Conquerors of Yohara Intrebari crescut/ iteme / rezistente / detalii si ghiduri

  • Salut! Propun ca acest topic sa fie unul informativ si referitor la noua actualizare cu mapele si moobi noi.

    Cei care deja a-ti experimentat ne puteti lasa niste sfaturi cum ar fi:

    1.Ce grad de claritate avem nevoie la alchimie pentru a rezista si bate decent?

    2.Ce rezistente ne sunt utile?

    3.Se merita sa ajungem lv 120?Din punct de vedere al fun-ului dar si al farm-ului?

  • Pinned topic.


    Din acest moment, orice intrebari/probleme, etc aveti referitoare la mapa noua, farm, iteme, rezistente, etc, le veti dezbate aici. Va reamintesc ca eventualele buguri descoperite in mapa se raporteaza prin sistemul de tichete. Va rog sa tineti cont de regulamentul forumului si de cel al sectiunii cand postati.


    'So here I stand, a shadow figure in the way,

    taking a leap of fate each day,
    Time won't stay still; the fading years will turn to grey.'


  • 1 - rubin opac /restul stralucitoare sura arme rezistenta jalnica in fata mobilor. (55 rez pc /25 rez gheata 20 rez intunecare )

    2- nu ai ce face cu rezistentele normale , sunt prea slabe ,trec mobi prin tine ca focul prin carton .

    3- stati la nivelul unde sunteti confortabili , cu cat inaintezi mai mult cu atat depinzi mai mult de IS.

    Ca sa readuc in discutie rezistenta si atacul contra mobilor din mapele noi ,cel putin prima mapa ai nev de amuleta cu rezistenta/ atac de pe site ca sa poti bate cate o echipa.


    As dori sa atrag atentia membrilor din staf ca pe celelalte forumuri (UK-DE) sa postat despre craftarea manusilor iar noi suntem din nou in spate mult in privinta informatiilor. Runa antica necesara la craftarea noilor manusi nu se dropeaza la monstri din mapele noi din cate vad pe celelalte forumuri ci doar seful unei bresle o poate crafta. (Asta dupa ce am ramas toti fara terenuri) .As dorii mai multe informatii in privinta acestui aspect si regandirea damageului mobilor /dropul lor /rezistenta caracterelor, nu poti sa bati acolo doar cu fuluri ca sa ei ca drop carte misiune 3 si cufar respingere. :)

  • Am si eu cateva nelamuriri, daca ma poate ajuta cineva:

    Cum iau brevetul de manusi de la Theowahdan? initial am incercat la cel din map1 si nu spune nimic, apoi am fost la cel din Dong Gwang si apare o misiune, unde cere niste materiale care nu scrie nicaieri de unde se procura, nuclee poluate pica in prima mapa dar coarne si piele poluate nu spune de unde si cum... nici pe wiki nu gasesc informatii. ornamnetul manusi cica ar pica la Bao, am batut 100 de Bao dar nu am vazut nici unul... dezamagit. Piatra runica iarasi e o necunoscuta, cum pica sau cum se face nu scrie nicaieri. Ma poate lamuri cineva care a trecut prin toate astea? Multumesc!

  • si ca de obicei nu avem informatii, trebuie sa ne batem capul, sa ne dam cu presupusul... stie cineva cum apare bossul asta Quag Primus ?? de 3 zile caut in continuu in mapele de pamant si vant, pe toate ch, nu il gasesc, macar sa il vad, nu mai zic sa il bat :)) trebuie facuta vre-o misiune ceva ca sa apara? am tot cautat prin locurile indicate si de misiune si din informatiile de pe wiki, nu e de gasit. cineva mai experimentat , ma poate ajuta cu aceasta enigma? :D :))

  • Quag Primus apare in locurile indicate de misiune ....problema e ca nu apare 1 data la 1 ora , ci apare mai rar ( presupun ca la 4 sau 8 h) si in plus il cauta multa lume sa il bata.



    Piatra runa exista ca premiu la nivelul 50 al turnului sung mahi si o mai pot face doar liderii de breasla la terenul de breasla din mapele yohara ( doar ca e cam costisitor ....numai arenda am impresia ca e 1w pe zi )


    Coarne si piele poluate pica dar nu mai stiu daca la mobi sau la bosi....mie mi-au picat destul de repede




    Una peste alta , in a doua mapa ai nevoie de rezistenta la foc , de iteme cu vointa sung ma (de beril ) de preferat +9 pentru a avea cat mai multa rezistenta .....trebuie sa depasiti valorile blestemului mapei in care bateti (str vit int res ) si asta o puteti face fie din iteme fie ajutandu-va de buful din item shop . Daca nu depasiti valorile blestemului mapei , valorile si bonusurile pe care le detineti nu se pun la capacitatea maxima ( vb de atac , aparare , rez foc , etc)...Si sa nu uitam ca trebuie sa aveti precizie cat mai mare (o ridici citind carti precizie si echipand iteme beril cu plus cat mai mare) , pentru a dat cat mai putine miss-uri.

    Edited once, last by valdo1 ().

  • De 2 zile am intrat si eu in yohara, as vrea sa va intreb ce e chestia aia rosie de sus din bara "prezenta sung mahi" care sta timp de 1 ora cand intru in aria gwang(a doua harta) si de ce nu primesc +10 la fiecare status( str res int vit) cand eu am cumparat ajutor sung-mahi de pe site.

    Am atasat o imagine sa vedeti la ce ma refer cu "chestia aia rosie"

  • Prezenta sung mahi , e o penalizare a hartii care te face mai slab , distruge 10 avanposturi ca sa scapi de penalizare pentru 1 sau 2 ore

    si cum sa rezist in a doua mapa mai bine? am full foc da degeaba:))), am si 55 blocare pe mine tot ce trebe

  • iteme din acele mape coliere., bratari , talismane etc , trebuie sa cumulezi pe tina valori egale sau mai mari , ca sa nu se simta efectul ,facand lvl primesti puncte de status care le poti distribui , ca sa ajungi la acele valori , bate in prima mapa pana faci macar lvl 3, 4 , si dupa treci mai departe.

  • Pas1: In prima faza cumpara un item cu RES ca sa te poti misca in prima harta(baza). Foloseste setul cu blocare corporala: casca 60 si qlini+9, scut cu blocare 15, pet obstructie, daca ai si buff cam aia e. Costumele trebuie sa aibe sange si otrava(sau setul in sine, ai pe set bagi pv pe costume).


    Pas2: Cumpara carti precizie pana faci P (sunt 40 de carti, merg ca cele de transformare).


    Pas3: Obtine 2 iteme cu RES(cercei si colier) si pune finisaje.


    Pas4: Cumpara sau crafteaza un item cu VIT si fa-l +6 macar. Poti crafta finisaje beril obscur doar daca are cineva alchimist de beril obscur(minereurile pica repede din filoni). Finisajele se folosesc si la craftul itemelor.


    Pas5: Cumpara talisman cu STR+4 5 6, gasesti acum ca au facut baietii turnul (Baga rez gheata si intunecare pe el).


    Pas6: Bate pentru brevet manusa doar metine intuitie fara mis.


    Pas7: Avanposturile batute ridica efectul timp de o ora.


    Pas8: Cumpar manusa puternica cu STR sfatul meu. Dupa ce ai obtinut brevetul pune pietre demon+2 finisate pentru a obtine 12 sts pe ea x 3 slot uri (vei primi sts diferit).


    Pas9: Mai departe tine doar de tine cum vrei sa suplimentezi statusul hartilor.


    Pas10: Exploreaza petru a lua cea mai inteleapta decizie.

  • Topic unit cu cel dedicat


    'So here I stand, a shadow figure in the way,

    taking a leap of fate each day,
    Time won't stay still; the fading years will turn to grey.'


  • nu este rau sa evolueze jocul, sa avem noi provocari, doar ca testele de pe beta nu prea se compara cu realitatea, asta este strict parerea mea. ca si platoul iluziilor si taramul elementelor, incet incet o sa pice si yohara... am observat ca nu poti farma decent fara ceva anume din itemshop pentru acea mapa. de ce asa? de ce sa nu fie concurenta? de ce sa fie doar 2-3 insi care il bat pe quag primus si fac turnul? sunt mapele foarte grele ca sa poti farma doar cu ce ai in inventar, fara sa depinzi de itemshop... nu stiu care e strategia celor care implementeaza toate astea dar, incet incet o sa ramana doar donatorii, care la un moment dat o sa se plictiseasca si vor renunta, cum platesc aici ca sa ma joc, la fel de bine pot plati sa joc alt joc. repet, asta este parerea mea, deja nu mai este distractiv cand rupi portofelul ... spor la joaca!! ;)

  • nu este rau sa evolueze jocul, sa avem noi provocari, doar ca testele de pe beta nu prea se compara cu realitatea, asta este strict parerea mea. ca si platoul iluziilor si taramul elementelor, incet incet o sa pice si yohara... am observat ca nu poti farma decent fara ceva anume din itemshop pentru acea mapa. de ce asa? de ce sa nu fie concurenta? de ce sa fie doar 2-3 insi care il bat pe quag primus si fac turnul? sunt mapele foarte grele ca sa poti farma doar cu ce ai in inventar, fara sa depinzi de itemshop... nu stiu care e strategia celor care implementeaza toate astea dar, incet incet o sa ramana doar donatorii, care la un moment dat o sa se plictiseasca si vor renunta, cum platesc aici ca sa ma joc, la fel de bine pot plati sa joc alt joc. repet, asta este parerea mea, deja nu mai este distractiv cand rupi portofelul ... spor la joaca!! ;)

    poti lua si vouchere, nu prea e fun sa-ti cheltui yangul pe vouchere dar csf. Metin2 joaca gratis. Vrei sa fi campion? 20 de ore de joc zilnic daca nu introduci datele cardului.

  • poti lua si vouchere, nu prea e fun sa-ti cheltui yangul pe vouchere dar csf. Metin2 joaca gratis. Vrei sa fi campion? 20 de ore de joc zilnic daca nu introduci datele cardului.

    nu ai inteles , nemultumirea mea e alta, de ce yohara se joaca pe bani?? aaaa daca se spunea de la inceput " dragi jucatori, vom implementa noi mape ptr cei de lv 120, catei purcei bosi serpi si toti dracii , noi provocari... dar tre sa bagi md tatiii, fara bani nu ai ce cauta in mapele alea " stiam de la inceput cum merge treaba

  • daca poate sa ma lumineze si pe mine cineva cu experienta in farmat in yohara , joc pe 1 mental imbracat binisor zic eu, am lv 4 campion si punctele le am bagate doar in vit si str ,cam cum ar trebui sa fie statusul la puncte vointa sung ma ?? am inteles STR imi creste atacul, VIT ma ajuta la aparare ceva , RES viteza de miscare ... nu stiu exact cu ce ajuta INT sung-ma ... am manusi puternice, talismane cu str, bratara cu vit, colier cu res... nu sunt hotarat sa schimb colierul cu unul de beril fumuriu? cercei de beril fumuriu sau sa raman pe abanosi? ce face mai exact INT sung ma?

  • INT - ul iti reduce sansa de a primi stun si otrava. Cat despre status per total:


    STR ul nu mareste dmg-ul, ci odata atins ca si status prin utilizarea accesoriilor, iti permite sa dai dmg-ul tau normal/real.


    RES ul cum scrie si pe el, odata atins iti permite sa te deplasezi in parametrii normali.


    VIT ul odata atins, iti ofera PV ul real.


    Sintetizat, INT ul nu este impetuos necesar decat in hartile sarpe, nu trebuie sa l obtii din start daca petreci timp doar in Dong si Nam sau Seo.


    Referitor la set, sunt mai multe variatii, ideal ar fi sa reusesti sa faci manusa+ cat mai mare si sa adaugi pietre+3 sau 4 duble, ce ofera 18, respectiv 24 status per intrare. Restul bijuteriilor le poti combina dupa bunul plac. Accesoriile STR nu sunt neaparat necesare, depinde doar cum vrei tu sa ti echilibrezi statusul, eu merg pe:


    • Talisman STR+6
    • Manusa cu STR
    • 1 item VIT
    • 2 iteme RES

    Statusul oferit de lvl il investesc in vit si int 3-1.

  • Salutare,


    Acest topic are rolul de a deschide o noua cale in gestionarea abilitatilor caracterelor, in speta, Razboinicul Corp. Totodata, in cadrul acestui topic doresc sa discutam despre experienta voastra PvM in hartile Yohara in functie de clasa pe care o manevrati: War, Sura , Ninja, Lycan, Saman.


    Deja a trecut ceva timp de la implementarea hartilor Yohara, ultimul update aducand in prim plan Templul Sarpelui. In tot acest timp majoritatea jucatorilor au reusit sa atinga nivelul campion si sa se bucure de craftarea noilor iteme, reusind in cele din urma sa construiasca un set adecvat pentru noua provocare. Am apreciat foart mult acest update, dat fiind faptul ca am avut posibilitatea sa jucam in echipa si sa ne distram in noile harti. Deasemenea am apreciat si skill-urile noi, dar cum mereu exista un dar si mereu e loc de imbunatatire hai sa trecem la subiect:


    1. Skill-ul nr 9 si Razboinicul Corp.

    Cutremur, acest skill te ajuta foarte mult in PvM si PvP si l-am apreciat intru totul, implicit pentru efectul atribuit. Totusi, razboinicul corporal, consider ca are nevoie de un skill pasiv mai degraba, skill orientat catre aparare sau reducerea daunelor primite la fel ca in cazul Razboinicului Mental, Sura Arme sau Sura Magie. Razboinicul Corp la ora actuala in Yohara si aici ma refer strict la instantele de bosi din Pesterile Gnoll, la Hartile Sarpe, Templul Sung Mahi, nu poate excela sau mai bine zis nu se poate apropia de performantele altor clase. Odata cu acest update, Razboinicul Corp a devenit incasatorul perfect, primind dmg in Turnul Sung Mahi chiar si de 8k intre etajele 40 - 50 in contextul in care contul detine alchimie excelenta, echipament full +9 Yohara, site-uri, spirite, ape etc.


    Ca fapt divers, la ora actuala nici-un Razboinic Corp, cel putin din research-ul meu, nu a reusit sa termine turnul.

    Sunt constient ca exista solutii la nivel de complexie, respectiv resetarea biologului in favoarea alegerii apararii in loc de atac si folosirea constanta a Roua Alba(valoare maxima), totusi la nivel de investitie un Razboinic Corp consuma cu 80% mai mult decat un Sura Arme sau Ninja Lame in contextul terminarii provocarii din Turnul Sung Mahi. De aici ajungem la punctul 2.


    2. Skill-urile si clasa definesc rezistenta si rank-ul.


    In hartile Yohara un Sura Arme poate bate linistit cu statusul atins si alchimie opaca. Cu acelasi set si aceeasi alchimie Razboinicul Corp nu ajunge nici la 30% din performanta. Daca pana la acest update, faptul ca Sura Arme sau alte clase au fost si sunt cele mai bune PvM, nu deranja pe nimeni, odata cu introducerea acestui update, ajungem la concluzia ca mai bine ne facem toti Sura, Samani, Mentali sau Ninja.


    Astfel ajungem la urmatoarea sugestie: Rank-urile din Turnul Sung Mahi ar trebuii sa fie premiate per clasa nu per nivel de complexie. Fiecare clasa ar trebuii sa concureze la nivel de premii doar cu jucatori din aceeasi categorie, date fiind avantajele precizate mai sus. La fel cum a fost gandit sistemul de Battle Royale, se poate implementa acelasi design si pentru Turn.


    3. Pesterile Gnoll


    Sugerez scoaterea permiselor V2 pentru accesarea acestei harti din urmatorul motiv:

    Dropul nu se justifica pentru aceasta harta, absolut tot ce pica aici poate fi regasit si in restul hartilor, nu inteleg necesitatea Pay to Win-ului in cadrul acestei harti.


    4. Echilibrarea claselor.


    Doar un subpunct menit sa aduca in prim plan diferentele de dmg si rezistentele pe plan PvM si PvP. Staff-ul ar trebuii sa faca o analiza in detaliu asupra eficientei fiecarei clase si asupra posibilitatii oferirii unui plan egal de dezvoltare a contului indiferent de clasa aleasa.


    In continuarea acestui topic, mi-ar placea sa precizati ce clasa aveti pe contul manevrat si sa detaliati experienta voastra in Yohara sau in PvP.


    Toate cele bune!