Sura Magie Neagra VS Saman pe Leac

  • Depinde si cat de bine sti sa joci pe saman si oponentul pe sura. Eu tot raman convins ca sura BM e mai bun decat samanul vindecare.

  • la lv mic -> sura
    la lv mare -> shamy



    mie mi se pare sura bm cel mai jalnic caracter. pui spiritu si el face totu...

  • Si eu am saman pe vindecare, nu sunt chiar foarte bun la PvP, deoarece am inceput in prima faza sa fac M1 Leacul, urmat de Accelerare pentru viteza de incarcare, iar imediat dupa acea am inceput cu vrajile ofensive, respectiv Aruncarea, stiu ca pare o alegere proasta, insa se incarca foarte repede si ma ajuta mult in PvM si la misiuni, mult mai mult decat Chemarea care daca nimeresc un monstru care sa fie imun la necunostita este chiar inutila. Totusi, Chemarea este cea de-a patra si Gheara a cincea.


    Revenind la subiect, eu consider ca un healer facut ofensiv, cu primele trei M-uri fiind Leacul, Chemarea si imediat dupa Accelerarea ar reusi sa infranga un sura magie neagra. Si eu vorbesc strict pe echipament identic, care are bonusuri asemanatoare. Si sa fiu sincer, eu nu votez cu healerul pentru ca eu am unul, ci doar pentru ca este mai bun, dar conteaza si cine e in spatele lui, cine il manevreaza.

    Edited once, last by oXRobbyXo ().

  • sura bm cel mai tare caracter la duel degeaba are samanu vindecare cand da surau un crit ii da la saman cu -------

  • sura bm cel mai tare caracter la duel degeaba are samanu vindecare cand da surau un crit ii da la saman cu -------


    chiar ce spuneam....
    la nivel mai mic sura bm e mai bun dar la nivel mare 4 M-uri + e cel mai prafffffff. Si nu glumesc, atunci ninja lame devine si el o amenintare puternica la fel si archer-ul. sa nu mai vorbim de sura am si saman zmeu care atunci devin si ei o problema majora...deci fara suparare daca stai sa analizezi sura bm devine printre cei mai :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: in pvp. el are skill-uri de aproape si healerul cum se zbenguie mereu = sura :boing: :boing: :boing:

  • Am vazut un duel desctul de amuzant :))


    Saman lvl 75 P Aruncare P leac P chemare G accelerare


    Sura Bm lvl 80 P prot P spirit P sfera si P la aia care arunca nuj cum o cheama +sfanta +1


    Samanul l`a batuc cu mantuire +9 nebonusata ... si azur +9 cu graba 4 pe el ...

  • TOTUL DEPINDE DE ITEME
    NU EXISTA UN CARACTER MAI BUN CA ALTUL
    si am citit mai sus ceva legat de archer ca fiind o amenintare la adresa bmului:de cand a aparut grota exilului archerul a devenit cea mai slaba rasa pvp...credeti-ma va spun din experienta
    adevaratul adversar al bm-ului ramane wariorul corp (cu magie si patrunzatoare pe el, el lovind in mare parte DOAR din hituri)si ninja lame(fiind foarte rapid)


    singura rasa pe care nu am jucat pana acum este samanul(ambele tipuri-pe stil pvp)si ninja lame


    DAR UN SURA BM FULL SEMIOM SI 2 P, misiunea de 80 de la biolog inclusiv-->best character at his level


  • PFFFFFF - scuze, Gabitule, dar asta este una dintre cele mai clare dovezi ca in Metin este subapreciata valoarea Accelerarii :-))) Samanul meu a inceput cu Accelerare + Aruncare Fulger + Chemare Fulger +Leac. LA lvl 54 eram Vindecatorul fara Vindecare :-))))) (nu cunosteam mare lucru despre Metin, iar primul M l-am facut la 19 puncte). NU Leacul face diferenta intr=un duel la nivel mare. Acela e bun la lvl mic, cind jucatorii au skill-uri care dau 4-500 dmg. LA lvl mare, arma principala a unui Vindecator este Accelerarea. NU numai pentru viteza de miscare, CI MAI ALES PENTRU VITEZA DE REINCARCARE A VRAJILOR. La 200 viteza incarcare (care cu Accelerare la G, papuci extaz +9, reintoarcere +4 si colier +9 se poate atinge), Aruncarea Fulgerului nu mai vine la 7 secunde, ci la 3,5. LA fel, Chemarea vine la 7,5 secunde , nu la 15. Daca mai ai si citeva puncte pe Gheara Fulgerului, poti sa dai cu o magie la fiecare 1,5-2 secunde. Pe de alta parte, poate ca vei intelege, macar acum: INTR-UN DUEL, UN SAMAN NU FUGE DE ADVERSAR. El isi foloseste viteza de miscare ca pe un atu propriu - el manevreaza in jurul adversarului. Ar fi de-a dreptul culmea sa ceri unui saman care a citit sute de carti si a pierdut luni de zile ca sa faca G la accelerare, sa nu foloseasca magia asta :-)))) Daca ai ceva experienta in dueluri si daca BM nu are bonusuri cu viteza de miscare, care sa ii permita sa tina pasul cu adversarul, un Vindecator va cistiga 9 dueluri din 10 cu BM :-))))) Chiar daca magiile Vindecatorului dau dmg. extrem de mic (cele mai slabe magii din joc), chiar daca Protectia absoarbe mult din dmg, chiar daca Spiritul Flacarii loveste mereu. Accelerarea e decisiva.

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

    Edited once, last by Kami-Kaze ().

  • totul depinde de iteme si bani bagati in joc :)) uite eu cand jucam pe leac lvl 80 full bonus , dadea sura vostru bm cate 3 k pe sfera intunecata si cu spiritu nici macar 1 lovitura..1vs 1 culcam aproape orice sura bm...asa ca nu mai povestiti aberatii cu sura bm.
    Cred ca majoritatea care afirmati asta aveti 54+ poate ceva mai mult si nu ati vazut niciodata saman leac 80+ cu 4 P..dai in sura ca in sacu de cartof cu magiile.

  • http://www.youtube.com/watch?v=eY0PsUF976U


    Mai sus un shaman leac de lvl 70 cu iteme medii si cu 1p , face ravagii


    Optez pentru Shaman Leac / Scut + magie egal sura dead


    Un shaman cu P accelerare P aruncare P chemare ..si eventual un G1 Leac ..rupe


    Magiile i se incarca in maxim 3 secunde cu P accelerare si da un dmg destul de mare si destul de rapid , avand in vedere ca shamy face miscare destul de multa ..are si leacu ..sura o sa cam moara ..pentru ca are si - un skill lovitura focului cu care nu o sa atinga niciodata un shaman leac decat daca nu stie shamanu sa joace / spiritu flacari nu va lovi mereu shamanu , in schimb shamanu nu rateaza niciodata + Leac la G ii da 2.4 HEAL si se incarca la vro 3-4 SEC la P accelerare


    Deci Shaman Leac WINNER !!!
    Sura Vs Shaman
    :criminal2:

  • ce dmg mai face samanul cand sura bm are 49-50% aparare evantai+protectie P? Tot ati dat exemple: saman healer cu scut pentru sura + aparare magie..etc...dar puneti si un sura bm cu scut pentru saman + aparare evantai+ saman+4...un sura nu va pune saman+4 pe arma si scutul contra samanilor e destul de greu de facut+9 avand in vedere ca cere perle..daca puneti sura bm vs saman healer cu iteme asemanatoare sura bm iese invingator! ^^

  • ce dmg mai face samanul cand sura bm are 49-50% aparare evantai+protectie P? Tot ati dat exemple: saman healer cu scut pentru sura + aparare magie..etc...dar puneti si un sura bm cu scut pentru saman + aparare evantai+ saman+4...un sura nu va pune saman+4 pe arma si scutul contra samanilor e destul de greu de facut+9 avand in vedere ca cere perle..daca puneti sura bm vs saman healer cu iteme asemanatoare sura bm iese invingator! ^^



    Aparare evantai este atunci cand shamanul da cu evantaiul in tine ..si ce crezi..nu da deloc :) :dance2:

  • hai ca ma bag si eu in discutie :D
    impotriva healurului merge rezistenta magie, fiindca un saman leac care are experienta, nu va incerca sa dea cu clopotul/eventaiul in bm
    samanul fuge si iar fuge, bm nu prinde lovitura focului si spiritul focului
    avantaj healer
    samanjul are accelerare, care scade timpul de incarcare a magiilor
    3.5 secunde cu aruncare, 7.5 cu chemare, 5 cu gheara
    putem spune ca samanul are un avantaj
    spre deosebire de zmeu, magiile healurului nu rateaza, deci, tot va da in bm, chiar daca se afla la o distanta considerabila
    dintre leac si protectie, as merge pe leac, cu ceva int pe tine si cu viteza magie, isi va regenera viata la fiecare 5 secunde
    un bm are dmg incredibil de mare, fata de healer, si daca nu ai destula rezistenta magie, te-ai ars
    dar, totul depinde de magii si iteme


  • Da ai foarte mare dreptate , dar aici tot shamanul este favorizat ...dar totusi la lvl mare 90-95 majoritatea au scut anti-shaman si arma pvp anti-shman din lipsa de oacupatie ...deci shamanul nu este prea indicat la lvl mare


    Parerea mea este ca pana in lvl 85 ..shamanul bate bm ..iar de la 85+ shamanul o cam ia ..acuma totul depinde de iteme si experienta .


  • Cum, fugind?


    Poate sura.ul nu era bonusat cu aparari evantai..deci nu lua decizii pripite...


    Raman la BM winner


  • Cum, fugind?


    Poate sura.ul nu era bonusat cu aparari evantai..deci nu lua decizii pripite...


    Raman la BM winner


    SI INCA ODATA / APARARE EVANTAI - - - CAND SHAMANUL DA IN TINE CU EVANTAI ATUNCI SE SIMTE , IMPOTRIVA LA SHAMAN ITI TREBUIE REZISTENTA MAGIE SI ATAT !!!


    NU AI SA VEZI NICIODATA UN SHAMAN LEAC VENIND SPRE TINE SA DEA CU CLOPOTUL ;) .

  • se vede ca nu ati jucat private de loc sa vedeti diferenta Sura Bm este cel mai tare caracter PvP deorece
    1) are cel mai tare skill din tot joku(sfera intunecata)
    2)are aparare data de protectia intunecata
    3)skiluri care se incaraca foarte repede (lovitura intunecata 6 secunde mai bagi si viteza farmecului si ...)
    Daca sura prinde un crit pe sfera inamicul AMINNNNN!!!!!!!!

  • se vede ca nu ati jucat private de loc sa vedeti diferenta Sura Bm este cel mai tare caracter PvP deorece
    1) are cel mai tare skill din tot joku(sfera intunecata)
    2)are aparare data de protectia intunecata
    3)skiluri care se incaraca foarte repede (lovitura intunecata 6 secunde mai bagi si viteza farmecului si ...)
    Daca sura prinde un crit pe sfera inamicul AMINNNNN!!!!!!!!



    Hai ca ma bag si eu in discutie, ajungem sa comparam Oficial-ul cu privat-ul..
    1) Bun ai auzit in viata ta de roua?Ai auzit de potiune cu 10% sansa de a reduce dmg-ul primit?
    Cand afli ce fac acestea 2 sa vi sa ne zici dupa care e cel mai puternic skill de pe joc.App sa imi arati si mie un video in care sura bm da mai mult de 40k intr-un player de lvl 1 sau 15 cu sfera intunecata.
    2) Un sura am,ninja lama sau war corp cu patrundere full trece de protectia ta minune si sura bm va lua numai 2k din hit..
    3) Ai dreptate are un SINGUR SKILL CARE SE INCARCA REPEDE ,NU MAI MULTE.


    Si daca prinde critica bm-ul tau minune cat da?4k?wow deja am lesinat cu aceasta lovitura 8o:rofl2:


    Si acuma dintre cele 2 caractere cel mai bun va fi cel care are cea mai multa rezistenta magie+foc sau rezistenta magie+fulger:)

    Edited once, last by AlexNo1 ().

  • Apararea evantai sau clopot are efect doar daca samanul respectiv da din hit in tine... ceea ce nu ai sa vezi in veci la un saman healer...ce da doar cu skillu ... prin urmare ----> rezistenta magie.


    Samanul healer cu un vesmant negru +8,+9 sau eventual posedata la nivel mare----> multa rezistenta magie... cu un coif cu rezistenta cu roua verde (care da rezistena magie) .... ajunge sa dea foarte putin BM`ul... iar daca si acesta are aproape aceleasi iteme cu rezistenta magie..amandoi vor da foarte putin unul in altul (2-4k) dar tot leacu invingator. Dc? pentru ca are leacul. care reface (4-5k la P) :rolleyes: -->dezavantaj sura :)


    Ps: nu mai comparati privatul cu ro. (si eu am jucat si mi`am facut ninja lame si toate seturile posibile full si bateam aproape tot. deci e irelevant :))) )

    WIN




    No one remembers the losers.

  • Observ ca deviati intr-un conflict....
    Orice caracter este bun atat timp cat este bine facut.
    Samanul vindecare are un rol important in pvp, pentru o lupta corecta incercati arena jocului ( Map 2/ muzician) acolo nu ai unde sa fugi, nu te poti folosii de roua/licori/hack) esti crescut corespunzator/ai iteme esti invingator.