Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi

  • Am inceput sa joc acum vreo 2 ani, am dat click pe una din multele reclame si asta a fost... Eram fascinata de ce era in jocul asta :gamer: , abia asteptam sa vad locuri noi, mergeam pe munte si ma miram ca niciodata nu voi ajunge sa bat cainii aia (saracii), eh uite ca am ajuns... Am lvl 76, nu mai e o placere sa intru pe joc, de fapt chiar ma feresc pentru ca stiu ca acolo imi voi pierde linistea. De fapt in prezent e o competitie, o competitie de tampiti sa zic asa, vrei sa fii cel mai bun, dar ajungi sa fii cel mai prost. Intru pe metin doar cand nu am nervi si in zilele in care sunt foarte calma, pentru ca atunci stiu ca nimeni nu ma poate enerva si scoate din sarite. Si ca sa nu joci degeaba mai bagi acolo 1-2 mil. pe luna ca sa fii multumit asa... sufleteste. Metinul va fi mult mai rau de atat, hackerii ca hackerii, milionarii idem, insa ce ne facem cu invidia, dorinta de a fi unul dintre cei mai buni si inexistenta fairplay-ului? Unde sunt, frate? Cert e ca nu vor mai fi... Frumos ca faceti topic-uri dinastea, urat ca nu le citesc toti cie care joaca... :)


    *Avertisment apelative + limbaj.Bendis

  • Mai pe scurt pentru ca mi-am mai dat odata cu parerea intr-un astfel de topic:


    Metin2 a fost un joc superb! Mi-a placut din prima clipa sa il joc , desi eram total anapoda :lol4: . Confundam DT cu templul hwang si altele . asa ca orice "amator".


    Metin2 este un joc frumos , dar ar fi si mai frumos cu mai putini jucatori lacomi si in cautare de yang pe cai , sa zicem , mai putin ortodoxe . Si ar fi si mai frumos cu usor mai multa implicare a staff-ului in a rezolva problemele in-game ale jucatorilor (si nu ma refer la scos banuri , banul daca il iei , il iei pe propria piele. Cei care se simt nevinovati dupa ce au luat ban , stiind ca sunt vinovati ... cititi ce e aia MITOMANIE)


    Metin2 va fi un joc , sa speram , mult mai placut de jucat pentru toti jucatorii care il joaca practic. Poate mai putine buguri , un hackshield mai bun , bunul simt al jucatorilor sa cuprinda si cei 7 ani de acasa etc.


    Am zis pe scurt pentru ca daca as sta sa povestesc despre cat de frumos a fost acest joc , cat de frumos este acum si cat de frumos ar putea sa fie , mi-as lua probabil warn pentru spam :lol4: .

    O spun sa ma auda si plin de floare pomul : "Si din mormant voi spune multimii adevarul."



    Grigore Vieru

  • Sunt putine discutiile care se bazeaza pe situatia adevarata in jocu la asta ... dupa cum observati nu cei cu hack nu cei cu md la greu si nici butii* nu au sticat jocul asta ci problema este undeva mai sus gen gf si stafu.... nu va-ti gandit niciodata de ce butii nu dispar (pe celelalte servare din europa butii nu mai exista ) doar pe ro si pe it de ce ? fiindca unii acolo sus chiar fac bani adevarati din chestia asta ... de ce dropul e asa mic finndca au observat ca lumea baga bani pt manusa si xp la greu si au profitat de kestia asta ca sa forteze tot poporu din mt sa faca aceasi kestie pt a face un yang cinstit de ce rata la fierar e 0 ? fiindca consumul genereaza profit maxim spargi azi spargi maine spargi poimaine bagi md si spargi iara iar stafu ce te indeamna? .... PERSEVERATI SI VETI REUSI!!!!! jocul difera forte mult de la inceput finndca acum gf fac bani adevarati din acest joc cu minim de interes ..... de ce sa se chinuie cei de sus sa faca jocul frumos daca merge si asa ? de ce sa strice ei frumoasa ruleta de bani care se opreste numai in dreptul lor ....e un joc gratis bineinteles dar ei fac multi mai multi bani prin simplu fapt ca esti obligat la un momendat sa bagi md ,,, de pe urma acestui joc gf castiga cat nu castiga ale jocuri in care trebuie sa platesti pt a juca 1 luna .... mentinu evolueaza deoarece gf e interesat sa faca bani de pe urma jucatorilor nu sa faca ceva cu bun simtz..... gaditiva ... joc moca cu toate moca nu prea intretine atata staf pe atatea servare in toata europa si etc ...

  • Simt nevoia sa adaug si eu cateva idei de bun simt(bun pe cale de disparitie in lumea metin-ului) la toate cele ce au fost spuse.In primul rand,dependenta e un lucru grav cu care ne confruntam toti mai devreme sau mai tarziu intr-o oarecare masura.Ca orice dependenti adevarati,n-am recunoaste niciodata ca suntem,dovada fiind faptul ca multi am incetat sa ne mai uitam la minutele jucate,pt ca ar fi o tragedie(cand simtiti ca va doare fundul de atata stat pe scaun sau ca ar trebui sa faceti altceva,ori va simtiti "cu musca pe caciula",sfatul meu e sa luati o pauza....vedeti-va de viata..jocul va fi mereu acolo,intr-o forma sau alta,pe cand viata...nu stii niciodata.)
    Metin 2 a ajuns in acest stadiu de degradare "multumita" noua,jucatorilor.Daca in minutul asta,o buna parte din noi am inceta sa mai cumparam acele monede,sigur am fi ascultati.Marele of e ca cei de la conducere nici macar nu se gandesc sa incerce sa repare ceva ce din punctul lor de vedere merge EXTREM de bine(adica profitabil).Cum au zis si altii inaintea mea..ratele,dropul,botii,hackerii,etc,etc sunt asa cum sunt pentru ca banii vin si vin si iar vin.
    Apropo de asa zisa "evolutie" eu tind sa cred ca a fost o continua involutie..care ne-a adus aici.Dar sa nu fim atat de pesimisti si sa spunem ca mai exista,ca insule pierdute intr-un ocean de lacomie si mandrie(insusiri ce au ajuns sa defineasca jucatorii)acele persoane care chiar joaca din placere;nu isca atatea furtuni,in paharul lor cu apa pt un item esuat,nu se dau de ceasul mo.rtii pt 1kk pierdut.Imi face o reala placere sa intalnesc astfel de persoane..si cred ca deasta si mai joc..in speranta ca am sa intalnesc tot mai multe asemenea persoane,desi sunt 1 la 1000000(0).
    PS...stii sigur ca esti dependent cand unele litere de pe tastatura au ajuns sa ti se stearga:)) :)
    Multe ar mai fi fost de zis,dar ma opresc aici..Warn:postul asta nu e pentru toata lumea..ms de intelegere :D

  • @Respirator- nu neaparat din cauza metinului se sterg literele de pe tastatura. De exemplu la mine dupa 3 ani de cand am laptopu , doar 1 buton nu se vede ( Alt stanga ). Dar din cauza CS-ului , tasta \/\/ ca sa o pot scrie , trebuie sa apas ca nebunu 5 secunde :))


    Faza cu minutele ... eu intr-un an si 4 luni , am 40k minute jucate . Un preten care a inceput server nou , o facut in 2 luni mai mult decat mine :|


    Mie deja incepe sa mi se rupa de metin ... Daca esti BM , Ninja sau Saman , pur si simplu nu meriti sa bati metine :| , pe motivul ca ai dmg mic :|


    De Bonusuri nu mai zic :| deci , 10 euro = 90 md , 1 bagare de bonus e 99 md. Oferta e 299 MD 3 bonusuri , din care pot sa esueze , ( BINEINTELES CA POT ) , deci 30 euro , din care pot esua 10-20, bon , "cu Chiu cu Vai" din 3-4 bonusuri iti bonusezi itemul. Apoi este marmura pe care toti o avem de le cufere clar de luna , dar din care intra numai 1 din 4-5 . Bon , ca sa intre bonusuri calumea trebuie sa dai 10 schimbari+ , deci cam 500 md , Printre bonusurile ce pot intra se afla si cele de 1% , deci 99 md= 10 euro = bonus 1/2%.


    Deci ca sa poti avea un item calumea trebuie sa : 50 euro + 30/40=80/90 euro care este = cu 360 de Lei , care este desutul de mult :| ,


    DECI, ca sa avem un set complet bonusat calumea trebuie sa 80/90 x 8 =640/720 euro ! deci in tot metinul sunt peste 1000 de seturi complete bonusate deci 1000x640/720=640.000/720.000 euro , deci ei sustin ca nu au bani sa implementeze softuri care sa inlature booti , sa faca o grafica mai buna , sa etc etc etc .


    ASTA e METINU !

  • Pai totul e gandit la nivelul venitului din Germania ! Putin le pasa ca noi romani avem un venit de aprox. 15% din venitul lor !


    Daca un neamt primeste in minim 1.500 euro lunar , poate isi permite - dar se gandeste si el de 2 x inainte - sa bage 100 euro pe luna in metin.


    Dar noi !??? Pai mai fratilor , daca un roman baga 100 de euro pe luna in metin E CLAR = a ramas fara jumate de salar .


    UNDE E DREPTATEA ?????????????


    METIN2 ar trebui reconfigurat in functie de fiecare tara in parte , in privinta"donatiilor" pe net !!!!!!!!!!!


    *Avertisment apelative.Bendis

  • METIN2 ar trebui reconfigurat in functie de fiecare tara in parte , in privinta"donatiilor" pe net !!!!!!!!!!!



    Fraza epica ! Ai Zis totul ! Ar trebui ca totul sa fie in functie de venitul pe tara ... De exemplu in italia pe o batalie+9 cu 10 semi om , 400 de euro ii primesti fara sa se gandeasca cumparatoru de 2 ori ...




    Deci ce am zis eu in toate frazele alea ai zis tu in cateva cuvinte :)


    Oricum , This is Romania ...

  • jocul a fost frumos cand a venit de la Ymir,dar a fost cumparat de Game forge ...si cei de la Game Forge gandesc cum a spus cineva in topicurile de mai jos(un roman are salariul muult mai mic ca un neamt) problema e la game forge, spre exemplu multi stiu jocul Gladiatus nu? dupa ce a fost cumparat de Gf s-a transformat extrem de mult, mult mai multe iteme cu bani, la fel si jocul Katsuro, mai demult vedeai 2-3 iteme cu bani reali acuma peste 70 % sunt...dar sa revenim la metin 2...la lvl 55 acum 2 ani, am bagat pentru prima data manusi, din metinul de 45 imi picau licori , armuri ,cc , pietre, acum daca pica piatra sau cc sunt bucuros si nu numa...dropul la maimutele expert: acuma 1 an si ceva in 60 min am luat 100 medalii + pe cand acum iau 20 cu manusi...fara nici nu vorbesc...daca nu ai manusi pica 1 cc la 5-7 metine, tot ce am spus acuma puteti testa si imi veti da dreptate>Noul server Volans e plin de obsedati...poi acuma 2 ani faceai lvl 86 in 4-5 luni , faceai 1 p in 5 luni, lvl 90 in 6 luni ..acuma ce? 1luna = lvl 86 e exagerat...prea multa tiganie, prea mult se injura,iar hackul...acuma 2 ani vedeam 2-3 fishtoti dar acuma iti fura dropul la metin.Parerea mea...Metin2.ro nu va mai fii niciodata ce a fost, si tot mai multi o sa se lase

  • Povestea mea ?


    Evolutia din punctul meu de vedere .


    Am jucat pe .uk (9 luni) , tin sa precizez ca acolo tot romanii injurau ,foloseau hack si faceau ks . Ok , lasand astea la o parte mai existau si oameni care erau ok din toate punctele de vedere , asa ca am invatat sa joc . Cartile mergeau bine , nu existau foarte multe buguri( .uk , .de , .pl sunt serverele care primesc primele update-urile ) . De exemplu daca noi avem pe .ro un bug si il raportam , se constata ca este WorldWide ... noi primim update-ul dupa 1 luna in cel mai bun caz , .uk il primeste imediat . Bun ... dropul era ok acolo . Am aflat ca se deschide server .ro , cunoasteam deja pe cineva care ma asigurase de asta . Nu m-am apucat in perioada de testare pentru ca am considerat ca nu are rost , asa ca in primele 5 minute de open m-am apucat de acest "super / mega server ."


    Bun acum incepe povestea propriu - zisa . Dropul era OK , deci fara manusile talharului pica carte / piatra la metinele de 30 / 35 . Upgrade era OK , chiar am avut noroc pe toate caracterele care le-am avut . In fine eu am prins era Coyot , ReynolDs , SirLancelot , Desire , etc , etc ... cu ei am jucat pana la final . A mers bine totul 6 , 7 luni . Cand intrasem in staff (de atunci nu am mai fost player , decat foarte rar ) deja era dropul scazut , aparuse deja niste buguri majore , sa numai spun de iubitii mei chinezi (eu ii injur pe ei , ei pe mine )


    Concluzia :
    *Inceputul a fost super cred ca pentru toti .
    *La jumatatea perioadei , deja existau mici probleme ... dar inca te puteai bucura de joc !
    *Acum ? Prefer sa ma abtin :) Tin totusi sa precizez ca STAFF-ul nu are vina cand vine vorba de rate !
    *Ce va fi ? :)) Mai este ceva ? :S

  • Mai postez odata ca am uitat sa zic urmatorul lucru:Stafful metin2RO nu se teme de ce o sa faca "viitoarea generatie" din metin2RO adica noi playerii mai vechi am jucat fara booti\hackarii etc..si cand cautam un hack nul gaseam acum se gasesc peste tot si booti si hackarii..GMii nu sunt la fel si jocul se schimba in ceva urat care oricine stie ca astea au luat toate updaturile de pe private...Incurajati "viitoarea generatie" metin2RO si facetile un joc cat mai placut cum am avut si noi si cat mai incitant
    Metin2 a fost ceva frumos pacat ca a trecut
    Este o mare harababura acum
    Nu stiu exact daca mai are un viitor jocul metin2RO

  • care erau extraordinari pt ca au facut g cu citit concentrat. SI M-AM INTREBAT.. DOAMNE..TOTUSI..CE DOVEDESTE PRIN ASTA? ca are bani?.. ca are bani de bagat in metin? il/o face asta un player mai bun?..nu zic ca nu am bagat toti de peste un anumit lvl ceva bani.. dar am ajuns sa ma intreb .. pentru ce?.. oricum va aparea un obsedat care baga mai mult ca tine.. oricum apar cei care fura sau au boti si isi permit sa faca intr-o zi cat yang faci intr-un an sau mai rau ti se va sparge contul.. . Apoi mi-am amintit dc joc metin.. pt ca e relaxant uneori.. pentru ca am prieteni extraoridinari cu care imi face placere sa rad si sa glumesc.. pentru ca samanca mea e frumoasa.. pentru ca imi plac mounturile si calul meu.. pentru ca plajele din joc sunt superbe...in rest?


    Cred ca exista si viitor.. dar cum va fi? nu stiu.. poate odata ne vom muta cu toti prietenii pe alt joc.. cu grafica mai buna.. cu staff mai activ.. sau unde macar sunt mai putini copii needucati ca aici. Am cerut de multe ori sa se introduca in regulament ban permanent pentru cersit. Nu ca te afecteaza direct.. dar in scop educativ. metin e un loc plin de copii care invata ca prin furt.. hack.. cersit si chiar prostitutie-gramada de baieti travestiti in fete pentru a dobandi avantaje materiale sau lvl!- pot obtine un statut social. Scopul chiar scuza mijloacele?.. as vrea sa se f gandeasca toti.. si staff si noi playerii.. cum naiba sa facem sa transformam putin metin ro.Cate unul e mai greu , dar impreuna.. ar fi posibil.

  • Nici nu m-am obosit sa citesc mare lucru din cate ai scris tu acolo * topic maker * . Cunosc cazuri ( al meu , si multi altii ) care cu un minim de MD au ajuns playeri foarte buni pe serverul care joaca si nu fac o tragedie din asta . Intotdeauna or sa existe * rich kids * care au bani de ii dau afara din casa si ce-au mai bun de facut decat sa bage in joc , lucru care nu m-ar/ne-ar deranja atata timp cat au ifose si se cred superiori . Oricum metin nu are rost sa dezgropam " mort1i " si sa revenim la cum era jocul in trecut , ci trebuie sa privim inainte si sa ne bucuram de el asa cum e ;)

  • Am inceput sa joc metin acum 1 an jumate[era primul joc MMORPG pe care l-am incercat].Nu am jucat zilnic,asa ca azi am lvl 72,sunt saman leac,si da,nu am crescut singura,ci cu prietenul meu.Imi aduc aminte cu placere de tot ce am facut pe acest joc,dar mai ales pe atunci cand aveam lvl mic.Pana la lvl 40 nici nu am auzit de Bo,am crescut in map2,la salbatici.Tin minte ca eram la maimute si erau unii cu hacku` si treceau prin perete si incercam sa trec si eu. :slap: .Stiiiiuuu...eram naiva si nu stiam prea multe despre joc.Cand vedeam un player de lvl 60 mi se parea ca e "wow".Acum,dupa atata timp,pot spune ca am simtit si gustul amar al jocului.


    Am invatat destule despre acest joc si mi-am dat seama ca fara bani nu poti face nimic.Un caz concret:Cumpar o bratara lacrima+8 cu 1 bonus.Ce ma gandesc eu si prietenul meu?sa full`bonusam bratara..ca deh,aveam ceva MD`uri.4 din 5 Intareste Obiect esuate. :fie: .Dar asta nu e nimic,sunt altii care au pierdut mai mult decat noi.Dar partea cea mai deranjanta a jocului e cea cu botii,hackerii si cei ce fac reclame la tot felul de site-uri de yang,iteme,etc.


    Avem IDEI?Avem SOLUTII!Dar cei care se chinuie sa deschida topicuri legate de tot ceea ce e nedrept ce patesc?fie nu sunt ascultati,fie li se inchid topic`urile si tot asa.Metinul nu mai este ce a fost,a devenit din ce in ce mai greu sa joci[nu ai loc de boti],nu te mai poti conecta la server,iti scoate clientul sau esti injurat de tot felul de copii care nu au trecut de PUBERTATE.


    PE SCURT:Metinul nu mai poate fi ce a fost,dar sa speram ca nu va fi mai rau de atat! ^^

  • Ce a fost Metin !?!? Un loc unde ajungeam intotdeauna cu placere :-)) Am intilnit aici oameni remarcabili, pe care numai incapatinarea mea de a nu amesteca lumea virtuala cu cea reala m-a facut sa nu ii cunosc si in realitate :-)) Joc Metin numai pe Virgo, din primele zile de viata ale serverului. Cind am inceput sa joc, ZA avea lvl 43. FZR era undeva aproape. Argos si DEADFEAR erau in spate :-))) Tandemul Argos - julia009 era celebru :-)) LA fel ca si ZA-Zo si DEADHFEAR-Lavinica. Altruism, bucuria de a juca si a descoperi lucruri noi. Am aflat abia la lvl 32 ca Fierarul mai poate si rata un obiect - am ramas fara o armura de lvl 34 pe care o pregateam pentru viitor :-)) NU cresteam obiectele mai sus de +6 pentru ca nu aveam bani - un saman vindecator nu se scalda niciodata in bani. Dar nu imi pasa, nu ma uitam ca am echipament +4. NU pentru echipament jucam MEtin, ci pentru prieteni, pentru provocarea cartilor, pentru misiunile noi primite. NU vedeai cersetori, scammeri, iar cuvintul hack a fost pomenit numai de vreo 2 ori in primele 6 luni de viata ale serverului.
    Ce este acum Metin ? O arena. In care se infrunta nu jucatori, ci orgolii, rivalitati prost intelese, dusmanii. O arena in care pentru a-ti invinge "dusmanii" (na, ca am dat-o pe manele :D ) se pune la bataie un intreg arsenal de arme mai putin onorabile: Gasti care au ca scop vinarea unui adversar, care in mod normal ar pulveriza pe oricare dintre cei 5-6-7 adunati sa il bata. Injuraturi, nesimtire, KS, insulte, minciuni, certuri ca la usa cortului, poale in cap. Cersetorie, dorinta de a insela, goana dupa bani cu orice pret, invidie, goana dupa bani cu orice pret, lene, furt, goana dupa bani, neincredere, tradare - din cauza dorintei de a avea bani.
    Si peste toate acestea, generate de jucatori, mai avem ciuma generata de armatele de boti cu toate tipurile de hack si jucatori cu toate tipurile de hack. Si GF care tolereaza aceasta stare de lucruri. Care jongleaza cu ratele de succes si drop asa cum vor. Si care incurajeaza staff=ul sa faca NIMIC.
    Ce va fi Metinul? Avind in vedere planurile pentru implementarile cele noi care, dupa umila mea parere vor necesita aparitia unui Metin3, cred ca toate acestea sunt facute pentru a indemna jucatorii sa paraseasca MEtin2, pentru a migra catre viitorul Metin3. Asadar, viitorul Metin2 va fi acelasi cu cel al MEtin1 - un server functional fara niciun jucator pe el. Mi-am facut un cont pe MEtin1 si sunt singur acolo :-))) Cam la fel va fi si cu MEtin2: un loc unde se vor intilni nostalgicii si vor discuta despre vremurile trecute. In timp de Metin3 se va degrada si el, la fel ca 1 si 2 :-)))))))

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

  • Quote

    Ce a fost Metin !?!? Un loc unde ajungeam intotdeauna cu placere :-)) Am intilnit aici oameni remarcabili, pe care numai incapatinarea mea de a nu amesteca lumea virtuala cu cea reala m-a facut sa nu ii cunosc si in realitate :-)) Joc Metin numai pe Virgo, din primele zile de viata ale serverului. Cind am inceput sa joc, ZA avea lvl 43. FZR era undeva aproape. Argos si DEADFEAR erau in spate :-))) Tandemul Argos - julia009 era celebru :-)) LA fel ca si ZA-Zo si DEADHFEAR-Lavinica. Altruism, bucuria de a juca si a descoperi lucruri noi. Am aflat abia la lvl 32 ca Fierarul mai poate si rata un obiect - am ramas fara o armura de lvl 34 pe care o pregateam pentru viitor :-)) NU cresteam obiectele mai sus de +6 pentru ca nu aveam bani - un saman vindecator nu se scalda niciodata in bani. Dar nu imi pasa, nu ma uitam ca am echipament +4. NU pentru echipament jucam MEtin, ci pentru prieteni, pentru provocarea cartilor, pentru misiunile noi primite. NU vedeai cersetori, scammeri, iar cuvintul hack a fost pomenit numai de vreo 2 ori in primele 6 luni de viata ale serverului.
    Ce este acum Metin ? O arena. In care se infrunta nu jucatori, ci orgolii, rivalitati prost intelese, dusmanii. O arena in care pentru a-ti invinge "dusmanii" (na, ca am dat-o pe manele :D ) se pune la bataie un intreg arsenal de arme mai putin onorabile: Gasti care au ca scop vinarea unui adversar, care in mod normal ar pulveriza pe oricare dintre cei 5-6-7 adunati sa il bata. Injuraturi, nesimtire, KS, insulte, minciuni, certuri ca la usa cortului, poale in cap. Cersetorie, dorinta de a insela, goana dupa bani cu orice pret, invidie, goana dupa bani cu orice pret, lene, furt, goana dupa bani, neincredere, tradare - din cauza dorintei de a avea bani.
    Si peste toate acestea, generate de jucatori, mai avem ciuma generata de armatele de boti cu toate tipurile de hack si jucatori cu toate tipurile de hack. Si GF care tolereaza aceasta stare de lucruri. Care jongleaza cu ratele de succes si drop asa cum vor. Si care incurajeaza staff=ul sa faca NIMIC.

    Epic post, parca mi-ai citit gandurile.Cat de frumos putea sa fie metinul cand nu stiam de unde sa pun arma in inventar si credeam ca aparare sabie e buna contra salbaticilor =))atunci cand era event apareau in Imha cateva metine de 90 dar era frumos nu se injurau jucatorii nu era foame pe metru patrat...acuma cum intru pe metin cat ma duc in oras map1 e imposibil sa nu gasesc un cersetori...chiar ieri mi s-a intamplat sa-mi ceara unu' 1kk si i-am zis ca ii dau daca mi-o da pe doamna masa de banii astia(mda, stiu dar m-am saturat de cersetori) si el a zis ca da, ca-i buna etc etc...De prieteni ce sa mai zici acuma asa zisi prieteni stiu doar sa dea inimioare si sa ceara iteme cica "sa le faca poze"...adevaratii tovarasi care ma tineau sa mai joc metin s-au lasat demult.Acuma toti vro numai iteme gratis, se stie numai de hack,numai de pupat in fund si dupa cersire de obiecte, poate sa aleg si ei cu ceva bun :pillepalle: Acuma exista doar bani bagati in prostie pentru umilirea altor jucatori...mi se pare penibil cand vad filmulete pe yt facute doar sa arate cum l-a omorat odata x pe y sau cum i-a dat odata 20k la o bataie generala si zice ca-i praf.Cand ii intreb pe "marii serverului" de ce baga mii de euro, aud raspunsuri de genul: "pentru distractie", dar cel mai des "sa-l umilesc pe prafu de x sau y sa arat ca sunt cel mai tare de pe metin si sa vada lumea pe yt cat de tare sunt eu".Asta e metinul de azi, nu mai exista incredere si doar hotie si ura :criminal: Despre ce va fi metinul nu stiu ce sa zic, probabil si peste 2 ani o sa vedem aceleasi practici cu sute de filmulete pvp si mii de euro bagati.Atata timp cat o sa existe rivalitati o sa existe si jucatori de metin.Lacomia a stricat jocul asta, dar pana la urma asta e, incercati sa gasiti prieteni si sa va distrati cu ei cat mai puteti.Azi pe metin esti bun doar daca bagi bani in prostie furi sau faci 1000 de conturi pentru tombola sa faci dupa aia 1000 de ss-uri de la cufere:)))Cum ziceai si tu Kami-Kaze e doar o arena acum, ar trebui sa se numeasca Metin2Arena.RO :thumbdown:

  • este foarte adevarat in vara lui 2009 metinu era foarte frumos fara copii nesimtiti fara hackeri dar acum..

  • Parerea mea este ca dropul itemelor este in functie de vechimea serverului. Cu fierari map1/2 sau dt nu e mare lucru, sansele sunt indentice +1 = 100% +2 = 90% s.a.m.d.. Fierarul de la breasla are sansa cu 10% mai mare (mie nu mi se pare) si la membrii din breasla ia cu 5% mai putin yang. Pergamentul ala da cu 10% mai mult succes (asa se spune). Referitor la treaba cu MD mai nou nu prea mai este nevoie sa bagi bani in metin pentru ca sunt altii care fac iteme, nici pentru biletele de V2 nu cred ca mai trebuie sa te omori cand sunt atatea bilete prin shop-uri. Adevarat metinul nu mai este ce a fost, dar tot are si parti din trecut :horsie:

  • Ciudatilor


    *Avertisment posthunt.Bendis

  • Cat de frumos putea sa fie metinul cand nu stiam de unde sa pun arma in inventar si credeam ca aparare sabie e buna contra salbaticilor =)


    eu credeam ca aparare 2 maini inseamna ca te aperi cu ambele maini:)))) si imi era teama ca accelerarea va creste timpul de incarcare a vrajilor:)).. doamne ce vremuri

  • Pentru cei care spun "Nu erau aia si aia si ceilalti si era asa si asa si asa". Wrong!


    Erau si atunci cersetori, erau si atunci figuranti, erau si atunci buguri si probleme, doar ca erau mai putini needucati, ratele mai mari iar de buguri nu prea ne dadeam seama pentru ca nu cunosteam jocul.




    Oricum jocul s-a degradat enorm mai ales de la introducerea hack shield-ului. Fiind foarte usor de evitat, tot mai multi s-au axat pe cautare de programe ilegale, modificarea clientului, etc. Pe langa asta, inutilul hack shield si torrentul nu au facut decat sa ingreuneze jocul si de la 2 metine care rulau ok pe un amarat de amd sempron cu video de 128 si 1 gb ram, hard ata, rulez 2 metine pe un dual core cu 512 video si 2 gb ram, hard pe sata III.



    Totul se trage de la GameForge care urmareste profitul intr-un stil total lipsit de bun simt prin care ignora orice probleme ale jucatorilor si ii forteaza sa bage bani in jocuri, transformand un joc frumos intr-un joc care te umple de nervi, suparare si frustrari.