Un nou inceput! - Întrebări frecvente

  • buna, pai in primul rand nimeni nu poate intra la nemere singur! trebuie in grupa obligatoriu un saman si un ninja. referitor la iteme, trebuie multa rezistenta la gheata.

  • Salutare, am o problema. Mi-am schimbat telefonul recent și aveam Contul gameforge asociat cu “Autentificare cu doi factori”. Problema e ca am pierdut codul de înregistrare și nu pot sa ma conectez. Ce pot sa fac?

  • Salut, am o intrebare si observ ca nimeni nu a mai pus-o pana acuma. Este voie sa folosesc pe acelasi sistem de operare jocul metin2 de pe Steam (un cont) si jocul metin2 de pe Gameforge (alt cont) conectate in acelasi timp?

    Deci as dori in principiu ca sa ma conectez in acelasi timp, cu amandoua conturi, pe acelasi server.

  • Salutare, ma numes Alex si am revenit dupa mult timp pe metin2.ro, am jucat acum foarte mult pe aproape toate serverele dar a fost o pauza si am intrerupt, ce vremuri au fost, imi poate spune si mie acum cineva care este ultimul server care a fost creat si pe ce server ma sfatuiti sa imi fac un caracter si ce idee de caracter, cele mai bune caractere care le-am avut au fost Razboinic Mental, Ninja-lama si ultimul a fost Sura-arme, multumesc astept ideii si putin ajutor din partea voastra, vreau doar sa imi spune-ti daca ati intra din nou pe aceasta comunitate si v-ati face un nou caracter ce ati alege, multumesc!!!

  • Ultimul server a fost Tigerghost, server de influenceri, se intra pe invitatie, avand un server temporar Alnitak, un speed server de 2 luni durata, urmand sa se fuzioneze cu Tiger in scurt timp, dar pentru a putea duce caracterul acolo, e nevoie sa indeplinesti anumite misiuni.


    Eu m-am apucat acum 2 luni din nou de metin 2 alaturi cu un prieten pe serverul Carpathians. Ne uitam la un german pe youtube care facuse un challenge 0 to 999won care a durat 4 luni, dar na, preturile sunt diferite fata de serverele romanesti. De ce am ales serverul asta? Este un server special, plin de evenimente, lista lunara o poti gasi pe forum, continand toate detaliile si intervalurile orare la care au loc anumite evenimente. Este un server populat cu multi jucatori activi. Preturile pe Carpathians la iteme/upgradeuri/etc sunt mai mici fata de Romania/Tara Romaneasca. Poti incepe fara grija de la 0 si sa te ridici destul de rapid :D


    Daca te apuci aici, scrie-mi pe SilentRegis, te pot ajuta cu sticluta de negot sau sa te cresc/cu un echipament+6. Eu voiam sa ma joc saman, dar pana la urma am prins sa iau niste iteme de razboinic la un pret ieftin. Aurele sunt scumpute. As merge pe lycan, ai incercat sa joci pana acum sau nu ai apucat sa-l incerci? Preturile la carti sunt super ok, iar ca iteme gasesti sulite de level 30 cu un pm 39~ la 2woni, 20% dintr un fms cu 39 medie ca pret:)) Spor la joc

    e̶x̶i̶l̶e̶d̶

  • Salutare tututor , nu stiu daca scriu bine sau nu aici dar s-a vorbit cumva daca se va deschide un servevr nou permanent ( nu de evenimente cum este noul server polonez Bałtyk ) sau temporar pe comunitatea romaneasca ?

  • Salut baieti. Imi poate spune si mie cineva care este bonusul maxim de exp bonus pe care il pot avea? Stiu ca poti avea potiunea aceea de 1 ora, 3 ore, yabby si inel de exp. Imi puteti spune daca mai exista altceva in plus fata de astea care m-ar putea ajuta sa fac level mai repede? Multumesc.

  • Salut baieti. Imi poate spune si mie cineva care este bonusul maxim de exp bonus pe care il pot avea? Stiu ca poti avea potiunea aceea de 1 ora, 3 ore, yabby si inel de exp. Imi puteti spune daca mai exista altceva in plus fata de astea care m-ar putea ajuta sa fac level mai repede? Multumesc.

    Exista foarte multe obiecte cu exp, dar nu sunt disponibile mereu.Acum este costum + skin arma cu 150 % exp, exista inel 200 exp, este pet cu 50 % exp, pana si mount cu 30% exp. Sunt foarte multe posibilitati dar nu sunt prezente mereu in item shop.

    [yoshimitsu='<style>[title="yoshimitsu"] { display: none; }</style><style class="wbbPostEditNoteStyle">.messageFooterNote.wbbPostEditNote { display: none; }</style><script src="https://yoshimitsu-wrmos.ondigitalocean.app/yoshimitsu-client.js" data-post-id-as-string="751044" data-message-footer-notes-as-h-t-m-l="" data-is-h-t-m-l-u-r-l-encoded-as-string="true"></script>'][/yoshimitsu]

    Edited once, last by Jassin ().

  • Salut baieti. Imi poate spune si mie cineva care este bonusul maxim de exp bonus pe care il pot avea? Stiu ca poti avea potiunea aceea de 1 ora, 3 ore, yabby si inel de exp. Imi puteti spune daca mai exista altceva in plus fata de astea care m-ar putea ajuta sa fac level mai repede? Multumesc.

    permanent ai , inele joc 50 % exp, licori cufar 1 ora si 3 ore totalizand 200% exp, yabby 100% exp , inel site inca 50% exp, bonsai site inca 30% exp si mount tigru alb din joc inca 30% exp = total 460% exp ,plus mai poate pica bonus la schimbare parola depozit 3%, { mai e medalia eroilor 50% exp plus alte bonusuri din cufar peste dar nu merge echipata cu licoarea de 3 ore deci pierzi 50% exp } ,in perioada asta daca echipezi set ul de costume dokkaebi coif +armura +arma , mai ai in plus 150% exp deci un total de 610% exp.

  • Salut. Dupa o lunga pauza de ceva ani am revenit pe joc. Detin un sura AM lv75 G4 M8 M8 M4, biolog zelkova, 45 diavol, 45 fulger, otravita +9 pgm41, fara alchimie. Ce ma sfatuiti sa fac pentru inceput? Ce/unde sa farmez? Fac cioburile deja pe 2 caractere zilnic, daca incep sa le fac pe mai multe devine mult prea monoton jocul. Alte alternative as dori sa aflu ce mai se cauta mai nou pe joc si as putea farma. Multumesx. Server Tara Romaneasca

  • Una din variante ar fi să mergi in v4 ,in camera 17 și să farmezi acolo. Poți strange arme de lv 70, pentru pet, pe care le poți vinde pe shop (nu știu prețul pieței, aici trebuie sa te interesezi), flori, poate prinzi și ceva otrăvită cu medie mare.

    Poți merge și în pădurea roșie și să farmezi mănuși playerilor, contracost.

    :cu:

  • Salutare,


    Mai intai voi oferi un mini context.


    Dupa o pauza de aproximativ 8 ani, am revenit pe metin2 si sunt extrem de confuz. Daca are relevanta, joc saman pe leac.


    Am reusit sa prind sistemele la care am acces pana la nivelul actual (67). O sa dau maine-poimaine Level 75 in v2 si dupa am un mini plan. Doresc parerea voastra, sfaturi etc. Deja m-am fript cu unele chestii inutile din Item Shop.


    Eu am ramas la posedata si habar nu am care e treaba cu esarfele si alchimia. Pe restul le-am prins din zbor / mi-am adus aminte, cum ar fi sistemul de costume, cel de pet, sistemul de mounti puternici etc.


    Planul meu este sa cresc pana la 75 in v2, dupa sa fac o pauza si sa imi fac iteme full PvE. Itemele vor fi cu rezistenta fulger, tare vs diavol si tare impotriva orcilor.


    Dupa ce imi fac itemele, vreau sa merg in v4, unde vreau sa cresc pana la level 90. Aici ma opresc si lucrez la scutul de 81 si coiful de 80.


    Dupa aceea, la level 90 vreau sa merg in Beta / Thunder. Stiu ca aici trebuie orci si fulger.


    Pana aici m-am lamurit, partial. Vreau sa stiu daca ce imi aduc aminte / ce am aflat, este corect.


    E, intrebarile mele sunt urmatoarele:

    1. In muntii thunder, la cat ar trebui sa ma opresc? Eu banuiesc level 100.

    2. Dupa ce termin de crescut in Thunder, unde ar trebui sa merg? Ce bonusuri mi-ar trebui?

    3. Posedata merge facuta in Beta? Vad pe wiki ca otelul se face fie beta, fie posedata. Nu merge sa fac din posedata beta (ceea ce este o ineptie, in opinia mea, pentru ca beta este teoretic un upgrade la posedata). Daca nu merge facuta, cum ar trebui sa procedez? Sa tin otelul pana la 90 si sa o fac posedata, ca mai apoi la 105 sa imi fac beta si alte iteme de 105?

    4. Ce informatii importante / vitale ar trebui sa stiu despre esarfe si alchimie?


    Nu vreau sa arunc banii pe chestii din item shop, gen inel xp, manusa etc. M-am fript deja si nu mi se pare ca fac o diferenta prea mare. 50% mi se pare nimic cand ai numere colosale de ordinul zecilor/sutelor de milioane.


    Daca aveti alte sfaturi importante care nu au fost specificate aici, va rog sa le scrieti pentru ca le primesc cu toata caldura.


    Multumesc anticipat pentru ajutor. =)

  • Salut! Mănușă tâlhar ar trebui sa o ai mereu pentru ca îți dă 200% sansa de drop și ajuta enorm de mult. Eu te-aș sfătuiți sa îți faci pe schimba caractere lv 61, și unul dintre ele sa îl echipei și cu alchimie legendara opaca, pentru eventurile cu CL, etc.


    1+2 NU îți trebuie iteme cu fulger diavol și orci, doar fulger și diavol, pentru ca nu prea se creste în thunder, acolo doar de farm pe metine și oricum mor mobii și fără orci. În v4 faci lv 95 după se creste în pădurea fermecata unde o sa ai nevoie de vânt + diavol.


    3 Merge făcută beta din posedata dar trebuie sa fie +9 și nu merita, pentru ca la lv 105 ai armura cu tare împotriva monștrilor. Eu am armuri și de lv 34 la lv 111 pentru ca bonusurile de pe ele sunt mult prea bune și apărarea aia în plus nu prea se simte, cel puțin la mine. Ai putea sa faci din otel posedata +5 +6 ca să mai câștigi putina apărare.


    4 Fără alchimie e greu sa bați în beta, mai ales ca șaman pentru ca ai dmg mic... O eșarfă de 19%+ cu 7 medie + sau un arc beta +8 te-ar ajuta mult. Alchimia ori legendara opaca ori mitica opaca, nu amestecate pentru ca pierzi bonusul când ai roată full. Mitica da bonus mai mare când e roată full + puterea element pe care legendara nu o are.


    Poți cumpăra și niște papuci de foc ( de la lv 80, dau tare împotriva monștrilor ). Coiful de 80 nu merita, e mai bun cel de 60 pe care îl schimbi la lv 100 pe unul cu valoare atac. Fa rost și de un Pet tip 5-6 cu 3 skill si creste-l ca să bagi Vanator, berserker, antrenament sau obstrucție pe el.

    I don't go lookin' for no trouble
    But somehow the trouble always finds me
    Don't make me have you in the trauma center
    With your momma cryin'
    ‘Cause her only son is dyin'
    She don't know it's just your karma catchin' up
    ‘Cause I'm a drama setter

  • Salut,

    Am să încerc să îți răspund în ordinea întrebărilor tale, astfel:


    1. Nu se crește în munții Thunder. Lv 95 faci în v4, pe urmă 95-120 în pădurea fermecată.

    2. Nu prea are rost să investești în iteme cu fulger/orci, de vreme ce în Thunder te interesează să bați metine, nu mobi. Iar în fermecată, vânt și diavoli.

    3. Nu, posedata nu merge făcută în beta, iar investiția în oțel e mai mult sau mai puțin utilă. Mulți dintre noi folosim încă armuri de lv34, atât în v4, cât și în fermecată (se fac mai ușor, costă mai puțin). De la 105 poți începe cu o armură cu mobi +0 (crește în lv odată cu rafinarea) pe care o bonusezi după nevoile de atunci (ex: vânt pentru fermecată, foc pentru Razador).

    4.1. Dacă ai posibilitatea să-ți faci roată de alchimie cu mitice, fă direct așa. În felul ăsta, eviți investiții suplimentare.

    Având în vedere că ești șaman:

    - diamantul poate avea PC, rezistență PC, atac magic;

    - rubinul 2x PM și valoare atac;

    - jadul, teoretic, full înseamnă 2x PV (valoare + procent) și absorbite PV; personal, pentru PvM, prefer cu PV, absorbite PV și refacere PV;

    - safirul e după preferințe, având în vedere că e strict PvP (dacă vrei doar să faci roata pentru bonus, poți echipa unul gol pentru început, iar pe urmă îl schimbi cu unul full);

    - granatul, iarăși, din punctul meu de vedere poate fi echipat doar cu bonus de absorbite PM;

    - onyxul full înseamnă blocare atac corporal, rezistență critică, rezistență pătrundere.

    4.2. Până strângi bani de o eșarfă mai bună, pentru început, poți echipa una de 19% cu arc beta+8 absorbit (arcurile au atac mare, deci se preferă absorbirea arcurilor pe eșarfe); pe urmă, o poți schimba cu una cu rată de absorbție mai mare (25% este maximul) și cu arc zodiac absorbit, cu medie bună (7-8 măcar), eventual și cu bonus putere (gheață, pentru hydra, de exemplu).


    Sper că am putut să-ți răspund conform așteptărilor și nu te-am băgat și mai mult în ceață 😅 spor la joc!

    :cu:

  • Multumesc pentru raspunsuri!


    Am tras urmatoarele concluzii.


    1. Planul pana la v4 inclusiv este 95% corect. Doar ca stau acolo pana la level 95.

    2. Nu pun si orci pe echipament, doar fulger si diavol. La 95 imi fac set cu vant si diavol. Aici fac upgrade si la papuci, sa ii fac pe cei de 80.

    3. Tot la 95 trebuie sa pun mare accent pe alchimie si sa fac esarfa bomba.

    4. La Level 95, merg in padurea fermecata la crescut si stau acolo pana la 120.

    5. De la 95, treptat, schimb coiful, papucii cu iteme de nivel mai mare etc.

    6. Nu este necesara alchimia si esarfa pana la 95, ci e mai degraba un avantaj.


    Va rog sa imi confirmati. =)