Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi

  • Eu am jucat Metin2 de inainte sa apara in Romania si am jucat si pe Metin2.ro pe Leonis si alte servere pana in 2010 cand aparuse prima data in RO. M-am reapucat abea acum cateva luni sa joc iar Metin2.ro pe serverul nou Cornelus si imi da impresia ca e foarte gol serverul, fata de cum era inainte pe alte servere. Tin minte ca erau asa de multe shopuri in map1 de iti facea laguri. Nu stiu cum e pe alte servere, dar serverul Cornelus pare destul de gol.

  • Jocul nu e pe moarte,o mai duce ani buni,playeri încă sunt cel puțin o mie pe server,dar nu sunt toți on mereu si de-asta se Creează impresia ca nu mai sunt playeri.

  • Topic-uri unite. Mai multa atentie pe viitor.

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg


  • Salut!
    As vrea sa aflu de la mai multi jucatori ce parere aveti acum de Metin2Ro,decat cum a fost sa ziceam acum 2 ani :D

  • Topic-uri unite. Mai multa atentie pe viitor.

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg


  • Da ma intreb si eu de ce nimeni nu face ceva...toti se plang si nimeni nu face nimic.
    Cea mai buna idee e ca sa se faca DIN NOU o fuziune intre servere...
    NUMAI gasesti nimic interesant sa faci pe Metin daca nu e nici un player cu care sa de bati sau sa vorbesti ...


  • Salut!
    As vrea sa aflu de la mai multi jucatori ce parere aveti acum de Metin2Ro,decat cum a fost sa ziceam acum 2 ani


    Well ...
    Serverele sunt "tacute" dar nu moarte. Nu se poate compara metinul de azi cu cel de acum 2-3-4 ani, pana la urma e un joc vechi de 7 ani, e normal sa se intample asta.
    Dupa parerea mea, jocul a devenit mai usor pentru cei mici (lvl 30-50) pentru ca sunt putini playeri si gasesti la aproape orice ora metine si bosi. Cu toate astea, apare o problema; nu prea ai cui sa ii vinzi carti, lazi, ss-uri etc. , o sa se vanda mai greu, evdent, pentru ca cererea este mai scazuta.
    (hell, in 2012 SS-urile erau 20kk, acum sunt 2.5kk, mai ieftine decat o aura.)
    In orice caz, cea mai buna sursa de venit in momentul actual (pentru playerii de lvl mic) sunt cioburile. Poti sa faci bani frumosi din cioburi; cu o manusa si niste mantii faci cam 8-10kk pe ora+ drop de Sun-Zi, Wu-Zi, manuale etc.

  • Observ ca Gameforge a inceput sa stearga/blocheze video-uri cu metine private, s-au pus pe treaba, in curand vor inchide si metinele private, oricum nu au cum sa le lichideze chiar pe toate sau..

    "If voting made any difference they wouldn't let us do it." - Mark Twain

  • Metinul nu e mort.... doar ca ii lipseste animatia... trebuie introdus ceva care sa te faca sa muncesti pentru a atrage playeri .... De ex: In seara asta pe Nemesis la Rosii a fost bataie serioasa.... deci inca mai sunt playeri .. nu ca in anii trecuti dar....

    Nostalgic (2009-2012) . Best moments of Metin2 Ro

  • Eu am mai spus lucrul asta si încă cred ca am dreptate intr-o oarecare măsura,problema este ca nu se fac eventul mult mai des,evenimente in care sa ne distram,nu pentru profit.Daca tot s-ar întâmpla asta ar trebui organizate eventuri noi deoarece la ploaie de metine sau bossi nu prea mai e nimic atractiv.

  • Sunt total de acord multe eventuri fac diferenta intre levele precum a fost si eventul de vara care numai de la lv 30 puteai participa cum sa se ridice playeri noi de lv mic daca ii omoram de la lansare....
    :pinch:

  • Salutare , aici vreau sa va intreb daca va este dor de vremurile alea cand nu erau esarfele , alchimia si era level 105 maxim , foarte multi playeri pe metin care avea un item maxim +6..+8 si era foarte atractiv oficialul ... din punctul meu de vedere foarte multi ati spus ca ati vrea sa se deie reset la oficial de la capat .. asta as vrea si eu dar din pacate eu m-am gandit mai mult si nu are cum sa deie reset deoarece sunt foarte multi care s-au chinuit sa faca level maxim , au dat foarte multi bani in joc dar eu ma tot gandesc ca ar fi foarte bine sa se mai faca un server in care Level maxim sa fie 105 , fara esarfe , fara alchimie si fara lycan :X ar fi cel mai bun server si s-ar aduna foarte multi pe acel server parerea mea. As astepta sa nu se inchida topicul si ca un GM sa imi raspunda . Multumesc anticipat ! :D

  • Oameni buni, cand vreodata o sa intelegeti si voi ca nu se mai poate face nici-un sv de metin pe care sa se dezvolte toata lumea greu... In momentul de fata, majoritatea jucatorilor cunosc toate secretele jocului si stiu cum sa se dezvolte la inceput. De exemplu, ganditi-va la serverele private.. Cum de atunci cand se deschid, chiar daca este vorba de un sv pvm hard, toti ajung repede "mari si tari"?... Singura solutie ar fi sa se inventeze un joc gen metin, dar trebuie sa fie diferit.. Exista cateva deja, insa nu le mentionez..

  • Sa incep cu inceputul .


    ,,Ce a fost"- Acum 6 ani cand m-am apucat sa joc metin 2ro a fost foarte distractiv deoarece era ceva cu totul nou ( nu mai jucasem mmorg-uri pana atunci) si jumatate din clasa imi era partenera de joc . Foarte multi playeri ( extrem de multi chiar), nr de playeri neputandu-se compara cu cel de acum. Oricum , acest numar mare se datoreaza in mare parte si cerintelor de sistem care au permis multora sa si instaleze jocul si sa-l ruleze fluent.


    ,,Ce este" - M-ai intram din cand in cand pe orion . Mai este destula lume , cel putin pe regatul albastru, celelalte doua regate fiind aproape goale. Dar , sincer, daca vom face comparatie intre sv orion si un metin privat jucat( fara nume ca nu vreau sa ii fac reclama), sv orion iese in dezavantaj si acest lucru m-a uimit si pe mine . Nu puteam sa cred cand vedeam privatul pe ch 1 cu shopuri de la cerc mic pana la alchimist si pescar(inclusiv) si mai multi playeri decat pe serverul oficial. Ar trebui ca cei care deschid sv private sa plateasca macar o licenta si nu sa se bucure gratuit( unii mai fac si bani de pe urma acestui lucru) de munca tehnicenilor care au creat jocul.


    ,,Ce va fi "- Metinul 2 ro pierde teren incontinuu in fata privatelor dar nu numai. Un joc de 7 ani,fara un motor grafic imbunatatit , inca mai are picioare sa mearga avand in vedere perioada trecuta. S-a facut deja o fuziune cu 6 ch-uri, in acest fel reducandu se cu mult cheltuielile si maximizandu se profitul. O noua fuziune sau o inchidere in final consider ca este inevitabila, poate nu chiar maine sau saptamana viitoare, dar este o certitudine. Nici o masina nu poate merge la nesfarsit oricate imbunatatiri ar avea. Multi zic ca ei nu ,, doneaza" ( asa am vazut ca este popular sa se spuna) dar sa facem un exercitiu de imaginatie: playerul x baga n k monede dragon si cumpara 50 costume, negociabile.Acesta le vinde cu 50kk bucata, deci face 2.5kkk. Prin urmare e gresit sa spuneti ca ,, eu nu bag bani in joc" deoarece voi poate ati farmat zile intregi sa puteti cumpara un costum ( nu ati bagat bani ci timp , o resursa mult mai pretioasa, cel putin pentru mine) . Deci jocul nu sta doar in cei care cumpara luna de luna md-urile si in aproape toti playerii care participa indirect la atingerea targetului de vanzari md-uri care tine jocul pe linia de plutire.