Posts by BlackDemon

    Salut, vin cu o propunere simplă pentru cioburile cu +. Ar trebui ca misiunea prin care le activezi dropul să se reseteze tot la ora 3, cum se resetează și Puterea Ochiului Dragon la alchimist. De ce? Pentru că dacă o poți reseta după fix 24h din momentul în care ai activat-o...nu cred că poate nimeni să intre fix la aceeași oră (sau să-și amintească) și s-o reactiveze, în felul ăsta se întâmplă să tot decalezi ora la care te apuci de acele cioburi (unii le fac pe zeci de conturi, fie bat doar cu unul și distribuie cioburile, ori bat cu fiecare caracter în parte), așa ajungi să îți amintești de ea la ora 23 (dau un exemplu), dar nu mai ai timp s-o faci, poate a doua zi ești la muncă, trebuie să dormi și doar pierzi o zi de coruri Daemonis (sau varianta opusă, intri mai devreme pe joc și ai chef să faci acele cioburi, dar încă nu sunt 24h de când le-ai făcut în ziua anterioară, deci nu poți). So, revenind la sugestie, ar fi bine ca Puterea Ochiului Dragon pentru cioburile+ să se reseteze standard la ora 3, precum cioburile obișnuite și jucătorul doar să aleagă din misiune să activeze dropul, deci cronometrul de 24h din acel moment să fie doar eliminat? De asemenea, fix ca la cioburile normale, dacă o activezi și nu faci corurile în ziua respectivă, a doua zi (sau oricând le mai faci) să poți dropa pentru ambele zile, dublu de cioburi în aceeași zi.

    Total pro.. mai ales că poți fi în catacombe când apare și mulți nu mai pot s-o închidă, trebuie să dea Enter ca să dispară întâi fereastra aceea cu informații de la etajul 1 (și mi se pare aiurea că trebuie să apară ferestre în joc când e vorba de informații la un run, cel mai bine ar fi să fie generate mesajele pe chat, cum e la Razador, dar și la Razador apar ferestrele acelea când pui Pietrele Maat/Roata Zimțată pe Stele din Isfet și sper să fie eliminate, dar dacă se va întâmpla, cu siguranță nu în mai puțin de 8 ani).

    Chiar dacă se scoate /dice, tot vor găsi metode să joace, vor face videocall-uri și vor folosi n metode de pe un site, deși nu prea am înțeles exact în ce constă impactul negativ al acestei comenzi.. tu ai vorbit acolo de vânzarea won-ului/itemelor pe bani reali, asta se practică pe orice MMORPG și de când există, stopează eliminarea acestei comenzi negoțul ăsta? Și sincer, să lăsăm oamenii să vândă ce vor, altfel nu ar merge prea bine nici economia jocului, așa cum companiile care dețin/dezvoltă jocuri inventează niște pixeli și funcții virtuale pentru care tu plătești, noi de ce n-am avea dreptul să vindem pixeli făcuți tot din munca, timpul și banii noștri pe joc? "Barbutul" ăla poate fi folosit și pentru un joc distractiv între prieteni, nu trebuie să te ruineze pe joc, dacă tu strigi "Barbut pe 50 won mâna" sau pe toate itemele, normal că te ruinează, ori... dai țeapă, așa cum în realitate nu te obligă nimeni să intri într-un cazinou să joci, așa nici pe Metin2 nu ești forțat să-ți pierzi banii și itemele la barbut, e simplu. Și stai liniștit, foarte puțini jucători folosesc funcția asta și se ruinează singuri, maxim 0,1% din cei activi, plus că itemele și won-ul circulă non-stop, nu le șterge nimeni, so, nu văd miezul problemei. Sunt contra, să lăsăm comanda aia 4 fun, nu se distruge jocul din cauza ei.

    Salut comunitate! De ieri mi-a aparut o problema.Nu pot accesa NPC-urile .Adica nu merge mosul, teleporterul , magazin general , depozit , alchimist.Dau click pe ele si nu se intampla nimic.Pot folosi magiile si daca dau pe alt jucator pot scrie mesaj sau duel.Doar NPC urile nu merg.Ma poate ajuta careva cu aceasta problema?Multumesc!

    Vezi să nu fi setat pentru funcția de "buton click stânga" al mouse-ului camera, e jos, înainte de câmpul de acces rapid, dacă e pe cameră setată, o setezi pe "Atac", iar camera o pui în dreapta, pe funcția "buton click dreapta".

    Pe jocul ăsta, singura modalitate de a opri hackurile este să închidă înregistrările (cum au mai făcut prin 2015 dacă nu mă înșel). Bine, încă mai pot apărea câțiva rătăciți cu hack și foarte rar, dar dispar rapid apoi. Gameforge a dovedit de când există jocul ăsta că nu poate să aibă un anti-hack capabil (hackshield - fail, CheatBlocker - fail și parcă au mai avut unul pe care nu l-au ținut nici 2 luni :shit:). Raportările sunt useless, dacă vor oameni care să se ocupe într-adevăr de boți și "hackeri" pe jocul ăsta, trebuie să-i angajeze legal, cu program și plată, nu să-i recruteze voluntar, omul ăla intră pe contul de GM când are chef și cât are chef în felul ăsta, la câți bani fac doar din jocul ăsta mă mir că sunt atât de lacomi încât să nu angajeze oamenii din staff.

    Mi-e indiferent că deschid servere cu abonament, atât timp cât nu vor deveni extrem de lacomi și vor implementa abonament pentru toate serverele, adică joc total pay2play, ar fi culmea, ar pierde 95% din jucători. Și mi-e indiferent pentru că jocul ăsta îți oferă posibilitatea să faci efectiv orice vrei tu, de la cele mai neînsemnate run-uri, până la Turn Sung Mahi și Alastor... solo, dar și într-un grup, cu alte persoane. Normal, e mult de muncă să faci toate astea solo, dar aici depinde de scopul jucătorului, dacă tu ai obsesia să ajungi în top 10 pe server, dă-i bătaie, sunt jucători pe care îi știu de câțiva ani care doar stau lv maxim 75 și fac duele în map1, oricum ai vrea să joci și orice ai vrea să faci, e ok și ai toate posibilitățile, cu sau fără să cumperi MD (cu bani reali zic). Ok, faceți servere cu abonament și de 1k euro, mereu vor exista acei jucători care trăiesc mai mult sau mai puțin pe jocul ăsta, normal că vor face tot posibilul să plătească tot ce le prezentați voi, asta e... APD moderat sau sever pe aproximativ 98% din cei care joacă, serverele clasice free rămân tot acolo, nu prea văd rostul disputei de aici, eu nu am jucat niciodată pe alt server, indiferent că a fost unul obișnuit sau tip premium/temporar, nu mă atrag, dar unii pe aici deja se apucă să-i condamne pe cei care vor sau nu vor astfel de servere sau joacă/nu joacă pe ele, e absurd și nu are niciun scop pozitiv cearta. Până la urmă, scopul unui joc ar fi socializarea și să te relaxeze, dar prea mulți îl iau foarte în serios, ca mod de viață, și nu unul sănătos, ajung să se crizeze grav (cunosc sute de cazuri și apar zi de zi).

    Pro, să lăsăm oamenii să joace cum vor la acest aspect, oricum fete nu prea există pe joc, da, o să ziceți "păi fă-ți cont de fată și căsătorește-te, cont de șamancă", dar nu asta e ideea, ci să ușurezi jocul folosind inelul de cununie și dacă joci cu un prieten bun (sau prietenă pentru fete), de ce să fiu obligat să-mi fac sex opus la caracter față de cel real. Iar cine se mai lasă păcălit și nu observă din exprimarea de pe joc dacă un caracter feminin care se dă femeie, de fapt, e bărbat în realitate... e chiar naiv, fără supărare.

    P.S.: Sugestia trebuia plasată în secțiunea "Sugestii", aici se discută strict despre ce există deja în joc.

    Dă întâi "Enter" ca să închizi fereastra de info care apare când intri în catacombe, apoi o poți închide și pe aia cu Battle Pass. Ce pot ei să facă e să elimine acea fereastră care blochează ecranul cu totul în catacombe și să lase textul ăla din ea pe chat.

    Pe lângă asta, încă nu se pot stivui iteme care se află în două seturi separate (de exemplu Corurile, full-urile, criticile și pătrunzătoarele din CL și multe altele). N-am să înțeleg de ce nu permit chestia asta.. că e clar că o lasă așa intenționat, sesizări au probabil de 14 ani, de când a publicat GF jocul în Europa. Să nu mai zic de cele minim 2 variante ale multor iteme, în special cele de eventuri (cum sunt bless-urile, licorile violet/verzi cu B, add/schimbă, atacul/viața/apărarea Zeulul Dragon), pe lângă faptul că nu le poți suprapune fix pentru că unul are un cod, celelalte variante au alt cod.. nici nu le poți muta prin depozit. Și nu mă refer la alea de la Cufăr Ucenicului, normal că alea nu trebuie să poată fi puse în depozit, s-ar abuza prin crearea de caractere, dar măcar să nu mai ofere variantele astea din cufăr la alte eventuri la care poți obține aceste iteme, să lase o variantă unică, depozitabilă și care poate fi stivuită. Și încă un minus al update-ului: nici acum nu poate fi personalizat târnăcopul, oare asta când vor implementa? Adică, e deja culmea, au permis asta la alchimie, dar nu permit la un item echipabil pe care îl poți pierde dacă ești cu gradul pe negativ. Plus "/' (slash-ul) pe care ar trebui să-l pună când apare pe chat "Punctele tale de exploatare au crescut 7500096000", e așa aiurea să nu desparți cele două valori.

    Pro pentru modificarea dropului și numărului de cufere (la Azrael deja pică 8-10 dacă nu mă înșel), dar fără restricție de nivel, oricum Azraelul e foarte puternic, teoretic doar cei de lv 95+ îl pot bate, și asta dacă au iteme și alchimie bună, altfel trebuie să meargă minim 5 jucători cu iteme mediocre, plus că Îngerul și anumiți mobi din catacombe (și nu numai) sunt și în sistemul Card Monstru (și în alte misiuni din joc), deci cineva cu lv minim 105 nu ar mai putea să facă acele misiuni, ar fi absurdă limita de lv, oricum temnițele astea sunt generate pe instanță unică, oricine poate intra oricând.

    Poate poți prinde și în mod normal 2 iteme la anumiți mobi, dar sigur are efect și bonusul cu dublare.Și da, sigur e corectă teoria cu 2 iteme, chiar și fără acel bonus, pentru că am dropat 4 iteme la un arcaș, nu mai știu exact ce erau, parcă 2 armuri, o cheie și o armă.Doar că sunt mobi la care dropez și 3 iteme, aici oare care e șmecheria?Că poți dropa normal un item și, în același timp, bonusul ăla poate să-ți creeze un drop independent dublu de acel item?Puțin probabil oricum, jocul ăsta are multe algoritme la bază, și nu toate au un rezultat exact.Iar legat de ce am spus mai sus, nu se aplică strict așa, pentru că azi la farmat am dropat la un mob o dată o pereche de papuci și o armură, iar la altul un arc și o medalie de cal (farmam la maimuțele experte, la cioburi).De altfel, la altul am dropat medalie+ciob, cred că nu e de fapt pe categorii, ci total random, dar setat să nu dea niciodată iteme IDENTICE.Sau...are un algoritm random: poate să aleagă pe loc dacă itemele să fie de aceeași categorie sau nu, sau să combine 2 categorii.Mind-blowing.Dar e fain, măcar e diversitate pe joc.

    După toate testele pe care le-am mai făcut, mie îmi pare că funcționază cam așa: poți dropa dublul de iteme, dar pe categorii, de exemplu: 2 arme, 2 armuri, 2 bijuterii, 2 "altele" (altele însemnând tot felul de iteme, fără echipament, gen cărți, hrană pentru cai, licori, cioburi etc).Altfel nu-mi explic de ce mereu când am dropat 2 iteme au fost de aceeași categorie.În catacombe pe farmeri dropez cheie+ciob, sau 2 brățări diferite (de jad și de abanos), sau câte 2 arme diferite.Chiar dacă nu are efectul pe care-l credeam (de a dropa 2 iteme identice) el ajută, pentru că, gândindu-ne la un exemplu simplu, în loc să dropezi doar un item din aceeași categorie, dropezi 2, cum este la cioburi, de exemplu: dacă ai avut șansă să iei o licoare, cu 40% dublu drop pe tine ai acea șansă de 40% să dropezi licoare și ciob, așa că e util.La fel și la un event cu drop, dacă nimerești să dropezi un item din categoria "altele" (presupunând că itemele de la eventuri se încadrează în această categorie), ai 40% șansă să dropezi și un item de event (fără acest bonus pe tine ai fi dropat doar un item, fie doar unul obișnuit, fie doar unul de event).Repet, e strict percepția mea după toate testele efectuate.Și cel mai probabil este cum a spus leosquats , dar cred că efectul nu se aplică doar la acele iteme de drop alternativ, ci la toate, dar pe categorii, așa cum am spus, altfel nu dropam la arcaș brutal și arc corn și FMS în același timp, astea oricum nu intră în dropul alternativ.

    Salut, aș vrea să deslușim misterul acestui bonus.Mulți credem că în mod normal acest bonus oferă șansa de a dropa 2 iteme de același fel la un mob, în loc de 1, de exemplu 2 cioburi, sau 2 arme, sau 2 CL.Astăzi am făcut un test cu 40% șansă pe mine (cât e maxim, fără 6/7, unde ai putea ajunge la 45%), dar nu șansa e importantă, ci efectul lui.Pe un farmer de 54, în deșert, omoram câte un mob.La fiecare mob fie dropam un item, fie 2, dar niciodată 2 de același fel.Am 350% drop pe caracter, iar la aproape fiecare arcaș dropam săgeți, iar la unii dropam săgeți+coadă șarpe sau săgeți+piele șarpe sau săgeți+cufere de aur/argint.La fel am testat și cu dropul la cioburi.La niciun mob nu am dropat vreodată 2 cioburi, doar 2 iteme diferite.Ce m-a făcut să cred că ăsta e efectul bonusului a fost când la un arcaș brutal am dropat FMS+arc corn, deci nu 2 arcuri corn și nici 2 FMS-uri, ceea ce înseamnă că bonusul ăsta oferă șansa să dropezi de 2 ori mai multe iteme la modul general, adică oricare 2 iteme DIFERITE pe care mobul respectiv le poate dropa, dar nu 2 iteme de același fel.Voi ce ziceți?Ați testat vreodată?Ați dropat vreodată cu acest bonus pe voi 2 iteme IDENTICE la același mob?

    problema insa, ca la orice alt joc este ca atunci cand implementezi ceva nou, asta si costa, nu pocnim din degete si se face.

    Haide, te rog, ce să coste să bagi o comandă cu 2 taste sau nu știu ce caracteristică simplă...și vorbești de parcă dezvoltatorul sau proprietarul nu ar avea bani, se scaldă în ei la câți oameni bagă în el și în celelalte pe care le au, că nu au doar Metin2.

    Si in legatura cu inchiderea topicurilor, chiar tu ti-ai raspuns la aceasta nedumerire, "inactivitate" prin urmare degeaba propui ceva daca nimeni nu se sinchiseste sa sustina propunere respectiva.

    Se închid după 30 de zile pentru inactivitate dacă nimeni (inclusiv autorul) nu postează în el.Eu mi-am ținut o propunere activă acolo un an și 2 luni, îți dai seama ce înseamnă asta?14 luni în care am dat zeci de UP-uri și de 2 ori i-am dat tag lui HalfOp, doar ca să vadă și măcar să spună: "voi transmite sau nu mai departe", nu ceream s-o și implementeze neapărat, dar măcar să știu dacă are rost să-mi pierd timpul intrând pe forumul ăsta și ținând minte mereu "aoleu, sunt aproape 30 de zile, trebuie să intru să dau up la propunerea aia la care oricum nimeni responsabil cu trimiterea lor nici măcar nu spune da sau nu".Și să nu-mi spui că nu avea multe pro, că avea, mai mult de 90% din ele erau, iar multe păreri nu pot fi pe acest forum pentru că majoritatea conturilor create pe forum sunt inactive, mulți intră doar să vadă când mai sunt eventuri, iar cei care le au și intră regulat pe ele (în jur de 200 de persoane) nu intră să-și dea cu părerea la propuneri, trebuie să țină cont și de activitatea forumului deci, nu poți să aștepți să primești 1k de pro, când traficul pe forum e de 1k vizitatori unici pe an :)).Nu spun că tot staff-ul e iresponsabil și delăsător, cunosc și membri în el care sunt oameni implicați și dornici să te ajute, respect, dar mai mult de 80% din ei nu-și dau deloc interesul nici măcar pentru chestii extrem de mărunte.Pace și baftă, eu nu voi mai propune niciodată nimic pentru acest joc până nu se va crea o regulă specială pe forum prin care să ne spună clar: "Dacă la minim 100 de păreri, minim 50%+1 din ele sunt pro cineva responsabil cu transmiterea propunerilor va intra pe topic și va anunța dacă este ceva rezonabil și va trimite mai departe", măcar știm un lucru.Au vrut mereu feedback despre orice, poftim feedback, dar va reflecta realitatea, activitatea lor, nu doar ca timp ci și în calitate, ceea ce contează cu adevărat.Numai bine.

    După mentenanța de azi a apărut un nou bug: când încerc să mut un obiect în inventar îmi apare mesajul "încearcă mai târziu", să nu mai spun că și la scoaterea itemelor din depozit este, dar acolo trebuie să aștepți o secundă după ce scoți un item ca să-l scoți pe următorul, la inventar acum este permanent, efectiv nu mai pot muta itemele dintr-un spațiu în altul.:shit:

    Mai nou, se pare că pot doar map1, nu și în alte mape.