Posts by MisticBlue

    Buna seara,
    imi explica si mie cineva ce trebuie sa fac cu acel cod primit pe email? Am facut ceea ce scrie in email, respectiv m-am logat, am intrat in magazinul de obiecte, am introdus acel cod in "preia cod" si imi scrie ca este invalid. Asa patesc pe 2 conturi pe care le am. Nu trebuie introdus acolo? ca nu vad vreun buton "Obtine cupon" asa cum scrie in email.
    Multumesc anticipat!

    :) Ma indoiesc ca, colegul meu ce a scris mai sus, s-a referit la o alta persoana platita din echipa decat CoMa. Cat priveste echipa voluntara a jocului (excludem aici echipa forumului, care are o alta indatorire) voluntariatul este asumat in momentul depunerii cererii pentru angajare, si repet cuvantul angajare ca poate este si inteles in contextul de aici. Este un angajament, exista un contract semnat de fiecare in parte in momentul acceptarii in echipa, un angajament scris cu Game Forge, nu cu jucatorii. Se stie din capul locului ca "datoria" asumata este catre GF si ca este lipsita de remuneratie, adica fara plata. Echipa este angajata a GF, sa aplice respectarea regulamentului GF, nu al nostru, nu face voluntariat pentru noi. Prin urmare, cand ajungem cu o reclamatie la echipa, echipa taxeaza incalcarea regulamentului GF nu faptul ca X jucator a fost jignit sau impiedicat sa isi desfasoare jocul de catre altul prin folosirea de mijloace ilegale. Ei taxeaza INCALCAREA REGULAMENTULUI GF, iar jucatorul care "reclama" o incalcare, poate fi numit la fel de voluntar in actiunea asta, doar ca nu are acces la instrumentele disponibile echipei. Ca in unele cazuri actiunile lor ne sunt favorabile si noua, jucatorilor activi, este un lucru normal. Ai un mediu placut si propice pentru distractie, il utilizezi, de nu..nu. Sa nu vorbim de altruism sau actiuni umanitare ca nu este cazul. GF este o firma germana iar din activitatile sale scoate profit. Nu am vazut inca pe nimeni dispus sa isi puna la dispozitie timpul si cunostintele, in mod voluntar si gratuit, pentru o firma romaneasca, ce obtine profit din activitatea sa. Nu vorbesc de cauzele umanitare sau cazurile sociale, ca aici nu se pune problema. Da, este un angajament si o datorie benevol asumata, si cu efectele ce deriva din asta, inclusiv cu nemultumirile 'nerecunoscatorilor" :)
    Viorakis, nu toti stau pe irc asa cum nu toti jucatorii stau pe forum. Daca ar fi postate lucrurile public, pentru interesul general, poate ca ar fi vizibile. Dar in multe cazuri se prefera PMurile in locul unor lamuriri publice vizibile. Ma indoiesc ca celelalte comunitati si membrii echipelor de acolo nu au inaintat DEJA "reclamatiille" si plangerile jucatorilor.
    Imi asuma offtopicul si avertismentul. Multumesc anticipat.
    Toate cele bune :)


    //Avertisment pentru offtopic. Mademoiselle.Shiro

    Lord, intr'adevar stafful nu are nici o legatura cu implementarile GF ( sunt doar angajati si in legatura directa cu ei, nu??!) in ceea ce priveste luarea deciziilor dar pot interveni si pot transmite nemultumirile si opiniile ARGUMENTATE ale jucatorilor. Daca nimeni nu se exprima cum pot fi cunoscute problemele?? Unde ar trebui sa se exprime jucatorii? Este retorica intrebarea, nu necesita raspuns. Opiniile "contra", in mare parte au fost argumentate, nu cred ca e cazul de "cearta", decat pentru cine vrea asa ceva. :) Pe alte comunitati, membrii echipei nu s-au simtit in nici un fel "atacati", au avut schimb de opinii cu jucatorii, si-au exprimat parerile personale asupra implementarii si nu a fost nici o problema, fiind de acord ca 50% este exagerat.
    Este evident ca au fost situatii favorabile cand pentru unele caractere cand pentru altele si au existat nemultumiri permanente dar in cazul de fata modificarea a fost extrema. Desi am conturile mari pe magie si mi-ar putea fi favorabila situatia actuala, nu mi se pare corect ceea ce se intampla. Este mult prea mult, mai ales asociata cu modificarea anterioara de eliminare a utilizarii simultane de apa si roua. Si eu cred, ca si cei ce s-au exprimat anterior, ca nu a fost testata implementarea inainte de a fi introdusa.
    Toate cele bune :)

    "5-10 fruit -> 7 days and 12 hours
    11-24 fruit -> 15 days
    25-27 fruit -> 30 days
    28-99 fruit -> 60 days "
    Informatie preluata de pe forumul englez. Aceleasi informatii pot fi gasite si pe forumul german, doar intervalele recompenselor sunt ca si la noi, fara noima. Mai corect ar fi fost, probabil, peste 28 de fructe, mai ales ca eventul nu dureaza atat de mult incat, primind cate 1 fruct pe zi sa poti strange la final 99. Ar presupune peste 3 luni de event. :)
    Ceea ce este de remarcat este durata "recompensei". In timp ce la noi recompensa maxima este de 3 ore, pe celelalte comunitati durata ajunge la 60 de zile. Iar ma intreb, este event international? Care date sunt corecte? Ca ceea ce va fi vom vedea, ne-am obisnuit nu-I bai, insa nu ar fi rau ca inainte de postare a datelor, sa fie verificate, ca tot au scop informativ si pana la urma CoMa de pe toate comunitatile sa "informeze" la unison, ca doar echipa comuna este GF.
    Toate cele bune si..distractie :)

    In legatura cu marirea nivelului este ok pt playerii de 105,care practic nu mai au ce face,decat sa se bata la dt/v4/v3.In plus,cei care nu au reusit sa-si faca M-urile la 17 puncte au acum oportunitatea sa-si maxeze si ultimul skill,ceea ce mi se pare normal.
    Spunea cineva de Nemere,sau cum se numeste boss-ul din mapa de 100,este destul de dificil sa strangi o echipa pe acest joc,nu doar din considerente ale varstei,ci si pe baza de orgoliu,atitudine,bani investiti.Cei care nu au deja creat un grup omogen cu care sa faca astfel de activitati sunt dati la o parte.Stiu ca acest joc are ca idee activitatea de grup,insa odata cu diferitele implementari,majoritatea se pot descurca si singuri.
    Mai cred ca odata cu implementarea noului nivel se va da drumul si la un nou biolog,sau cel putin,asa ar trebui.


    Succesul implementarii unei noi "instante" ( nu am sa numesc acele dungenuri mape noi, ci instante, pentru ca implica niveluri diferite si actiuni diferite) se masoara prin reusitele realizate intr-o anumita perioada de timp. In cazul lui Razador si Nemere (instante, pentru echipe, OBLIGATORIU- prezenta caracterelor din clase diferite) in nici un caz nu se pot considera implementari reusite. Din cate cunosc, si s-ar putea sa gresesc, nu au fost inca reusite astfel de curele PVP pe metin2 ro. La asta ma refeream, si cei care cunosc instantele stiu despre ce vorbesc. Dificultatile intampinate si scopul final, acela de a reusi sa strangi iteme (10) necesare INCERCARII de a fabrica 1 bucata curea PVP (pentru ca poate si esua), iar acest item nu pica de fiecare data, timpul, coordonarea (la 4 ore), incercari pentru toti membrii echipei (8- ca doar asa e corect si drept, nu?), pune la incercare rabdarea si unitatea oricarei echipe, indiferent de cat de unita este si dincolo de "atributele" individuale enumerate de tine acolo. :). O instanta pentru echipa, sa aiba succes ar trebui ca la final ( nu de fiecare data dar macar la a N-a incercare) sa ofere ceva valoros, ceva rar pe joc pentru ca jucatorul sa isi doreasca sa mai fie acolo si a 10-a oara, sa il motiveze, altfel implementarile pentru echipa sunt inutile.
    Curiozitatea mea este insa, legata de declaratia asta:
    "Also the plan is to distribute players better to the various dungeons according to their levels", cum se va face, care va fi motivatia. Waiting! :)
    Peturile, probabil vor putea fi crescute in nivel si, o data cu cresterea lor, obtin puncte ce pot fi distribuite, ca un fel de status. Insa sunt doar presupuneri. Vom vedea.
    Toate cele bune! :)

    Wow, o declaratie oficiala, dupa multi ani de tacere si informatii incomplete! Oare se trezeste GF?..eu zic ca este prea tarziu :)
    Ni se cere intelegere (ce ironie)... jucatorii care au dezvoltat un caracter bazat pe atac magic au tot avut intelegere de-a lungul timpului (au investit la fel ca si cei bazat pe atac fizic, rezultat defavorabil), si tot de-a lungul timpului s-a tot crescut pe joc, atat Rezistenta magie (prin tot soiul de implementari) cat si atacul direct, fizic al celorlalte caractere. Trebuia gandit sistemul din timp. Acum se cere intelegere? Cand schimbarile au fost facute fara sa fie luate in calcul aceste caractere in permanenta?? Ma tem ca este prea tarziu ca dupa atatia ani sa se incerce revitalizarea acestor caractere.
    Dupa ce jucatorii au renuntat la charurile BM, orientandu-se catre alte personaje, samanii de nivel maxim au ajuns sa fie folositi numai pentru buff sau sa se bazeze pe atac fizic ??! (fiind prin definitie un caracter pentru lupta la distanta si neavand ca si sura BM o protectie), iaca vor sa ii "reinvie". Repet, e prea tarziu, indiferent ce piatra sau alta implementare va urma in sensul cresterii atacului magic, implica schimbari, sloturi, investitii noi, suplimentare, fie numai pe joc, desi tot e necesara investitia in Manualul pietrei, pergamentul corectiei..etc. Aparent da, poate fi o "simpla piatra". Insa gandind un pic in avans..no way.
    Implementari au tot fost. In momentul asta ma gandesc la Nemere. A facut cineva o statistica legat de aceasta implementare? O nouatate la vremea respectiva, cat entuziasm, balon de sapun :) Intrebare simpla: de cate ori, de cand a fost implementat, a fost ucis Nemere, pe comunitatea noastra? Nu m-ar mira sa fie un numar dezamagitor. Implica joc in echipa, coordonare si strategie.
    Din cate vad, s-a distrus notiunea de echipa, s-a incurajat dezvoltarea individuala pentru ca asta aduce bani, uitandu-se ca, in fapt, metinul este un joc de echipa. ( ma gandesc aici la introducerea Lycanului sau a oricarui alt nou caracter). Prea multi "lideri" care pun mai presus interesul personal decat cel al unei echipe, uitand de fapt ca un lider este un liant nu un "varf". Asta a facut si GF, in permanenta. A dezbinat proprii investitori, in loc sa ii uneasca.
    Metinul este in stare de amorteala momentan, inca mai poate prezenta interes pentru un jucator nou, care inca nu il cunoaste si poate sa ii starneasca curiozitatea. Pentru un jucator vechi, lucrurile sunt prea cunoscute sa mai prezinte interes. Indiferent ce nouatate va fi introdusa. Cresterea nivelului maxim, da, poate fi un stimulant momentan. Juacatorii sa isi doreasca atingerea acelui nivel. Ok.. si apoi? :) apoi trebuiesc alte implementari pentru cresterea atacului, rezistentei magice etc :)) roata se invarte.
    Cine joaca for fun, fara sa aiba o tinta de "varf" va gasi fun, dar nu in PVP.
    Toate cele bune! :)

    Hello,
    am achizitionat un "Muffin Accesorii" de 3 ore iar ceea ce imi afiseaza, atasez mai jos. Mai apare la cineva? sau este doar un caz singular?
    Ar fi bine daca s-ar putea verifica de catre echipa.
    Multumesc. :)


    Quote

    Printurile atasate la topicuri trebuie sa indepineasca urmatoarele conditii:


    Numele si nivelul propriului caracter( deasupra capului caracterului) trebuie sa fie vizibile in imagine
    Minimap-ul( Harta mica din dreapta, sus), serverul si canalul trebuie sa fie vizibile in imagine
    Sub nicio circumstanta nu trebuie modificata imaginea( fara sublinieri, fara parti taiate, etc.)


    Avertisment: nerespectarea regulamentului.
    Gri

    "



    Ati scos de la metine dropul de cutii cupidon , si ati bagat in item shop Cufarul Amorului ... Mi se pare ca , GameForge vrea sa se imbogateasca , ca sa bage lumea md-uri :))))))))))))) . La ce drop slab era la cufere cupidon la metine , nici pe alea nu le-ati bagat :))))


    Sincer, cred ca e cel mai bun lucru, in acest fel nu va mai faceti ks si va injurati pentru un amarat de cufar ce pica si foarte rar...si toate astea in minunata si mult sarbatorita "zii a iubarelii" :) Aveti evenimente compensatorii: metine, ox, bucurati-va si profitati de ele. Daca ar trebui sa fie cineva nemultumit pentru "abundenta" evenimentelor anterioare, acestia ar trebui sa fie cei ce au investit in anii precedenti mii de euro in schimbari pentru a reusi ceva iteme care sa faca diferenta (asa cum e normal in orice joc online) insa ei s-au resemnat, iar cei nemultumiti sunt tot cei ce au primit gratis si vor fi nemultumiti "intotdeauna".
    Nemultumirea mea este legata de informare, care este fie incompleta fie lipsesc elemente esentiale.


    "Vei avea deasemenea o oportunitate limitata in a a achizitiona Pet-urile de Ziua indragostitilor: Cupido si Raging Heart! Ambele te vor urma timp de 30 de zile."..
    Bafta la eveniment!

    Half, nu sunt carcotasa, dar nu se specifica niciunde ca ar fi vorba de vreo reducere la acele iteme pentru ca ar fi specifice sarbatorii de fata si nu inteleg de ce nu s-a specificat din start pretul actual, nu cred ca interesa pe nimeni cat ar fi putut costa daca.... bla bla, ele nu mai apar in IS decat in cadrul acestui event, nu si in afara lui, prin urmare care este rostul?? ... specificati clar la detalii ce poate da acel pet, asa e corect. Eu eram decisa sa achizitionez acele cutii special pentru a lua un pet, Khanul mai avand doar 3 zile, eram convinsa ca da acelasi lucru ca si puiul din cutie.Noroc cu un utilizator mai atent care a a specificat asta. Plus de asta nici nu poate fi vorba de 20% reducere daca se face un simplu calcul matematic- poate 25-27 %. :))


    Cat despre multumiri pentru evenimente, sunt cu prisosinta in topicurile aferente fiecarui event. Sa nu fie mai importanti 2-3 nemultumiti decat restul.
    Toate cele bune :)

    "De pe 11.02.2015 ora 14:00 si pana pe 18.02.2015 ora 23:59, veti putea gasi in ItemShop cateva oferte speciale.
    · Cufarul de Valentine's day - 49 MD IN JOC 35 MD
    · Amuleta iubirii eterne pentru 99 MD (durata 7 zile) IN JOC 70 MD
    · Cufarul lui Cupidon (49 MD) IN JOC 35 MD
    · Inel de cununie (19 MD) IN JOC 14 MD
    · 20% reducere la categoria Nunta&Casnicie


    Bucura-te de weekend-ul de Valentine's Day!"


    :))) Pe bune? O alta dovada ca GF isi informeaza angajatii complet aiurea, intru pe joc si vad cu totul alte preturi, este adevarat mai mici, nu poate decat sa ne bucure dar...lipsa de informare corecta a propriilor angajati arata cat de mult conteaza ... clientul.. De asemenea, ar trebui specificat foarte clar faptul ca, cele 2 noi peturi nu sunt similare puilor, in loc de atac dau critic si patrunzator, sa aleaga omul (de cumpara cutiile) in cunostinta de cauza, fara surprize. Nu ti se dau informatii la detalii in momentul in care accesezi..Multi dintre noi asteptam sa cumparam pentru pet ( pentru atac nu 5 critic sau patrunzator)- INUTIL.
    Toate cele bune. :)

    Au fost anuntate (pare-se) orele de incepere ale Germaniei in cazul tuturor eventelor tip drop (cufere, cutii hexa), nu ar fi fost rau sa se fi anuntat clar acest lucru . Tara si comunitatea pe care se distribuie jocul fiind Romania..asa..ca o forma de autorespect, in cazul GF, si respect pentru clientul metin2RO. Majoritatea jucatorilor au asteptat acest eveniment neluand in seama ora de incepere de la celelalte, putin importante.
    Spor la drop tuturor si sa speram fara incidente! :)

    Totusi cineva din staff ne lamureste daca mai este evnt cu 25% exp, si daca e cum se activeaza?MULTUMESC ANTICIPAT SI CRACIUN FERICIT tuturor!!!!!


    Ceea ce a scris CatalynCn este corect, activarea eventului se face de la Uriel. Iti apare o optiune suplimentara Potiunea intelepciunii (ceva de genul). Din acel moment ai 8 ore de event. Sa fii sigur ca ai activat, dai un schimba, la relogare iti apare in bara anuntul de event.
    Toate cele bune si sarbatori pline de bucurii tuturor! :)

    Este o traducere nu prea "fericita" si este vorba de eschiva in general (sansa de a primii acel miss) iar putere de atac, asa cum a precizat si Asche, este de fapt de viteza de atac. Din cate am inteles de la cei ce deja au construit un astfel de caracter, se simte abia de la M iar pe grupa actioneaza la o distanta destul de mica.
    Toate cele bune! :)

    Hello, as aprecia daca cineva mi-ar da cateva lamuriri legate de aceasta parte a eventului:


    24.12.2014 16:00 – 25% bonus EXP (level individual) (timp de activare 24 ore, durata 8 ore)


    Cum se face aceasta activare?


    Multumesc anticipat. :)


    L.E. "salut baieti...la lv 91 unde as putea sa farmez pentru cufere? in mapa noua sau v4? "
    In V4 te asigur ca vei fi dezamagit in ceea ce priveste dropul la cufere. Mergi in mapa noua, sunt cum mult mai multe sanse sa strangi un numar acceptabil de cufere.

    Cum poti sa spui ca e un event foarte jalnic ca primesti numai yang ? practic,staff-ul a facut pomana cu toti jucatorii de pe metin2ro..
    Este adevarat ca pica foarte mult yang,de multe ori numai yang,dar,sunt(au fost defapt) 2 luni la dispozitie in care aveai timp sa te alegi cu ceva frumos..
    Sper sa apuc sa bonusez o bratara de argint,si daca mi-ar intra imun pe scut n-as mai avea nevoie de nimic de pe urma eventului,doar ca de 1 saptamana nu am mai prins un adauga sau un schimba..urat.. :)


    Hai sa clarificam un lucru (pe care se pare ca unii nu il inteleg)..nu stafful face "pomeni" aici, este un eveniment INTERNATIONAL, este organizat si oferit de firma ce pune pe piata jocul, mai précis GF, pe toate comunitatile unde acest joc este disponibil. Daca cineva ofera ceva free, GF este, nu stafful roman, german, Italian..etc. Este firesc, din cand in cand, asa cum se intampla pe mai toate jocurile online, sa fie oferite evenimente cu ocazia sarbatorilor si in cadrul acestora sa existe disponibile si free, ceea ce in mod normal era contracost. Constat, dupa atata timp, ca inca nu se face diferenta intre evenimentele internationale si cele oferite de echipa jocului. Nu ei sunt responsabili pentru event si nici de ceea ce pica din aceste cadouri.


    Este unul dintre evenimentele de lunga durata, placut, cu recompense frumoase DACA te implici si participi activ la el. Desigur, pica si yang din aceste cadouri dar daca de fiecare data ar da ceva "bun", la cate conturi se fac, economia jocului s-ar duce tare in jos. Ganditi-va la asta. Oricum acest tip de evenimente suprasatureaza piata iar valoarea itemelor scade.
    Este un eveniment frumos, sa ne bucuram de el! :)
    Bafta tuturor!

    Nu pot decat sa sustin ceea ce a scris DanDeRomania, conditiile de joc sunt mai mult decat ingrozitoare (deconectari, stop joc, intr-o singura secunda 5-6 backuri, stop joc, dmg lipsa). Nu, nu e o scuza faptul ca e sfarsit de saptamana si angajatii GF nu lucreaza atata timp cat avem jocul on non-stop. Mentenanta de urgenta exista in orice serviciu furnizat in permanenta, chiar si in Romania, ma indoiesc ca germanii nu sunt obisnuiti cu asa ceva si ei nu aplica. Eu, investitor (si alti multi ca mine), avem bagate MD-uri pentru dublu drop, inel experienta si alte minuni din IS, sa ne facem mai usoara viata pe metin. Noi, cumparatorii, avem dreptul de a beneficia de ceea ce achizitionam. Nu scrie niciunde, in Termeni si conditii, faptul ca mentenanta, in caz de aparitie a unor probleme, este furnizata in programul: luni-vineri. Problemele sunt cunoscute dinainte de vineri, acum au doar s-au accentuat, iar faptul ca nu s-a facut nimic si ca angajatii au plecat linistiti acasa, fara mustrari de constiinta (poate se rezolva de la sine) imi arata doar ca este vorba de neglijenta si nepasare fata de client.



    "7.1 Gameforge răspunde în conformitate cu prevederile legale pentru daune / pierderi suferite de către utilizator și provocate în mod deliberat sau prin neglijență gravă de Gameforge sau agenții săi mandatați. " (Timp si bani investiti)


    "7.2.1 În ceea ce privește daunele / pierderile cauzate de neglijență simplă, Gameforge este responsabilă doar în măsura în care această problemă se referă la o încălcare a îndatoririlor materiale contractuale. Îndatoririle contractuale materiale sunt acele obligații contractuale a căror îndeplinire este strict necesară pentru ca acordul să poată fi executat în mod corespunzător, prin care utilizatorul ar trebui să fie în mod normal capabil să se bazeze că aceste responsabilități sunt îndeplinite. În cazul în care Gameforge este răspunzătoare de neglijență simplă, răspunderea Gameforge va fi limitată la daune / pierderi care sunt previzibile și tipice pentru acest tip de contract."


    Hai sa ne respectam, fiecare dintre parti, partea noastra de contract precum si responsabilitatile si raspunderea ce deriva din acesta.
    Toate cele bune.