Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi


  • metin ce a fost ce este ..... ce va fii ?


    Rog să nu deviaţi din subiect şi să respectaţi regulamentul forumului. De asemenea, rog ca un moderator să nu închidă acest topic.

    [/size][/size]


    This Signature was created by Akastus.


    [/align]

  • si eu joc de la inceputul joculuiam fost prima data pe leonis am fot warior si sincer
    in prima zide joc imi cadeau carti foarte bine chiar luasem 3 aure la metinele de lvl 10-15 si am facut si fms+8 la fierar care dupa un timp a disparut si a aparut o undita in locul fms-ului da na din-run joc au facut o prostie :peace:

  • clar e o diferenta uriasa fata de trecut,posibilitatile in trecut erau foarte mici.
    Un lvl 80 il faceai in 7-8 luni de zile,nu 3 saptamani ca pe volans * desigur cei care au facut lvl nu cred ca au folosit hack * :rolleyes: ,dropul de iteme rare era muult mai mare fata de prezent,si rata de success.
    Jocul era chiar placut in trecut,iti dadea o senzatie de continuitate a jocului,dar la ora actuala cand astia fac G la lvl 70,jocul a devenit o meserie.

  • eu m-am apucat de acest joc cand a aparut serverul Pegasus.Atunci pot spune ca era drop mult mai bun,ganditi-va,in 3 ore am facut nu mai putin de 5 riburi fara batand prea mult fiindca pe vremea aceia nu prea stiam eu juca si sa-mi fac iteme tari.5 riburi in 2 ore,acum cateva zile,am zis sa-mi incerc norocul cu un farmer de lv 30,iteme ok.Puneam 3-4 grupe,am stat o ora si jumatate si nimic,doar yang si vreo 2 armuri.Foarte slab,gandindu-ma ca in trecut in acest timp imi cazusera 1,2,3 riburi punand de 3 ori mai putini monstri.Majoritatea fms-urilor,riburilor +9 sunt de pe acea vreme cand sansele de reusita erau mai bune.Ganditi-va,ca daca nu ar fii oameni care sa bage multi bani in joc,ce greu ar fii evoluat noile servere,gen lupus,draco si sa nu mai vorbim de volans care,dupa nu mult timp in care a fost deschis,parerea mea e ca a evoluat destul de repede.Acum,nu mai ai aceeasi placere de joc,cand vezi ca nu mai merg toate asa bine ca pe vremuri.Iti vine sa-i dai la altu in cap cand iti fura yangul/dropul sau mai stiu eu ce,iar multi fac crize si au probleme cu inima din vina unui lucru asa neinsemnat,ca esuarea unui item.Asta e parearea mea,incet,incet,dropul&ratele se duc in jos,iar doar cei mai priceputi si care nu pun asa mult suflet si sunt puternici vor supravietui in acest joc,dupa parerea mea.

  • eu m-am apucat de acest joc cand a aparut serverul Pegasus.Atunci pot spune ca era drop mult mai bun,ganditi-va,in 3 ore am facut nu mai putin de 5 riburi fara batand prea mult fiindca pe vremea aceia nu prea stiam eu juca si sa-mi fac iteme tari.5 riburi in 2 ore,acum cateva zile,am zis sa-mi incerc norocul cu un farmer de lv 30,iteme ok.Puneam 3-4 grupe,am stat o ora si jumatate si nimic,doar yang si vreo 2 armuri.Foarte slab,gandindu-ma ca in trecut in acest timp imi cazusera 1,2,3 riburi punand de 3 ori mai putini monstri.Majoritatea fms-urilor,riburilor +9 sunt de pe acea vreme cand sansele de reusita erau mai bune.Ganditi-va,ca daca nu ar fii oameni care sa bage multi bani in joc,ce greu ar fii evoluat noile servere,gen lupus,draco si sa nu mai vorbim de volans care,dupa nu mult timp in care a fost deschis,parerea mea e ca a evoluat destul de repede.Acum,nu mai ai aceeasi placere de joc,cand vezi ca nu mai merg toate asa bine ca pe vremuri.Iti vine sa-i dai la altu in cap cand iti fura yangul/dropul sau mai stiu eu ce,iar multi fac crize si au probleme cu inima din vina unui lucru asa neinsemnat,ca esuarea unui item.Asta e parearea mea,incet,incet,dropul&ratele se duc in jos,iar doar cei mai priceputi si care nu pun asa mult suflet si sunt puternici vor supravietui in acest joc,dupa parerea mea.


    De acord cu tine.Jocul acesta a devenit o meserie unde multi joaca sa faca yang sa il vanda sau iteme sa le vanda pe bani reali.
    Stau si ma intreb unde mai e placerea in acest joc???

  • Placerea a disparut de mult.Eu metin,incerc sa joc doar din placere,intru doar sa vorbesc si sa ma rad cu prietenii.2 luni de zile nu am batut nici macar un mob,am stat acelasi lv,nu am facut nici o misiune,carti nu citeam deloc,intram doar din placere sa mai iau pe unu,pe altu la misto si sa ma rad.Farmecul a disparut de mult.Putini sunt care mai joaca acest joc din placere,pentru multi acest joc a devenit "propria viata",cu asta se hranesc,jucand acest joc inutil si omorandu-si timpul fara folos,pentru ca la final,sa nu obtina nimic.Este o gluma : "Jocurile mi-au distrus viata,noroc ca mai am inca una" :rofl2: .Asta m-a pus pe ganduri ca multi realizeaza asta la final si le pare rau,si pana la urma,eu cred ca toti vor realiza asta.

  • Toti vor realiza asta in special cei care au invesit multi bani si timp.
    Viitorul acestui joc se indreapta din rau in mai rau si se apropie de jocurile private unde dupa o luna maxim tie sila sa mai intri pe cont.
    Au ajuns oamenii sa se injure chiar si pe youtube pentru acest joc si pentru ce , ca unu are o sabie mai buna sau ca altu da dmg mai mare sau cine stie ce teorii???
    Daca sar intalni face to face iti dai seama ?? Duele cu pumnu fara red :lol4:

  • Mi-e greu sa va explic economia , si societatea.Mi-ar lua 2 saptamanai sa scriu aici tot..


    Va rezum... Orice, totul evolueaza. De la mic la mare. Mai tineti minte ikariam (ce-i care ati jucat) ? Aruncai 2 tragatori si un sulitas si se bateau si castigai , acum trimite 50.000 phalnxi 30.000 mortiere,si pierzi.
    Asta e un exemplu.
    Metin2.
    Mai tineti mintecand mergea-i la un metin si te speriai de fumu din el sau de cocoasa devotatului ?
    Acum daca te duci cu otel albastru+9 la dragon transformat cu o cioara+9 medie 45 si ii dai critica+patrundere ,undeva la 40k dmg ,esti un mediocru :)
    Orice joc evolueaza,asemenea economiei.
    La mine pe server o perla alba e 6kk ,ss 1kk cu eventul asta .
    Am de comentat? Am un prieten sura AM care s-a chinui 2 luni inaintea event-ului la lord si era incantat ca a scos 60 SS`uri .
    Acum ma duc cu 100kk ii iau inainte timpul cu 2 luni,chiar 3...
    Evolutia e un proces,continuu si supravietuiesc in metin asupra economiei,societatii ce-i ce sunt comunicativi,inteligenti si nu mie rusine s-o spun ,ce-i ce folosesc hack`uri si fura.Nu imi pare rau ca nu sunt printre ei , dar ei sunt inteligentii in aceasta situatie.Stiu sa isi invarta metodele.
    Noi strigam " Hua ,hacker`ule" ,face 900kk din perle,transfera pe cealalt cont isi ia battle+9 full pvp , toata lumea e in jurul lui facand inimioare...Ce a avut el de pierdut ? Curentul ca a lasat pc deschis ?
    Noi ce am avut de castigat? Tot 900kk ,o pereche de ochelari ca am chiorat, o cearta cu parintii/sotia , un 2 la mate , si suparari din partea prietenilor.
    Mai departe sunteti destul de inteligenti sa continuati ideea...



    on:Placerea nu a disparut , o pot simtii doar ce-i ce stiu sa invarta moneda.

  • Sa va zic eu cum sta treaba pe metin2.ro in zilele noastre... Ei bine, pe metin sunt 3 categorii de oameni. Cei dependenti de item shop, cei dependenti de hack si jucatorii normali.
    Cei dependenti de item shop nu pot sa faca nimic fara el...
    Cei dependenti de hack la fel..
    Jucatorii normali sunt ce mai buni! Ei stiu sa creasca si fara inel, si fara iteme bonusate.. strang bani si isi cumpara singuri itemele.
    Acum 2 ani cand m-am apucat era frumos.. Toti cresteau la fel.. Toti strangeau bani de iteme si isi luau cu yang..
    Cand am intrat pe serverul nou.. Am fost uimit de obsedatii care au bagat mii de MD-uri in joc. Au facut lv mare si iteme cu ajutorul item shop = Fara munca prea multa.. In timp ce prostii se chinuiau sa faca rost de iteme cu pv... Ei intrau frumos in item shop si bonusau tot. Nu au stres..
    La fel si cei cu hack.. Au bagat calumea lv.. iar jucatorii normali.. inca o data, se chinuiau sa creasca si ei.
    Ei bine, acum metinul din cate vedeti e foarte dezechilibrat din pricina indivizilor ce baga 50% din salariu in joc si a hackerilor. (nici unul nici altul nu munceste prea mult sa creasca si sa faca iteme).
    Cam asta e adevarul :thumbdown:


  • Da,dar totusi ei sunt mai avantajati.Cum a spus si Only,hackerii spre exemplu,no stres,doar tin calculatorul aprins,pe cand cei normali pierd cel mai mult,mancandu-si nervii si distrugandu-si viata.Cei care baga multi bani,au totusi un avantaj,piert bani,dar cel putin,nu isi mananca nervii,si nu devin cardiaci si dependenti cum sunt altii.

  • Aici e problema.Cei care baga bani multi e normal, pana la urma cei de la GF vor sa faca bani asta e principalul scop.
    Dar cea mai mare problema e ca li se da cinste celor care stiu sa fure care stiu sa triseze caci "STIU SA SE DESCURCE".
    EX fotbal : Romania - orice alta tara alegeti voi.Romania pierde deoarece albitru avantajeaza cealalta tara in mod clar te simti fustrat esti nervos si nu vei zice "au stiut sa se descurce".
    Asa cum cei ce dau mita albitrului sa castige prin asta strica frumusetea jocului Tot asa cei ce folosesc hack sau fura cu nerusinare strica farmecul jocului.

  • placerea jocului sau jocul in sine nu s-au stricat cu nimic,zici k joci de 2 ani metin si-ai facut lv 78 si nu prea e bine etc k mai demult faceai si dregeai,durerea este k ai jucat haotic,deoarece jocu are etape si in lvl is in magii etc pe care tu nu le-ai parcurs ai fost ceva de genu am 78 da nam iteme nu pot bate un metin de 70...In timp jocul a evoluat fie din cauza celor cu bani hackeri sau evente,era si normal k o sa evolueze si lumea in tot acest timp s-a mai si documentat unde pica aia aia si aia,cum sa faca yang unde sa farmeze etc.Daca nai timp nici bani nici hack intradevar metinul nu este un joc de jucat cel putin nu .ro.UNde va ajunge metinul? r:Va ajunge in punctul in care daca nu vei sti sa joci mai bine nu intri pentru k jocul va evolua spre noi caverne noi iteme care le vei face doar dak ai timp sau bani si totusi sa nu uitam de noroc in prezent sagitta cel putin sa dezvoltat magnific ,consider a fi cel mai dezvoltat server de pe ro si asa nu doar pentru k joc si eu pe acest server.

  • Metin-ul nu mei e cea ce a fost inaite era mai bine rar vedeai cate unu sas bage md si aici vorbim de cei de lv 60 care bagau sa intre in v2 si asa din an in paste.Acum multe sau schimbat 75% codati si 20% tepari si acum deba cativa sunt playeri ce te ajuta.La OX nu prindeai pe unul de lv 1,acu daca despartim pe cei de lv 1 de cei cu alt lv ci de lv 1 sunt mult mai multi.Metinul a ajuns vai de capu lui si daca o tine tot asa pulti playeri se vor lasa.

  • E un joc de cacao cu playeri de nivel mintal de maimuta care nu se merita sa.l joci deoarece daca nu bagi MD nu rezolvi nimic, ba da daca furi si incalci regulamentul :)


    Bafta maimutelor

  • Incercati sa nu mai deviati de la subiect ... v-a avea aceeasi soarta ca si topicul anterior :|


    Inainte pe Metin2 era ... MULT MAI BINE , probabil pentru ca nu prea stiam sa jucam si incepand sa invatam ne placea din ce in ce mai mult ... Acum e doar un fel de competitie ... toata lumea sa umileasca pe alta ... sa ii dea peste nas prietenului ca el are arma mai buna sau ceva de genu'. Deocamdata metinul o ia spre "bine" .. a inceput sa bage si la noi ceva eventuri ... dar si asa unii nu le agreeaza.
    :lunatic:

  • Metin2 a fost frumos inainte . Putini hackeri pentru ca nu existau coduri la acel moment.
    Metin2 este frumos si acum deoarece evolueaza. Orice e facut sa evolueze la un moment dat. Pacat de hackeri si de INFINITELE metode de a "hackui" acest joc.
    Metin2 va deveni din ce in ce mai interesant si placut insa de asemenea unii trebuie sa inteleaga ca Metin2 devine din ce in ce mai greu de jucat deoarece pur si simplu lucrurile evolueaza. Nu ai cum sa mai "supravietuiesti" in jocul asta daca :
    Nu ai farmer de lvl 35 cu armat in map2 la Metine
    Nu ai iteme +9 full bonusate sau caracterul sa aiba mult pv INDIFERENT de level.
    Nu bagi bani in joc.


    Asta este , timpul trece , jocul evolueaza... trebuie sa ne adaptam. Viitorul nu inseamna trecerea de la Epoca Moderna la Epoca Medievala , ci de la Moderna la Neomoderna.

    O spun sa ma auda si plin de floare pomul : "Si din mormant voi spune multimii adevarul."



    Grigore Vieru

  • Salut Tuturor !


    Am citit postarile voastre si sunt de aceasi parere ca voi.Metin2 s-a schimbat foarte mult , enorm de mult.Imi e dor de zilele in care aveam nivel 7 si ma chinuiam sa cresc in map1 , mai tarziu sa devin nivel mare si sa stau noapte cu prietenii in party-uri. :D.Zile frumoase ..Imi amintesc cum iarna trecuta veneam de la sanius cu prietenii si ma puneam la PC ,la caldurica, cu o ciocolata calda pe birou si ma jucam metin2..Ma jucam de placere , nu ca disperatul, nu jucam cu o sete de bani sau sa cresc cat mai repede,jucam doar pentru ca era o pasiune !
    Inteleg aceasta evolutie, dar totusi, pana la un anumit punct. Dar, facem ce facem , si tot acolo suntem.


    Ideea e sa nu ne mai plangem de mila , ci sa incercam sa gasim o solutie..Sau mai bine zis :''Exista oare o solutie ? ''
    Eu sincer zic ca nu, si o zic cu multa parere de rau ...Tocmai de aceea m-am lasat de acest joc ,care candva era un joc minunat...Acum...hack-eri peste tot ..


    Va salut pe toti si va urez Sarbatori Fericite si tare as vrea sa va spun "Ne vedem pe metin ! '' , insa nu pot, nu ma lasa inima.... ;(

  • Asa este. Recunosc nu am jucat mult. cel mai avansat caracter al meu a avut lvl 54(m-am lasat de el anul trecut). Dar cand m-am apucat din nou m-a surprins cat s-a schimbat jocul. Am lvl 43 si de curand am reusit sa fac o mortala+9. Acum 2 ani daca aveai asa ceva la lvl mic erai mandria serverului. Acum daca nu ai la lvl 30 fms+9 si 1 skill G nu esti nimic.....

  • Cum spuneti si voi, din pricina hackerilor metinul de astazi s-a schimbat mult.
    Sa bagi bani in joc ca disperatul este acum "la moda", pe cand inainte daca bagai bani in joc pentru 1 SINGUR BILET V2 erai bucuros, daca nu te multumeai sa cresti in alta parte.


    Vreau sa va spun ca cel putin eu, am renuntat la acest joc, nu din pricina "item-shoperilor" sau a "hackerilor" ci din cauza celor de la GF care ne mananca banii.
    Ganditi-va la cei de lv 80+, cati bani au cheltuit in acest joc ? Cati bani puteau sa ii foloseasca in viata reala, dar totusi, nu au rezistat tentatiei.
    Aceasta tentatie care devine o obsesie a acaparat o mare parte din jucatorii din metin, si spun cu sinceritate ca "metinul a fost stricat".


    Atat am avut de spus, sper ca si voi sa renuntati la aceasta obsesie si sa ii dati mai multa importanta vietii reale. (PUNCT)


  • Salut tuturor! Foarte adevarat ce a zis Andy...
    Metinul era o chestie fenomenala acum 3 ani cand m-am apucat sa joc si eu pe Leonis! M-am chinuit 5 luni sa fac lv 34 cu status echilibrat si magii la fel(eram mental fara niciun pct la corp ca am zis ca nu da aparare deloc)... era pur si simplu alta viata... am mai jucat pe saggita, taurus, si in prezent joc pe gemini... cand m-am apucat de gemini, deja era scaderea ratelor in progres... cand am facut lv 30 au scazut brusc ratele... si la fierar la fel...
    Sa zicem ca ratele nu ar fii o problema. Acum mai nou, toata lumea baga bani in joc sa bonuseze iteme... +ca isi baga bani sa faca iteme bonusate etc. etc. Mai sunt si hackeri pe langa cei care baga bani, asa ca nu mai avem ce comenta.


    Asa ca noi, playerii care jucam cinstit , va trebui sa ne adaptam si sa incercam sa facem fata celor care baga bani in joc... se poate si asta, cunosc cativa playeri care nu au bagat niciun ban dar sunt printre cei mai buni, doar ca au pierdut foarte mult timp in fata pc-ului.
    CONCLUZIE LOGICA: metinul nu este si nu va fii ce a fost acum 2 ani, cand totul era ca o lume noua si palpitanta.