Metin2 - un joc administrat cu profesionalism

  • Buna dimineata METIN2 !


    Va scriu acest mesaj in zorii diminetii (mai mult sau mai putin) in timp ce imi beau cafeaua, care pentru mine (si probabil multi dintre voi) este cel mai pasnic moment din zi - pana acum.
    Eu sunt tipologia jucatorului de Metin pe care majoritatea youtuberilor sponsorizati de GF impreuna cu CoMa il detesta si profita de orice ocazie sa rada de el (inclusiv pe live-uri): am 22 de ani, nu lucrez si ma joc. Pe langa asta, am mai avut si tupeul sa "donez" de-a lungul anilor. Nu la fel de mult ca altii, dar imi luam cu siguranta o masina din banii aceia. Am jucat pe Dragon, Phoenix si acum pe Rubinum. Pe toate aceste servere am "donat" pentru ca personal nu vad rostul jocului decat de la lvl 105+, nivel pe care nu puteam sa astept sa il fac in 1-2 ani fara a baga un leu. De unde procur banii pentru a investi in caracterul meu este fix problema mea si a celor ca mine, pentru ca sunt sigura ca nu e vorba de inca 2-3 persoane in aceeasi situatie. In prezent joc pe serverul nou, am lvl 107 si o investitie de timp cat si financiara considerabila.


    Problema MEA este ca disperarea celor de la GF a atins un grad extraordinar. Inteleg ca nu ma obliga nimeni sa "donez", dar daca o fac e pentru ca vreau un avantaj pe care simt ca nu il obtin. Este ireal sa bagi sute/mii de MD-uri pentru cufar misterios si sa nu pice mistret, ca mai apoi sa se gaseasca in IS la 59 MD. "Da dar ala din cufar are 30Z." 7x59=413 pentru necunoscatori, investitia in cuferele misterioase majoritatea tot nu si-o scot, cel putin nu eu. Sa nu uitam de lighioana zburatoare pe care am vazut-o doar de 2 ori la roata (si nu, n am jucat de 100MD) care ghiciti ce acum este doar 200MD si costumul aura care la O SAPTAMANA dupa a aparut la minunatul pret de 479MD (o nimica toata pe langa MD-urile consumate la roata dezastrului). Cand credeam ca lucrurile s-au linistit oarecum, am avut parte de mentenante extraordinare, super-extraordinare si mega-extraordinare! Mentenante de rutina, de urgenta si cel mai probabil de plictiseala. Sunt foarte incantata de Manny 1H, cei de 7Z achizitionati precedent se plictiseau singuri, dar si de bonusul de 100% XP care se simte la fel ca si cel de 50%. Sincer nici nu ma intereseaza daca il scoateti de tot din cauza post-ului asta (aviz amatorilor cu ora la care se termina mentenanta), oricum nu se simte experienta aia.


    Ce mi-a pus capac insa a fost, dupa 34579 de mentenante tupeul extraordinar de a cere 179MD pe un cufar cu SANSA la amuleta, din care bineinteles am luat medalia eroilor 1Z. Am citit aseara o comparatie foarte buna scrisa de cineva de pe joc (se stie el) care suna cam asa: "mai urmeaza ca atunci cand te duci la alimentara si vrei sa cumperi niste rosii sa iti zica aia : imi pare rau dar pt a obtine 1kg de rosii, va trebui sa faci openchest ce contine si alte legume,caiet scolar,un pix si un ghiozdan,printre acestea fiind si kg de rosii dorit". Joc Metin inca din scoala generala si daca cineva m-ar pune sa ii descriu jocul, cuvintele acelea s-ar potrivi cel mai bine.


    Lista de nemultumiri continua: am si eu o intrebare, unde sunt corurile draconis de la side eventuri? Am batut 4H pe 26.08 si 4H pe 2.09 si nu am vazut nici macar un cor (cu toate manusile pe mine). Daca ar fi problema doar la mine as intelege, dar nu cunosc o persoana care sa fi dropat asa ceva in zilele respective. Pe langa asta, dropul la anumite side-uri nu incepe la ora mentionata (18.00 EEST/ 17.00 CEST) - lucru verificat din nou cu mai multe persoane. Inteleg ca exista coincidente, dar nu atat de des.


    Daca threadul nu va fi inchis, va rog nu va obositi sa scrieti raspunsuri in genul celor mentionate mai jos pentru ca va raspund eu:
    Nu te pune nimeni sa bagi bani. Dupa cum am spus mai sus: "Inteleg ca nu ma obliga nimeni sa "donez", dar daca o fac e pentru ca vreau un avantaj pe care simt ca nu il obtin."
    De ce nu te lasi? Pentru ca nu vreau. Imi place jocul, nu si cei ce il administreaza.
    Pe server la mine nu primim nici macar atat. Rubinum si Romania sunt servere speciale cu posibilitate de a crea cont nou cat si de a-l folosi pe cel vechi pentru a te juca pe ele.


    Sunt sigura ca mai sunt lucruri de mentionat dar mi-am terminat cafeaua si vreau sa apuc sa fac niste treaba pe joc inainte de - ati ghicit, mentenanta.
    Cu ocazia asta ii rog pe cei ce aloca 2H jocului o data pe saptamana dar au parteneriat cu GF pe youtube sa se abtina, nu cum au facut-o pe live la Bebe. Parerea celor ce joaca ocazional este egala cu 0 pentru mine.

  • Mare dreptate ai. Am lăsat tot ce am muncit de a lungul anilor pe nemesis ca să fac o schimbare, în speranța că noul server îmi va oferi din nou cheful de joc, ca are mai multe evenimente, dar mi am luat o mare teapa. Cel puțin pt acele side events de pica chestii la metine și bossi nici nu ma agit ca am văzut ca este egal cu 0. Particip doar la eventurile cu drop la mobi, în rest sta contul pe auto în v4. Aaaa și acolo trebuie sa l verific din 10 în 10 min sa vad dacă nu cumva m a deconectat sau mi a dat crash ca deh... 1000 ore de mentenante de urgenta și nici un rezultat. Clientul la fel de greu apare, după 1-2 minute..

  • Nu poti schimba nimic, asta e strategia de conducere gameforge si nu se poate schimba asa usor.
    Sunt multe firme care practica acest lucru, inclusiv Microsoft, si se mentin chiar bine.
    De ce sa rezolve un bug si sa scoata 0 euro putand sa faca un minigame nou sau un eveniment nou si sa scoata 1 euro ?

  • Inafara de cufarul ridicol pe care l-au bagat la 179 md-uri ( daca tot l-au lasat la pretul asta puteau foarte bine sa scoata restul de licori exp sau medalia pe 24h si sa iti pice random 1 amuleta sau 1 inel sau 1 acadea dar pe 7 zile si era ok ) eu spun ca oricum au inceput sa mai schimbe putin si item shopul, au bagat Manny si Ellie cand acum 1 an si ceva aproximativ 2 spuneau ca acesti elefanti nu o sa ma poate fi achizitionati din IS .


    Mistretul ... acum stii care e problema ca pe de o parte playerii se plang ca domne merge incet, nu e bun, mai bine elefant pentru 5% mobi in minus mai bine am pv si merg repede, acum ca il baga pe Mistret de 7 zile in IS nu e bine daca e in cufar iar nu e bine ca o parte din jucatori au bagat in cutiile de 35 de md-uri se simt furati.


    Roata aceea cu Magma Dragon si Costum Aura - eu am jucat la ea de 3k md, mountul doar de 3 ori l-am vazut dar nimerisem doar Costumul Aura dar per total si restul dropului a fost bun vrei sa zici ca din toate orison , sch + , sch normal , manuale, zeuri , aditivi si ce mai picau + marcasitele nu faceau md-urile ? Cel putin la mine de curiozitate am calculat cate md-uri consumam ca sa le cumpar separat ( ce se putea cumpara separat din IS ) si ieseam undeva la 4,5k md, asta e nu mi-a picat dragonul dar dupa ce am scos toti aditivii si ce mai erau am pus ceva 6/7 pe iteme care mi s-au parut mai folositoare decat mountul in sine :)). Chiar ma bucur ca l-au adaugat mai tarziu in cufar la 199 si 499, mountul il voiam doar ca e frumos ca si aspect dar nu ca ma ajuta cu ceva in +. Sincer e mai bun cufarul pentru ca pe langa mount ai si pet, bilet meley etc.


    Ideea este ca ce avantaj simteai tu ca ai fi avut daca iti pica Magma Dragon? Spui ca te simti "obligata" sa cumperi din IS ca sa poti avansa...DA asa este ai nevoie de: Costume, Inel Exp, Manusa, Drop Yang + A 3a mana atat ca sa poti avansa, dar fara Magma nu puteai? A fost alegerea ta sa-ti incerci norocul.
    Observ ca ai un defect in a prezenta "problema" da dupa atatea mentenante au dat si ei Manny pe 1 ora ... gandeste-te ca tu , eu si restu care avem zeci probabil pe schimba sau distribuie da cam neinteresant cel de 1 ora, dar un jucator care nu baga bani dar are un cal negru si pune Manny acesta de 1h pe el ca si skin deja ptr el este castig :) si ceea ce nu ai spus tu ... nu am primit doar Manny de 1h a fost si eventul de cl-uri care ptr voi ca il aveti pe Rubinum ca side event da iar neinteresant, dar sunt serverele vechi, noi pe severele vechi il vedem de 2 ori pe an maxim.


    Nu te-am intrebat nici de ce donezi nici de ce mai joci nici de ce altceva :) singura mea intrebare a fost de ce crezi tu ca nu puteai avansa fara x chestie cand doar ce ti-am enumerat eu mai sus sunt neaparat necesare evolutiei.


    Si ca fapt divers... ai mentionat ca ai schimbat serverul de 3 ori ... aici este o cu totul alta poveste dar sa stii ca tu ai evoluat pe primul server dupa ai "involuat" cand te-ai mutat iar ... pe scurt n-ai ajuns la o performanta schimband le ele ... motivul mutarilor tale tu il stii, dar daca vrei sa ai ceva facut cum trebuie este nevoie de rabdare si de munca, nu orice cale cumparata te duce la performanta . :)

  • Sunt multe greselei pe care le-ai facut, in primul rand de ce te-ai apucat de 3 servare? Multi jucatori fac greseala sa se apuce pe servarele noi in speranta ca au sansa sa joace "egal". Servarele noi sunt extrem de grele pentru cei ce nu introduc sume considerabile de MD-uri.
    Sunt multi jucatori, care "doneaza" degeaba si am sa iti dau un mic exemplu:


    Aveam un war de 75 bateam cu el in v4 - fara alchimie, fara khan, fara costume, fara nimic sa necesite MD, rezistam decent si bateam toata camera, asteptam aproximativ ~8 secunde sa apara mobi(respawn).
    Un prieten tot de acelasi nivel, batea tot in v4 dar era "blindat", alchimie, khan, amulete, costume, tot tacamul. Diferenta intre mine si el era urmatoarea: el batea toata camera mai rapid decat mine, dar astepta in jur de ~16 de secunde (dublu fata de mine) sa apara mobii, si pentru ce? ca el da 9k dmg si eu dadeam 5-6k dmg?


    Ce vreau sa spun cu acest exemplu, sunt anumite momente cand chiar ai nevoie de ceva (costume, khan, amulte, etc) pentru a fi ajutat, dar sunt momente unde nu e nevoie! Te plangi ca nu vezi roadele "donatiilor tale" si vad ca ai caracter de 107 pe servarul nou, acum o sa iti spun o intrebare simpla. Tu ai idee cat de greu face un jucator care nu doneaza (sau doneza foarte putin) acest level? Iti spun eu undeva la 1 an sau 2.


    Eu pot sa iti spun evolutia ta.
    Ai facut caracterul pe noul servar, ai donat din prima, mount, manusa, toate prostiile, cufere pentru P la skill etc, ai dat level (usor la inceput), dupa ai facut 75 (probabil in cateva zile), ai ajuns in v4 si ai realizat urmatoarele:
    nu ai destul dmg, nu rezisti... ai spart IS sa procuri rapid anumite obiecte sa poti face fata(add, shimba, et), dupa ce ai iesit din v4 aceasi poveste pentru 90+!


    Cat despre mentenate .... asta e, toate aceste mententate sunt facute pentru noi, pentru joc, pentru buguri. Daca vrei sa protestezi cu adevarat e simplu, nu mai bagi MD, pana cand o sa realizeze cei de sus ca e o problema!

    Who am i :?: None of your business :!:

  • Referitor la item shop , toate sunt gandite nu cu o zi inainte ci cu mai bine de o saptamana ce o sa fie pe data x in item shop ( se numeste strategie marketing) faptul ca voi vreti 10/10 adica de ce sa bage cufar cu bijuterii cand putea sa bage amulet nazar nu??? pai nu vad care e problema sa joci cu 9/10 sau daca nu esti chiar asa " norocos " la cutii sau altele 7/10 , 8/10 dar tot aveti avantaj fata de cei care nu baga monede dragon .


    Ideea e simpla , te grabesti sa beneficiezi de ceva bonusuri atunci cumperi tot fix cand apare , ai rabdare si astepti sa bage ei 10/10 pe item shop ? atunci asteapta sa cumperi la momentul oportun .


    Ps : prima cutie cu bijuterii am luat o acadea poznasa ceea ce sunt foarte multumit 7 z

  • Sunt de parere ca GF exagereaza putin cu "stoarcerea" asta de profit. Unde sunt costumele de 30z?


    Am lvl 85 pe Rubinum, bat in camera 17 din v4 (cred a a doua cea mai buna, dupa 13), 90 fulger, 82 diavol, granat mitic, 250 exp pe mine non-stop.


    M-a prins intr-o pasa proasta cu yang-ul si ghiciti ce, iar va trebui sa bag 100 lei (3 costume site, 3 transfer bonus costum)


    "Dar nu te obliga nimeni bla bla" - Adevarat, dar la lvl 85 esti intr-un "void" intermediar in care banii ii faci majoritar v4, iar crescutul tot v4, alte solutii nu prea mai ai, trebuie sa te agăţi cat mai repede de lvl 90 ca sa faci un popas. Mie astazi imi expira costumele, eu daca nu donez sa mi le reinnoiesc tot AZI, ca sa continui "aventura" mea in v4 pana la lvl 90 unde se mai schimba lucrurile, va trebui sa ma apuc de batut in padure vreo....Dumnezeu stie cat pana strang toti banii pt 3 costume NOI (de 15z) cu bonusuri bune de v4.


    Deci da..nimeni nu te obliga sa bagi bani..dar nimeni nu te obliga nici sa joci, de asemenea :) Deja e de bun simţ că replica asta a lor cu care se apara a cam "ruginit" si orice jucator lvl 75-80+ îsi cam da seama ca fara sa doneze pe acest joc, are șanse infime sa realizeze ceva notabil pe joc, sau efectiv, sa se simta bine jucand si sa nu înnebuneasca farmand 30 zile ce fac eu intr-o zi, donand.

  • Mai sus ea a dat exemplul cu mersul la magazin si cumparatul unui kg de rosii , cand tu stii ca nu mai ai nimic in frigider spargi tot salariul fara sa pastrezi o parte?
    Ai timp pe costume/skinuri si daca n-ai observat cand iti mai raman 2/3/4 zile sau ceva de genu trebuie sa stii ca urmeaza sa bage iar in item shop costume/skinuri ( pentru ca de ceva timp se intampla asta ceea ce mi se pare foarte bine pentru ca nu risti sa-ti mai pierzi costumele ale caror bonusuri doresti sa le transferi ) deci puteai foarte bine sa-ti menajezi yangul stiind ca in viitor o sa ai nevoie iar de costume ... asta daca nu vrei sa bagi 100 de lei iar cum ai zis :) .
    Cum am mai spus cum o dai nu e bine pentru cativa dintre voi ... singura problema la aceste costume este doar timpul de pe ele ca in loc de 15 zile puteau sa le lase cu 30 de zile, in rest ramane la latitudinea fiecaruia cum doreste sa le achizitioneze :) .

  • Eu pot sa iti spun evolutia ta.Ai facut caracterul pe noul servar, ai donat din prima, mount, manusa, toate prostiile, cufere pentru P la skill etc, ai dat level (usor la inceput), dupa ai facut 75 (probabil in cateva zile), ai ajuns in v4 si ai realizat urmatoarele:
    nu ai destul dmg, nu rezisti... ai spart IS sa procuri rapid anumite obiecte sa poti face fata(add, shimba, et), dupa ce ai iesit din v4 aceasi poveste pentru 90+!

    Total de acord cu tine. Am fost in aceeasi situatie. Ma tot reapucam de fiecare sv nou si imi dadeam tot ce aveam pe vechiul pentru a putea evolua cat mai rapid. Cand s-a deschis Rubinum, mi-am dat seama de o chestie. E o prostie mare sa o iau iar de la 0 si sa renunt doar de dragul de a simti nostalgia de inceput de sv, nostalgie care la mine tine maxim 3-4 zile :). Noi cei de lv mare ne tot reapucam de la 0 doar pentru a ne simti din nou ca atunci cand abia ne-am apucat de joc si habar nu aveam ce e ala metin :) , dar asta nu mai e posibil, pentru ca deja stim jocul cap coada si nu mai exista necunoscute. Eu unul nu ma mai reapuc decat de Noel ( daca v-a mai fi bagat ) pentru ca acolo stiu ca am doar de castigat.


    Cat despre strategia celor ce se ocupa de marketing e cam jalnica. Incearca sa obtina cat mai mult profit , dar o sa piarda din ce in ce mai multi playeri.
    De la costume de 365zile ( cat puteai lua dintr-un azrael ), au ajuns la 15 zile. Cele de 30 sau 60 le prinzi doar la roata si cu o caruta de MD investite in ele sau in cuferele de costume, care din punctul meu de vedere nu isi au rostul. Din ce observ eu pe joc nu prea se mai baga atat de multi bani in el. Inainte cand erau costumele in IS erau shop-urile full de ele , acum le vezi din ce in ce mai rar.

    I don't go lookin' for no trouble
    But somehow the trouble always finds me
    Don't make me have you in the trauma center
    With your momma cryin'
    ‘Cause her only son is dyin'
    She don't know it's just your karma catchin' up
    ‘Cause I'm a drama setter

  • Eu zic ca numai are rost sa-va stresati Jocul acesta incepe sa-se stinga usor ,,, usor ,,, Foamea de la GF a ajuns la cel mai mare nivel .
    Ca si Exemplu o sa adresam o intrebare simpla pentru HalfOp.
    Domnule HalfOp chiar asa de mari si de costisitoare erau premile din " Ton - Auriu " in cat trebuia sa le scoata ?
    Imi doresc sa ai doar norocul ala la o partida de Pescuit in care sa iti arate ca ai prins " Ton - Auriu " dar de fapt sa nu iti deie sa alegi nimic . :rofl2:
    Deja imi imaginez raspunsul " Este o Eroare ne cerem scz " :rofl2: sau mai rau variantele "Elibereaza / Foloseste la Pescuit sau Ea Premiul " nu erau scrise corect . :rofl2:
    Stiu ca nu depind de tine chestile astea dar sincer transmitele ca Foamea lor dupa EURO a distrus jocul ... au ajuns de toata " Jena "
    Si mai am o intrebare cel are a implementat Aurora oare site si in ce an o sa vada una +250 ? :rofl2:
    Sau poate trebuie sa alergam dupa o RUNA de GHEATA ca la Pokemon-Go prin parcuri si pe Dealuri sa ne pice una ? :rofl2:
    Sincer Jocul asta nu se administreaza "Seara ce visezi ... Dimineata pui in Aplicare "
    Eu cam asa vad ca a ajuns Metin2Ro din pacate.
    Va Doresc o zi Minunata si Bafta pe Joc !! :thumbup:

  • Total de acord cu tine. Am fost in aceeasi situatie. Ma tot reapucam de fiecare sv nou si imi dadeam tot ce aveam pe vechiul pentru a putea evolua cat mai rapid. Cand s-a deschis Rubinum, mi-am dat seama de o chestie. E o prostie mare sa o iau iar de la 0 si sa renunt doar de dragul de a simti nostalgia de inceput de sv, nostalgie care la mine tine maxim 3-4 zile :). Noi cei de lv mare ne tot reapucam de la 0 doar pentru a ne simti din nou ca atunci cand abia ne-am apucat de joc si habar nu aveam ce e ala metin :) , dar asta nu mai e posibil, pentru ca deja stim jocul cap coada si nu mai exista necunoscute. Eu unul nu ma mai reapuc decat de Noel ( daca v-a mai fi bagat ) pentru ca acolo stiu ca am doar de castigat.
    Cat despre strategia celor ce se ocupa de marketing e cam jalnica. Incearca sa obtina cat mai mult profit , dar o sa piarda din ce in ce mai multi playeri.
    De la costume de 365zile ( cat puteai lua dintr-un azrael ), au ajuns la 15 zile. Cele de 30 sau 60 le prinzi doar la roata si cu o caruta de MD investite in ele sau in cuferele de costume, care din punctul meu de vedere nu isi au rostul. Din ce observ eu pe joc nu prea se mai baga atat de multi bani in el. Inainte cand erau costumele in IS erau shop-urile full de ele , acum le vezi din ce in ce mai rar.

    Daca vrei sa ai farmecul nostaligic de a juca pentru cateva saptamani de la 0 asteapta pana la craciun... sigur o sa deschida iar un servar temporat gen "noel", este mult mai ok, deoarece ai si castiguri pe masura + un caractere de 75 la colectie! Iti spun din propia experienta ca se merita sa joci pe acel servar e mult mai distractiv decat prostiile astea de servare!
    Cat despre marketing e vina jucatorilor ca le cumpara, daca nu le-ar cumpara cei de sus isi vor da seama ca jucatorii nu sunt interesati de costume de 15 zile si multe alte iteme legate de IS.

    Who am i :?: None of your business :!:

  • De subliniat aspectele deranjante pe care merita sa le transmiteti catre GF :


    - stabilitatea jocului ( crash-uri, bug-uri, utilizarea soft-urilor interzise prin T&C )
    - gestionarea economiei, unde efectiv strategia din prezent este defectuoasa. Desi eu nu am achizitionat aproape niciodata lucruri cu sansa la manny, mistret sau ceva similar, desi eu ma bucur ca am putut achizitiona cativa manny si mistreti cu 59md sau cat au fost, sunt unele din cele mai mari prostii implementate.
    Jucatorii continuau sa achizitioneze cufere cu mistret mult timp de acum inainte si profitul pe termen lung era inzecit fata de ce ati putut lua pe 59md bucata.
    Eu personal nu am avut de suferit insa e absolut stupid sa iti faultezi fix jucatorii care iti cumparau cele mai multe md-uri, care investeau in astfel de "sanse", pentru ca sa irosesti mii de md-uri poti accepta insa daca la un interval asa scurt invalidezi investitia si populezi servere cu manny, mistreti, costum aura, dragonul acela rosu, ei bine asta nu mai poti accepta. V-ati batut joc si de cei care acum o luna cumparau mistreti la un pret de 15 ori mai mare.
    Astfel de porcarii, determinate doar de foame, se fac la un interval mult mult mai mare de timp pentru a nu destabiliza economia serverelor cat si a jucatorilor, clientii acestui business.
    - drop, eventuri si in general discrepanta intre ceea ce se promite si ceea ce ni se ofera
    Eu personal prefer calitate in loc de cantitate si sa stiu pe ce ma bazez, nu vorbe goale.


    Daca se mai doreste un viitor pentru acest joc care pe mine ma drogheaza cand il reiau, desi am avut pauze si de 1 an chiar si 2, va rugam sa incetati sa ne tratati ca pe niste analfabeti incapabili sa constientizeze ce se intampla.
    Raspunsurile arogante nu sunt un bun exemplu mai ales de la persoanele care reprezinta o companie, din experienta proprie.
    Hai sa gasim solutii, sa externalizeze mentenanta jocului daca nu au persoane suficiente sau capabile acolo. Colaboram cu PFA din Romania, ne spuneti pe ce platforme se lucreaza si gasim testeri, programatori, developeri.


    Inca speram, spor la joc!

  • Nu e neaparat 100% vina GF sau a webzenului, spre exemplu, eu am un tichet deschis de pe data de 23, nici pana azi n-a fost rezolvat si a ajuns la rangul cel mai inalt de vreo 10 zile, nici pana azi nu si-a facut HalfOp putin timp sa rezolve, voi vreti sa trimita si raportul, deja cereti prea mult fratiorii :)) LE PICA O COMUNITATE ANTI GF DE COPIII DE PANA IN 20 ANI JOCU SI VOI AVETI ASTEPTARI :))))))))

  • Este 100% vina lor, pentru ca nu investesc in dezvoltarea comunitatii/jocului metin2, ci in dezvoltarea profitului lor si bataia de joc pe fata cu privire la jucatori. De ce zic ca este 100% vina lor? Din cauza ca Gameforge care sunt interesati doar de marketing si profitul lor pur si simplu au stricat jocul cu ideile lor geniale de grinding in item shop (costume/manusa/diversi mounti/animalute/amulete uneori/auto-atac care este o greseala si pur si simplu a stricat o mare parte din joc si probabil ca lista continua) apoi intervin update-urile pe care trebuie sa le descoperim noi aproape in totalitate si care desigur mereu cu buguri la pachet, pentru ca dupa cum a spus si HalfOp pe live la bebe, ideile unui update sunt puse in practica cu un an dinainte de a fi implementate si atat de competenti sunt cei de la webzen incat nu pot face ceva care sa functioneze ca la carte. Macar de ar fi fost niste mega update-uri, dar cand baga un run gen Hydra sau transformare mounti, ar cam avea mult timp la dispozitie sa testeze fiecare posibilitate, dar nah... Chiar se duce de rapa jocul asta, si ma oftica faptul ca am investit timp in el (singurul lucru care inca ma "motiveaza" sa continui a juca).
    O alta problema ar fi faptul ca GM-ii inafara de unii, nu sunt angajati ceea ce ii limiteaza in a face o treaba cat mai eficienta pentru comunitate. Ca vorba aia, de ce sa ai grija pe degeaba de un joc cand pot sa lucrez pe bune (in cazul in care esti student, somer) sau mai bine sa joci jocul in sine...
    Oricum strategiile astea de item-shop sunt foarte de prost gust nu din cauza ca acum avem mai mereu posibilitatea de a cumpara obiectele pe care le avem nevoie, ci din cauza ca inca sunt introduse timpuriu (gen obiectul zilei). Daca tot te "obliga" sa le cumperi macar sa le lase acolo, nu sa ma puna sa le cumpar doar cand vor ei. Ca achizitionarea unui costum nu este ceva uau, si nici nu ar trebui sa se foloseasca de chestia asta... Pur si simplu pentru cei de la admininstrare (GameForge) conteaza mai mult profitul propriu, decat placerea de a juca a playerilor...