Discussion about new community guidelines

  • Sincer nu cred ca Gameforge nu a luat nicio masura pentru acceptarea pozelor de la playeri. Au ei niste reguli stricte, metode care vor ajuta GM-ii sa identifice pozele trucate. In niciun caz nu cred ca "gigel" care are level 11 il va reclama pe vecinul "gigel2" care are level 12 fiindca la amenintat ca ii taie porcul daca nu ii imprumuta calugarul cu grabei +0 :)).


    MORALA : Cele mai multe poze cu injuraturi, trucate sau nu, vor veni din partea celor mari. Trebuie sa recunoasteti, sunt persoane care dusmanesc in Metin mai rau ca in viata reala, sunt in stare sa isi vanda televizorul pentru 5kk. Si ele sunt in stare sa modifice pozele, gen ftw parca, care a modificat un video cu dmg-ul .


  • Sincer nu cred ca Gameforge nu a luat nicio masura pentru acceptarea pozelor de la playeri. Au ei niste reguli stricte, metode care vor ajuta GM-ii sa identifice pozele trucate. In niciun caz nu cred ca "gigel" care are level 11 il va reclama pe vecinul "gigel2" care are level 12 fiindca la amenintat ca ii taie porcul daca nu ii imprumuta calugarul cu grabei +0 :)).


    MORALA : Cele mai multe poze cu injuraturi, trucate sau nu, vor veni din partea celor mari. Trebuie sa recunoasteti, sunt persoane care dusmanesc in Metin mai rau ca in viata reala, sunt in stare sa isi vanda televizorul pentru 5kk. Si ele sunt in stare sa modifice pozele, gen ftw parca, care a modificat un video cu dmg-ul .


    ce spui tu deja nu e regula este partipriu....e foarte grav s-a spui ca acesti GM vor aplica regula pentru unii intr-un fel si pentru altii in alfel
    regula este pentr-u toti jucatorii din joc indiferent ce lvl s-au ce iteme au pe ei ...
    atunci cand se injura 2 jucatori nu conteaza lvl-ul care il au ci faptul ca cei din jur vad acele injuraturi si o i-au drept ceva normal, comportanduse si ei l-a fel
    pentru mine si pentru multi altii care suntem satui s-a vedem aceste injuraturi este deranjant
    daca fac un clasament ..cei de lvl mic fac nebunii in joc si se comporta ca niste kamicaze ...dupa lvl 30 deja ii vezi ca te provoaca la duel sau dau in tine la depozit facandute s-a intri in pereti ...nu mai zic de cei care injura si omoara negoturile de pe langa fierar din cauza ca i-a picat itemul.
    mai sunt acei care atunci cand pescuiesti incearca sa te omoare sau dau pe tine incercand sa-ti vanda niste porcarii de iteme desi te vede de lvl 70
    unii injura doar daca dai in monstru din fata lui ...da-ti seama ce injura cand este provocat direct de unul mai mic care ii va face print!
    aia de lvl mic sunt cei mai multi pt ca fiecare are cate 2 3 charuri de pana in lvl 40 (nu mai zic de hackeri care au sute )


    cate printuri poti face intr-o zi?? probabil sute sau chiar mii
    daca ai jucat ,jocuri de genul metin probabil stii ca pe orice server se "nasc" acei spioni ..paraciosi care asta o s-a faca de dimineata pana seara...daca nu o s-a gaseaca cui s-ai faca print ,o s-a incerce s-a provoace...
    nu spun ca nu trebuie s-a raportezi atunci cand esti injurat....dar cel mai bine este s-a nu te pui cu mintea celui care te injura!


    v-a fi chiar invers decat spui tu..cei de lvl mic vor incerca sa-i provoace pe cei mari(cu cat o s-a aiba mai mare lvl-ul cu atat o s-a i se para ca i-a adus mai multa satisfactie incercand s-al baneze)
    nu mai zic de cei care urasc practic pe GM..cred ca sunt cei mai multi( o zic pt ca multi au impresia ca toate li se intampla din cauza l-a GM)
    acum au ocazia s-a le umple mail-ul cu sute de printuri!

  • Solutia anti-trucat poze dupa parerea mea este uploadarea pe server in momentul print-ului intr-un format mai mic si intr-o dimensiune gen 50-100kb urmand ca jucatorul dupa print sa faca si ticket daca in 24 de ore nu s-a facut ticketu poza sa se stearga automat astfel eliberand serverul, daca se face ticket si se incarca poza din pc(cu acelasi nume) aceasta sa nu se stearga dupa 24 de ore ci sa ramana pana un gm verifica ticketul...sincer se poate face destul de simplu!

  • Nu fiti huligani. Nu doar ca este un lucru josnic dar veti fi si sanctionati cu ban.


    cum adica sa nu fim huligani adica sa nu luam la bataie fierarul sau sa nu ne batem intre noi? sau ce ? e un joc de razboi comportamentul unui razboinic este asemanator cu comportamentul unui huligan

    aceste afirmatii dovedesc ca jucati acest joc fara sa intelegeti nimic din el...nu vreau sa jignesc, doar sa-mi exprim un punct de vedere.ai vazut 'kickboxer'..sau 'karate kid' orice parte vrei tu...unde in film eroul principal este indemnat de maestrul care il antreneaza sa se comporte ca un huligan...dimpotriva..intreg jocul Metin 2 este plin de invataminte cum sa devi o persoana morala si corecta..du-te la fiecare personaj din joc, da click pe el si te va invata ceva bun, ceva care, de ce nu, poate fi insusit si in viata reala..dar, vai, cati dintre noi, cei care joaca acest game iau in seama aceste invataminte/ invatam doar ca trebuie sa ne cumparam o nimfa pvp ca sa putem sa-l batem mai bine pe cel de langa noi..
    parerea mea este ca acest nou guidelines a aparut in sprijinul nostru...sunt niste lectii care ne invata sa ne comportam..


    imi cer scuze, nu-mi fuctioneaza corect unele taste, asa ca unele semne de punctuatie lipsesc...

  • dar tot atat de sigur sunt ca se va verifica conversatia si fapta petrecuta in timp real. de aceea se cere data,ora,etc. print screen corect=ban dupa fapta. print trucat,bineinteles ban. acum sunt curios cine poate verifica atatea poze,ca sunt sigur ,vor fi multe. si ce masura se va lua pentru ca acele poze sa nu mai fie trimese trucate,dupa conturi de lvl 1 cum a zis cineva mai sus....

  • Pentru pozele facute inainte de data de 1 iulie se ia ban? Adica pozele care sunt facute inainte de 1 iulie sunt luate in considerare?

  • O sa scape de noi intrun fel s-au altul ,insasi jocul e facut ,creat sa te certi NU>?? 3 regate ce se dusmanesc ,acum vreti sa ne pupam ? bagati 50 metine pe ch samd si poate ne si pupam ,deci insasi jocul este gresit gandit s-au asta era ideea de prima data ?? cand nu mai sunt ,,buni,, playerii sa ai banam sa vina altii sunt 4 metine de 90 de ex la 30 min si 100 playeri lev 90 + e normal ca se ajunge si la o jignire poate haide sa bana pe capete sa facem curatenie ,unim serverele ca oricum vor ramane putini playeri ,intrun cuvant RESTRUCTURARE :))

  • JIHAD nu a zis nimeni ca nu va puteti bate pana vi se termina redul insa nu e ceva normal sa va injurati. Mie nu mi se pare normal sa va puneti in pomelnic toata familia doar pentru ca cineva ti-a facut ks , e ok sa te bagi si tu peste el insa nu sa va injurati. Un om educat si cu cei 7 ani de acasa NU va folosi niciodata un limbaj neadecvat chiar daca ii iei metinul din fata. Dar cum la noi nu e posibil fara sa injuram ni se pare ca acum GF vrea sa scape de noi , nicidecum nu realizam ca avem o problema daca am ajuns sa ne comportam asa din cauza unui joc care ar trebuii sa ne relaxeze si nu sa scoata cea mai rea si urata parte din noi.

  • Altii renunta la jocul asta din cauza unora care nu fac altceva aici decat sa injure, si nu doar odata,au un intreg pomelnic pregatit,se vede ca au exersat mult . Sper din tot sufletul sa prinda curaj,si incredere in ei,si sa se poarte asa si pe strada,in autobuz,metrou,etc. Si sigur se va gasi cineva sa le aplice cate o corectie.Cred ca doar un buton ïgnore' ar schimba ceva in jocul asta. Ar fi mai usor asa,si sunt sigur ca in 2-3 saptamani nu vor mai avea cui sa scrie...

  • JIHAD nu a zis nimeni ca nu va puteti bate pana vi se termina redul insa nu e ceva normal sa va injurati. Mie nu mi se pare normal sa va puneti in pomelnic toata familia doar pentru ca cineva ti-a facut ks , e ok sa te bagi si tu peste el insa nu sa va injurati. Un om educat si cu cei 7 ani de acasa NU va folosi niciodata un limbaj neadecvat chiar daca ii iei metinul din fata. Dar cum la noi nu e posibil fara sa injuram ni se pare ca acum GF vrea sa scape de noi , nicidecum nu realizam ca avem o problema daca am ajuns sa ne comportam asa din cauza unui joc care ar trebuii sa ne relaxeze si nu sa scoata cea mai rea si urata parte din noi.

    Bendis eu am inteles ideea si este ok ,crede-ma ca am copil de 8 ani si ma injura la modul sa ai dau la .... sa il vad cu banuti pe ochii samd... este ok sa fiim civilizati ,sa aratam ca avem cei 7 ani de acasa ,dar nu cred ca e bine gandit asa ,pt ca se va ajunge la banarea pe capete,de unde sti ca nu vor fi greseli ? eu iti spun din propria experienta pt ca am luat ban de la gm mai zelos asa care a fost dat afara dar banul ala a ramas si asa mai departe ... eu am ramas (patat)si el a plecat bine ms ... este corect ? mai vin inca unul doi asa zelosi si eu am ban permanent ,un cont de 99 , 2 ani si ceva joc ,si cateva mii euro , este corect ? sunt GM playeri care isi mai cheama ,colegii, in ajutor . stiai asta ? asta spun ca uneori se fac greseli .abuzuri si nu te baga nimeni in seama , pt ca tu esti (patat) deja esti vinovat ..deci...

  • Bendis eu am inteles ideea si este ok ,crede-ma ca am copil de 8 ani si ma injura la modul sa ai dau la .... sa il vad cu banuti pe ochii samd... este ok sa fiim civilizati ,sa aratam ca avem cei 7 ani de acasa ,dar nu cred ca e bine gandit asa ,pt ca se va ajunge la banarea pe capete,de unde sti ca nu vor fi greseli ? eu iti spun din propria experienta pt ca am luat ban de la gm mai zelos asa care a fost dat afara dar banul ala a ramas si asa mai departe ... eu am ramas (patat)si el a plecat bine ms ... este corect ? mai vin inca unul doi asa zelosi si eu am ban permanent ,un cont de 99 , 2 ani si ceva joc ,si cateva mii euro , este corect ? sunt GM playeri care isi mai cheama ,colegii, in ajutor . stiai asta ? asta spun ca uneori se fac greseli .abuzuri si nu te baga nimeni in seama , pt ca tu esti (patat) deja esti vinovat ..deci...

    toata treaba cu injuratura a fost si este folosita drept tactica....este chiar cea mai simpla si l-a indemana oricui
    multi au deja scrisa injuratura inainte de a da in tine ....daca in loc s-a te aperi dai replica la injuratura..ai nevoie de un timp s-a scrii...
    timp in care adversarul isi creaza avantaje!depinde doar de tine daca pici sau nu in capcana injuraturii!!
    nimeni nu vrea s-a scape de tine iar daca ai intradevar copii ar trebui s-a te gandesti si la copii de 8 ani din joc si ce educatie primesc ei auzind astfel de injuraturi!!ideea jocului nu este cea de a te injura nici macar cea de a te certa...si in razboi sunt reguli care daca sunt incalcate cei raspunzatori platesc cu viata!in momentul in care ai o actiune de acest gen gandestete ce sa-r fi intamplat daca proceda in felul asta Mircea cel batran in lupta de la Rovine ..raspunsul este clar, ar fi pierdut lupta iar tu numai ajungeai s-a te certi pe metin2.ro .... probabil toata europa juca pe metin.tr si asta din cauza ca Mircea ar fi pierdut timpul certanduse cu Baiazid!
    daca intradevar esti si te crezi un adevarat razboinic ...actioneaza si nu te certa inutil!
    regulile trebuie mai mult s-a previna un anumit gen de compartament si nu s-a impuna....impunerea trebuie s-a vina de la fiecare jucator in parte printr-un compartament adecvat!!
    pana la urma ar trebui explicat mai pe intelesul tuturor ce inseamna jocul pt ca multi confunda lupta cu nesimtirea!!

  • Cred ca s-a pierdut putin din esenta. Ce razboiae, ce Mircea cel Batran, asta e deja prea mult, e doar un joc. Nu cred ca se intampla nimic daca mai asteptam pana maine si vedem cum se vor desfasura lucrurile. Mergem pe ideea ca cei care au propus si acceptarea dovezilor de la jucatori au si o modalitate bine pusa la punct in privinta depistarii falsurilor.
    Ca si off:
    Diron, tu pui cratimele doar ca sa zici ca pui, sau chiar nu ai idee de rolul ei?

  • Cred ca s-a pierdut putin din esenta. Ce razboiae, ce Mircea cel Batran, asta e deja prea mult, e doar un joc. Nu cred ca se intampla nimic daca mai asteptam pana maine si vedem cum se vor desfasura lucrurile. Mergem pe ideea ca cei care au propus si acceptarea dovezilor de la jucatori au si o modalitate bine pusa la punct in privinta depistarii falsurilor.
    Ca si off:
    Diron, tu pui cratimele doar ca sa zici ca pui, sau chiar nu ai idee de rolul ei?

    un exemplu e intodeauna bine venit Jace cu cratima sau fara cratima...cu Mircea sau fara el...unii nu fac nici-o distictie intre razboi si nesimtire....mesajul tau nu-si are locul, daca era cum spui tu nu ar fi existat acest post... adica de astepat tot asteptam indiferent daca pun eu cratima sau discutam pe aceste subiecte care afecteaza pe toata lumea intr-un fel sau altul!


    ps: ce poate fi prea mult pentru tine este intodeauna prea putin penntru altii!

  • Din cate imi dau seama, nu cred ca ideea implementarii printurilor este pentru hackuri ci pentru limbajul din joc. De hackeri tot un GM se va ocupa, dar se umareste crearea unei atmosfere mai civilizate pe joc. Nici nu va merita sa risti un ban pentru a falsifica un print doar pentru insulte. Probabil se va schimba ceva si in modul de sanctionare a limbajului ofensator din joc. Vom trai si vom vedea.


    Exista o multime de variante posibile in limba romana de a trimite pe cineva la origini. Poti jigni ingrozitor pe cineva chiar fara a folosi cuvinte nepermise. La fel, chiar folosind o exprimare mai "colorata" este posibil ca rezultatul sa nu fie o jignire. Cine va analiza aceste nuante? Nu am deloc incredere in capacitatea membrilor staff-ului de a judeca aceste aspecte. Scuze - aceasta este parerea mea. Cineva care da avertisment pentru ca intr-un post de o pagina exista 6 emoticoane si nu 5, fara sa analizeze ceea ce s-a spus acolo sau cineva care pentru un "k" scapat din viteza in loc de "ca" avertizeaza un user care are o interventie buna pe ansamblu, nu prea pare nimerit pentru asa ceva.

    Huliganul se da pe liber si omoara tot ce prinde in cale, jucatori sau shopuri.


    Aici am o intrebare care ma roade - RAU !! Am un farmer de lvl 36 tinut pentru map2. Din cauza sutelor de boti si codati, a ajuns CRUD in mai putin de 10 minute - si avea grad Cavaleresc maxim :-)). Intrebarea mea este - daca ma dau pe liber si lovesc pe vreun "binecrescut" care navaleste la metinul tau, el avind lvl 21 sau 22 asadar nicidecum in stare sa bata un asemenea metin, pot primi ban !?!?! NU mi se pare normal - daca GF chiar urmareste eliminarea "huliganismului", iar un huligan este cel care, printre altele, trece in modul de lipta "Liber", atunci ar trebui sa scoata aceasta optiune din meniul jucatorilor. As dori ca cineva avizat sa imi raspunda la aceasta intrebare - nu de alta dar mi-ar parea rau sa pierd prichindelul ala :-))
    In incheiere - parerea aproape generala a celor care au postat aici este ca noul sistem nu va aduce o imbunatatire substantiala a climatului ci numai o marire a volumului de munca pentru cei care vor trebui sa analizeze reclamatiile. Sunt de aceeasi parere - aceasta adaugare la regulament nu este facuta pentru jucatori. Este o incercare de legitimare a actiunilor staff-ului (de aici si din alte parti) care deja AU FOLOSIT in anumite cazuri dovezi de la jucatori - desi NU AVEAU VOIE. Si si-au permis sa judece acele dovezi si sa aplice sanctiuni desi, in acel moment NU AVEAU NICIO REGULA DE APLICARE PENTRU ELE. Dovada este faptul ca abia acum a aparut acest "regulament" si se vorbeste despre sanctiunile care vor fi aplicate - dar care inca NU AU FOST STABILITE.
    In concluzie: in cazul julia13 au fost folosite dovezi de la jucatori (printscreen) - desi nu era voie. S-a judecat acest print screen pe baza unor criterii CARE NU EXISTAU LA ACEA DATA si s-a aplicat o sanctiune despre care NICI ACUM NU STIM DACA SE POATE APLICA (pentru ca nu exista norme de aplicare a noului regulament - inca). MIschief zicea undeva ca este EVIDENT ca screen-urile dinainte de 1 iulie nu se pot lua in considerare. Uitind ca IN LUNA FEBRUARIE, Fideliss a trimis un print lui Mischief care acesta l-a trimis mai departe :D (pentru cei ce nu stiu: Fideliss = caracterul cu care Mischief joaca pe Virgo, desi la acea data era GM pe alt server). Si ca urmare a acestui print, intreg staff-ul a devenit partas/complice la abuzul lui Mischief. De aici grija de a legitima abuzurile ulterioare.
    Inca o data - aceste reglementari nu sunt pentru jucatori. Cine inca mai crede ca GF chiar ar putea face ceva pentru jucatori, atunci e cazul sa isi dea seama ca se inseala.

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

  • Kami-kaze
    Ceea ce nu stii tu este ca printurile de la membrii staff-ului facute de pe caracterul de joc au aceeasi valoare ca cele facute de pe caracterul de GM si se da mute/ban pentru ele (rog sa nu fiu contrazis pentru ca asa este). Tot Mischief parca a spus ca acest regulament nu se aplica retroactiv, deci mascarea anumitor magarii poate fi eventual formala, dar ea neavand o baza reala.


    Eu sunt totusi de parere ca acest "guidline" aduce ceva bun in joc si macar o parte din jucatori poate se vor feri sa mai injure ca la usa cortului. Acum ce sa zic .. rezultatele vor depinde foarte mult de implicarea si atitudinea staff-ului, care, din pacate, in loc sa se plieze pe nevoile jucatorilor adopta o atitudine mai ceva ca de general de armata si orice chestie marunta din regulament (uneori chiar aberanta), este sanctionata drastic.

  • Kami-kaze
    Ceea ce nu stii tu este ca printurile de la membrii staff-ului facute de pe caracterul de joc au aceeasi valoare ca cele facute de pe caracterul de GM si se da mute/ban pentru ele (rog sa nu fiu contrazis pentru ca asa este). Tot Mischief parca a spus ca acest regulament nu se aplica retroactiv, deci mascarea anumitor magarii poate fi eventual formala, dar ea neavand o baza reala.


    Imi cer scuze, dar te contrazic. Exista undeva o lista cu numele caracterelor de jucator ale fiecarui GM/SGM/GA? NU am vazut-o nicaieri.
    In cazul acesta este foarte usor ca oricare membru al staff-ului sa pretinda ca un personaj este caracterul sau de jucator si sa dea curs oricarei sesizari venite de oriunde. Daca, totusi, asa se intimpla, acesta este un abuz :-)) Exact ce ziceam - incercare de legitimare a abuzurilor. In concluzie: a spune ca XYZ este caracterul de jucator al GM-ului ABC este de fapt praf in ochii fraierilor. Acel XYZ poate fi al oricui. Ce te mai faci daca te abordeaza cineva si te ameninta: Sunt caracterul cu care joaca GM ESCU. Da-mi arma (sau armura) altfel iti dau bann? Tocma de aceea GF a inevstit cu functie OFICIALA pe servere numai pe cei pe care ii stim si noi - cei afisati la lista staff. SI nicidecum personajele auxiliare cu care se mai si distreaza in joc.
    NU stiu daca tu ai crezut gogoasa asta din naivitate sau din interes. Dar mare pacaleala ai mai inghitit :-)) SI mare adevar ne-ai spus: Pina acum, ORICINE putea sa dicteze sanctiuni mergind pina la bann, daca un membru al staff-ului, complice cu el, garanta ca un caracter - XYZ - de pe care s-a facut reclamatia este al lui.
    In ceea ce priveste trecutul, iti dau dreptate - au reusit sa o omoare si sa o ingroape pe Julia13, victima a unui abuz oribil si strigator la cer - este exact ceea ce pretindeau in mod ilegal si ceea ce spuneai si tu: ca ORICE caracter avind girul unui GM putea sa dicteze soarta oricarui adversar. Dar mai ziceam si ca ceea ce se intimpla acum este o incercare de legitimare a abuzurilor VIITOARE. Pentru ca vor (mai) fi abuzuri :-))
    In incheiere am si eu o intrebare: Cum poate demonstra un GM ca un caracter de jucator este al lui si numai al lui!? Si nu un caracter preluat in urma cu 5 minute de la cineva si cu care incearca sa legitimeze un "asasinat" ?

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.


  • Aici am o intrebare care ma roade - RAU !! Am un farmer de lvl 36 tinut pentru map2. Din cauza sutelor de boti si codati, a ajuns CRUD in mai putin de 10 minute - si avea grad Cavaleresc maxim :-)). Intrebarea mea este - daca ma dau pe liber si lovesc pe vreun "binecrescut" care navaleste la metinul tau, el avind lvl 21 sau 22 asadar nicidecum in stare sa bata un asemenea metin, pot primi ban !?!?! NU mi se pare normal - daca GF chiar urmareste eliminarea "huliganismului", iar un huligan este cel care, printre altele, trece in modul de lipta "Liber", atunci ar trebui sa scoata aceasta optiune din meniul jucatorilor. As dori ca cineva avizat sa imi raspunda la aceasta intrebare - nu de alta dar mi-ar parea rau sa pierd prichindelul ala :-))


    Poate ca ar trebuii sa ai rabdare pana ce o sa fie anuntat ceva in legatura cu asta.. nu de alta dar abea a intrat in vigoare noul " regulament " .


    In gandirea ta simpla da,este destul de simplu sa se faca acel " abuz " din pacate tin sa te dezamagesc si sa te informez ca acest lucru se poate verifica foarte usor de catre superiori.
    " Exact ce ziceam - incercare de legitimare a abuzurilor. In concluzie: a
    spune ca XYZ este caracterul de jucator al GM-ului ABC este de fapt
    praf in ochii fraierilor. Acel XYZ poate fi al oricui. Ce te mai faci
    daca te abordeaza cineva si te ameninta: Sunt caracterul cu care joaca
    GM ESCU. Da-mi arma (sau armura) altfel iti dau bann? "
    -> simplu nu-l iei in considerare .
    "
    In ceea ce priveste trecutul, iti dau dreptate - au reusit sa o omoare
    si sa o ingroape pe Julia13, victima a unui abuz oribil si strigator la
    cer - este exact ceea ce pretindeau in mod ilegal si ceea ce spuneai si
    tu: ca ORICE caracter avind girul unui GM putea sa dicteze soarta
    oricarui adversar. Dar mai ziceam si ca ceea ce se intimpla acum este o
    incercare de legitimare a abuzurilor VIITOARE. Pentru ca vor (mai) fi
    abuzuri :-))
    In incheiere am si eu o intrebare: Cum poate demonstra
    un GM ca un caracter de jucator este al lui si numai al lui!? Si nu un
    caracter preluat in urma cu 5 minute de la cineva si cu care incearca sa
    legitimeze un "asasinat" ? "
    -> dovezi ? de ce vorbesti in numele unui user ? daca era un " abuz " sau o "ilegalitate " pana acum s-ar fi rezolvat povestea aceasta pe care nu eziti sa o prezinti de fiecare data cand ai ocazia 8| mi se pare unpic ciudat cum o persoana este purtator de cuvant pentru un user sanctionat ..anyway sper ca recompensa sa fie pe masura deranjului .




  • [

    In gandirea ta simpla da,este destul de simplu sa se faca acel " abuz " din pacate tin sa te dezamagesc si sa te informez ca acest lucru se poate verifica foarte usor de catre superiori.


    :-)))) Modul de prezentare a lucrurilor imi aminteste de enunturile sofiste. "Acest lucru se poate verifica de catre superiori" :D Imi poti raspunde aici care este entitatea superioara care are dreptul sa controleze activitatea staff-ului? COMA ? COMA este si el un membru al staff-ului Metin2. Pe el cine il controleaza? Care este entitatea aflata deasupra lor? Nu cred ca exista, iar verificarea de catre superiori este de o verificare facuta de cei care sunt de fapt tinta reclamatiei. Asadar, cale deschisa abuzurilor :-)) Facem ce vrem, pentru ca noi ne verificam. Iar ala care ne este antipatic o va pati, chiar daca are toata dreptatea de partea lui. Ca ceea ce spun este adevarat este dovedit de faptul ca pina si impersonarea unui GM se pedepseste cu bann. SI acum, auzim ca de fapt, oricine poate pretinde ca este GM daca un GM - complice, repet - confirma asta. De ce nu se publica lista cu caracterele de jucator ale GM / GA / SGM? S-ar elimina in felul acesta orice urma de suspiciune. Si am sti ca o dovada primita de la jucatorul XYZ este intr-adevar o dovada primita de la un GM care se relaxeaza jucind Metin.2.
    Modul cum pui problema aici imi aminteste de polemica dintre Cupidon - il stii ?? si DIM intr-un topic vechi de prezentare a breslei UNITED si in care FZR, pe vremea aceea liderul AoW era acuzat de faptul ca este aceeasi persoana cu GM-ul FirstStar - lucru interzis atunci. Raspunsul tau - scuze, al lui Cupidon - era absolut identic: Nu-ti mai bate capul, DIM, cu asa ceva, daca exista vreo ilegalitate, superiorii vor analiza situatia si vor decide. Problema este ca pe vremea aceea, "superiori" ai lui FirstStar nu existau - a fost o perioada cind era singurul GM de pe server. Asadar, reclamatiile tot el le solutiona, inclusiv pe cele care il priveau :-))

    dovezi ? de ce vorbesti in numele unui user ? daca era un " abuz " sau o "ilegalitate " pana acum s-ar fi rezolvat povestea aceasta pe care nu eziti sa o prezinti de fiecare data cand ai ocazia 8| mi se pare unpic ciudat cum o persoana este purtator de cuvant pentru un user sanctionat ..anyway sper ca recompensa sa fie pe masura deranjului .


    Eheeeei - aici poveste devine complicata pentru tine. Se pare ca singura definitie a prieteniei pe care o cunosti este aceea ca "prieten = cel pe care il ajut CONTRA COST". NU tin cu tot dinadinsul sa te contrariez dar pentru mine prietenii nu reprezinta o sursa de cistig. De niciun fel. Imi amintesc de prietenii mei si incerc sa le tin amintirea treaza in memoria celorlati. Pentru ca numai atit mai pot face - asa cum ziceam, Julia13 a murit. Deci nu pot fi acuzat ca vorbesc IN NUMELE ei. Dar am sa vorbesc DESPRE ea de fiecare data cind contextul imi va permite - iar aici contextul este mai mult decit generos - pentru a le atrage atentia si celorlalti la ce pot sa se astepte din partea celor pusi sa pazeasca regulamentele. Si sa traga invatamintele de rigoare.
    Un mort - asa cum este Julia13 - este eliberat de toate constringerile pe care le poate suporta un personaj inca viu. Nu mai ai ce sa ii faci. Nu poti lupta cu amitirea ei - nu ai cum sa sanctionezi asa ceva. De aceea am sa readuc amintirea Juliei in memoria tutror celor care au cunoscut- de fiecare data cind voi avea ocazia. Si am sa aduc si celorlalti la cunostinta modul cum a fost asasinata. Deja, multumita actiunilor unor anumiti membrii ai staff-ului, Julia a devenit cunoscuta nu numai celor de pe VIRGO. Acum este cunoscuta si de multi de pe alte servere. Se poate spune ca aproape ati reusit sa o martirizati. Iar cei moorti, de multe ori, prin amintirea a ceea ce au fost si a ceea ce au facut, dar mai ales prin amintirea modului cum au fost ucisi pot fi mai periculosi decit oricare dintre cei vii.
    Ca sa revin la subiect: Inainte nu erau luate in seama reclamatiile de la jucatori. SI asta crea probleme in cazul banurilor de convenienta - daca vreun jucator care a cheltuit 10 000 de EURO pentru joc primeste bann in conditii dubioase, este foarte probabil ca va mai gasi 5-6000 pentru un proces. Iar asta era periculos :-)) Asadar, trebuie sa ne asiguram ca asa ceva nu se va intimpla - deci acum este legala si dovada primita de la orice jucator. De ce se procedeaza asa? Pentru ca se pregateste unirea serverelor, iar cind asta se va intimpla probabil ca vom avea in fata ochilor Metin3. Iar niste jucatori de lvl 95-96-97 cu echipament facut, nu mai cotizeaza :-)) Asadar trebuie eliminati pentru ca altfel un server unificat va aduce la fel de putini bani ca trei de acum.
    Ca pe GF nu ii intereseaza confortul jucatorilor este demonstrat de faptul ca dovezile VIDEO, desi mai greu de falsificat nu se iau in consideratie. Pe ei nu ii intereseaza eliminarea hackerilor. Ii intereseaza posibilitatea ca dovezile primite de la oricine sa poata fi folosite impotriva oricui - chiar daca nu esti un badaran si numai te-a luat gura pe dinainte si ai scapat o expresie mai dura. Dovada e dovada vor zice. Si primesti bann dupa 3 ani de munca pentru ca ai apostrofat vreun Aurolac cu hack care iti fura dropul. Dar tu nu ai voie sa postezi VIDEO cu hackeri. Ei in schimb te pot reclama.
    Inca mai credeti ca GF nu poate dormi de grija jucatorilor? Mai ginditi-va.

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

  • Din cate vad in acest post s-a ajuns sa se discute din nou problemele din Staff... lucru pe care eu il incurajez :D , si cer cu aceasta ocazie lui Bebe Strumf sa redeschida unul din posturile pe aceasta tema---> eu zic ca chiar este nevoie.


    Ca sa fiu pe topic... din cate stiu printscreenurile facute de pe caracterele personale ale GM sunt considerate dovezi, si se poate demonstra simplu daca un cont apartine unui GM sau nu--> se verifica IP-urile si loginurile :grumble: de pe acel cont.


    Si ca sa fiu si mai ON topic, nu sunt deloc entuziasmat de noul regulament---> nu o sa ne scape de hackeri, booti, buguri, lag si mai ales nu cred ca o sa ne scape de problemele din STAFF. Sa speram ca GameForge o sa vina si cu altceva, cu adevarat nou, "Guideline" si iconita albastra cu "Super HackShield" sunt noi, dar doar praf in ochi si frectie la picior de lemn ;) (emoticonul favorit a lui badidol).