Taxa la magazin normal online

  • Cea mai mare bataie de joc il reprezinta diferenta de procent dintre magazinul offline si cel normal. Pentru ce aceasta diferenta? Practic sa obligi jucatorul sa cumpere acest shop cum de altfel e si cu manusa talharului. Acum or sa spuna altii ca poti lua vouchere din joc si cumpara fara sa bagi bani reali. Dar si voucherele alea costa mult yang. Practic jocul devine de nejucat fara sa joci foarte mult timp pe zi ori sa bagi bani.

  • Salut, sunt nou in aceasta comunitate si nu am depus acelasi efort cum l-au depus altii, dar nu pot sa nu-mi spun parerea despre asa mare prostie adusa catre toti playerii. In primul rand, nu va pasa nici cat de putin de oameni, numai cu gandul la bani si bani va e capul. Orocum cei 7% au fost pusi de forma ca sa spuneti ca ne scadeti la 3% din cauza gurii noastre, dar asta a fost scopul initial al vostru.In al doilea rand, pt cei de lvl mic ca mine nu ma doare la 30k sau 300k, ma doare la 3kk, dar pt cei care fac afaceri doar in woni, asta e grav. Adica se vinde un item de 100 woni si ca vreti voi si ca puteti logic, omu ala pierde 3 woni care sunt bani indiferent de lvl ul pe care il are aceea persoana. In final, sustin si nu cred ca sunt singurul care spera sa renuntati la cei 3% de la shop-urile normale, da ok la cele premium sa mai spunem inchidem un ochi, dar la cele normale, e imposibil.

  • Nu se percepe taxa la produsele vandute in won pentru ca deja te taxeaza la depozit cand schimb din yang in won. Insa nu face o diferenta, tot e valid ce ai spus... nu toata lumea are produse de minim 1 won, eu spre exemplu am multe in valoare de 60-90kk per produs.... imi da o super paguba taxa de 3%, mai bine trag sa le vand la 1w si daca toata lumea procedeaza la fel, munca sau banii reali pusi in joc se maresc, ei probabil asta spera dar ce nu realizaza e ca oamenii nu mai sunt atat de inapoiati si isi dau seama de scopul lor... sansele sunt sa renunte multi din cauza acestei glume foarte proaste.

    Oare de foame alegem Papa? :lol:

  • Eu tot nu pot sa-i inteleg pe astia care zic ca e prea mare taxa, intrebarea e de ce sa pui taxa! Ca e 3 sau 7% tot o tampanie e, nu poti mari preturile ca nu se facea vanzare la preturile care erau, daca mai pui in plus consumi curent degeaba.

    Cei care cumpara shop offline platesc deja pentru el, iar cei cu shop online consuma resurse proprii. Un apropiat de-al meu care a bagat numai in acest an 4500 de euro in joc s-a lasat azi dimineata. O sa ramana cu barbutistii, playeri lv 30 care dupa o saptamana o sa se plictiseasca si pleaca si 2-3 care au donat mult prea mult sa se lase. Am inteles, s-a facut update, s-a muncit la el,trebuie platit, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne jecmaneasca munca noastra, scumpiti-l in itemshop, nu stiu.

  • Eu tot nu pot sa-i inteleg pe astia care zic ca e prea mare taxa, intrebarea e de ce sa pui taxa! Ca e 3 sau 7% tot o tampanie e, nu poti mari preturile ca nu se facea vanzare la preturile care erau, daca mai pui in plus consumi curent degeaba.

    Cei care cumpara shop offline platesc deja pentru el, iar cei cu shop online consuma resurse proprii. Un apropiat de-al meu care a bagat numai in acest an 4500 de euro in joc s-a lasat azi dimineata. O sa ramana cu barbutistii, playeri lv 30 care dupa o saptamana o sa se plictiseasca si pleaca si 2-3 care au donat mult prea mult sa se lase. Am inteles, s-a facut update, s-a muncit la el,trebuie platit, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne jecmaneasca munca noastra, scumpiti-l in itemshop, nu stiu.

    Asta e ultima aroganta pe care a facut-o Gameforge, sa dovedeasca 100% ca e cea mai proasta companie/platforma si ca este interesata doar de profit financiar. Facand o comparatie intre Blizzard , Valve etc.. care si ei la randul lor au unele taxe(optionale si aici ma refer skin-uri arme/armuri sau diferite iteme/costume) si care nu influenteaza in nici un fel gameplay-ul. In care fiecare update/versiune a jocului este oficial prezentata pe site-ul oficial, nu pe forum de catre un GM, cu fiecare modificare sau implementare, cu optiunea de vizualizare a playerilor online pe servere(in metin2 nu a existat niciodata asa ceva), a sistemului anti-cheat(metin2 avand probleme serioase pe tot parcursul timpului.. si sunt ani..) prin care fac comparatie cu unele exemple: dota2, warcraft, world of warcraft, LOL, etc etc in care nu exista nici macar un cheat disponibil. Ar fi fost f simplu de implementat un tip Action House online/offline cu search engine etc si aici as fi fost de acord cu un impozit modic, dar impozitant si shop-urile manunchi e strigator la cer. Sunt sigur ca dupa cateva luni sau chiar 1 an, dupa pierderea multor jucatori, se va renunta la taxa pe items sold.De video graphics numai spun nimic. Felicitari Gameforge pentru ideea stralucita de a reduce yang-ul si won-ul din joc, care pe parcursul anilor a crescut foarte mult.. asta si datorita botilor cu care nu au reusit sa faca nimic, si incercarea de a opri vanzarile ilegale de yang/won sau conturi :)) . Felicitari inca odata !! Gameforge the best si ECHIPA :)).

  • Asta e ultima aroganta pe care a facut-o Gameforge, sa dovedeasca 100% ca e cea mai proasta companie/platforma si ca este interesata doar de profit financiar. Facand o comparatie intre Blizzard , Valve etc.. care si ei la randul lor au unele taxe(optionale si aici ma refer skin-uri arme/armuri sau diferite iteme/costume) si care nu influenteaza in nici un fel gameplay-ul. In care fiecare update/versiune a jocului este oficial prezentata pe site-ul oficial, nu pe forum de catre un GM, cu fiecare modificare sau implementare, cu optiunea de vizualizare a playerilor online pe servere(in metin2 nu a existat niciodata asa ceva), a sistemului anti-cheat(metin2 avand probleme serioase pe tot parcursul timpului.. si sunt ani..) prin care fac comparatie cu unele exemple: dota2, warcraft, world of warcraft, LOL, etc etc in care nu exista nici macar un cheat disponibil. Ar fi fost f simplu de implementat un tip Action House online/offline cu search engine etc si aici as fi fost de acord cu un impozit modic, dar impozitant si shop-urile manunchi e strigator la cer. Sunt sigur ca dupa cateva luni sau chiar 1 an, dupa pierderea multor jucatori, se va renunta la taxa de impozite pe items sold. Felicitari Gameforge pentru ideea stralucita de a reduce yang-ul si won-ul din joc, care pe parcursul anilor a crescut foarte mult.. asta si datorita botilor cu care nu au reusit sa faca nimic, si incercarea de a opri vanzarile ilegale de yang/won sau conturi :)) . Felicitari inca odata !! Gameforge the best si ECHIPA :)).

    Daca ar veni toti mutalaii care fac gura numa pe joc ca nu le convine ceva, sa protesteze ca si noi aici poate ar renunta in totalitate la prostia asta, dar exact cum s-a intamplat cu terenurile de breasla ca mai nimeni n-a zis nimic se intampla si acum, apropo de terenurile de breasla, va promit eu, ca dupa sarbatori or sa apara cufere cu finisaje aleatorii in itemshop, am o presimtire.

  • Cu totii suntem suparati pe acest update pentru ca tot jocul se bazeaza pe vanzare-cumparare.

    Daca sunteti cu adevarat suparati ,va provoc sa le platim cu aceeasi moneda....haideti sa nu intram cu totii pe joc timp de o saptamana, ca si cum numai exista sau numai bagati 1 MD timp de ò luna si jucati cu ce aveti in joc sau nu va mai puneti shop in harta noua deloc ca sa fie goala si sa vedem cum este si pentru ei. Nu merita nici macar 1MD.

    Daca topicul acesta cu nemultumiri este tot ce facem, mai bine numai scriem deloc ca oricum nimic nu se va schimba. Eu numai intru pe joc pana nu scoate taxa.

    NOI PUTEM TRAI FARA VOI DAR VOI FARA NOI, NU!

  • Cu totii suntem suparati pe acest update pentru ca tot jocul se bazeaza pe vanzare-cumparare.

    Daca sunteti cu adevarat suparati ,va provoc sa le platim cu aceeasi moneda....haideti sa nu intram cu totii pe joc timp de o saptamana, ca si cum numai exista sau numai bagati 1 MD timp de ò luna si jucati cu ce aveti in joc sau nu va mai puneti shop in harta noua deloc ca sa fie goala si sa vedem cum este si pentru ei. Nu merita nici macar 1MD.

    Daca topicul acesta cu nemultumiri este tot ce facem, mai bine numai scriem deloc ca oricum nimic nu se va schimba. Eu numai intru pe joc pana nu scoate taxa.

    NOI PUTEM TRAI FARA VOI DAR VOI FARA NOI, NU!

    Cat de curand se vor sesiza si vor da close la acest topic :) Nu este nevoie sa fie vorbita treaba cu intratul pe joc sau bagat md-urilor, multi se vor lasa definitiv din cauza acestui motiv. Vor scoate prostia asta abia dupa ce vor pierde cateva mii bune de jucatori de pe toate serverele nu doar din tara noastra.

  • ar trebuii sa se lase de fumat tampenii si tot ce viseaza noaptea sa puna in aplicare cu ce ajuta taxa la shopuri?sau teren breasla?unde se duce yangu ala?pt shop offline platesti ceva in item shop si gata aici ar trebuii sa se termine .au bagat ca vezi doamne nu mai sparg shopurile putea sa faca zona sigura toata map1 si era k

  • Mai oameni buni, nimanui nu-i convine ca s-a adaugat aceasta taxa, de acord. Dar la fiecare update major aud chestia asta cu "Hai sa nu mai intram nici noi pe joc o saptamana, sa vedem, le convine?" si de fiecare data ma apuca rasul. Intr-o saptamana va veti calma toti si va veti obisnui. 90% dintre jucatorii actuali sunt aceeasi care jucau si acum 10 ani metin2 si care probabil vor juca pana cand se va duce in cap cu totul jocul, iar de bine, de rau, mai este pana acolo.

  • Au mai ramas 2 servere romanesti 100 % si or sa se duca in cap si astea usor usor. Acest update practic fura 3% din drop jucatorilor.

    De acord pana la un moment dat. Daca nu se mai scoate yang de pe piata.....preturile vor creste. Este vorba de economie. Trebe cumva scos o parte de yang din joc.......sa ramana la fel preturile, economia, etc. 3% nu mi se pare mult + ca la woni nu se ia......cel putin asa am vazut. Am retras azi 13 woni de pe shop si nu am pierdut nimic.

  • Da, dar taxa de 3% nu este chiar atat de mare :) si in plus chiar de gratis nu se putea, astfel parerea mea fiind ca si ei ar trebui sa aiba totusi cat de putin profit. Fiecare are pareri diferite.

  • Da, dar taxa de 3% nu este chiar atat de mare :) si in plus chiar de gratis nu se putea, astfel parerea mea fiind ca si ei ar trebui sa aiba totusi cat de putin profit. Fiecare are pareri diferite.

    Cred ca ori glumesti ori habar nu ai ce vorbesti. Magazinul offline se plateste cu BANI REALI iar cel gratis de pe joc, cum face GF bani reali din taxa de pe joc de 3%?

    De asta este jocul asa, acum vad. Meritati tot ce va da GF sa mancati ca sa nu zic altceva. Doamne fereste, nu pot crede ce petarda ai putut scrie!! Explica-i si mintii mele inguste, cum transformi o taxa virtuala de pe joc in bani reali ,ca sa ma imbogatesc si eu.

  • Eu m-am lasat azi de joc. Sunt si alte jocuri la fel de frumoase ca metinul, unde cei din staff nu-si bat joc de tine in halul asta.


    Cred ca ori glumesti ori habar nu ai ce vorbesti. Magazinul offline se plateste cu BANI REALI iar cel gratis de pe joc, cum face GF bani reali din taxa de pe joc de 3%?

    De asta este jocul asa, acum vad. Meritati tot ce va da GF sa mancati ca sa nu zic altceva. Doamne fereste, nu pot crede ce petarda ai putut scrie!! Explica-i si mintii mele inguste, cum transformi o taxa virtuala de pe joc in bani reali ,ca sa ma imbogatesc si eu.

    Ori iti retragi mesajul in secunda 2, ori primesti raport pentru insulte fetito si vezi ca nu am frica de nimic!