Posts by Akarma

    Un update care rezolva multe probleme si care pana acum e un real succes.Se vede clar ca se incurajeaza cresterea in lvl si pe buna dreptate pentru ca cel mai probabil viitoarele update-uri se vor adresa in special unei categorii de lvl mai mare.Obiectele din cufarul ucenic chiar sunt de mare ajutor mai ales pentru jucatorii care incep de la 0,per total update-ul chiar vine in ajutorul jucatorilor care poate nu-si permit sa bage md-uri,dar fara de care niciun server nu poate prospera.

    Am citit majoritatea postarilor anterioare si pot sa spun ca inteleg frustrarea unora,dar in orice caz eventul e unul foarte profitabil daca ii acorzi destul timp si ai si un caracter cu ceva mai multi muschi,de preferat pana in lvl 85.Problema e ca sunt anumiti playeri care s-au apucat de joc odata cu noul update si au pretentia de a avea sanse cel putin egale cu playeri i care joaca de ani buni.E normal ca cel care a jucat si a muncit timp de ani de zile sa aiba anumite avantaje fata de noii veniti...pana la urma jocul rasplateste continuitatea si perseverenta.
    Din punctul meu de vedere,eventul chiar este unul reusit si intr-adevar,cu putin efort si ceva timp liber se poate scoate contravaloarea a mii de md-uri.Avem cel putin 3 playeri in breasla care au scos peste 60 de schimbari plus multe alte obiecte de valoare la acest event,deci se poate...

    Din cate am observat,dropul la fanioane este unul foarte bun(poti dropa in jur de 200-250 pe ora),trandafirii si ciocolata sunt si ele un plus.Eventul cu sefi e cel putin lafel de profitabil ca si cel cu fanioane,am vazut foarte multa forfota pe server cu ocazia acestor evenimente,la ora 1 noaptea sa vezi 20-30 de insi chinuindu-se sa loveasca un boss care fugea de colo colo pe la bo :) ,trebuie sa recunosc chiar a fost distractiv si mi-a adus aminte de vremurile bune.
    Per total evenimentul mi se pare foarte bun si se pliaza pe cam toate nevoile jucatorilor.Cu putina munca se pot obtine destul de lejer 15-20 monede pe zi si tinand cont ca evenimentul dureaza 30 de zile,cred ca toata lumea va reusi sa-si ia ceea ce-si doreste de la negustor.
    Multumim si la multi ani Metin2RO !

    Personal am deschis doar carti lord 2 si 3 si din cate am observat misiunile care te trimit in turnul lui Nemere sau la Razador au cele mai bune recompense.Am primit cufar sistem insotitor de la o misiune unde am omorat 10 cenusi capetenii de foc si cor draconis care mi-a dat un safir rar, de la o misiune la care am batut 50 de troli de gheata si 50 de generali de gheata.Din acel cufar sistem insotitor am dropat o carte insotitor salbatic,deci cel mai probabil sunt dropabile toate cele 3 carti(tanar,salbatic si curajos).
    Celelalte misiuni pe care le-am deschis mi-au dat in general exp (intre 4 si 7 milioane),yang(50-100k)si obiecte de crafting pentru itemele beta (cleme,tesaturi etc).


    M-am uitat peste tot,dar nu am gasit raspunsul.


    Se poate sau nu sa faci o armura sa arate ca un costum ?

    Da,se poate.Transformarea e permanenta,costumul se distruge in proces(sa ai grija sa pui costumul in a 2-a fereastra).

    Versiunea a adus niste lucruri interesante,dar a venit si cu ceva piedici pentru playerii de lvl mare mai ales(timpul de calmare de 3 ore la meley si spawnul bosilor in locatii random sunt destul de enervante,mai ales daca faci misiunile cu carduri si cele de 90+).
    De apreciat faptul ca echipa jocului se straduieste sa ne ofere niste evenimente suplimentare pe langa cel cu HalfOp edit - Jocurile de vara(Ox-ul si cautarea NPC-ului chiar m-au surprins placut).


    Am intampinat si eu o mica problema la fereastra cu cardurile implementate odata cu versiunea.Imi arata cardurile suprapuse sau taiate si nu mi se vede acea bara rosie care ar trebui sa-mi arate cate carduri imi mai trebuie pentru fiecare monstru,plus faptul ca imaginile nu se potrivesc cu mobul din misiunea data.

    Am incercat si noi temnita noua(sura am lv 103,114 si samanca 109 cu iteme decente,pet 80+ toti) si pot sa zic ca nici daca mergeam cu 30 de insi de lvl 95+ nu cred ca aveam vreo sansa de succes.Am trecut doar prima runda,aici fiind destul de simplu,in ciuda faptului ca mobii de categoria 1-2 concureaza cu razadorul cand vine vorba de pv,deci slabe sanse sa-i bati.La runda cu metinele am stat si ne-am chinuit vreo 10-15 minute in care am fost pur si simplu macelariti de mobii cu hp de boss si de bolovanii care-ti picau in cap in timp ce fugeai de mobi.Per total temnita are potential,dar in niciun caz nu poti s-o faci in stadiul in care e acum,mai ales ca nu poti folosi nici mount,iar dmg-ul iti este redus cu cel putin 60% fata de ce dai in metinele normale.Dar de ce sa nu fim optimisti?Poate cei de la GF se vor gandi totusi sa ne dea o sansa si ne vor da dezlegare la mount:)),vor reduce si ei hp-ul mobilor cu 90% si poate tousi vom avea si noi un dmg decent la lvl 100+.Dar daca lucrurile vor ramane asa,avem oricum si niste motive de bucurie: dragonul nou chiar arata fain pentru standardele jocului si partea buna e ca nu exista limita de lvl,iar daca avem ceva apucaturi masochiste,putem intra sa ne facem un selfie cu Meley si sa ne bucuram de ploaia de bolovani chiar si la lvl mai mic:thumbsup: .Cum sa refuzi un selfie cu dragonul devorator de suflete a lui Sung Mahi?
    Lasand ironia la o parte,personal chiar nu inteleg caracterul sadic al celor de la GF.Daca tot faci un update care cuprinde si o temnita noua,de ce o faci in asa fel incat playerii sa intre cat mai rar acolo sau chiar sa fuga de ea ca si incornoratii de tamaie?In aceeasi oala intra si update-uri gen Jotun Thrym sau Catacomba lui Azrael.Ce recompense extraordinare ofera acesti bosi?Merita oare sa intri acolo sau e doar o pierdere de timp si yang?Sunt genul de bosi la care mergi o data,de doua ori din curiozitate si apoi uiti de ei.As putea caracteriza temnita lui Meley printr-un exemplu foarte simplu: e ca si cum firma x ar scoate pe piata un produs revolutionar pe care ti-l vinde ambalat intr-o cutie impenetrabila la care nu-ti da si cheia.Eventual cutia poate fi transparenta,asta ca si garantie:)).
    De apreciat insa noile optiuni de teleportare,dropul de carti pentru pet la bosii din beta si bugurile rezolvate odata cu noua versiune:) .

    Am vazut foarte multe opinii in legatura cu constructia lycanului,dupa parerea mea acest caracter este unul care se individualizeaza clar de celelalte.Pe langa infatisarea care iese putin din tiparul jocului,lycanul este singura clasa care nu are nevoie de str si desigur singura clasa care beneficiaza de bonusul de sangerare.Tinand cont de faptul ca str-ul nu-i aduce beneficii sesizabile,punctele de status se vor imparti clar intre vit,int si dex.La capitolul skill-uri,in opinia mea exista 2 posibilitati,ambele avand ca punct de plecare Sufletul rosu.Se poate merge pe o constructie pvp cu urmatoare ordine: Suflet rosu,Dintii lupului,Sfasie,Suflul lupului,Suflet indigo si Saritura lupului sau o varianta inclinata spre pvm cu ordinea: Suflet rosu,Suflet indigo,Dintii lupului,Suflul lupului,Sfasie si Saritura lupului.In ambele cazuri am pus ca ultim skill Saritura lupului pentru ca e singurul skill care nu ofera bonusuri suplimentare(sangerare,critica)si care are o probabilitate mare de ratare si un cast greoi.
    Distributia statusului depinde de constructia skillurilor,prin urmare in cazul pvp recomand 1vit 1 int 1 dex per lvl,iar in cazul pvm 1vit 2int pana se maximizeaza int-ul apoi full vit,ultimul ramanand dex-ul cu mentiunea ca aceasta constructie se bazeaza foarte mult pe aportul adus de cal/mount,aici ma refer in special la dex(militarul oferind 71).
    Indiferent de constructie un lycan de lvl 86+ va fi u super hibrid care cu un echipament bun se va descurca excelent atat in pvp,cat si pvm.

    1.Desenator
    2.Sculptor
    3.Pictor :whistling:
    4.Grafician
    5.Designer
    6.Arhitect


    Sau poate ceva din campul lexical al muncii fizice s-ar potrivi mai bine... :pump:
    Voi ce parere aveti? ^^


    HalfOp Edit. Nume respinse - gradinar, oier, zidar, miner, trantor... ?

    Am observat ca in v4 e un drop destul de frumos la mingi.Eu unul am luat in 5 ore de batut 150 de mingi cu manusa,deci mi se pare foarte bun dropul.
    Eventul in sine mi se pare chiar foarte reusit,punctul forte ar fi faptul ca perla alba va avea un pret ceva mai normal dupa terminarea acestuia.


    Spor la dropat mingi si forta Spania! :thumbsup:

    am si eu un sura arme de 90 teama m9 p tais armura vartej si pocnit, 695 aparare 16 k pv 30 diavol 30 sageti si otravita +6 pm 36 dar nu am imun. imi puteti spune va rog unde e mai bine sa bat? v3 sau v4 si ce camera

    Iti recomand v4 prima sau a 3-a camera.Daca n-ai imun trebuie sa eviti camerele cu mistici pentru ca te vor tine numai in stunnuri.



    Saluut, am si eu un sura magie
    P protectie


    Si as dori sa stiu ce echipament este indicat pentru mine in grota am buget de 700kk
    Am achizitionat ieri casca 41+6 cu 20 diavoli
    Vreau sa stiu daca pentru mine sunt mai importante sagetile sau diavolii? stiu ca sunt bune amandoua, dar pe unele iteme e foarte greu sa prinzi sau sa cumperi cu ambele bonusuri .

    E clar ca bonusul care te ajuta cel mai mult e diavolul pentru ca tu fiind sura bm nu ai niciun autobuff de atac , in schimb ai protectia cu care poti rezista lejer cu un 30-40% sageti.Iti recomand urmatoarele iteme:cizme de piele+9 1.5k-2k pv(daca gasesti si cu ceva evitare sageti, viteza de atac sau blocare e foarte bine),colier de aur+9 1.5k-2k pv, bratara aur alb+9 20 diavol si poate niste abs pv(e foarte buna in cazul in care ai un buff bun care sa compenseze lipsa criticei pe care ti-ar fi oferit-o bratara lacrima),armura as recomanda una de lvl 34+9 pitulare/graba si eschiva+4 pe care sa prinzi tu un 1.5k-2kpv ,10-15% sageti si de ce nu si niste atac/abs pv si cerceii de abanos+9 20 diavol.
    Iti cam depasesc bugetul dar daca le achizitionezi nu o sa mai ai nevoie de alte iteme pvm prea curand. :)



    la level 75 care este cea mai buna camera de farmat v3/v4 ? si de ce ? otravitele unde pica cel mai bine ?

    La lvl 75 cel mai bine ar fi in prima camera din v4, dar oricum nu vei avea un drop prea stralucit, abia de la lvl 80+ incepe adevaratul drop.


    Un sura am , cu teama activata , mai vin mobii setoau pe tine?

    Daca ai minim lvl-ul mobilor nu te vor ataca, dar daca ai lvl mai mic decat ei, te vor ataca chiar si cu teama activata.

    ON: Pana acum nu am luat nici un Ou desi am incercat si pe munte si in map1,cred ca ori sunt eu foarte ghinionist ori "nu sunt" metine ou deloc:haha:

    Te asigur ca sunt metine ou in fiecare mapa in care sunt si metine normale , sunt spawnate cam 4 pe mapa ,respawnul fiind la aproximativ o ora. (asta am constatat eu) Ce-i drept cam slabut spawnul avand in vedere ca sunt mape foarte mari cum ar fi tara de foc sau muntele, unde ar trebui spawnate macar 10 metine pe ora.(si nici asa n-ar fi de-ajuns)
    Ma asteptam sa se mareasca acest spawn, dar vad ca treaba nu sta chiar asa.Un mic sfat pentru cei care au dropat un numar infim de oua : cautati in znele in care ati mai gasit metine ou(spawnul metinelor se produce cam in aceleasi locatii) si incercati pe cat posibil sa alegeti cea mai mica mapa in care ar putea pica metinele de care sunteti interesati, in plus alegeti o mapa in care sa gasiti metine cu pana la 15 lvl-e mai mici decat voi pentru a le sparge cat mai repede.
    Spor la drop in continuare!

    Nu inteleg de ce toata lumea se plange si aduce in discutie anii trecuti...in toti anii a fost lafel in prima zi se gaseau foarte rar si abia din ziua a doua spawnul era bun, ajungandu-se inainte de mentenanta sa fie sute de metine in fiecare mapa pe fiecare ch.
    Tot ce putem face acum pentru un spawn mai bun in zilele urmatoare e sa spargem fiecare metin ou pe care-l gasim si eventual sa ducem si oua normale la iepuras(din cate-mi amintesc si ele influenteaza spawnul).Daca va plangeti aici pe forum nu rezolvati nimic, totul se rezuma la rabdare ,spawnul va fi cu siguranta mai bun si vor fi metine ou pentru toti...Asta daca noi ne vom face datoria si le vom sparge pe cele deja existente.


    So lets hunt! :thumbup2:

    Al 2-lea mesaj de acolo ce vrea sa spuna ? Cumva vor fi acceptate dovezile de la jucatori ? (tip print) ?


    Se pare ca vor fi acceptate dovezile playerilor , dar acestea trebuie sa intruneasca toate cerintele postate de badidol in ''New community guidelines''.


    Chiar aveam nevoie de o schimbare in acesc joc si uite ca o avem. In sfarsit staffului i se va usura munca si se va putea contracara mult mai usor lipsa de bun simt a foarte multor playeri din aceasta comunitate.


    Mie mi se pare o miscare foarte buna.


    Nu uitati ca vrem ca vorbele sa fie insotite si de fapte. :)

    Atat timp cat sistemul a inceput sa baneze playeri nevinovati pe motiv de fishbot (asta am patit eu dupa ce am stat la pescuit aproximativ 3 zile cu contul meu principal pe care jucam de 2 ani...)si stafful acorda banuri pe motivul bot doar pe baza numelor mai ciudate fara sa le pese prea mult daca baneaza si playeri, inchipuiti-va si voi ce va ajunge acest joc...Un joc in care vor predomina botii,iar playerii care joaca intradevar corect vor fi in procente infime.Asta tinde sa devina Metin2RO si din pacate nimeni nu poate impiedica asta. :bann:


    salut,am si eu o problema,am 60 VIT,90 INT,43 DEX


    acum am lv 61 si am 3 bile..


    pana la 75 cand intru in grota ce recomandati? sa fac full VIT? sau sa bag pe DEX? (pana la lv 72 miar trb sa bag pct pe VIT sa fie 90)


    Te sfatuiesc sa bagi la dex daca ai iteme corespunzatoare si m-uri mari la armura si teama(poate chiar g-uri).Dex-ul te va ajuta mai mult decat vit-ul tinand cont ca de la lvl 75 vei putea merge si in grota.
    Daca nu ai iteme care sa compenseze lipsa vit-ului ai putea sa incerci sa bagi la vit pana la 70-75 apoi full dex :thumbup: .