Posts by NoFate

    Tot ce trebuie sa faca acesti mirifci producatori al acestui joc e sa diversifice putin lucrurile.
    E chiar greu? Uitati aici sugestii facute pe loc:
    -Harti noi! Pentru cei de lvl 120 dar si pentru cei de lvl mic! Cred ca 60% din jucactori nu sunt treuti de lvl 75. Iar cei de la lvl 1-75 sunt scarbiti de MONOTONIE la fel ca si cei de 120
    -Sistem de instante, pentru mai multi bosi(asta include mape noi si bosi noi cu abilitati noi.... nu sa fie colorati vechii bosi, cum au facut ei) pentru toate nivelele de la nivel 30-120, fara breasla sau a face echipa sa fie apasat doar un simplu "cauta" si gata
    -Modificari la DT, azrael, nemere si altii, precum si la unele mape actuale cu toti stim ca unele din ele sunt sunt fix 0
    -Sa adauge si sanse de add si schimba la metine, deoarece nu exista alternativ in joc pentru a bonusa iteme, singura alternativa (dragon, cufar ucenic) fiind extrem de enervantna, plictisitoare si degeba!
    -lista poate sa continuie dar imi e lene sa scriu! MOTIVAREA JUCATORILOR, e imporantanta, NU ITEM SHOP,


    P.S- Pana cand si un simplu joc pe browser a ajuns mai captivant si te tine mai aproape de joc decat metin2


    Daca vreti sa se schimbe cu adevarat ceva pe acest joc NU MAI BAGATI BANI!

    Total de acord cu tine. Am fost in aceeasi situatie. Ma tot reapucam de fiecare sv nou si imi dadeam tot ce aveam pe vechiul pentru a putea evolua cat mai rapid. Cand s-a deschis Rubinum, mi-am dat seama de o chestie. E o prostie mare sa o iau iar de la 0 si sa renunt doar de dragul de a simti nostalgia de inceput de sv, nostalgie care la mine tine maxim 3-4 zile :). Noi cei de lv mare ne tot reapucam de la 0 doar pentru a ne simti din nou ca atunci cand abia ne-am apucat de joc si habar nu aveam ce e ala metin :) , dar asta nu mai e posibil, pentru ca deja stim jocul cap coada si nu mai exista necunoscute. Eu unul nu ma mai reapuc decat de Noel ( daca v-a mai fi bagat ) pentru ca acolo stiu ca am doar de castigat.
    Cat despre strategia celor ce se ocupa de marketing e cam jalnica. Incearca sa obtina cat mai mult profit , dar o sa piarda din ce in ce mai multi playeri.
    De la costume de 365zile ( cat puteai lua dintr-un azrael ), au ajuns la 15 zile. Cele de 30 sau 60 le prinzi doar la roata si cu o caruta de MD investite in ele sau in cuferele de costume, care din punctul meu de vedere nu isi au rostul. Din ce observ eu pe joc nu prea se mai baga atat de multi bani in el. Inainte cand erau costumele in IS erau shop-urile full de ele , acum le vezi din ce in ce mai rar.

    Daca vrei sa ai farmecul nostaligic de a juca pentru cateva saptamani de la 0 asteapta pana la craciun... sigur o sa deschida iar un servar temporat gen "noel", este mult mai ok, deoarece ai si castiguri pe masura + un caractere de 75 la colectie! Iti spun din propia experienta ca se merita sa joci pe acel servar e mult mai distractiv decat prostiile astea de servare!
    Cat despre marketing e vina jucatorilor ca le cumpara, daca nu le-ar cumpara cei de sus isi vor da seama ca jucatorii nu sunt interesati de costume de 15 zile si multe alte iteme legate de IS.

    • salutare tuturor. Sunt începător și nu știu ce se întâmplă. Am un cont de lvl 33. Și mi se întâmplă următoarele. Când dau aura nu o ia. Când vreau sa chem calul nu se întâmplă absolut nimic. Nu dau dmg deloc în mobi. Dar iau. Am instalat iar metinul dar la fel face. Am intrat pe alt pc dar la fel. Nu îmi mai " licaresc " nici misiunile.. Nimic. Ce se întâmplă? Am încercat și în alte mape dar la fel face. Va rog frumos ajutati-mă. Explicați-Mi cam ce ar trebui sa fac. Mulțumesc frumos.

    Tot ce ai descris tu acolo sunt simptome ale unei conexiuni proaste la internet (iti pica netul). Mi se mai intampla si mie din cand in cand acelasi lucruri, numai ca la mine dupa cateva secunde imi iese complet din joc! Si da mie imi pica mai des netul doarece am o conexiune foarte proasta la internet!

    Sunt multe greselei pe care le-ai facut, in primul rand de ce te-ai apucat de 3 servare? Multi jucatori fac greseala sa se apuce pe servarele noi in speranta ca au sansa sa joace "egal". Servarele noi sunt extrem de grele pentru cei ce nu introduc sume considerabile de MD-uri.
    Sunt multi jucatori, care "doneaza" degeaba si am sa iti dau un mic exemplu:


    Aveam un war de 75 bateam cu el in v4 - fara alchimie, fara khan, fara costume, fara nimic sa necesite MD, rezistam decent si bateam toata camera, asteptam aproximativ ~8 secunde sa apara mobi(respawn).
    Un prieten tot de acelasi nivel, batea tot in v4 dar era "blindat", alchimie, khan, amulete, costume, tot tacamul. Diferenta intre mine si el era urmatoarea: el batea toata camera mai rapid decat mine, dar astepta in jur de ~16 de secunde (dublu fata de mine) sa apara mobii, si pentru ce? ca el da 9k dmg si eu dadeam 5-6k dmg?


    Ce vreau sa spun cu acest exemplu, sunt anumite momente cand chiar ai nevoie de ceva (costume, khan, amulte, etc) pentru a fi ajutat, dar sunt momente unde nu e nevoie! Te plangi ca nu vezi roadele "donatiilor tale" si vad ca ai caracter de 107 pe servarul nou, acum o sa iti spun o intrebare simpla. Tu ai idee cat de greu face un jucator care nu doneaza (sau doneza foarte putin) acest level? Iti spun eu undeva la 1 an sau 2.


    Eu pot sa iti spun evolutia ta.
    Ai facut caracterul pe noul servar, ai donat din prima, mount, manusa, toate prostiile, cufere pentru P la skill etc, ai dat level (usor la inceput), dupa ai facut 75 (probabil in cateva zile), ai ajuns in v4 si ai realizat urmatoarele:
    nu ai destul dmg, nu rezisti... ai spart IS sa procuri rapid anumite obiecte sa poti face fata(add, shimba, et), dupa ce ai iesit din v4 aceasi poveste pentru 90+!


    Cat despre mentenate .... asta e, toate aceste mententate sunt facute pentru noi, pentru joc, pentru buguri. Daca vrei sa protestezi cu adevarat e simplu, nu mai bagi MD, pana cand o sa realizeze cei de sus ca e o problema!

    Eventu lu peste prajit.
    Jalinic, nu sunt in stare sa faca un event care sa fie ok pentru toata lumea. Nu vrajeala de event unde trebuie sa instalezi programe ca sa poti face cufere. Oare asta vor cei de sus sa facem? Cei de la bandicam ar trebui sa le multumeasca celor de la webzen pentru nr. de downloaduri facute in perioada asta la acest event.
    E umilitor ce trebuie sa faci sa te poti juca, adica sa savurezi jocu! Profitul la event e ok si castigurile din cutii, dar modul prin care trebuie sa poti juca la acest event e de-a dreptul strigator!


    Plictisitor, astept ceva distractie pe acest joc, nu sa instalez programe ca asa e mai bine, sau sa fac profit. Penibil!

    Sunt in functie de temnita / mapa cele pvm - Lycanul are dmg peste tot fiind echilibrat frumos , ninja cu arcul in glob este cel mai bun la meley , warul aura este universal (bun la toate runurile intr-o masura medie spre buna ) , sura arme sta slab pe dmg fata de war sau lycan , bmul si mentalul sunt cele mai bune la zodiac si redox , samanul leac lafel .
    Depinde de ce faci , cel mai echilibrat deoarece renunti la setul cu int ar fi warul aura , dar foarte bine echipat , urmat de lycan si sura pe ultimul loc..taisul la level mare nu mai e cine stie ce pentru refacerea pvului.

    Tot ce ai spus e ok.
    Am luat deciza de a pun un sura AM pe primul loc datorita faptului ca nu iti trebuie iteme perfecte pentru a bate. Din punctu meu de vedere acest aspect conteaza mai mult decat dmg dat de un aurar sau lycan.
    Sa echipezi un aurar sau lycan necesita timp, investitie, pentru a te bucura de joc.

    Doua intrebari extrem de simple.
    pvp in general caracterele de magie (datorita penetrarii magice) dar sura BM e in top - pentru ca PROTECTIE INTUNECATA.
    pvm - sura AM - nu cred ca ca trebuie sa mai justific de ce!


    PS. O sa auzi tot felu de teorii, mai ales la pvp. Nu ai sa vezi niciodata un sura BM full (echipat) sa piarda. Din contra o sa bati caractere mult mai echipate decat tine, chiar si cu o alchimie opaca, poti bate clase echipate cu alchimie perfecta in sus.


    Jocu asta e teribil la pvp mai ales in perioada asta. Iti pot spune ca nu exista pvp, nu exista un echilibru la duele. Spre ex nu ai sa bati niciodata cu un aurar un sura bm sau saman (echipati corespunzatori de 1 v 1). Sanatate si spor la joc!

    Chiar ma intrebam cum o sa functioneze animatia de viteza pe mountii cu skinuri. Se pare ca nu s-au gandit la acest aspect extrem de simplu:)).
    Personal nu am incercat schimbarea skinurilor la mounti, dar din ce ai descris tu are logica, manny are o viteza de deplasare mult mai mare decat un mistret, iar dupa cei "10-20" de metri te trage inapoi pentru a fi sincronizat cu viteza reala si anume a mistretului.
    Nu inteleg acest oameni cum pot omite anumite aspecte atat de simple.

    Nu stiu de toti playerii, dar eu unul sunt extrem de dezamagit. Sunt un free to play player care a bagat foarte putini bani in trecut si nu am mai cumparat md-uri de vreo 2 ani. Pot spune ca "evolutia rapida" este inexistenta (este mai inceata decat pe Romania, care se presupunea a fi un server mai putin special fata de cel turcesc), rata dropului fiind ca pe serverele normale se observa si face ca farmatul sa devina foarte enervant si greoi pentru un jucator ca mine (am putut sa cresc in v2 batand doar la perete si banii i-am facut la inceput doar din plusat si cateva clopote). Am ajuns nivel 71, foarte greu pentru ca nu aveam set pompier si niciun fel de bonus xp inafara de cel de 100% de la deschiderea serverului, si pot spune ca se creste foarte greu in ritmul asta. Practic acum bonusul de xp este doar de 50% si in weekend (asta nu prea inseamna evolutie rapida, ar fi trebuit sa fie ceva gen 50% permanent si 100% in weekend, dar in fine). Acum farmez doar la metine de 65 ca numai la alea pot bate cu ceea ce am pe mine, adica un sigiliu cal negru (astazi l-am upgradat la manny) si un tais m4, acesta fiind singurul meu arsenal de boost dmg (dat de pe cal + tais) si dau cate 900 dmg intr-un metin. Comparand toata treaba asta cu alti playeri care au Rufus, P aura/tais/suflet lup rosu, amulete, mistret si mai stiu eu cate nebunii, reprezint 0 pe langa ei deoarece pot dropa doar o carte a competentei / ss / piatra+4 (din an in paste) si inafara de aura/tais/suflet lup/ corp rez/ binecuvantare se scot foarte greu banii, cel mai bine se scot din armele picate pe jos... Eu nu vreau sa fac aluzie ca trebuie sa se faca banii mai rapid, dar instig la a se usura evolutia caracterului prin anumite iteme (exo/citite) care ar putea fi obtinute prin diverse modalitati. Adevarat, exista side-event cu drop alternativ la metine, dar la cat de greu pica este ca si cum nu ar exista, iar cand se duc un car de persoane in fiecare mapa (map1, map2 si desert e jale) e clar ca numai cativa playeri vor avea posibilitatea de a obtine aceste "boostere" si maxim 2-3 (cred ca e mare un astfel de numar). Practic nu doar faptul ca rata dropului de la sv este mica, dar si sansa de a dropa acele iteme este foarte mica (inclusiv cu 350% sansa la dublu drop)....


    In concluzie, cel mai mare deranj asupra tuturor playerilor este faptul ca am fost "pacaliti" in legatura cu aceasta evolutie rapida si cu evenimentele care ajuta la dezvoltarea caracterelor. In mare, acesta este un server obisnuit cu cateva side-eventuri care nu ne prea ajuta pe noi in sine (cl-urile si fotbalul am vazut ca mai apar pe acolo, dar pana acum nu am participat pe acest sv la aceste side-events si nici cat de des vor fi introduse nu se va sti, dar asta nu prea reprezinta un ajutor permanent... Probabil daca hackshieldul si-ar fi facut treaba cum trebuie cu siguranta am fi avut parte de un server placut asa cum si-ar fi dorit toata lumea, dar pentru a nu se profita de pe urma hackurilor a trebuit sa nemultumeasca intreaga comunitate de pe serverul Rubinum).

    Salut! Am ceva experinta in jocu asta, si iti pot spune ca servarele noi sunt mai grele decat cele vechi! (mai ales daca nu cumperi MD).

    Asa e o sa ne transferam pe fiecare server nou aparut, bine asa. Si daca jocu e asa bun cum este "pastrati jocu" de ce apar serverele noi ca ciupercile cu continut special? Ai enumerat niste evenimente care sunt pe sv. Vechi daa, minunate... In timp ce eu imi iau cal negru cei de pe sv noi fac 4/5k de cl pe saptamana, iarta ma dar ceva nu da bine :))

    Dar cine te obliga sa te duci pe acele servare??? Care e diferenta ca joci pe un servar vechi sau pe unul nou? Daca cei de pe servarele noi fac 4/5k cl'uri/saptamana, e echivalentu cu 200/cl'uri/an la noi! Valorea cl'urilor e aproape 0 comparativ cu valoare cl'urilor de pe vechile servare!
    Ia exemplu la servaru romania, cu toate eventurilor lor speciale cati dintre ei sunt foarte ridicati acolo?
    Ai ocazia sa joci pe noul servar in cateva ore, posteaza te rog o evultie a caracterului si ai sa vezi ca dupa cateva luni de zile tot la metodata card vei ajunge.

    Eu nu inteleg de ce sunteti "miscati" de servarele noi?
    In primul rand aceste servare sunt "Speciale", a fost specificat clar ca au o directie diferita fata de cele vechi!
    Cat despre servarele vechi, eu unul imi doresc sa ramana asa, sper ca pe viitor sa nu inunde cu eventuri cum se intampla pe cele speciale.
    Incercati sa realizati ce se intampla avem cateva stiluri de joc acum PvM easy (servarul rubinum), PvM medium(romania) si PvM hard (servarele vechi).
    Cele sus mentionate sunt total diferite, iar cei ce nu vor sa priceapa se pot muta(fie cu transfer, aparent a fost posibil in trecut, fie sa inceapa de la 0).
    Cat despre eventuri eu zic ca avem destule pe servarele vechi, acum avem eventul de vara, am avut event pescuit, ramadam, carduri, aniversar, urmeaza cl uri, craciun, paste, trio, super metin, etc. Si sa nu uitam servaru temporar (noel), pentru mine a fost ce-a mai buna experinta, probabil o sa fie si anu asta.
    Pastrati jocu asa cum e!

    De cateva zile mi-e scarba sa mai intru pe joc, ca de exemplu: am intrat sa pun shop, dupa ce l-am facut mi-a dat logout. Mai tarziu am intrat sa fac cioburile si mi-a inchis clientul asa random.
    De asta aveam nevoie ? Server nou ? Au fost atatea pe care le-ati fuzionat si acum deschideti altele in timp ce jocul sufera de probleme tehnice de ani buni.
    Mai am manusa site vreo 20 zile si o sa expire degeaba.
    Succes cu noul server. Ne vedem la urmatoarea fuziune.

    Te inteleg perfect, jocul in momentul de fata are grave probleme tehnici nu prea mai merge nimic.
    Ex: Azi eram curios de ceva la Azrael am incercat sa intru de 3 ori: prima data logout in al doilea etaj (stau 30 de min sa intru iar), a doua (astept iar 30 de min) si a treia oara (iar 30 de min) LOG OUT in al 5 lea etaj, fustrat de nervi ies din joc si poc "metin2client.bin has stopped working" dau close the program apoi imi apare iar eroare!
    Te gandesti sa pui shop? Mult noroc!
    Aaaa .... si pentru cei ce spun ca am eu probleme cu pc sau internetul, stati linistiti!

    Probabil cel mai bun coment! Ai un mare like