Posts by Kathaleya

    1) Trebuie sa fie o diferenta intre cei care folosesc shopurile online/offline, 3% pentru shop online si 1% pentru shop offline. Sunt multe jocuri care au taxa, la orice fel de magazin, mai mare de 3% si nu a fost o problema asta pentru mult mai multi jucatori ( fata de cati sunt pe metin ). In exemplul dat de tine cu 600kk , de ce i-ai muta prin shop sau prin negot cand mai simplu ii faci woni si gata ? ( :)) ) Sau daca ai ceva de cumparat mergi cu shopul si achizitionezi direct. Cei care vand 200 de blessuri/ fasole/ orice nu pierd mai mult decat restul , gandeste-te ca aia pierd mai putin decat cei care vand 200 de cufere Meley/Hydra/Jotun .


    2) Pretul in MD este, DA, exagerat si ar trebui sa fie disponibil in IS tot timpul la un pret decent cum era/este Sticla de Negot, nu doar la licitatie sau roata ( probabil pe viitor o sa fie adaugat si in IS, acum fac un "mic" profit din roata/licitatie ) .


    3) Aici ar trebui sa mai investeasca si ei daca vor sa aiba parte de un joc placut, nu vad relevanta, mapa de shopuri pentru toate cele 3 regatele cred ca a fost cea mai buna idee din ultimul timp si faptul ca poti sa treci prin ele(shopurile) si nu te mai blochezi. Si acum pe bune, pentru cateva jd-uri poti sa iei sticla de negot, de ce gratis? Pana la urma nu vine X care are lag si abia abia intra in mapa, mai vrea si sticla moca, sigur nu ii cumpara baiatului de mai sus cele 200 de blessuri, deci pentru ca ii trebuie? Cineva care investeste minim sau cumpara 1 voucher ptr manusa/orice altceva, sigur are si yang si sticla cu jd-uri.


    Pana la urma este o afecere, este "firma", trebuie sa-si asigure un venit, jocul se poate juca si cu bani si fara, normal ca sa existe diferente. De ce sa ii dai ceva gratis unui individ care nu investeste si sa aiba aceleasi beneficii ca cel care investeste ( si aici intra orice fel de investitie bani/timp/pc pana si nervi :)) ) .


    Din punctul meu de vedere asa ii mai potoleste si pe bisnitari, acum o sa se gandeasca daca mai merita o bisnita ptr 1,5,10kk sau 1 won cand trebuie sa se gandeasca si la taxa shopului :) .


    Sa fie disponibil in IS la un pret decent ar fi exact ce trebuie.

    Noul client nu este rau, da, este mai usor sa schimbi ch doar dai logout si selectezi ch si te baga direct dar problema a fost aceea ca videoclipul postat de ei a fost prost facut nu s-a explicat nimic concret, abia la o zi dupa ce cateva persoane si-au pierdut conturile pentru ca fie le stia cineva si le-a luat, fie jucau 2 pe un cont si s-a mutat automat s-au gandit si ei sa puna un FAQ nefolositor dupa ce faptul este deja consumat, nu mi se pare normal.


    Bun, vor ei sa tina un fel de evidenta si sa mai opreasca din folosirea de soft ilegal dar cu ce ii opreste pe cei ce foloseau pana acum? isi pot face oricand un cont de gf pe care pot adauga un cont de joc si cam tot aia e.. macar sa lase posibilitatea de a muta un cont de joc de pe un cont de Gf in altul dupa ce fac niste verificari sau ce considera ei .


    Nu ma deranjeaza neaparat doar ca era mai sigur daca fiecare cont era pe mailul lui cum a fost pana in momentul in care au bagat porcaria asta de client si probabil nu era nici o problema daca macar explicau dinainte sa implementeze sa spuna fiecare lucru in parte, eventual sa fie postat acel FAQ inainte !


    Un raspuns de genu din partea lor " ca daca va dam mura in gura voi ce mai descoperiti singuri ?" - pe bune, nu are legatura cu dropul unui obiect sau ceva ca sa zici ca trebuie sa descopar eu unde pica, ci de siguranta conturilor noastre.


    Si ce spunea cineva mai sus, nu este ilegal sa-ti imparti contul, doar ca o faci pe propria raspundere iar daca pierzi ceva sau esti furat nu mai beneficiezi de suport . Dar aici nu a fost vina celor care imparteau si care au patit sa le fie mutate conturile pe mailul partenerului sau invers, probabil ca erau oameni care jucau de ani de zile impreuna si n-au avut o problema, acum vin ei cu acest client minune si strica intelegerea oamenilor dupa care le spun ca nu primesc ajutor din cauza ca au impartit conturile? Pai ma daca nu era clientul asta de "beep" nu avea nimeni nevoie de suport !

    Gresit, nu doar eu, nu doar x sau y , TOATA lumea pe vremea aceea vindea la magazinul general arme+0 pentru yang si din pacate pentru tine inca de pe atunci ajunsesem v1. v2 si v3/v4 . Am jucat de la inceputul jocului, cand tot ce puteai cumpara cu md-uri erau frizuri si atunci chestia aia era chiar o fala. N-ai logica pentru ca daca nu treceai prin etapa de a vinde arme +0 nu aveai cum sa ajungi in v2 ( mergeai cu iteme +0 fara sa dai + care necesita yang la imbunatatire sau mergeai fara red ? ) si cum te imbogateai dupa din v2 a? Tot vindeai clopot +4 da? Le aduna lumea de pe jos, le dadeai la schimb celor care veneau cu red etc.


    Cum am simtit si eu nevoie de a spune in mesajul de mai sus cu privire la un "metin de moda veche" si ce parere am, asa ai simtit tu sa faci acum dar, nu pot sa fiu de aceeasi parere cu tine. De ce este o idee asa proasta ca pana la lv 100 ( inclusiv si dupa) poti sa te descurci si singur? Adica daca nu intra x-ulescu sa batem impreuna eu nu pot sa avansez pe joc, este mai ok acum ca fiecare isi face ce are el chef, cand are chef si nu depinde de nimeni. Nici la bosi nu mai ai nevoie de cineva in momentul de fata ca sa poti sa-i faci, doar la meley ce mai sunt echipe de 2,3 sau 4 oameni .


    Singurul argument pe care l-ai adus si sunt de acord cu tine este cu diferenta dintre un jucator simplu ( cel care face in 6 luni un G ) si cel care investeste ( care face G intr-o zi ) care da este prea exagerat, dar cu ce deranjeaza acadelele sau peturi etc? Nu este nimeni obligat sa cumpere, alea doar sunt pentru a avea un dmg in + sau 1 bonus de exp FARA de care ai putea sa te descurci la fel de bine.

    Un server cu vechiul metin chiar ar fi caterinca si super jucat zic eu, imi e dor de "party la bo" cand ne strangeam 8 oameni cu sulite +6, riburi +5/+6 pgm 10 si bateam la gramada in timp ce ne facea un ninja lure. :))

    Da si lui tataie ii este dor sa scrie la lumanare dar din pacate pentru el s-a inventat de mult curentul electric csf... pe bune? De ce ai vrea ceva de genul? Ai uitat ca inainte, pe vremea de care vorbesti tu, cei de lv mic rar se tineau de joc, adica sa-si continue cu iteme, nivel etc pentru ca era foarte greu, vrei sa spui ca iti facea placere ca nu aveai din ce sa faci yang, doar sa vinzi ghetar+0 si sangeroasa+0 cand acum de la lv 1 ai o arma care deja te ajuta cu mult si pe langa asta de la lv 30/35 deja poti sa te ocupi de alchimie si fragmente , nu mai zic de finisaje ca pe vremea aia nu prea aveau valoare insa acum pe o lacrima se ia 2kk/bucata , deci faci yang si din minerit + cufarul ucenic cu fel de fel de chestii care te ajuta la crescut etc.


    Stiu ca o sa-mi iau mult hate pentru asta dar serios acum probabil ca nu tu, dar altii sigur care au mai avut ideea asta, probabil ca abia au trecut de mapa beta si ce gandesc ca "ah sa ma duc mai departe e greu, lasa ca mai bine o iau de la 0 sa vand ghetari +0" .


    Da, la joc mai trebuie lucrat, nu a zis nimeni nu dar, pe bune, trebuie sa evolueze intr-o directie buna asta insemnand ca daca un om face o investitie sa aiba ceva de castigat sigur, sa-si atinga telul ptr care a investit, ca jocul sa aiba parte de mai multe evenimente, vorbim de serverele vechi, sa se imbunatateasca sansa de reusita si multe altele mai sunt, dar in nici un caz nu se vor rezolva problemele daca toata lumea se intoarce la vandut ghetari +0 sa fim seriosi ...

    Mai sus ea a dat exemplul cu mersul la magazin si cumparatul unui kg de rosii , cand tu stii ca nu mai ai nimic in frigider spargi tot salariul fara sa pastrezi o parte?
    Ai timp pe costume/skinuri si daca n-ai observat cand iti mai raman 2/3/4 zile sau ceva de genu trebuie sa stii ca urmeaza sa bage iar in item shop costume/skinuri ( pentru ca de ceva timp se intampla asta ceea ce mi se pare foarte bine pentru ca nu risti sa-ti mai pierzi costumele ale caror bonusuri doresti sa le transferi ) deci puteai foarte bine sa-ti menajezi yangul stiind ca in viitor o sa ai nevoie iar de costume ... asta daca nu vrei sa bagi 100 de lei iar cum ai zis :) .
    Cum am mai spus cum o dai nu e bine pentru cativa dintre voi ... singura problema la aceste costume este doar timpul de pe ele ca in loc de 15 zile puteau sa le lase cu 30 de zile, in rest ramane la latitudinea fiecaruia cum doreste sa le achizitioneze :) .

    Inafara de cufarul ridicol pe care l-au bagat la 179 md-uri ( daca tot l-au lasat la pretul asta puteau foarte bine sa scoata restul de licori exp sau medalia pe 24h si sa iti pice random 1 amuleta sau 1 inel sau 1 acadea dar pe 7 zile si era ok ) eu spun ca oricum au inceput sa mai schimbe putin si item shopul, au bagat Manny si Ellie cand acum 1 an si ceva aproximativ 2 spuneau ca acesti elefanti nu o sa ma poate fi achizitionati din IS .


    Mistretul ... acum stii care e problema ca pe de o parte playerii se plang ca domne merge incet, nu e bun, mai bine elefant pentru 5% mobi in minus mai bine am pv si merg repede, acum ca il baga pe Mistret de 7 zile in IS nu e bine daca e in cufar iar nu e bine ca o parte din jucatori au bagat in cutiile de 35 de md-uri se simt furati.


    Roata aceea cu Magma Dragon si Costum Aura - eu am jucat la ea de 3k md, mountul doar de 3 ori l-am vazut dar nimerisem doar Costumul Aura dar per total si restul dropului a fost bun vrei sa zici ca din toate orison , sch + , sch normal , manuale, zeuri , aditivi si ce mai picau + marcasitele nu faceau md-urile ? Cel putin la mine de curiozitate am calculat cate md-uri consumam ca sa le cumpar separat ( ce se putea cumpara separat din IS ) si ieseam undeva la 4,5k md, asta e nu mi-a picat dragonul dar dupa ce am scos toti aditivii si ce mai erau am pus ceva 6/7 pe iteme care mi s-au parut mai folositoare decat mountul in sine :)). Chiar ma bucur ca l-au adaugat mai tarziu in cufar la 199 si 499, mountul il voiam doar ca e frumos ca si aspect dar nu ca ma ajuta cu ceva in +. Sincer e mai bun cufarul pentru ca pe langa mount ai si pet, bilet meley etc.


    Ideea este ca ce avantaj simteai tu ca ai fi avut daca iti pica Magma Dragon? Spui ca te simti "obligata" sa cumperi din IS ca sa poti avansa...DA asa este ai nevoie de: Costume, Inel Exp, Manusa, Drop Yang + A 3a mana atat ca sa poti avansa, dar fara Magma nu puteai? A fost alegerea ta sa-ti incerci norocul.
    Observ ca ai un defect in a prezenta "problema" da dupa atatea mentenante au dat si ei Manny pe 1 ora ... gandeste-te ca tu , eu si restu care avem zeci probabil pe schimba sau distribuie da cam neinteresant cel de 1 ora, dar un jucator care nu baga bani dar are un cal negru si pune Manny acesta de 1h pe el ca si skin deja ptr el este castig :) si ceea ce nu ai spus tu ... nu am primit doar Manny de 1h a fost si eventul de cl-uri care ptr voi ca il aveti pe Rubinum ca side event da iar neinteresant, dar sunt serverele vechi, noi pe severele vechi il vedem de 2 ori pe an maxim.


    Nu te-am intrebat nici de ce donezi nici de ce mai joci nici de ce altceva :) singura mea intrebare a fost de ce crezi tu ca nu puteai avansa fara x chestie cand doar ce ti-am enumerat eu mai sus sunt neaparat necesare evolutiei.


    Si ca fapt divers... ai mentionat ca ai schimbat serverul de 3 ori ... aici este o cu totul alta poveste dar sa stii ca tu ai evoluat pe primul server dupa ai "involuat" cand te-ai mutat iar ... pe scurt n-ai ajuns la o performanta schimband le ele ... motivul mutarilor tale tu il stii, dar daca vrei sa ai ceva facut cum trebuie este nevoie de rabdare si de munca, nu orice cale cumparata te duce la performanta . :)

    Pe serverele vechi sunt deja iteme bonusate, pe rubinum gasesti ceva ok foarte greu. Voi aveti seturi fulger, vant si foc gata facut, noi nu.
    Cine te opreste sa iti faci un cont pe Rubinum?
    Stiu ca ii greu la inceput dar si pentru noi a fost, dar te ridici din evenimente.

    Si pe tine cine te opreste din a te apuca iar de un cont nou dar pe un server vechi daca vrei iteme deja bonusate?
    Nu intelegi ca nu este vorba de iteme in discutia asta, ci de faptul ca trebuiesc si alte evenimente gen side-events si pe serverele vechi.
    Trio Monstru a fost un event mai mult decat bomba si toata lumea a profitat de el, probabil ca din cauza asta prea curand nu o sa mai avem ceva de genul , dar macar o ploaie de metine, jigsaw sau mingi s.a.m.d mai pot fi adaugate din cand in cand.

    Am o intrebare si anume, premiile de la masa "Memo Trio-monstru" pentru locurile 1,2,3 respectiv 4, dupa ce criterii se vor acorda?

    In functie de timp.. cel care a facut cel mai repede si PRIMUL intr-un timp cat mai scurt un set o sa ocupe locul 1 . Daca la ora 10:01 Gigel il face in 30 de secunde o sa fie pe locul 1 si daca la 10:02 Ion face tot in 30 de secunde , desi au timp egal , el o sa ocupe locul 2.
    Daca apesi pe Ranguri -> Ranguri arata destul de clar primii 10 jucatori :)

    Ce fel de Jad este mai bun pentru un war aura?
    Jad opac cu dublu PV sau Jad opac cu max PV si absorbire PV?

    Parerea mea ca de pe un jad nu ar trebui sa lipseasca niciodata daunele absorbite de pv care ajuta nu ca doar mult , ci foarte mult in pvm mai ales daca mai ai ceva daune si pe iteme sau daca joci pe un caracter care nu este sura ca sa aiba tais , eu iti recomand max pv + daune , eventual full x2 max pv + daune.

    Nu au schimbat nicio rata. Sa iti spun eu tie ceva de iteme si de + . M-am apucat pe Dragon si pe la 4-5 luni de la deschidere am gasit o bratara aur alb +5 full 10hh ieftina si am cumparat-o ca nu aveam bani de una +9, m-am ambitionat cu ea si a iesit +9 abia acum cateva luni si am bagat peste 4kkk in ea in tot acest timp, dar tot nu am vrut sa renunt la ea:)) Am facut 105 cu otravita +4 pm 37 pentru ca am bagat in ea cat pentru 100 de otravite si nu a vrut nici in ruptul capului sa treaca de +7, nici cu metale nici cu manuale, apoi am cumparat-o pe actuala cu pm 40 si de la +0+8 a mers fara esuare, si din 2 metale si un manual e +9. Tine de iteme, unele sunt "blestemate" si bagi in ele cat nu fac 10+9.
    Dupa ce mi-am dat seama cum se fac cuferele, am scos in 2-3 zile 37 cufere aur pe care le-am deschis azi. Nu prea am avut eu noroc la magice ( 1 din 37 ) dar in schimb am luat site-uri la greu ( ceea ce ma incanta enorm ) + cateva schimba + , si niste peturi. Per total sunt multumit, mai ales ca mai sunt destule zile din event. Nu cred ca cei de la GF au dorit sa fie atat de profitabil , si asta reiese din cat de greu e jocul fara poze facute la mini-joc, si la fel ca fiecare event foarte profitabil pentru jucatori v-a suferi modificari mari sau nu v-a mai fi introdus. Asa a fost si cu jigsaw, babilon , oua magice si exemplele pot continua. Sfatul meu: Trageti tare cat mai puteti ca nu o sa mai vedeti eveniment ca asta. Eu sper sa imi fac 200+ site-uri din fiecare pana la final :) si o sa fiu enorm de fericit :), restul premiilor o sa le simt ca un bonus :)


    PS: Ce vreau eu sa aflu: A luat careva " Cufar final carte insotitor" din cuferele de aur? Si daca da, ce pica din ele?

    Din Cufar final carte insotitor pica o carte aleatorie de bagat pe pet vampirism, drop yang , berserker etc

    Ar trebui sa se faca cumva sa-ti ia setul de carduri trio-monster abia dupa primirea prize-ului... Cand reusesti sa farmezi un set intr-o ora si jumatate, doua ore, nu e foarte placut sa ti se inchida clientul in mijlocul jocului de la event... Sunt curios cand va evolua jocul in bine, chiar daca HalfOp zice ca orice s-ar intampla noi nu am fi multumiti, macar de am avea un joc functional si fara numeroase erori care duc la inchiderea clientului si multe alte probleme cum ar fi ca suntem destul de dependeti de item-shop (nu zice nimeni sa ne grabim cu jocul, dar cand tu nu-ti poti face un set de a bate in diferite mape gen v4, sau sa-l cumper acel set din cauza ca sunt niste preturi enorme sau de multe ori nu sunt de vanzare, de produs nu ai cum sa le faci ca depinzi de add si schimba pe care din joc abia daca reusesti sa faci rost de cate una doua). Am cam deviat de la subiect, dar cum am spus, ar fi bine ca setul trio-monster sa fie retras abia la finalul mini-jocului.

    Da ar fi o idee buna sa-l retraga dupa ce ai terminat de jucat, dar oricum incearca sa te opresti din orice activitate si sa te joci linistit setul, probabil nu o sa te mai scoata asa rau din client.

    Deci cel mai bine sa intru cu P G G macar si 60 diav 60 fulger? Nu prea am rabdare sa farmez ca sa imi fac iteme bomba (full diav/fulger). Si da ,pentru beta as face 90 . Daca tot am ajuns la discutia asta spuneti mi si mie camere de drop (4-5 camere in ordinea dificultatii mobilor) daca se poate. Multumesc

    Da cel mai bine mai lucrezi la skilluri . Camere de drop bune : prima camera v4, cam. 46, cam. 47 si eventual cam. 17 ( acolo sunt mobi amestecati si normali si rosi ) dar in primele 3 pe care le-am mentionat dropezi bine arme si flori ( dar in 46 si 17 gasesti setaou mistic care dropeaza evantaie exataz si trandafir alpin ).
    Poti batea in fiecare ca sa vezi despre ce vorbesc si vezi care iti convine mai mult.

    Detin un sura arme lv61 M7M7M7 , fara alchimie, full biolog.Mi-am calculat bugetul si dupa cateva calcule am yang sa cumpar :otravita +9pgm30-34 , iteme 60 diavol si 30 fulger. Credeti ca voi rezista V4 sa fac 90? Am si bufa 75 P/P/G1 si G1 conducere.

    Avand in vedere ca ai inca m-uri eu zic sa nu te arunci la 90 inca, poti sa ramai lv 75 mai farmezi prin v4 si mai ridici macar taisu, avand in vedere ca esti sura daca aveai taisu P bateai usor cu 60 diavol si 60-70 fulger + buff , dar o sa vezi ca faci degeaba lv 90, fara alchimie si fara P-uri o sa-ti fie greu sa farmezi in mapele beta ( thunder, nefrite, gautama, etc ) daca de asta te grabesti sa cresti.

    Probabil ca jocul tau sa rezuma doar la spart metine din moment ce esti atat de frustrat incat "plangi" ca n-ai costume si khan sau ca nu-ti permiti amuleta din Item Shop, pe langa asta te mai legi si de caracterul meu de saman si n-ai dreptate deloc , nu ma incadrez in categoria de care ai spus tu mai sus ca doar dau buff, am iteme si alchimie sa bat la orice boss ca orice alt cont de dmg.


    V-am adus destule argumente contra la ce voi spuneati si cred ca nu va convine faptul ca exagerati prea mult, sunt oameni destui care n-au nimic de comentat probabil accepta situatia sau probabil pentru ei chiar este bine si nu sunt chiar in halul ala incat sa nu-si permita o manusa si o amuleta.


    Ai facut atac la adresa mea si a caracterului meu , prin urmare nu stiu cu ce te ocupi tu sau ce caracter ai dar sigur nu ai ajuns sa faci ce fac eu cu 1 saman deci chiar este irelevant comentariul tau :).


    Spor la joc si depaseste momentul de " Ma duc in Thunder sa bat la blessuri si nu-mi pica!" :(

    Kathaleya, eu cel putin, dintre toti care citim punctele tale de vedere si le expui cu un minim de argumente care nu se mai potrivesc ACUM jocului ci in urma cu 2-3 ani ma amuz si rad singur in fata pc-ului de nonsalanta si seninatatea cu care ne explici ca totul este bine si ca asa ar trebuii sa fie. Da cumparam un voucher de 100 md dar nu cu 2 woni ci cu 250 kk sau chiar mai mult ca uite asa trebuia sa se scumpeasca ca doar au dat drumu la inflatie facand 999 won in inventare, dar intrebarea este? ajunge voucherul ala si de manusa si de costume si de amuleta si de voucher arma ? ar mai fi si altele precum roata cu bonusurile 6-7 materialele de plusat costumele aura care vor urma tot in IS si ma abtin sa le mai spun acum. Putem sa cumparam costumele din magazine, este adevarat dar ai vazut preturile? Daca ai fi constienta ca intentionat ne-au facut dependenti de IS doar cu cele enumerate mai sus si am uitat sa pun si Khan sau porcusor acolo de care tot dependenti suntem, ai intelege ca majoritatea dinre cai care jucam 2-3 ore pe zi nu mai putem tine pasul cu ceea ce a devenit metin2. Dropul din joc este egal cu zero ca pret fata de dropul din IS care se vinde la preturi exagerate, deci implicit nu produci cat trebuie sa dai pe vouchere,costume si cutii cu pui fara sa mai punem la socoteala acadelele si amuletele care nu se pot vinde si de care cei care nu baga bani in joc sunt total privati, ex, amuleta nazar. Sa presupunem ca doar amuleta nazar ar trebuii sa faca diferenta intre unul care baga bani si unu care nu poate baga atat de mult dar majoritatea dintre noi ne lasam pagubasi si nu mai cumparam nici vouchere nici costume si nici cutii cu pui din cauza ca nu producem in 2-3 ore alocate jocului suma necesara ptr achizitionarea a tot ceea ce ai sugerat tu mai sus. Parerea mea este ca va urma un feedback extrem de agresiv la adresa a ceea ce se intampla acum pe metin2 si nu numai de pe comunitatea noastra, ba chiar si de la Turci care sunt cei mai bine cotati la ora actuala. Nu spun ca nu trebuie folosit IS-ul ba din contra suntem constienti ca trebuie sa-si scoata si compania cheltuielile ba chiar sa si faca profit, dar ptr asta trebuie sa si oferi in joc nu doar in IS, ca sa primesti si fara o diferenta enorma intre cei care baga bani si cei care nu baga. Trebuie sa fii si tu constienta ca metin2 este doar un joc pe care il jucam de placere si distractie, dar au depasit masura cu IS-ul nemaibagand in seama ceea ce este cel mai important, posibilitatea de a oferi playerilor un joc placut cu cat mai putine buguri si sanse de progres a viitorilor metinisti pentru perpetuarea speciei:)) Ptr ca daca noi cei vechi plecam dinntrun motiv sau altul, jocul sa aibe viitorul asigurat. Cu parere de rau o spun, dar in momentul de fata jocul o ia la vale cu o viteza tot mai mare. Mult spor la joaca tuturor.

    Am spus, ma repet, ca 50% nu sunt de acord cu alegerile " dezvoltatorilor" dar aici voi va legati de Item Shop , scuza-ma ca iti spun dar de ce esti dependent de IS? Nu poti sparge metinele fara amuleta ? Nu poti sta map1 fara Khan? Esti obligat sa achizitionezi ceva de pe IS cand se baga? Crede-ma ca argumentele mele se potrivesc sunt aici inca de la inceput pot spune si stiu evolutia jocului inca de cand oamenii bonusau nimfa in loc de batalie ca nu se stia care evolueaza, de exemplu , faptul ca mi-ai zis ca vorbesc de acum 2-3 ani te inseli , daca tot vrei sa-ti spun in fata "dependenta" de IS de care tu vorbesti a inceput inca de la implementarea armelor si armurilor de 90+ care urca doar cu zeuri sau MANUALE si atunci lumea a inceput sa investeasca mult si mult si mai mult in MANUALE FIERAR. Ai pomenit de turci... singura lor problema este faptul ca serverele lor tot pica si la fel sunt si ei nemultumiti de buguri , etc , probleme tehnice .


    Kathaleya, devine foarte frustrant sa explici un lucru de atatea ori si altii sa inteleaga sau sa-si dea cu parerea tot despre ce vor ei.Eu inteleg ce zici tu despre vouchere ca sunt achizitionabile si facnd astfel un avantaj pentru playerii simpli.Singura problema este ca,dupa cum spuneam mai sus intr-un reply nu despre asta era vorba ci despre un player care are prima data contact cu metinul si habar nu are ce inseamna aparare cu sabia/ce sunt alea ghearele/ce inseamna aparare pumnal nu despre noi astia care jucam metin de 6-7 ani .Explica-mi si mie cum o sa faca playerul ala bani pentru un voucher de 100 md cand el o sa ramana fara arma in cateva zile.
    Cat despre analogia ta intr-o ilustrare cu metinul,playerii simplii nu ar fi pe gard ci donatorii astia cu "cumpata" s-ar localiza acolo ;pe cand playerii simpli ar fi undeva la mare distanta de concert bucurandu-se doar de priveliste bulversata fara a auzi o ioata din ce urla canteretii in microfoane ;)

    Daca e sa o luam asa cati jucatori vechi, vorbesc de ani de zile, au avut arma de inceput ? Era doar sabia de lv 0 , pe care dupa o schimbam cu una de bambus dupa poate pica o lata +2 s.a.m.d. Si scuza-ma dar la ce nevoie are un player incepator de o manusa cu 200% imediat la inceput cand nici macar nu stie , dupa cum spui tu, ce cum unde si cand se petrece ? Arma de inceput este din 10 in 10 lvl , are timp pe ea deci isi da seama ca in momentul in care s-a scurs timpul ramane fara si trebuie sa faca ceva in legatura cu asta . Sincer? Cred ca v-ati obisnuit prea mult cu ceva sistem privat care va dadea itemele +9 de la inceput fms si tigru :)).
    Din momentul in care a stiut sa intre pe pagina web a jocului si sa-si creeze un cont , ma gandesc ca ar putea face asa iar si sa se duca la sectiunea forum sa puna intrebari daca are vreo nelamurire , la sectiunea WIKI unde poate vedea orice de la misiuni pana unde dropeaza un anumit item etc si in final la IRC . Dupa atatia ani inca sunt oameni care nu stiu de existenta forumului si sunt "stupefiati" saracii cand pe chat in joc se anunta "Eventul incepe in 30 de minute" si dupa dau fuguta pe IRC :)))))))))))))))) asta este cea mai absurda chestie , intra pe IRC dar sa citeasca postarile pe forum nu pot...

    Kathaleya toata lumea aduce ca argument acest timp, "nu vrei sa stai atat foloseste item shop" dar deja devine irelevanta chestia asta, evident tu donezi si nu ti dai seama cat de mare este diferenta, cum am zis ma sus este irecuperabila, in anumite aspecte, in special evolutia skillurilor difereta este de ani...

    N-am fost niciodata de acord cu termenul " a dona" pana la urma daca donezi nu te astepti la nimic in schimb, deci tu sau oricare jucator care foloseste Item Shop cumpara/achizitioneaza :) nu cred ca este vorba chiar de ani cum spui tu ... la eventul de paste poti face destule citite, la eventul cu mingi sau la anumite cufere nu mai stiu exact care mai au ca drop citit concentrat sau faci rost de exo de la pescuit jigsaw sau cuferele hydra au ca drop 2 exo negociabile, la misiunea cu paginile mai primesti niste exo si niste citite , acum doar nu vrei sa aiba toata lumea P-uri din prima zi de joc , dar vezi tu majoritatea merg pe profit si prefera sa vanda cuferele sau baloanele de aur, de asemenea din cufarul ucenic primesti exo si citite pe 1 cont nou ... dar cine pierde TIMPUL cu misiuni sau sa-si aduca mai multe conturi map2 ca sa faca baloane de aur s.a.m.d deci exista posibilitate de a scurta acesti ani de care vorbesti tu si sincer , niciodata nu cred ca mi-a luat 1 an de zile sa fac G la skilluri si iti spun sigur ca nu am dat 1k md pe un cufar L :)).
    Daca ai baga cartea zi de zi de zi ai vedea ca in 5-6 luni maxim ai face G .

    Sunt 50% de partea jucatorilor - 50% de partea cealalta. Ce este legat de buguri si schimbari aiurea da sunt de acord cu voi ca nu se ocupa destul si ca nu se explica multe lucruri si ca nu se lucreaza destul la ele , dar pe cealalta parte jocul se poate juca gratis doar ca iti trebuie si cap ca sa te descurci si timp , nu ai timp destul, cumparatul cu bani din item shop scurteaza din timp. Majoritatea vor gratis si CEL MAI BUN , pana la urma acest joc este o afacere ca oricare alta, daca mergi la concert si vrei sa stai in primul rand dai o suma , daca stai la mijloc e de x2 ori mai ieftin iar ca sa asculti de dupa gard e moca :) .


    Costumele la fel de bine tu ca jucator care nu vrei sa donezi le poti cumpara de pe shopuri de la cei care prefera sa faca yang "farmand" in item shop.


    Partea cu cl-uri ... sa stii ca dropul la cl-uri este influentat si de numarul de mobi batuti si de rapiditate , ca sa-ti dau 1 exemplu acum 3 ani cand m-am reapucat bateam la maimute ca na nu aveam nimic pe atunci si faceam abia 50 cl/ora .. in prezent bat sd3 si fac cam 200 cl/ora iar pe acestea le poate face oricine care are un caracter de 55-61 pe schimba si stie sa il echipeze corespunzator .


    Nu sunt ipocrita si nici nu tratez cu indiferenta dar multi inca nu si-au dat seama cum merge jocul si ca exista si varianta cu donat putin si facut mult yang, de exemplu din alchimie , in loc sa alergi dupa metine si sa dropezi o carte mai bine faci alchimie si eventual dupa ce s-au terminat toate misiunile la cioburi mai spargi 1 metin 2 3 4 100 cate vrei tu , dar sa stii ca la 90 + faci blessuri foarte bine la ele .... si daca nu-ti plac cioburile si nici metinele ai v4 din care scuza-ma eu dau 6-10kk pe 200 flori de liliac cam tot atat pe clopotel si trandafir , armele +0/1/4/5 si pe alea daca le vinzi faci destul + blessuri si pe acolo , deci sunt si alte variante inafara de metine din care sa scoti mai mult yang.


    Sincer singurul din item shop care iti trebuie ca sa-ti faci jocul placut este doar manusa ;) pe care ti-am zis cum poti sa o achizitionezi , restu depinde doar de cum te duce capul sa faci yang , dar na in map1 nu se face asta, aviz pentru multi care pazesc cum creste iarba :) .

    1. Problema cu bugurile din joc da este enervanta, blocarea pe poduri sau langa casa sau pur si simplu in mapa in sine ( cum este un loc in padurea fermecata in care pur si simplu te blochezi pe mijlocul drumului ) dar astea nu se pot rezolva de catre Half sau orice alt membru din staff, cat timp dezvoltatorii nu se ocupa nimeni altcineva nu poate face nimic.
    2.Manusa de pe site ca are 200% drop in + fata de manusile din joc care au doar 50%. Cum a apus si cineva mai sus de pe joc se pot obtine 4 tipuri de manusi ( nu , nu poti sa le echipezi pe toate in acelasi timp ) e manusa de 3h, cea de 2h, manusa din cufarul ucenic valabila 7 zile ( timp petrecut online ) si cea de jumatate de ora iar pe acestea la primesti gratis, normal ca cea de pe site sa fie mai buna din moment ce dai si o anumita suma de bani pe ea ... si am mai spus in alta sectiune faptul ca pe aceasta manusa site o poti cumpara si in alt mod, achizionezi un voucher de 100 md cu yang , 2 woni o data la luna nu mi se pare asa mult incat sa nu poata nimeni sa-si permita , asta daca nu vrea sa bage bani in joc.
    3. Comparatia : cat yang face un jucator de map2 vs cat yang face un jucator care merge la meley
    Sa-mi fie cu iertare dar cum poti TU jucator de map2 sa te plangi cand un fms costa cat 200-300kk asta daca e bun vs o otravita care ajunge si la 20 woni + cu o medie bunicica? Tu in map2 bati si fara alchimie , un jucator care merge la meley te asigur eu ca a investit o suma de yang si in alchimie ca sa poata rezista si batea acolo. Comparatia este inutila deoarece daca acel caracter de 90+ ar face aceeasi suma de yang ca si tine in map2 ar insemna sa-si cumpere otravita in 2 ani de zile. Jocul consta in a evolua nu de a ramane la un anumit nivel in map2 sau pe muntele sohan sau unde mai vreti voi.
    Pana si materialele de + sunt mai scumpe incepand cu perlele terminand cu piatra lunii ( 180-200kk ) si cutiile rosii de la zodiac ( 200 bucati , 1-1,5kk/buc ) dar presupun ca multi nu stiti despre ce vorbesc nu?
    Avansarea in nivel inseamna implicit mai mult yang investit in cont , altfel am ramane toti nivel 30 in map2 la pietre pretioase .
    4. Ca au scos schimba ch fara a mai baga id si parola da este un inconvenient la fel si cu cioburile pe care le-au facut sa nu le mai poti negocia despre astea s-a vorbit in interviul acordat in luna Mai in urma caruia s-a spus ca inca se gandesc daca o sa aduca inapoi schimbatul ch-ului sau nu, iar despre cioburi a fost explicat faptul ca erau cei care farmau cu hack ceea ce ii deranja deoarece le facea "lag" cantitatea imensa de cioburi care intra in baza lor de date deodata, acum fiecare caracter care face 50 de cioburi nu mai creaza o asa aglomerare de date si au venit cu varianta cu cioburile + ptr nivel 110 , adica sa fim seriosi prea putin probabil si cam imposibil sa bage cineva hack pe 1 cont de 110 echipat corespunzator ptr mapele TR si RX ca sa farmeze niste cioburi.
    5. 2 factori au dus la cresterea pretului la alchimie (valabil pe aproape toate serverele ) - primul este ca sunt cei care achizitioneaza yang si nu le pasa cat dau pe 1 antic/legendar/mitic si chestia asta au observat-o si bisnitarii care "traiesc" din asta, prefera sa stea shop 1 luna ptr 10kk in + , in loc sa lase piata sa mearga , stiind ca la un moment vine cineva sa le cumpere ... pur si simplu oamenii din aceste 2 categorii nu se joaca , pur si simplu fac o afacere din asta si nu mai e nici o placere in a juca la ei.
    6. Noii bosi , materialele si noile armuri/arme/coifuri nu sunt inutile. Faptul ca multi nu au iteme sau nivel ca sa mearga la bosi nu inseamna ca sunt inutile armurile/armele/coifurile, iar din moment ce cativa spuneti ca nu stiti daca sunt pvp sau pvm, pai inseamna ca habar nu aveti de joc , paguba abilitatii si rezistenta la medie sunt bonusuri adaugate de mult mult mult timp , dar daca pana acum nu aveti habar in ce caz sunt bune sau cand se folosesc nu inseamna ca ei au gresit cand au implementat armurile/armele/coifurile pur si simplu fac parte din urmatoarea evolutie a jocului, nimeni nu este obligat sa le faca, face cine doreste, cine poate si tot asa.
    7. Bonusurile 6/7 - da asa este, marcasitele care sunt pentru itemele cu nivel mai mic dropeaza mai greu, dar la suveran pica destul de bine cele colorate/mov/rosi ; da ar putea lasa o lista cu posibilele bonusuri care pot fi obtinute dar dupa atata timp sunt destui jucatori, te asigur eu, care au bagat 6/7 si au bagat si Orison pe ele si au vazut ce bonusuri intra. Daca vrei iti spun si eu cateva : al 5-lea bonus +25% ( la fel de bine poate sa fie 1st bns sau oricare altul , la fel si procentul poate sa fie mai mic, la mine a fost 25% cel mai mare ) otrava + insangerare 1-8% , max pm , max pv 500 parca am vazut cel mai mult , valoare atac, valoare atac magic , puterea vantului/fulgerului/pamantului ptr 2 secunde, mai sunt bonusurile pentru skillurile fiecarei clase s.a.m.d.
    8. Costumul aura si eu am nemultumiri legate de el , mai mult de faptul ca dropul la rune este foarte scazut, mai scazut chiar si decat dropul la marcasite, dar cine stie pe viitor poate o sa schimbe chestia asta dar nu este de vina stafful, ei nu pot schimba ceea ce dezvoltatorii jocului au lasat intr-un anumit fel. Costumul in sine este chiar bun daca iti permite sa pui bonusurile de pe alt item mai adaugi ceva atac/rezistenta caracterului tau.