[Discutii]Noua Actualizare 20.5.//Editat By GYLDA

  • Multe pareri pe aici. Shopul offline e bine-venit. Eu l-am cumparat la licitatie cu 160 MD. Precizez ca rar am bagat bani in joc si nu sume imense. E o afacere, normal ca vor sa faca bani. Majoritatea joaca gratis. Evident ca evoluezi mai greu daca nu bagi bani, dar tot poti sa joci GRATIS. Eu nu sunt nemultumit ca vor sa faca bani, nimeni nu munceste gratis, e normal. Singurul lucru cu care sunt eu de acord cu voi este ca nu trebuia sa se introduca taxa aceea de 3% pentru cei care fac magazin normal, nu-i vad rostul. Dar probabil s-au gandit sa evite o inflatie. Am vazut ca unii dintre voi sustineti ca s-a micsorat rata de succes la plusatul itemelor. E absurd sa spuneti ca era rata de succes mai mare acum cativa ani. Am facut in ultimele 2 saptamani foarte multe iteme+8+9 (bratari lacrima, cercei smarald, curele mob, etc).

    bine spus


    *Bebe.Strumph: Am rugamintea sa postezi cand doresti sa iti exprimi opinia in legatura cu subiectul topicului. Postarea aceasta nu este asa ceva si se incadreaza la posthunt. Ai o atentionare.

  • Multe pareri pe aici. Shopul offline e bine-venit. Eu l-am cumparat la licitatie cu 160 MD. Precizez ca rar am bagat bani in joc si nu sume imense. E o afacere, normal ca vor sa faca bani. Majoritatea joaca gratis. Evident ca evoluezi mai greu daca nu bagi bani, dar tot poti sa joci GRATIS. Eu nu sunt nemultumit ca vor sa faca bani, nimeni nu munceste gratis, e normal. Singurul lucru cu care sunt eu de acord cu voi este ca nu trebuia sa se introduca taxa aceea de 3% pentru cei care fac magazin normal, nu-i vad rostul. Dar probabil s-au gandit sa evite o inflatie. Am vazut ca unii dintre voi sustineti ca s-a micsorat rata de succes la plusatul itemelor. E absurd sa spuneti ca era rata de succes mai mare acum cativa ani. Am facut in ultimele 2 saptamani foarte multe iteme+8+9 (bratari lacrima, cercei smarald, curele mob, etc).

    Eu joc de 9 ani am sute de clipuri daca vrei sa faci o comparatie pot sa postez YT sa vz despre ce vb...Si poate poti sa joci GRATIS la lvl mic da vreau sa te vad eu in YOHARA sau TARAMUL ELEMENTELOR, REDUX etc cum joci tu GRATIS? GRATIS nu inseamna sa cumperi vouchere si sa iti iei pet si costume sau sa le cumperi din shop, aia implicit inseamna ca altcineva a donat ptr ele, stiu ce vb aici am 10 conturi de lvl mare cu P-uri si cred ca in 9 ani am ceva experienta pe joc...cat despre + iti arat itm in care am bagat sute de bless si nu au trecut de +7 (uitate la LUIGI cu piatra eschivei). Alchimie din 18 legendare nu a iesit 1 mitic...O sa zici ai avut tu ghinion nu? de 6 ori la rand? Si in trecut de ce nu aveam acel ghinion? Nu sunt BLONDA si la 29 de ani vad destul de bine cum stau lucrurile...

  • Nu stiu de ce ,dar de obicei cei care vad totul in roz,lor le merge nemaipomenit din toate punctele de vedere cred ca sunt de obicei detinatorii de boti. Nu muncesc deloc si le convine sa fie rau ca doar asa prospera ei. Si apar ca arsi pe forum sa spuna ca totul e minunat si noi suntem lenesi si nepriceputi in ale metinului. Doar nu vreti sa se remedieze ceva nu ? Ca atunci mor de foame

  • 1) Trebuie sa fie o diferenta intre cei care folosesc shopurile online/offline, 3% pentru shop online si 1% pentru shop offline. Sunt multe jocuri care au taxa, la orice fel de magazin, mai mare de 3% si nu a fost o problema asta pentru mult mai multi jucatori ( fata de cati sunt pe metin ). In exemplul dat de tine cu 600kk , de ce i-ai muta prin shop sau prin negot cand mai simplu ii faci woni si gata ? ( :)) ) Sau daca ai ceva de cumparat mergi cu shopul si achizitionezi direct. Cei care vand 200 de blessuri/ fasole/ orice nu pierd mai mult decat restul , gandeste-te ca aia pierd mai putin decat cei care vand 200 de cufere Meley/Hydra/Jotun .


    2) Pretul in MD este, DA, exagerat si ar trebui sa fie disponibil in IS tot timpul la un pret decent cum era/este Sticla de Negot, nu doar la licitatie sau roata ( probabil pe viitor o sa fie adaugat si in IS, acum fac un "mic" profit din roata/licitatie ) .


    3) Aici ar trebui sa mai investeasca si ei daca vor sa aiba parte de un joc placut, nu vad relevanta, mapa de shopuri pentru toate cele 3 regatele cred ca a fost cea mai buna idee din ultimul timp si faptul ca poti sa treci prin ele(shopurile) si nu te mai blochezi. Si acum pe bune, pentru cateva jd-uri poti sa iei sticla de negot, de ce gratis? Pana la urma nu vine X care are lag si abia abia intra in mapa, mai vrea si sticla moca, sigur nu ii cumpara baiatului de mai sus cele 200 de blessuri, deci pentru ca ii trebuie? Cineva care investeste minim sau cumpara 1 voucher ptr manusa/orice altceva, sigur are si yang si sticla cu jd-uri.


    Pana la urma este o afecere, este "firma", trebuie sa-si asigure un venit, jocul se poate juca si cu bani si fara, normal ca sa existe diferente. De ce sa ii dai ceva gratis unui individ care nu investeste si sa aiba aceleasi beneficii ca cel care investeste ( si aici intra orice fel de investitie bani/timp/pc pana si nervi :)) ) .


    Din punctul meu de vedere asa ii mai potoleste si pe bisnitari, acum o sa se gandeasca daca mai merita o bisnita ptr 1,5,10kk sau 1 won cand trebuie sa se gandeasca si la taxa shopului :) .


    Sa fie disponibil in IS la un pret decent ar fi exact ce trebuie.

  • Buna seara.


    Am rugamintea sa va exprimati opiniile in legatura cu subiectul acestui topic fara insulte. Exista atat de multe moduri de a comunica fara sa jignim si refuz sa cred ca nu o putem face.


    Multumesc.

    Seara faina sa aveti. :bendis:

    If I cannot bend heaven, I will raise hell!

    3513615.webp
    I'd rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity!

  • bine spus


    *Bebe.Strumph: Am rugamintea sa postezi cand doresti sa iti exprimi opinia in legatura cu subiectul topicului. Postarea aceasta nu este asa ceva si se incadreaza la posthunt. Ai o atentionare.

    Multumesc. Invat din greseli.

  • Eu joc de 9 ani am sute de clipuri daca vrei sa faci o comparatie pot sa postez YT sa vz despre ce vb...Si poate poti sa joci GRATIS la lvl mic da vreau sa te vad eu in YOHARA sau TARAMUL ELEMENTELOR, REDUX etc cum joci tu GRATIS? GRATIS nu inseamna sa cumperi vouchere si sa iti iei pet si costume sau sa le cumperi din shop, aia implicit inseamna ca altcineva a donat ptr ele, stiu ce vb aici am 10 conturi de lvl mare cu P-uri si cred ca in 9 ani am ceva experienta pe joc...cat despre + iti arat itm in care am bagat sute de bless si nu au trecut de +7 (uitate la LUIGI cu piatra eschivei). Alchimie din 18 legendare nu a iesit 1 mitic...O sa zici ai avut tu ghinion nu? de 6 ori la rand? Si in trecut de ce nu aveam acel ghinion? Nu sunt BLONDA si la 29 de ani vad destul de bine cum stau lucrurile...

    Daca tu nu bagi niciun ban in joc, tu joci gratis, chiar daca tu cumperi voucherele care au fost cumparate cu bani reali. Cel care nu joaca gratis este cel care le-a cumparat cu bani reali. Eu iti spun sigur ca tu ai ghinion. Am avut si eu zile in care imi mergea totul prost, de la plusat pana la alchimie. Au fost zile cand totul mi-a mers perfect si au fost zile in care a fost ok. E normal, e vorba de o sansa. In yohara sau taramul elementelor e greu si pentru cei care baga bani. Poti ajunge si acolo fara bani bagati in joc, dar mult mai greu. Cum spunea si cineva mai sus, trebuie sa existe o diferenta intre cei care baga bani si cei care joaca gratis. Si orice poate avea un jucator care isi baga banii in acest joc poate avea si cel care nu baga. Orice cu MD pentru ca exista vouchere. Eu nu incerc sa zic ca totul e roz pe acest joc, doar ca voi nu constientizati niste lucruri. Cum poti sa ceri aceleasi lucruri gratis cand altul baga bani? Ai de ales, investesti timp sau bani.E o firma, care are angajati si care trebuie sa iasa pe plus. Doar nu o sa dea totul gratis si sa iasa si pe pierdere doar pentru a se juca cineva, nu?

  • Buna ziua, avem mici probleme.... Eu sunt bijnitar detin 5 chasmire... sa presupunem ca premium shop costa 150 md 3x vouchere 5w. 5x5 25w pe saptamana sa mi tin shopurile ofline... 100w pe luna ?oke nu i bai... dar imi tot arunca cate 1 shop afara si ma obliga in mod indirect sa mi cumpar shopurile offline iar mie nu mi se pare frumos sa dau 100w aiurea doar sa pot tine shopurile in mapa speciala de shop + taxa de 1% ca noi tinem shopurile acolo.(1% la premium)
    Atunci eu prefer sa tin shop map1 sa nu mi mai scoata shopurile din cauza mapei pline de buguri si lag.... si sa nu mai platesc 3% aaaa si + 3% la schimbarea yangului in won ca de trebuie . In fine cel mai frumos update si cel mai prost in acelasi timp ....
    S-a facut mapa pt a nu se mai sparge shop... se puteau scoate bossi din hydre. sau sa nu le mai poti deschide intr o anumita zona si etc....
    Dar mda.... trebuie monetar cei ce nu donam suntem obligati sa jucam non stop pt a ne permite un shop ofline p t ca de noi nu suntem obligat sa l luam dar primim crash de la joc si ne baga shopurile in lougout... deci trebuie... Succes..

    Edited once, last by For3Speed ().

  • Daca ai 600kk de mutat, ii transformi in woni si ii muti usor, nu trebuie sa dai 60 de neg. Unde evident, platesti o taxa pentru a ii converti, dar asta mi se pare normal. Economia a luat-o razna, este intr-o continua crestere, yang-ul se devalorizeaza prea usor. E si normal sa se intample asta cand intr-un cufar de la meley iti pica 60kk. Daca tot intra atat de multi yang, trebuie sa se gaseasca o cale si sa iasa. 90k de la licori si 15k la teleporter nu sunt de ajuns sa acopere cei 60kk de la un cufar meley. Astea sunt rezultatele a ceva ani de ignor al economiei. Ar trebui sa se lucreze si la cum sunt introdusi yang-ul, nu doar la cum sa ii scoata. Despre mapa de shop-uri, se baga acum toate ch-urile disponibile, de acolo trebuie sa ne coordonam noi ca playeri ce sa gasim pe fiecare ch. Cat despre shop-ul offline, ai dreptate, este un pret exagerat de mare. Acolo cred ca ar fi mai potrivit sa il faca mai accesibil, dar sa aibe o taxa mai mare. Pana la urma este super op. Este un farmer non stop, tu doar il alimentezi. Nu iti mai faci griji de internet, daca nu esti acasa sa faci shop, nu mai pierzi timp sa faci un shop la fel de 100 de ori, nu mai trebuie sa spargi shop-ul daca vrei sa retragi un item si etc.

  • Cat o sa dureze mentenanta?

    Din pacate, nu se stie. Cand s-a introdus noul update a durat peste 10 ore..Si acum vor sa faca aceeasi piata pe toate ch-urile, nu doar pe unul singur. Deci cel mai probabil estimez ca o sa dureze pana la ora 16. Este strict parerea mea.

  • Din pacate, nu se stie. Cand s-a introdus noul update a durat peste 10 ore..Si acum vor sa faca aceeasi piata pe toate ch-urile, nu doar pe unul singur. Deci cel mai probabil estimez ca o sa dureze pana la ora 16. Este strict parerea mea.

    Am inteles, multumesc

  • Noul update vine si cu bune si cu rele. Am doua propuneri pentru o rezolvare a acestor inconveniente:

    1. sa se faca un sistem de transfer doar de yang intre jucatori, astfel incat, la mutarea yangului de pe un cont pe altul, sa nu mai fie necesar sa te duci in mapa de negot si sa pierzi si taxa de 3%;

    2. pentru un negot intre doi jucatori, un shop deschis oriunde in afara de noua mapa a negotului sa aiba o durata limitata de timp, de exemplu max 15 secunde si astfel sa poti face tranzactii mai rapide, fara sa se mai piarda timp cu deplasarea.

  • Mult prea scump shopul, si nu e corect ca cei care joaca gratis sa piarda 3% valoare din itm.