Povestea unui asasin

  • Salut dragi metinisti, dupa o curatare mai ampla a tuturor lucrurilor din calculatorul meu, am dat peste aceasta pretioasa amintire de la inceputurile metinului pe care as vrea sa o re-impartasesc cu voi.


    Din pacate forumul metin2 a fost schimbat si topicul cu povestea mea a fost sters complet. Am gasit totusi primul capitol, nu stiu daca o voi relua deoarece timpul nu-mi mai permite dar ramane de vazut, pana atunci sper sa va readuc un pic din nostalgia anilor 2010-2011 (perioada cand am scris povestea)


    Capitolul I - Caderea Marelui Imperiu







    A fost odata ca niciodata, ca daca n-ar fi fost, nu s-ar mai povesti. Acum mult timp in urma, exista un singur imperiu pe continent. Pamanturile erau linistite si calme, nu se cunoastea conceptul de razboi sau boli. Toata populatia de pe continent traia fericita impreuna. Dar soarta lor a inceput sa se schimbe, atunci cand din cer o piatra uriasa s-a abatut asupra pamantului. Era cunoscuta drept piatra metin, si avea o putere teribila, nemaintalnita de lume pana atunci. Piatra metin a inceput sa raspandeasca boli teribile, sa transforme fiecare vietate de pe continent in creaturi hidoase, feroce si mortale. Multa lume nevinovata a avut numai de suferit din cauza acestei pietre. Nenumarate vieti au fost pierdute, si cadavrele celor decedati, s-au ridicat din mortii ca niste vietati fara suflet, atacand tot ce le statea in cale. Multi ani de haos s-au raspindit asupra continentului, cauza principala a destramarii Marelui Imperiu. Dupa aceasta destramare, imperiul a fost impartit in 3 mari regate, luptand pentru propria lor supravietuire. Si in ziua de astazi, cele 3 regate se considera dusmani. Dar aterizarea primei pietre de metin a fost doar inceputul. Dupa aceea, pietre mai micute dar foarte periculoase au inceput sa se abata asupra continentului, raspandind frica intre cele 3 regate. Nimeni nu indraznea sa se apropie la mai putini de 100 de pasi de o piatra, din cauza creaturilor insetate de sange ce dadeau tarcoale in jurul ei. Dupa ceva timp, s-a descoperit ca pietrele metin incepeau sa fie din ce in ce mai multe, si ca puterea lor crestea incat consumau toata energia pamantului. Inca se crede, ca aceste pietre sunt cauza aparitiei Zeului Dragon pe continent si toata lumea spera ca acesta le va readuce pacea si linistea in lume.


    Cele trei regate:



    ChunJo, regatul ce ocupa pamanturile de vest, este condus de un rege neinfricat, var al primului imparat al Marelui Imperiu. Sotia sa, o femeie stralucita si foarte devoata artei magiei, a fost prima care a prevazut caderea Marelui Imperiu din cauza unor pietre ce vor cadea din cer, ce vor aduce numai rau pe pamant. Ea a incercat sa previna Marele Imperiu asupra nenorocirii ce se va abate asupra sa, dar lumea nu a ascultato, crezand ca magia este doar un mit, si nu este nevoie sa se alarmeze asupra unor presupuneri. Regatul Chunjo isi antreneaza cei mai buni luptatori pentru a reduce numarul pietrelor metin, si, spera ei, ca va aduce pace si liniste in regatul lor.
    Shinsoo, regatul ce ocupa pamanturile de est, este in mare parte ocupat de comercianti, negustori linistiti care isi duc traiul din ceea ce produc zilnic. Totusi, fiind un oras cu o economie foarte bogata, au inceput sa recruteze trupe pentru a tine piept celorlalte regate si pentru a distruge si ei pietrele metin, ce stau in calea negustorilor.
    Jinno, regatul de la nord, primul regat care s-a format dupa colapsul Marelui Imperiu. Ocupantii regatului Jinno, viseaza la reunirea Marelui Imperiu. Desi sunt doar simple zvonuri, celelalte regate considera ca ocupantii regatului Jinno nu sunt altceva decat niste salbatici, foarte agresivi, probabil din cauza climei din nord, lasand impresia ca ei au fost primi care au ignorat prezicerile despre pietrele metin.



    Fiecare regat se lupta pentru a aduce binele inapoi pe continent, antrenandu-si fiecare luptatori in cele 8 arte ale magiilor. Cele opt clase fiind pentru 4 tipuri de clase. Fiecare luptator, are dreptul de a-si alege clasa pe care vrea sa o manuiasca. Sunt razboinici, neinfricati in lupte, axanduse mai mult pe forta bruta si pe puterile lor. Dupa care urmeaza magicieni, sau cum multi prefera sa ii numeasca Sura. Aceasta clasa fiind ce-a mai speciala, nu fiecare luptator putand sa faca parte din ea. Ei trebuiau sa se nasca cu un semn pe mana stanga, semn de la Zeul Dragon, ceea ce le va permite sa manuiasca artele magiei negre mult mai bine fata de ceilalti luptatori. Urmatoare clasa era ceea a asasinilor. Acestia, nu se axau foarte mult pe forta bruta, cat pe agilitatea lor care le oferea un avantaj in lupta impotriva raului. Si ultima clasa era ceea a samanilor. Ei erau considerati mai mult niste vraci, care foloseau puteri mistice ce le permitea sa se foloseasca de fortele dragonului, facandui niste adversari de temut. Fiecare clasa avea cate doua arte de lupta. Pentru razboinici, era Arta de lupta corporala si Arta de lupta mentala. Corporali, puteau genera o aura asupra armelor de le purtau, facandule mult mai puternici si taioase. Mentali, aveau chi-ul foarte puternic, si puteau genera un fel de scut ce le oferea o protectia mult mai mare. Magicienii, sau Sura cum mai erau numiti, aveau puterile foarte puternice, oferindule cate un avantaj superior fata de celelalte clase. Prima lor putere era Arta armelor magice. Acestia, ca si Corporalii, puteau genera un fel de fulgere combinate cu scantei asupra armelor ce le purtau, cat si un scut protector ca la Mentali. A doua era Arta magiei negre. Putini o practicau, deoarece era foarte periculoasa, si multi nu stiau cum sa o controleze. Acestea puteau chema un spiri protector de foc, ce ii ataca pe orcine se apropia la o distanta de mai putini trei pasi. Spiritul era considerat ca fiind unul din cele mai puternici puteri controlate de luptatori. Clasa asasinilor este putin mai complexa, ea impartindu-se in lupta corp la corp si cea de la distanta. Asasini corp la corp, erau temuti pentru agilitatea lor si pentru atacurile lor puternice, precum Ambuscada si Atacului fulger, atacuri care luau prin surprindere dusmanii. Asasini de distanta, s-au axact mai mult pe arcuri, avand si ei anumite puteri pe care puteau sa le foloseasca fara ca cel putin tinta sa ii fii vazut. Aveau o putere numita Sageata de foc, cand trageau cu o sageata, aceasta putea capata scantei la tragere, transformand-o intr-o minge de foc uriasa ce lovea dusmani cu o viteza si un impact nimicitor. Vraci, sau Samani, erau clase de ajutor in cele mai multe cazuri. Acestea putea folosii Forta Dragonului pentru a ajuta celelalte clase in razboaie sau contra creaturilor mistice. Prima clasa, si ceea mai des intalnita era clasa Fortei Dragonului. Aceasta, odata activata, putea oferi un atac dublu asupra victimelor, cat si binecuvantarea care ofere o protectie suplimentara. Cealalta clasa, era ceea a vindecatorilor. Ei puteau sa-si regenereze toata forta vitala cat si energia pentru a putea continua o lupta. Numarul victimelor vindecatorilor era foarte mic, ei nefiind invinsi intr-o batalie precum celelalte clase. De aici incepe si adevarata poveste, ceea a unui asasin din Jinno ... .

    :puke: NU DONATI IN ACEST JOC!

  • Inca imi aduc aminte de inceputurile mele pe acest forum de prin anul 2010! Am fost inspirat de povestioara asta si am incercat si eu sa-mi fac una:thumbsup: frumoase vremuri.