Bataie de joc - fara sticla cu JD-uri

  • Pentru mine personal asta a fost ultimul update aiurea.


    Singurul motiv sa mai intru pe joc e sa tin in viata peturile cu zile multe si sa mai citesc o carte la respingere din cand in cand.


    Va zic sincer chiar ma bucur ca am dat de lost ark (jucand la nivel mare 1440+ item level) unde sunt o groaza de QOL change uri si chestii ce inca nu inteleg de ce nu sunt gratis in metin.


    Sticla trebuia sa fie implementata pentru fiecare jucator ca si un feature standard pentru ca in absolut orice alt mmo asa este. (Sincer sa va zic din toate mmo urile jucate n-am intalnit unul care sa faca o chestie de genul)


    Inainte cu JD era relativ ok ca macar aveai acces la el dupa ce ti ai luat o manusa ceva dar acum trebuie sa alegi din cele 2.


    Pana atunci portofelul meu o sa mearga la lost ark pentru ca metin clar a dat in bara dupa update urile astea.



    Lost ark a decis ca monetizarea sa fie skinurile , cateva materiale de upgrade in item shop (cam degeaba odata ce ajungi peste 1370 item level dar cine isi permite isi permtie) , ark pass care are versiune free -> premium -> super premium (upgrade ul major e de la free la premium pentru materiale in plus in schimb super premium ofera doar un set de skin fain si exclusiv) , transferarea din Cristale premium (MD) in gold (yang) si tot asa playeri pot cumpara cristale albastre (JD) cu gold direct. Cristalele premium difera de cele albastre ca skin urile cumparate sunt negociabile , iar skin urile cu cristale albastre sunt permanente pe cont fara optiunea de a vinde.


    Personal as zice ca e o monetizare mai ok dar nici asta nu e ok in piata de vest , comparativ cu alte MMO uri P2W chiar e ok in schimb BDO , Archeage si Metin2 sunt prea intrusivi cu aspectul de p2w. (metin2 abuzand cel mai tare de aspectele p2w)


    N-am nimic impotriva celor care decid sa farmeze cu mastercardul si personal cred ca e relativ ok sa faci asta pentru ca nu fiecare persoana are timp si vor sa aibe distractie in joc. (cum o persoana isi investeste banii in alte hobby uri tot asa si cei care joaca mmo uri p2w o fac cu acelas motiv)



    Din pacate comunitatea de metin2 mereu plange de update uri si tot ajung sa cumpere tot de pe itemshop pentru ca asa e metinarul din pacate.


    Chiar ar fi un joc frumos dar toate punctele astea p2w sunt exagerate de invechite pentru jocurile din ziua de azi si ar fi multe alte optiuni de a monetiza jocul.

  • Cat ma bucur ca acum nu toata lumea isi va permite stiicla, totusi nu credeti ca exagerati un pic, 20 lei pe luna va ajung pt sticla lunar. asa saraci sunteti de nu va permiteti cativa lei pentru un must item?

  • Cat ma bucur ca acum nu toata lumea isi va permite stiicla, totusi nu credeti ca exagerati un pic, 20 lei pe luna va ajung pt sticla lunar. asa saraci sunteti de nu va permiteti cativa lei pentru un must item?

    Din cauza persoanelor ca tine a ajuns jocul in halul asta , "frate nu ti permiti x y z?".


    Nu e vorba de permis si nepermis pentru ca sticla e un lucru ce e dat gratis in ABSOLUT FIECARE MMO. (am jucat zeci de mmo uri de cand sunt mic si metinul e singurul mmo care are treaba asta monetizata)


    Stau cu platforma de 1400w si incep sa regret ca am investit in jocul asta la cum este tratat de gameforge si webzen.


    Azi sticla , maine marim preturile din item shop , poimaine scadem cantitatea de MD uri cumparate.


    Tu pur si simplu nu vezi imaginea mare si de asta a ajuns jocul in halul asta.


    Poate xulescu nu-si permite sa cumpere o sticla ori manusa site , asta inseamna ca nu are voie sa joace? In metin daca farmezi cu visa ul ai un avantaj exagerat de mare comparativ cu un player relativ f2p (da asa e si in alte mmo uri coreene dar in metin e exagerata treaba si aici nu pun in calcul RMT ul , daca nu sti ce inseamna RMT atunci din start nu putem avea o discutie).

  • cel mai prost comentariu pe care l-am citit in topicul asta.. cum zicea un baiat azi pe chat “dau 25 de lei sa văd cât costa fierea de urs pe care am dropat-o” unii sunteți de-a dreptul jenanți

  • Cat ma bucur ca acum nu toata lumea isi va permite stiicla, totusi nu credeti ca exagerati un pic, 20 lei pe luna va ajung pt sticla lunar. asa saraci sunteti de nu va permiteti cativa lei pentru un must item?

    Nu e vorba cât costă, este vorba că jocul ăsta nu produce nimic în favoarea jucătorilor. Tu nu vezi că orice update este gândit doar în favoarea dezvoltatorului și a distribuitorului. Orice joc care se respectă și are o istorie în spate (vezi WoW) își respectă jucătorii, ăștia de la Gameforge sunt în stare să bage și licorile în item-shop. Pe lângă asta, mă faci să cred că tu ești genu ăla de jucător care ar plati un abonament lunar să joace jocul, pe lângă achizițiile din item-shop

  • Nu e vorba cât costă, este vorba că jocul ăsta nu produce nimic în favoarea jucătorilor. Tu nu vezi că orice update este gândit doar în favoarea dezvoltatorului și a distribuitorului. Orice joc care se respectă și are o istorie în spate (vezi WoW) își respectă jucătorii, ăștia de la Gameforge sunt în stare să bage și licorile în item-shop. Pe lângă asta, mă faci să cred că tu ești genu ăla de jucător care ar plati un abonament lunar să joace jocul, pe lângă achizițiile din item-shop

    100% de aceasi parere mai putin partea ca WoW isi respecta jucatori xd , dupa ce au facut cu shadow lands nici in dragonflight nu am sperante mari. Isi asculta jucatori la sfarsit de expansiune :)) Lost ark it is for me , macar aici tin pasul relativ usor cu balenele.

  • mai bine dau stau 12 h sa ma logez pe alt joc sau sa dau 20 euro/luna sa intru instant decat sa ma mai joc jocul asta free to play =))

    Name: Alpina

    Server: Carpathians

    Guild: ARHANGHELY


    d2knnzl-02b42d88-97dc-47d8-8f88-015ff1f44f13.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcL2ExMjEyYmQwLTNkYWMtNGRhZC1iZWM0LTg5NWZmNDVmM2Q3MFwvZDJrbm56bC0wMmI0MmQ4OC05N2RjLTQ3ZDgtOGY4OC0wMTVmZjFmNDRmMTMucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0.gxsQmYdIgSgmheJo6tFHU48w-eCdPvO2smhvvPZnysA

  • Cat ma bucur ca acum nu toata lumea isi va permite stiicla, totusi nu credeti ca exagerati un pic, 20 lei pe luna va ajung pt sticla lunar. asa saraci sunteti de nu va permiteti cativa lei pentru un must item?

    Eu unul daca bag 25 de lei primesc 75+5 md-uri pe cont .. dar nu stiu de unde ai scos 20 de lei pentru sticla de o luna cu 135 de md-uri .. :dash::rolleyes:

  • Cam asa ne rad unii influenceri in fata cand li se aduce subiectul acesta in discutie, in loc sa ne protejeze si sa ne sustina in fata companiei, ei rad si nu vad nicio problema in asta, desigur e altceva cand primesti cateva mii de MD-uri lunar si joci si pe Tigerghost unde ai Monede Tigru, dar ceilalti playeri care te urmaresc? copiii care nu-si permit poate sa bage MD si pentru o saracie de sticla? hai sa radem.. halal influenceri

    didi.jpg

  • Cam asa ne rad unii influenceri in fata cand li se aduce subiectul acesta in discutie, in loc sa ne protejeze si sa ne sustina in fata companiei, ei rad si nu vad nicio problema in asta, desigur e altceva cand primesti cateva mii de MD-uri lunar si joci si pe Tigerghost unde ai Monede Tigru, dar ceilalti playeri care te urmaresc? copiii care nu-si permit poate sa bage MD si pentru o saracie de sticla? hai sa radem.. halal influenceri

    didi.jpg

    Inteleg acum de ce GF ii tine pe bosorogii astia ca "influenceri" si nu ii accepta pe astia tineri...

  • Marea problema apare, ca si in viata reala, atunci cand ai un lucru si ramai fara el, stiind in continuare ca acum ceva timp te puteai bucura de el insa acum se bucura altii.

    Modul prin care gestioneaza GF sau Webzen aceste schimbari au un impact negativ foarte puternic asupra jucatorilor insa lor nu le prea pasa deoarece este un joc vechi pe care il joaca decat adultii ce erau copii in vremea lansarii metin2 si aveau un PC si urmatoarele 2-3 generatii dupa ei. Ei stiu ca generatia din ziua de azi nu v-a juca niciodata metin2, nici cea de ieri.

    In concluzie, storc cat mai mult din buzunarul playerilor exsitenti, fiind constienti ca soon will be the end and why not if its possible?


    Iar legat de influenceri, nu le mai cerere parerea si ajutorul, ei vor face intotdeauna ce e mai bine pentru ei nu pentru tine, au contract cu GF in care cel mai probabil sunt pusi sa arate partea "plina" a paharului si sa puna sub pres de multe ori gunoiul.

  • Cat ma bucur ca acum nu toata lumea isi va permite stiicla, totusi nu credeti ca exagerati un pic, 20 lei pe luna va ajung pt sticla lunar. asa saraci sunteti de nu va permiteti cativa lei pentru un must item?

    pe bune? "20 de lei pe luna". Poate unii nu au ce manca si au nevoie de acei "20 de lei". Besides, de ce sa dai "20 de lei pe luna" DOAR pentru a cauta ceva prin bazar? Jocul asta a devenit ridicol si le doresc celor de la gameforge sa isi piarda cat mai multi jucatori, fix din pricina celor "20 de lei".

  • Ce propuneri am in legatura cu acest subiect si in legatura cu ultimele update uri:
    -propun permiterea tuturor player ilor sa poata cumpara sticla de la magazin general cu 10 kk pe zi, daca nu, macar revenirea sticlei la vechiul pret in JD uri
    -propun revenirea la vechiile 9 ch uri, in prezent nu exista loc de farmat pe nicaieri, evenimentul de paste a fost foarte amuzant la albastrii in map 2
    -propun posibilitatea de a lipii (asa cum era in trecut) a "inventarului" cu "ferestrea echipament" printr un singur buton, sa existe atat versiunea veche cat si versiunea noua a inventarului.
    -propun adaugarea unui buton de schimbare al ch-ului direct, fara sa mai apasam "logout" dupa care sa selectam campion etc
    -propun imbunatatirea jocului, sunt obligat sa inchid shop ul doar cu task manager... foarte mare lag in bazar (cu toate ca am 64 gb ram si rtx 3070 ti)
    ETC

  • Avem un update, sticla de negot va reveni din nou cu jd-uri.

    Multumim pt ajutor, cristy! Ai aratat ca se poate da feedback prin tine (poate au mai contribuit si alti influenceri undercover la asta).

    Cel putin am obtinut jumatate din ce am avut inainte, nici ca ei, nici ca noi si ma bucur ca s-a rezolvat cat de cat in 2-3 zile.

  • Cam asa ne rad unii influenceri in fata cand li se aduce subiectul acesta in discutie, in loc sa ne protejeze si sa ne sustina in fata companiei, ei rad si nu vad nicio problema in asta, desigur e altceva cand primesti cateva mii de MD-uri lunar si joci si pe Tigerghost unde ai Monede Tigru, dar ceilalti playeri care te urmaresc? copiii care nu-si permit poate sa bage MD si pentru o saracie de sticla? hai sa radem.. halal influenceri

    didi.jpg

    e penibila femeia asta.