Eu nu am făcut conturi speciale pentru zilnica dar pot sa înțeleg frustrarea celor care au făcut ținând cont că problema principală a botilor nu s-a rezolvat,ei oricum produc alchimie măturând tot în deșert, in map2 etc fara sa fie afectați foarte tare spre deosebire de cei care probabil au investit timp să își creeze acele conturi. Cei cu boți sunt destul de inventivi sa fenteze tot și sunt singurii care câștigă mereu. Între timp jucătorii obișnuiți se confruntă cu un drop extrem de scăzut cel puțin pe România și Țara Românească , cu măsuri care îi afectează tot pe cei ce joaca cinstit. Aceste două servere care practic reprezintă comunitatea de români sunt marginalizate,se vede clar că nimeni nu se implica in problemele lor , ele mai exista datorita jucătorilor fideli care au legat aici prietenii și au păstrat spiritul de odinioară a metinului , neatins.
Posts by myalin12
-
-
Deci după părerea mea după cum era de așteptat e un mare fail. Primul ch recomandat restul scăzute. Un eveniment gândit exclusiv pentru buzunarul GF -ului și fără mari beneficii pentru jucători, exceptând poate acei 25 de jucători, dar sa investești într-un cont masiv doar ptr câteva cufere ok și ceva antice nu cred că se merita ținând cont că trebuie să atingi lvl 70 că sa incepi sa produci. E mult zgomot pentru nimic, de tombola au început deja să se plânga băieții că da mizerii ,deci una peste alta ,eu zic pas
-
De ce să dezvolți un caracter in care trebuie sa investești și după să îl pierzi pentru niste recompense modice , sa nu mai vorbim de faptul că doar 25 de jucători vor avea acces la cele cu adevărat valoroase iar restul se vor uita de pe margine cum s-ar spune. De acele premii ar trebui sa beneficieze toți jucătorii ,in schimbul unor misiuni altfel nu vad sensul. Vorbim de doua luni de muncă și unii mai au și serviciu , deci nu vor putea aloca același timp cu playerii care efectiv dorm pe Metin. Experiența ar trebui sa fie egala pentru toți altfel prevăd un mare fail
-
Mulțumiri lui Bebe Strumph pentru anii petrecuți pe comunitatea noastră și felicitări celor care au promovat. Îmi amintesc că în genul acesta de evenimente se organizau pe joc mini evenimente dedicate in cinstea lor. Oare a -a pierdut tradiția? Ar fi fost f frumos
-
Încep prin a îmi exprima o nedumerire.: ce se întâmplă cu dropul la ouăle obișnuite? Daca in anii anteriori de multe ori erau aruncate pe jos că ocupau prea mult loc în inventar ,acum cu noul update, nu prea pica . Pai și unde ne bucuram cu toții că au devenit cu adevărat utile ,stam și ne uitam că au devenit mai rare decât ouăle magice. Nu cred că e normal sa lansezi un așa event pe sărăcie, că altfel nu pot sa zic. Credeam că vor fi cadouri zilnice , că na , e al doilea eveniment principal al anului, dar se pare că nu. De metinele ou , nu mai spun , la o mare de jucători cate 4 pe fiecare harta și cu respawn la o ora ,asta e problema veche și fără rezolvare din cat se pare. Dar sa anunți un update la eveniment, după care efectiv sa te calicesti , nu cumva sa ne bucuram prea mult, asta e prea de tot. Vouă cum vi se pare?
-
Ca farmer solo de jotun, copacul e ultima problema pe jocu asta 😂😂
E o modalitate de a te lauda? Stai liniștit că nu ești singurul care îl face solo, deja e ceva obișnuit. Și te întreb așa, e plăcut când cauți de nebun copacul , cu conturile după tine? E plăcut să pierzi timpul făcând pe detectivul că nu întotdeauna îl găsești ușor? Daca nu te afectează , nu înțeleg ce cauți pe topicul asta. Lasa-i pe cei pe care ii deranjează să își exprime opinia și să propună soluții. Daca ai alte probleme " că jucător solo de Metin" deschide un topic separat și spune acolo ce probleme ai. Noi am scris aici cu gândul că poate se vor lua măsuri și se va îmbunătăți experiența de joc
-
PRO
Nu inteleg in prima faza de ce exista asa ceva pt a intra fermecata. Se pierde enorm de mult timp.😀 cautand copacul. Am pierdut exact ca si colegii de mai sus, cate 30+ minute ca sa caut un amarat de gardian. Dar na, exista in IS chestia aia de iti cauta gardianu
Stai liniștit, chestia aia din itemshop e complet inutilă, am luat eu o data tot așa din disperare. Ar fi mai bine sa fie la gardianul de la intrare in templu două opțiuni, una de intrat in templu și una de intrat în fermecata. Fiecare se duce unde vrea sa formeze. Nu știu de ce au complicat atât lucrurile , evident în defavoarea jucătorilor
-
Și pe România la fel. Nu știu, poate ar trebui oprită crearea de noi conturi o vreme . Data trecuta când s-a luat această măsură , nu mai găseai picior de hacker. Dar cum probabil știm cu toții , cei care folosesc hack vor urla pe forum că din gura de șarpe:)
-
Se consuma din timpul limitat pe care îl au unii jucători ,cred că e o idee buna. Nu toți suntem pensionari ori pe banii părinților ,mai trebuie sa mergem și la serviciu. Deci, pro
-
Adică vreți a spuneți că singura metoda de a face bani e droparea mănușii? Jalnic. Daca la lvl 75- 90 nu poți face bani decât asa ce sa mai zicem de cei mici? Mai zicea cineva ,că nu trebuie decât să alergi in fundul gol in mape la lvl 90 și să culegi mormane de mănuși. Ce sa vezi, că sa ajungi la lvl ăla îți trebuie echipament de V2 și V4.care costa bani. Deci că sa ai bani trebuie sa ai și drop. Eu personal nu am nevoie de mănuși dar nu încetează să mă uimească egoismul unora
-
Problema e că mănușă de pe itemshop daca nu e cumulată cu cea de pe joc e aproape zero, și nu e normal.Am avut mănușă site pe niște conturi pe care voiam să le cresc și dropul a fost jalnic până în momentul în care am reușit să-i pun și mănușă de joc. Cel puțin pe România și pe Țară Românească așa e , nu știu pe alte servere, aici s-a umblat drastic la butoane .Deci pro, chiar ne dorim de mult asta, am sperat că se implementează cu noul update dar se pare că nu , deși nu înțeleg de ce
-
Ar trebui actualizat și acest event. E păcat să nu motivezi jucătorii cu recompense mai interesante și mai mult de atât sa pui restricții în funcție de nivel. Chiar nu vad rostul acestora ținând cont că oricum evenimentul e plictisitor și jucătorii nu se omoară după el. Practic ,e mai mult în itemshop.
-
Ceea ce nu înțeleg eu, este de ce rata de drop este așa de mizerabilă pe aceste două servere. PRobabil că ea depinde de cine e la butoane , pentru că am rămas extrem de surprins de aceasta rată de drop pe serverele turcești unde joaca în prezent N3mber. Deci se poate juca și decent dar la noi nu se poate. Cat despre mănușă , chiar nu înțeleg de ce nu se vrea că ea sa fie negociabila la fel că inelele și mantiile , că oricum jucătorii își vor lua și site că sa fie un drop cat de cat normal . Deci pro
-
Poți face bani frumoși din fragme20 kknte de energie, nu mai știu exact lvl , cam 30 -35. Îți strangi niste bănuți ,ți-au dat colegii mei niste idei,cam 10 km din care cumperi cuțite mușcătura de pisic , le duci la alchimist și ți le transforma in fragmente de energie. Pentru 200 bucăți cheltuiești cam 1,5 - 2kk depinde cat eșuează și le vinzi cu 4, 5 kk câteodată ,5 kk depinde cate sunt pe piata deci ieși pe plus cam dublu. Te uiți să vezi cu cat se vând în ziua respectivă. Avantajul e că stai in map 1 pe loc și produci bani. Ce câștigi inițial , nu ii cheltui, ci îi refolosești că sa produci mai multa marfa. Am un prieten care când s -a reapucat de joc ,așa și -utilat caracterul din cap până în picioare. A cumpărat cu bănuții câștigați iteme full bonusate . De asemeni , urmărește când e event de pescuit , fa cufere și vinde-le. De asemeni vei câștiga bani frumosi
-
Cred că nu realizezi ce spui,am prieteni care nu au prins decât 10 oua pe săptămână , pentru că da , e plin de farmeri și chiar dacă găsești metine de multe ori nu au oua magice. Și tu te plângi practic de 135 de oua. E un vis numărul asta pentru alți jucători. Doar in templul Ochao și în Pădurea Fermecata mai găsești dar alea nu sunt de nasul tuturor. Deci , când vii aici și te plângi de drop , probabil citesc și cei din staff și probabil se enervează. Asa că de ce vă mirați că reduc numărul de oua magice.
-
Pai mai fraților voi când vorbiți aici de 3 inventare de oua , la ce vă așteptați? Deja din punctul lor de vedere e mult. Unul mai sus se laudă că a luat în mai puțin de o săptămână lejer 152 de oua. Deci au scăzut dropul. Iar cei care nu au posibilitatea să farmeze decât la ore de vârf nu vor mai lua nimic. Măcar cei care farmati mai mult tăceți naibii din gura, nu mai veniți să vă lăudați aici, ganditi-va că sunt jucători care vad 1 -2 oua pe zi , asta daca au noroc
-
Sincer , eu nu m-am omorât foarte tare . Oricâte metine ou ar fi eu sunt convins că tot nu ar fi de-ajuns.Lacomia unora întrece orice imaginație.Poate ar fi suficient totuși un respawn ,eu știu, sa zicem la 15 minute , poate așa ar avea acces la ele și jucătorii care au serviciu și nu dorm pe Metin . In schimb nu mă așteptam sincer sa nu fie side -eventuri ,tombola sau cadourile alea zilnice ,ne mai dezmorteam . E totuși al doilea eveniment mare al anului așteptat de toată lumea
-
Stai , că nu înțeleg. Ce legătură are Hydra cu numele topicului? Credeam că vreți să discutați despre fuziune și nu despre coldownul de la hydra. Referitor la asta mi se pare că unii jucători sunt de o nesimțire fantastica. Daca era coldawn la 24 de ore poate va satura, macar să aveți de ce să plângeți. Și acum referitor la fuziune, mi se pare o idee buna sa fuzioneze cele doua servere decât să se restrângă numărul de ch-uri. Eu de exemplu , am prieteni pe Țară Românească dar și aici pe România, deci din punctul meu de vedere ar fi minunat. Am întrebat colegii mei de joc, și ei ar fi incantati de o eventuală fuziune. Au zis că nu i-ar deranja să-și testeze forțele cu celălalt server😀. Mai mult pwp , mai multă distracție!!!
,
-
Ma gandesc ca te referi la Amicicia fuzionat in Corundum cu celalalt server. Tin sa precizez ca Amicicia a murit foarte rapid si era ca TR+Ro. Vechimea nu era aceeasi deci si'o permis sa faca asta. Pe TR si Ro sunt iteme de cand era Orion, Virgo si celelalte servere nu compara serverele intre ele ca nu are nici un rost. TR si Romania is facute sa fie cat mai clasice. Si daca e cum zici tu "nu facem si noi parte din comunitate?" atunci nu primeati nici un update... Plus eventele globale care sunt pe toate serverele.
Cred ca nu ai inteles ideea. Ma refeream la faptul ca s -au fuzionat servere structurate diferit. Noi nu vrem sa fim fuzionati, ci doar sa avem si noi evenimente cu cl etc ,ca de consumabile avem nevoie cu toti fie vechi fie noi. Crede-ma ca piata la noi nu e chiar asa abundenta cum crezi ,itemele bune sunt pastrate de jucatori sau vandute la preturi astronomice pe care nu si le pot permite decat putini jucatori. Si nu uita ca inainte aveam si noi diverse side eventuri care acum au disparut complet.
-
De fapt Cristy daca imi amintesc eu bine cand ai prins ocazia ai fugit cu caracterul pe Romania(actualul Carpathians). Poti sa ne explici de ce ai facut-o ? Doar erai printre cei mai buni de pe toate serverele. Am vazut ca datorita faptului ca ai migrat acolo ti- ai imbunatatit acel caracter plus ca ai beneficiat de un joc de calitate. Asta vrem si noi pe serverele vechi. Din moment ce absolut acum toate celelalte servere dispun de side - eventuri, au fost fuzionate servere diferite ca structura ,deci se poate. Scuza aia penibila vezi doamne ca asa au fost concepute cred ca nu - si mai are rostul. Si noi avem nevoie ca si voi de cl, de cufere peste sunt consumabile necesare pentru joc si nu le avem . Spunea cineva de economia infloritoare ,poate o inflatie infloritoare. Preturile sunt astronomice, ca un jucator nou sa vina la noi e descurajat din start. Dat fiind faptul ca suntem servere suta la suta romanesti nu ne prea avantajeaza,efectiv nu prezentam interes se pare pentru nimeni. Si nu e corect sa nu ne bucuram si noi de experienta de joc de pe celelalte servere atat timp cat si noi suntem jucatori de metin