Posts by Hacker

    "Sa inceapa de la 0"
    Gandeste-te ca te apuci astazi pe Herodot, bagi bani in joc, ajungi la un nivel avansat, iar peste 1-2 ani se deschide un server "super-special" de evenimente si multi playeri o sa se apuce din nou pe serverul ala. Ce-am rezolvat astfel? Ne apucam in fiecare an de la 0? Ramanem pe un server aproape fantoma?

    Sa inteleg ca atunci cand apare un telefon nou, toata lumea sare buzna si-l cumpara.
    Cand apare o masina noua, toata lumea hop pe ea.
    Cand apare un nou model de izmene, toti renunta la alea rupte.


    Nu vad cu ce va afecteaza daca nu vreti sa jucati. Ok, sunt mai putini jucatori, pentru ca unii pleaca pe noul server. In rest?

    Nu stiu daca puteai gasi o analogie mai proasta de atat.
    Nu poti compara un bun fizic/produs cu un serviciu sau un "bun" virtual, pentru ca cel din urma nu se deterioreaza, nu devine invechit, iar singurele diferente dintre un server vechi si unul nou sunt doar timpul de cand este deschis si avantajele pe care le oferiti pentru serverele noi.


    O analogie mai buna este ce face Apple cu iPhone-urile vechi, pe care le incetinesc intentionat pentru a te face sa vrei sa cumperi un telefon mai nou. Exact asta face GF. Desi nu e nevoie de un server nou de evenimente, mai ales ca avem serverul Romania, ei au decis totusi sa deschida inca un server, pentru a mai mulge niste fast money.


    Oricum, mai devreme sau mai tarziu, tot la fuziunea serverelor o sa ajungeti, ca nu e rentabil sa tii servere pe care joaca 2 playeri.

    Logica GF bazata doar pe obtinerea de profit in cel mai scurt timp posibil. D-asta au facut server nou, nu c-ar fi prea multi playeri pe celelalte servere si n-ar mai avea loc...
    Ce uita GF e ca strategia asta merge doar pe termen scurt.

    Cateodata si eu ma gandesc daca oare chiar se lucreaza zi de zi la repararea bugurilor sau sunt lasate deoparte.Si aici nu fac referire la acest event si la schimba ch.Este scos de anul trecut si nici pana in prezent nu a mai fost reintrodus.Imi e greu sa cred ca se poate ajunge pana la 1 an pentru rezolvarea unui bug.Eu sunt de parere ca rezolvarea bugurilor este lasata pe plan secund,probabil prioritatiile fiind altele.


    Cat despre acest event,am inteles de la cei care au reusit sa participe ca dropul este foarte bun,deci chiar daca dureaza 2 sau 3 zile cred ca o sa fie un event reusit.

    E un programator amarat care lucreaza cateva ore pe zi si la cum lucreaza, probabil e incepator.

    Halucinant raspunsul lui HalfOp.
    Asadar, voi nu transmiteti o lista cu bonusurile ce pot pica si aveti asteptarea de la jucatori sa incerce ei toate variantele posibile de bonusuri, sa intre ei pe wiki si sa le adauge cate unul, pana, dupa x luni de zile, vor exista toate informatiile legate de tipurile de bonusuri?
    E incredibil asa ceva. Adica tu faci un update si nu furnizezi detalii importante despre el...cu ce scop?
    Sunt convins ca aceasta "tiganie" (da, tiganie cred ca e cuvantul corect) e o strategie gandita pentru ca playerii sa testeze ei tot ce poate pica.


    Ce pot sa mai spun, succes, Half, GF si Webzen, sunteti pe calea cea buna. Continuati cu astfel de abordari si veti ajunge sa administrati servere fantoma.


    :clap:

    Poate respectivul cu 200 add si 200 schimba, job si viata (reala, nu in pixeli) ne poate lamuri cu privire la timpul petrecut de acesta spargand pixeli metine de paste.
    @HammerKing, antreprenorul ironic care ii critica pe cei care se plang si le spune ca nu ii asculta nimeni pe forum, insa si el face acelasi lucru, plangandu-se de buguri care stim ca nu se rezolva niciodata. Ipocrit, nu crezi?


    Astia care va bucurati atat de event, vreti sa ziceti ca nu jucati mai mult de 2 ore pe zi?


    PS: Nu traiesc in jocul asta. Eventul nu ma afecteaza, nu am vanat metine zi de zi. Am spart cateva, am luat un oarecare drop si atat.

    Felicitari tuturor celor care petrec 10+ ore / zi in acest joc. Pentru ei probabil a fost un eveniment foarte bun.