[Discutii] CW11 Globetrotter & Update

  • Ce parere aveti de noul UPDATE ce va urma? Eu consider ca este o imbunatatire utila adusa jocului + ca acele shouldere arata genial! :wbb:

    [size=24][color=#000066][align=left]Viata-i prea scurta pentru a te plictisi! :beer:

  • Interesant. Cu toate ca joc din 2009 si cunosc cat de cat cu ce se mănâncă jocul, am observat ca mi-e greu sa ma adaptez la noile schimbari. De ex abia in ultima perioada am inceput sa strang cioburi in fiecare zi. Curea nici acum n-am reușit sa imi fac +9. Dar sunt binevenite orice schimbari sau adăugiri. Succes!!

    Vladut

  • HM,
    Daca ai citit bine: "Shoulder Sash system! Acest sistem va putea fi imbunatatit cu bonusuri individuale aditionale" - adica alte obiecte pe care poti pune bonusuri. Parerea mea este ca in acest moment exista deja prea multe bonusuri in joc - si prea puternice. Un character cu M1 la 4 ski-lluri dar cu bonusuri pe toate obiectele poate deveni mai puternic decit unul cu 4 P si echipament +9 standard. In felul asta GF nu incurajeaza deloc jocul - incurajeaza cumpararea de bonusuri :D . Si ne mai miram ca din ce in ce mai multi jucatori se pling ca jocul a devenit anost, lipsit de interes, plictisitor. Nici nu e de mirare - nu mai trebuie sa joci prea mult, trebuie numai sa cumperi bonusurile :D . Daca nu ma credeti uitati-va la Lycanii de lvl +80/+90/+100 care au aparut peste noapte. Se poate spune ca Metin a devenit un joc pe care il poti termina intr-o saptamina. Sa nu imi amintiti de misiunile Biologului - asa cum spuneam inainte poti sa te lipsesti de ele daca investesti ceva bani sa cumperi bonusuri :D
    Ca o nota- Shoulder Sash pentru Lycani chiar arata bine. Dar cel pentru samani este de-a dreptul RIDICOL. Incercati sa va imaginati purtind asa ceva si cit de mult v-ar ajuta. Acel shoulder sash transforma samanii in niste personaje grotesti.
    Nu va mai trece multa vreme si jocul va putea fi jucat numai de catre cei care investesc sute si mii de euro in bonusuri. Si in obiectele aditionale pentru cresterea statusului - acadele / pet / si alte cele.
    Parerea mea este ca desi la prima vedere noile obiecte par a fi o schimbare, in esenta ele nu schimba jocul in bine. Ba chiar mai mult, jocul se schimba din ce in ce mai mult in rau.

    CONSTITUTIA ROMANIEI
    ARTICOLUL 30
    (1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă.

  • Dar cel pentru samani este de-a dreptul RIDICOL. Incercati sa va imaginati purtind asa ceva si cit de mult v-ar ajuta. Acel shoulder sash transforma samanii in niste personaje grotesti.


    Samanul arata de zici ca e fratele geaman al lordului maimuta :) acest lucru nu cred ca ajuta jocul prea mult, daca o luam pe partea de aspect exista ogramada de costume iar in privinta bonusurilor la fel exista multe variante bonusuri pe iteme, cristal energie, alchimie, curele deci in concluzie e doar o modalitate de facut bani pentru GF in plus


    DEATH BEFORE DISHONOR

  • Ce inseamna asta ? Costume noi gen cele obisnuite care dureaza 15..30 zile dar care se bonuseaza si se schimba bonusuriile ? sau ce?
    Si daca e asa se cumuleaza cu bonusuriile armurii tale? Si sa inteleg ca durata costumului o sa fie nelimitata? (altfel de ce sa bonusezi? )
    Am cautat pe forum dar nu gasesc nimic detaliat despre treaba asta cu CW11 Globetrotter & Update . un link daca exista va rog atasati.

  • Circula pe internet o imagine cu sistemul ce urmeaza sa fie introdus impreuna cu ceva ce nu ni s-a spus .Din cate vad eu in aceasta imagine sunt 3 spatii la inventar ... deci o sa fie introduse impreuna cu acel sistem ? si mai este si un spatiu deasupra locului unde sunt cercei .. sa nu mai spunem de locurile unde se pun inelele exp/mounturile .. chiar sunt curios daca o sa fie introduse aceastea .


    PS: Incerc sa gasesc un link pentru imagine sa o vedeti .
    EDIT : Editat de Gri aici e imaginea .. Astept parerile voastre .. sau raspunsurile de la un admin .
    Pace !


    Quote

    Printurile atasate la topicuri trebuie sa indepineasca urmatoarele conditii:


    Numele si nivelul propriului caracter( deasupra capului caracterului) trebuie sa fie vizibile in imagine
    Minimap-ul( Harta mica din dreapta, sus), serverul si canalul trebuie sa fie vizibile in imagine
    Sub nicio circumstanta nu trebuie modificata imaginea( fara sublinieri, fara parti taiate, etc.)


    Avertisment: nerespectearea regulamentului.
    Gri

  • " un Sash Nobil poate lua 10% din bonusurile de pe o arma/armura"
    Bun. Cum adica 10% din bonusuri? Daca o arma are,sa zicem,10% semi om acel sash va avea 1% semi om?

    [size=24][color=#000066][align=left]Viata-i prea scurta pentru a te plictisi! :beer:

  • " un Sash Nobil poate lua 10% din bonusurile de pe o arma/armura"
    Bun. Cum adica 10% din bonusuri? Daca o arma are,sa zicem,10% semi om acel sash va avea 1% semi om?


    Exact. In cazul in care, sa spunem, ai o arma cu 5 bonusuri pe care vrei sa o craftezi, Sash-ul va absorbi acele bonusuri, dandu-ti inapoi valoarea x% din ele.


    Aici aveti un exemplu de Sash FULL - cu o absortie de 11%:



    Sorry, nu am decat print-ul din germana, dar, o idee va puteti face.
    --


    Este de la sine inteles sper, ca va recomand sa folositi iteme mai slabute si sa nu va folositi itemele de "top" pentru sistemul acesta, avand in vedere ca itemele folosite vor di distruse!

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg



  • Ok si daca am o arma praff dar cu 3 bonusuri "X" bune si un bonus "Y" ce are valoarea 1,ce imi va "returna" sash-ul din acel bonus "Y"? 0.01%?


    Acest NPC unde este (daca exista)/ va fi implementat?

    [size=24][color=#000066][align=left]Viata-i prea scurta pentru a te plictisi! :beer:

  • Putin pe scurt,deci vom putea face ceva misiune ca sa o obtinem un costum si sa il rafinam(transfer bonusuri) ca sa zic asa?
    Intrebare:daca nu il bonusum si il lasal clear il putem purta?

  • Din print-ul de mai sus reiese ca fms-ul respectiv este +9 si are bonusuri :
    10% paguba medie, 10% paguba competentei, 10% tare impotriva vampirilor, 10% tare impotriva animalelor, sansa 10% la lovituri patrunzatoare.


    11% din ce e mai sus, Valoare atac 13-15, atac magic 14-17, viteza de atac +1%, paguba medie 1%, paguba competentei 1& si 1% din cele 3 ( vampiri, animale si patrundere ).



    Ganditi-va acum ca ne permitem sa stricam o otravita cu medie 30% care nu are asa un pret ridicat pe Metin2.RO.
    Daca ar fi +4, si respectiva "bandă conducător" ( dupa cum reiese din traducere ) ar folosi 20% din otravita noastra, asta ar insemna : 4% viteza de atac, paguba medie 6%, valoarea atacului 28-36.


    Acum ca au aparut si Rubine Legendare cu 18% paguba medie, plus noul sistem "Shoulder Sash", sunt tare curios unde se va ajunge cu damage-ul in metinele din hartile noi ( si nu numai ), dragon si alti bossi.
    O sa fie ceva foarte interesant ^^

  • In cazul bonusurilor, absortia va fi de 1% chiar daca bonusul initial este de 3%. Tineti cont ca, in functie de nivelul Sashului, absortia creste. Deci, daca ati avea o absortie de 10% ex.pe un sash custom, si un bonus de 20%, veti avea pe Sash-ul final 2%.
    In acelasi timp, pe un Sash fin, cu o absortie de 5% (standard), veti obtine doar 1% la final.


    Cele mai importante aici, nu sunt bonusurile de pe o arma (5 bonusuri cu X% sansa de rafinare in % din sash), ci valoarea de atac, valoarea atacului magic si viteza de atac. Deasemenea, in cazul armurilor, poate fi vorba de o rezistenta de +2% magie, 1% miscare sau (2000PV) 200PV (la 10%). Aici adaugati si putina aparare si asa mai departe.


    +ul item-ului din care doriti sa extrageti bonusurile pentru sash, nu este important. Bineinteles, o arma cu valoare atac de 200 va avea un rezultat mai bun in comparatie cu una de valoare atac de 50. Dar in continuare, nu conteaza daca e +3, +6 sau +9.



    Quote

    Intrebare:daca nu il bonusum si il lasal clear il putem purta?


    Da. Poate fi purtat si nebonusat. Totusi, nu vad nici o problema in a-i da valori de pe o arma/armura,fie ea si nebonusata, dat fiind faptul ca-i va lua din valorile standard.

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg


  • Quote

    Sashurile Master galbene pot fi obtinute in joc printr-o misiune. Vizitati NPC-ul Thewahdan si lasati-l sa va explice ideile lui despre cum ati putea deveni si mai puternici. Colectati toate piesele ce va trebuiesc in obtinerea Sashului.


    Se cunosc informatii precum : nivel minim pentru aceasta misiune de la Thewahdan, de cate ori se poate face aceasta misiune de pe un caracter si daca da, la cate ore?

  • Echiparea se poate face la orice nivel, insa, misiunea pentru cel ce poate fi obtinut in joc poate fi facuta de la nivel 40+

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg


  • Pai pentru un player mediocru care joaca mediocru, spargi FMS, dar astia care rupem MD-urile de regula, daca extrag dintr-un arc beta +9 cu dublu hh , pai as obtine undeva peste 70 atac din intervale + ~ 6semi-om, pai aici se face diferenta.Pana la urma aici o sa se ajunga, sa extragi ceva foarte bun ca sa primesti ceva cat de cat.Am dreptate?

  • Pai pentru un player mediocru care joaca mediocru, spargi FMS, dar astia care rupem MD-urile de regula, daca extrag dintr-un arc beta +9 cu dublu hh , pai as obtine undeva peste 70 atac din intervale + ~ 6semi-om, pai aici se face diferenta.Pana la urma aici o sa se ajunga, sa extragi ceva foarte bun ca sa primesti ceva cat de cat.Am dreptate?


    Daca tu esti dispus sa spargi un arc beta +9 full bonus, cu dublu hh pentru 70 atac si 5hh, succes. Inseamna ca ai prea multe arcuri la care altii doar viseaza sa vada pe joc doar.

    :komp:
    Heroes never die. They just go in hell to regroup.


    Niciodata un GM nu va va cere datele de logare de la contul dv. Nu dati datele la nimeni !
    email: HalfOp@metin2.ro

    Ingamename [CM]HalfOp
    Discord : [CM]HalfOp - https://discord.gg/Metin2


    Dacă ai scăpat telefonul în apă, pune-l într-un vas cu orez cel puțin 24h. Pe timpul nopții, orezul atrage chinezii care vor veni să ți-l repare.


    57852484_659141814538437_3300013516013961216_n.jpg


  • Daca tu esti dispus sa spargi un arc beta +9 full bonus, cu dublu hh pentru 70 atac si 5hh, succes. Inseamna ca ai prea multe arcuri la care altii doar viseaza sa vada pe joc doar.

    Scuze, e chiar mai tare decat crezi, arcul are 500-700 la +9 + dublu HH , ar insemna cam asa : 100-140 Atac si 6 Semi-om + cateva mici bonusuri, aici se face diferenta, nu zic ca am arcuri la greu, dar 100-140Atac + 6 semi valoreaza enorm,in + sunt permanente,nici nu ma gandesc la ce damage-uri o sa se ajunga, pentru ca asa e jocul sa evoluezi, cu timpul astea vor fi itemele care se vor extrage, iar daca arcul nu va avea dublu HH, are atac + 15 semi, o sa ai 100-140atac + 3 semi, tot e foarte foarte mult.Daca joci ceva mai mult e floare la ureche sa faci un arc beta +9 fara bonusuri si tot ai intervalul mentionat de mine mai sus.Deci cam asta e ideea, bine ca am inteles, stiu ce am de facut.

  • Bonusul de pe eventualele pietre ale armurilor sau armelor se vor lua in considerare?

    Actions prove who someone is, words prove who they want to be.


    Don't judge people by their actions as long as you can't understand their reality.


    ' You can do everything you set your mind to, man '