Hackerii metin2

  • Salutare!


    Am observat ca in ultima vreme au aparut foarte multi hackeri in toate mapele, care efectiv aduna toti mobi si nu mai ai cum farma.


    As vrea sa intreb "conducerea" ce are de spus in privinta asta si ce solutii ofera?


    De asemenea, daca playerii, in special noi, aduna itemele dropate de acei boti, primesc ban permanent, pentru ca au adunat iteme facute "ilegal".


    De ce nu se baneaza acei playeri pe placa de baza, ca sa nu mai poata accesa nici un cont ever pe platforma gameforge, decat daca-si schimba PC-ul./laptopul???


    A devenit deja iritant sa nu mai poti farma nicaieri, datorita botilor.


    HalfOp am vrea si noi o solutie la aceasta problema, ca nu degeaba esti COMA.


    Multumesc!

  • Nu exista metoda de a scapa de hackeri si asta e cam asa in fiecare MMO care este profitabil (3rd party currency sellers , ex bobarii care traiesc din vanzari de yang) si ar fi "posibil" doar cu un anti cheat mai intrusiv precum cel de la Valorant care are acces la kernel dar multi sunt impotriva accesului unui anti cheat la acest nivel. HWID ban ul care il sugerezi tu este extrem de usor de trecut si singura metoda de a scapa de hackeri este de a bloca inregistrarile dar asta nu e o solutie.


    O metoda ar fi sa fie blocate inregistrarile pe serverele vechi dar in schimb sa fie deschise servere asemanatoare pentru jucatorii noi si la un interval de timp sa fie deschise inregistrarile ori transferurile de server. Din pacate trebuie sa te obisnuiesti cu ei :stick:


    Sfaturile mele privind viitorul apropiat daca devine insuportabil sa farmezi in mapele normale:

    -trage cu cardul tata

    -fa un farmer de hydra/meley/zodiac/alastor

    -bijnita

  • Ce te face sa crezi ca daca din 2009-2012 perioada de glorie a acestui joc , nu s-a facut niciodata nimic in legatura cu hackerii , se va face acum cand au ramas 15% din jucatori :)))))))))))) .