Asociere/Deasociere interfață GF

  • Yo ! Am și eu o întrebare foarte importantă. Ce va face stafful în legătură cu problemele create de ei pentru playerii de pe comunitatea metin2.ro din cauza neseriozității lor și nefurnizarea informațiilor IMPORTANTE în legătură cu platforma GF ?


    La ce mă refer mai exact ? La următorul citat :
    Yesterday, 4:00pm+5
    FAQ
    „Este posibil sa deasociez un cont de joc de la contul Gameforge?
    Nu.”


    Mai exact, oamenii care și-au asociat contul Gameforge au întrebat în prima zi dacă se poate deasocia, iar stafful a proclamat că nu au idee, și că vor transmite mai departe, cu toate că, comentariul lui Briony era deja transmis jucătorilor de pe Polonia imediat după update, nu la 3 zile distanță. Acel imediat ar fi undeva la 15-20 minute, pe lângă cele 3 zile ale noastre. Concluzie : să nu mai aud lumea că da vina doar pe GAMEFORGE când staful românesc, cu toate că pe JOC nu fac multe, nu pot transmite informații ESENȚIALE în timp util jucătorilor.


    Acum problema această majoră a mea va deveni minoră într-un interval scurt/lung de timp deoarece toata lumea va fi OBLIGATĂ să își asocieze conturile pe interfața GF deoarece la o viitoare fuziune, din ce am citit pe alte forumuri, conturile neasociate la interfața GF vor dispărea. Adică ai un cont de 90 cu full iteme și nu e asociat la GF iar mâine se face o fuziune, acel cont va dispărea nefiind posibilă recuperarea lui deoarece nu avea un e-mail, un cont fantomă. ( nu mai știu exact ce forum a postat această chestie și dacă a fost tradus 100% corect [ am dat cu google translate ], dar asta se înțelegea din acel post )


    Cu ce mă deranjează că nu am fost informat ?


    1. Este de datoria stafului să informeze în timp util.
    2. Dacă problema va fi pusă ca în citatul de mai sus, totuși aș avea un timp să profit de clientu vechi și avantajele sale. ( 1 client GF = 40-50% procesor / 3 cliente vechi = 30-35% procesor ) [ pot oferi dovadă video sau poze ] ( nu poți schimba un cont de pe un client, ești obligat să intri pe alt client )
    3. Clientul de pe GF merge greu. Stau în jur de 1:20-1:30 minute să deschid un client pe GF, iar pentru un client vechi doar 0:10-0:15 ( cronometrat și pot oferi dovadă video ). De asemenea clientul GF îmi dă crash des, se blochează des la alegerea caracterului.
    4. După ce că n-au oferit această/(e) informații și pe #chat nu știau să răspundă jucătorilor mai aveau tupeul de a râde de situația unora precum că ar avea conturile pe care folosesc hack pe același e-mail cu contul principal, fără absolut nicio dovadă, ceea ce NU mi se pare un comportament adecvat UNOR membrii din staff.
    5. N-am fost informat de stafful românesc, dar m-am informat singur de pe alte comunității în timp ce stafful românesc a rămas tot cu informațiile românești. ( Ca player e normal să cauți și altundeva informații, dar de asemenea și stafful trebuie să procedeze la fel, nu să aștepte la superiori. Cum eu m-am dus pe Fr, Uk, Deu, Pl, etc ei de ce n-au putut să se informeze cum procedează altă comunitate ? Dacă o făceau puteau observa că acel FAQ al lui Bryoni a fost postat la doar 15-20 minute pe ALTE forumuri imediat update GF )


    Aș mai avea câteva probleme de pus în practică, dar personal mă deranjează în special aceasta.

    Din punctul de vedere al aerodinamicii, bondarul nu ar trebui să poată să zboare. Dar bondarul nu știe asta și zboară în continuare.

  • In cel mai bun caz te ignora, în cel mai rau iti ofera pretexte penibile și eventual te persifleaza.
    Subliniez si eu ca acest nou client GF suprasolicita procesorul.
    Pretenții de la membrii din staff nu mai putem avea, nivelul si interesul lor este evident cel al unor voluntari.
    Cand reprezinti compania pentru care lucrezi, in relatia cu clientii sau partenerii de afaceri, trebuie sa fii prompt in a răspunde sau a soluționa o problemă.
    Fiti conștienți că jucătorii sunt clientii voștri, atat cei care cumpara md cat si cei care nu, toti întrețin economia acestui joc. Fara noi, voi nu ati putea sa primiti salariu, oportunitatea de un internship, de a avea la CV o colaborare cu GF, fiecare dupa caz. Asa ca indiferent cum ne exprimăm, ca donam pentru md, ca investim sau cumparam, ca unii au varsta de 12 ani și un limbaj mai colorat sau diverse alte probleme voi trebuie sa dati dovada de bun simt si sa va asumati greșelile, atat pe forum cat si pe ticket support, pentru ca repet noi suntem clienții, publicul vostru țintă 7-70 de ani, noi va facem obiectul muncii, noi va dam cifra de afaceri anuală, noi va dam cota de piata acțiunilor, noi va dam feedback constant si oportunitatea sa va dezvoltați.


    Revenind
    /*
    Conturile deja adăugate la un cont Gameforge se pot adăuga/transfera la un alt cont Gameforge?
    Nu


    Este posibil sa șterg un cont adăugat pe contul Gameforge?
    In acest moment acest lucru nu este încă posibil.


    Este posibil sa deasociez un cont de joc de la contul Gameforge?
    Nu.


    Este posibil sa mut un cont de joc dintr-un cont Gameforge in altul?
    Da, in anumite circumstanțe. Va rugam sa contactați suportul in acest caz
    */
    In prima nu se pot transfera dar aici se pot muta, cam care e diferența între sinonimele acestea si raspunsurile opuse?


    Sa deZasociem nu se poate dar tinand cont ca era permisă vânzarea unui cont pe yang, se va putea vinde si muta cu ajutorul suportului?

  • @THR normal nu ai voie sa iti dai datele de contact altuia. Asta se refera și la negoțul de conturi. Faptul ca treceau cu vederea negoțul cu conturi pe yang/iteme din joc nu înseamnă că îl încurajau sau ca o sa ofere suport pentru asa ceva. Poate ca nu te-ai prins, dar laucherul noi are scopul de a împiedica asa zisa schema de a negoț.
    Gândește pozitiv. Nu poți vinde conturi, nu iei țeapă, nu dai țeapă. Așa vă mai calmați și voi nițel. Dacă fac ceva legat de barbut, de exemplu sa adauge o cutie de barbut în care cei care joacă bagă Itemele și la final o primește ala care a câștigat atunci 95% din țepe ar dispărea. Poate așa vă mai bucurați și voi de joc, nu doar sa faceți rău.

  • @Grail hai să învățăm să gândim inainte sa tastăm.
    Datele de contact le pot da oricand insa despre datele de logare probabil ca discuți tu acolo.
    Probabil ca nu te-ai prins dar din intrebarea mea se subînțelege ca scopul clientului este sa împiedice vânzarea de conturi insa cu acea mutare cu ajutorul suportului inca o face posibilă, de aici intrebarea mea pentru a clarifica.
    Discuția era la modul general pentru ca era un aspect neclar, nu vand conturi si referitor la tepe probabil faci referire ca esti in tema dar gândește pozitiv, incearca sa te calmezi ca nu iti face nimeni rau.
    S-a trecut cu vederea ani de zile la cateva mii de conturi cand au fost vândute pe yang, iteme si altele, pentru ca era imposibil de identificat clasa de ip si solicitate explicatii si clar nu pentru ca ajuta economia jocului sau pentru ca aducea jucatori noi care cumparau md.
    Deci poate o sa te bucuri si tu de joc dar nu cu ajutorul noului client GF ci poate daca lasi frustrarea deoparte, nu mai fabulezi si te trezești la realitate.

  • total de acord cu LUFFY. stafful romanesc e incompetent din punct de vedere al informarii playerilor,a transmiterii feedback urilor(am sesizat acum mai bine de o luna un bug la pescuit in legatura cu tonul auriu,inca nu s a rezolvat nimic desii au fost doua update majore intre timp) si mai ales din punct de vedere al REZOLVARII TICHETELOR,intrucat e total dezinteres din partea lor ca in mai bine de 12 zile sa nu primesc niciun raspuns la tichet,fie el si de amanare macar.dar cum a zis mai sus colegul,stafful nostru arata atata interes cat poate arata un VOLUNTAR ROMAN.dragul nostru staff,stim ca sunteti voluntari si nu sunteti platiti pentru asta,dar daca nu sunteti in stare nu mai stati in staff,poate daca plecati voi,voluntarii,gameforge,webzen sau cine o mai detine jocul asta,va platii pe cineva sa faca treaba pe care voi ca si voluntari,VA PREFACETI CA O FACETI.