Opinia mea despre metin, dupa o luna de joc, si cateva sute de euro.

  • Salutare, am renunțat la Metin acum vreo 10 ani de zile și recent am decis să încep din nou. Sunt multe probleme cu jocul, motiv pentru care voi renunța în curând, dar în speranța că cei ce se ocupă de jocul acesta, care, după câți jucători are, nu mai are mult de trăit, vor face ceva îmbunătățiri.


    Printre aventura mea în Metin, am încercat și câteva private, care cumva au idei mai multe și mai bune ca oficialul în sine.


    În primul rând, inflația este oribilă, iar în loc de a găsi o soluție de a arde banii, cei de la Gameforge au decis să adauge o altă monedă. Mountii, care pe serverele private se echipează și stau în jurul tău, cum un cal chemat ar face, sunt foarte enervanți în timpul bătăliei. Vrei să iei parte într-un event? Ai face bine să ai 5 conturi la farm, cu mănușa site și atac auto, că altfel ai un drop de te întrebi dacă au dat sau nu drumul la event deja. De asemenea, drop-ul din cutiile de la bossi au fost lăsate în urmă, acum nu mai cade absolut nimic util din ele. Ce era cândva o armă de top, acum se găsește pe jos în bazar, iar toți jucătorii trec pe lângă ea dezinteresați. Astfel de răsplată primesc cei ce își bat capul să vâneze bossii. Din ce am înțeles, evenimentul de fotbal nu se mai face, și sunt sigur că dacă se făcea, se asigurau cei de la Gameforge că șansa dropului va fi scăzută.


    Aceeași poveste și cu misiunile, rămase în urmă. Aceleași recompense de 2 bani, fără pic de valoare în ziua de azi. Nu tu misiuni noi, nimic. Chiar dacă la nivel mare lipsesc și ar fi bine venite.


    Nu mai este nimic în jocul ăsta decât pvp și stat la crescut.


    Tipul de oameni rămas pe joc sunt un alt motiv de dezgust, marea majoritate sunt niște marlani nesimțiți.


    În concluzie, totul pentru bani. După 10 ani de zile, tot ce am văzut au fost 2-3 mape noi, skin-uri (normal, ia și mai bagă bani, Doamne ferește să pice la lada boss).


    Nu cred că jocul va mai rezista 5 ani, dar nu voi fi aici să îi fiu martor.


    Vă mulțumesc că ați citit, aștept comentariile voastre.


    Spor la joc și distracție plăcută.

  • Pot sa adaug si eu aici cateva lucruri. Evenimentul Fotbal a fost schimbat, nu neaparat in bine, dar nici foarte rau. Dar clar nu mai ajuta jucatorii mici. Ce zici tu cu mountii/petii pe care ii poti calari si stau in jurul tau, e o idee buna. Aici se implementeaza greu ideile, si daca se implementeaza, se implementeaza cand deja multi au renuntat la joc. Serverele vechi, daca acolo ai incercat sa joci, sunt extrem de grele din cauza dropului scazut. Recent au facut update la recompensele sarcinilor de nivel, si putin mai inainte au facut posibila suprapunerea pietrelor spirit, cuferelor aur/argint, si altele. Jocul clar nu mai e friendly, si are nevoie de update-uri pentru toti. Dar stim cu totii ca tot ce vrea GameForge sunt bani, si de aia ne trimit spre roti, gambling, si Yohara. Jocul are nevoie de multe imbunatatiri, dar sa nu ne facem sperante si mai bine sa il tratam doar ca pe un joc, deoarece GameForge nu asculta propunerile jucatorilor decat cand au cutitul la os. Sfatu meu, nu te mai juca Metin, sau daca te joci joaca-te pe serverele alea cu drop, sau pe cele non GameForge, deoarece daca nu ai minim lv 90, te vei bate cu inca 10-15 jucatori pe 4 metine din padurea rosie, care din 4 vei primi, cu noroc, o manusa. De exemplu, au pus un amarat de pod, in ultimul mare update, in padurea rosie, dar numarul de metine este la fel de mic. Nu stiu cu ce ar saraci daca ar mai adauga 2-3 metine pe fiecare ch in fiecare mapa, dar.. Astia sunt GameForge. PS. PVP-ul nu exista decat pentru bombardieri si la CL-uri. PVP era acum 10 ani, acum nu.

  • Pot sa adaug si eu aici cateva lucruri. Evenimentul Fotbal a fost schimbat, nu neaparat in bine, dar nici foarte rau. Dar clar nu mai ajuta jucatorii mici. Ce zici tu cu mountii/petii pe care ii poti calari si stau in jurul tau, e o idee buna. Aici se implementeaza greu ideile, si daca se implementeaza, se implementeaza cand deja multi au renuntat la joc. Serverele vechi, daca acolo ai incercat sa joci, sunt extrem de grele din cauza dropului scazut. Recent au facut update la recompensele sarcinilor de nivel, si putin mai inainte au facut posibila suprapunerea pietrelor spirit, cuferelor aur/argint, si altele. Jocul clar nu mai e friendly, si are nevoie de update-uri pentru toti. Dar stim cu totii ca tot ce vrea GameForge sunt bani, si de aia ne trimit spre roti, gambling, si Yohara. Jocul are nevoie de multe imbunatatiri, dar sa nu ne facem sperante si mai bine sa il tratam doar ca pe un joc, deoarece GameForge nu asculta propunerile jucatorilor decat cand au cutitul la os. Sfatu meu, nu te mai juca Metin, sau daca te joci joaca-te pe serverele alea cu drop, sau pe cele non GameForge, deoarece daca nu ai minim lv 90, te vei bate cu inca 10-15 jucatori pe 4 metine din padurea rosie, care din 4 vei primi, cu noroc, o manusa. De exemplu, au pus un amarat de pod, in ultimul mare update, in padurea rosie, dar numarul de metine este la fel de mic. Nu stiu cu ce ar saraci daca ar mai adauga 2-3 metine pe fiecare ch in fiecare mapa, dar.. Astia sunt GameForge. PS. PVP-ul nu exista decat pentru bombardieri si la CL-uri. PVP era acum 10 ani, acum nu.

    Sincer m-am resemnat. Metinul este un joc in ultimul stagiu, care nu mai are mult de trait. A fost o parte frumoasa din copilaria mea, dar din pacate cei ce il administreaza l-au omorat. Nu trebuia sa se ajunga aici, jocul are mult potential, sunt private pline de jucatori care puteau sta pe oficial si sa isi bage banii acolo. Jocul inca poate fii schimbat, dar cu sigurance cei ce il administreaza incearca doar sa il mulga cat mai mult posibil, pana in clipa in care banii generati nu mai sunt suficienti sa plateasca serverele. Partea amuzanta e ca ei sunt orbi sa vada ca o populatie mare in joc ar insemna si mult mai mult profit.

  • Sincer m-am resemnat. Metinul este un joc in ultimul stagiu, care nu mai are mult de trait. A fost o parte frumoasa din copilaria mea, dar din pacate cei ce il administreaza l-au omorat. Nu trebuia sa se ajunga aici, jocul are mult potential, sunt private pline de jucatori care puteau sta pe oficial si sa isi bage banii acolo. Jocul inca poate fii schimbat, dar cu sigurance cei ce il administreaza incearca doar sa il mulga cat mai mult posibil, pana in clipa in care banii generati nu mai sunt suficienti sa plateasca serverele. Partea amuzanta e ca ei sunt orbi sa vada ca o populatie mare in joc ar insemna si mult mai mult profit.

    Si eu eram ca tine, ma gandeam la binele jocului si lumea radea de mine. Sfatu meu, nu te mai gandi, jocu e joc. A nimerit pe mana unor oameni cel putin nepotriviti, asta i-a fost norocu. PS. Ca sa le intelegi gandirea, ei intai pun voucherele in item shop, si dupa baga reduceri la monede. Niste ...