datorita faptului ca poate ajunge la 90% rezistenta magie+60% aparare evantai/clopot ar ajunge la undeva 150% apare impotriva samanului. In schimb samanul ar avea doar 60% aparare sabie/2maini. Da, si leacul este bun dar un razboinic mental cu roua si fulluri ar ajunge sa dea pe putin 10k cu spirit intr-un saman, iar el ar da rergenerare la 7 secunde 5k in 7secunde si warul poate da 2 skiluri si iar scadea mai mult decat ar putea regenera el :)



    Samani=> :godfather: <=Razboinicii


    Eu m-am convins..sunt de aceeasi parere. Razboinicul mental castiga. Pana la 3 M-uri supravietuieste samanul, dar dupa.. :stick:


    Deci eu zic ca razboinicul mental va castiga. Poate vine acum un saman vindecare sa tina si el partea la samani. :rofl2:

  • Ei si acum sa spun si eu din proprie experienta...
    Mentalii sincer nu imi fac probleme, si nu cred ca i-am ales eu pe cei mai slabi... Intr-adevar, fata de cei cu P-uri nu ma compar, dar cei cu M-urile asemanatoare cu ale mele si mai mereu si cu iteme mai bune, nu sunt o problema... Pacat ca nu prea ma ocup cu filmatul ca sa va dovedesc, dar din proprie experienta pot sa spun ca intre Warrior mental si Saman leac, samanul castiga. Mai mari probleme imi fac cei pe corp... Mentalii sunt chiar preferatii mei :rofl2:


    P.S. Nu am imun (deocamdata)


    Edit : cel care a creat topicul cred se refera la cele 2 caractere cu iteme asemanatoare, asa ca nu mai spuneti voi... "ca daca avea mentalul nu-stiu-cat semiom si nu-stiu-cat magie...."
    Sper sa mai posteze si alti healeri aici, eventual si un videoclip. :love:

  • Edit : cel care a creat topicul cred se refera la cele 2 caractere cu iteme asemanatoare, asa ca nu mai spuneti voi... "ca daca avea mentalul nu-stiu-cat semiom si nu-stiu-cat magie...."
    Sper sa mai posteze si alti healeri aici, eventual si un videoclip. :love:

    Exact. Uite si un video. Eu as alege un mental pentru PvP la lv mare.

  • Nu stiu daca ai observat dar un war de lvl 70 cu g-uri este greu de oprit.Ai zis asemanatoare nu?Un war mental cu g atac spirit si g zdrobire cu un semi+4 poate da 4k fara critica fara semi magie si altele.Intr-un duel prinde sigur o critica si nu cred ca samanul tau va da damage mai mare de 2k cu corpul G.

  • Mai nou cu update-urile acestea rezistenta magie ajunge undeva peste 80% + scutul anti saman rezulta un damage nul din partea samanului, maxim 1-2k. Chiar daca are leacul si incarca acolo 6-7-8k pv, daca un mental se apropie si samanul nu mai apuca sa fuga atunci va castiga mentalul, categoric, pentru ca va ajunge pe la 10-12k pe un skill cu critica, iar din 3-4-5 skilluri maxim samanul va fi jos. Chiar am testat acest lucru pe un server...ilegal, de la egal la egal si chiar e adevarat ceea ce am spus.

  • Applyw facea bugul la roua, de asta lua 0dmg de la sura bm.
    Cu toate update-urile astea, tot ce conteaza acum e ALCHIMIA.
    La nivel mare, nu ai voie sa nu ai aparari, deci totul sta in, ma repet, alchimie.

    - What are your limits?

    - Limitless

  • Tin minte primul meu duel cu un saman pe vindecare eu fiing mental mi am luat bataie dar aveam doar 30 magie am sesizat ca dadea magiile o data la 5 6 secunde oricum eu avand arma 2 maini fara saman pe ea in conditiile astea luam bataie la sogur si arata ca samanu pe vindecare e net superior fata de mental dar am vazut multe videouri pe yt cumentali care bat cu usurinta samani cu inscriptionata deci as merge pe mental

    :thumbsup: