Un nou inceput! - Întrebări frecvente

  • Multumesc. :)

  • Iar mi-au esuat arma, armura, 2 scuturi. Totally destroyed.

    Ce trebuie sa ai/ sa faci/ sa platesti ca macar sa ai siguranta ca le poti duce la + 6 ? toate itemele? Ca sa nu-mi mai iau damage? Mereu mi le distruge fierarul. Am incercat sa schimb, cand in map 1 cand in map 2, gandindu-ma ca o fi si un algoritm, dar poate singurul algoritm sunt banii, sa cumperi chestii de pe Item Shop, cu care sa nu-ti esueze. Nu?


    Oare cum sa gasesc, unde sa gasesc, unde sa ma duc sa-mi pice iteme cu PV ( armura), daca-s la inceput si n-am bani sa cumpar? Macar una cu 500 PV si ar fi foarte buna...

    Si imi esueaza mereu cartile pe care le citesc, ca sa-mi maresc M-urile. Cumsa fac sa nu-mi mai esueze mereu cartile? :(:( Ce solutii sunt? Chiar si cu plata din Item Shop, desi preferabil sa nu.

    Am vazut acum ca exista ceva ce se numeste " Pergamentul Exorcizarii". Unde pica acesta, in afara de cumparat din Item Shop? Si ce level trebuie sa fii ca sa poti bate intr-un loc in care sa-ti pice asa ceva? :-?


    Misiunea "Forte Elemente" cum se face? Si "Alarma in Templu" ? Am intrebat in joc jucatori dar nu au raspuns. Si pe Google nu am gasit raspuns la intrebarea cu misiunea aceasta.

  • Mergi la fierari de breasla specializati , bijutier pt coliere bratari cercei papuci , armurier pt armuri scuturi coif , si fierar arme pt arme evident , costa ceva mai mult dar ai si sansa mai mare la reusita .Alarma din templu/ forte elemente e templul zodiac mergi la teleporter si te teleportezi in zodiac acolo ai npc-ul cu care vorbesti pt misiuni desi misiunea apare de la lvl 20 nu ai sanse de reusita pana la nivel mare macar 90 echipat cu toate cele nu e ceva cu care tre sa iti bati capul la nivel mic , pergamentul exorcizarii cade din cufere multe si diverse , negociabile sunt doar cele care cad din cufarul hydra, daca vrei sa le farmezi ai drop la ele la metine si bosi in anumite zile (vezi calendarul de evenimente aferent serverului pe care joci ), armuri sau alte iteme cu pv e la bafta daca pica pica daca nu nu :D , faci caractere de lvl 40 si ai in cufarul ucenic adauga bonus , si schimba bonus pentru arme si armuri pana in nivel 40 , pentru a bonusa alte iteme faci ca la exo depinzand de serverul pe care joci o sa ai zile cu drop la metine si bosi la adauga bonus si la vrajeste bonus , farmezi dropezi si faci iteme cum doresti tu .

    Edited 2 times, last by ionutkauf ().

  • Citesc deja thread-ul asta de la inceput si observ pareri impartite . Si parca toti joaca altceva dar nu metin. Sa faca minereu/ pescuit/ fierar de breasla / cufere hydra / bosi in anumite zile . Dar oare ce lvl are CunningFox ? Pe ce server joaca ? Ce piata este pe acel server ? Fiecare isi da cu parerea , in loc sa spuna in felul urm :

    lvl 1-15(poti ramane la lvl 15 pana ai macar un inceput de echipament) : metine map1 ( iteme upgrade : fiere de urs /+ ,piele de talpa de urs / +, Banderola rosie/+ smd. ( verifici piata de up la lvl mic )

    lvl 15-25: (aici faci 11 medalii in temnita maimutelor ), dupa ce ai 11 medali la lvl 25 te apuci sa faci lvl la calut si pe caracter pana la 35

    lvl 25-35 : dupa ce ai atins lvl 35 ar trebui deja ceva lvl la cal, fa lvl 10 la cal si ramai map2 pe farmat metine (ps : inca nu faci militar daca nu ai echipament )

    lvl 35 : se farmeaza map2 ( toate caracterele pot face asta ) cel mai bun drop map2 este la lvl 30 , de aici poti scoate in felul urm :

    -pietre: +0-+4 ( pietrele +0 - +3 eu le dau cu 200k pe Tara Romaneasca)

    -cartea competentei : cartile scumpe cum ar fi : aura sabiei / taisj vrajit / iures / corp rezistent/ teama/ binecuv / forta .

    -iteme up : uniforma neagra/+ , buc de piatra pretioasa /+ , buc de armura stricata , smd.

    -fms din cand in cand de la mobi ce se spawneaza la metine de 35

    Pentru un saman :

    Eu as incepe cum am spus mai sus cu farmul , pe langa asta as pune in md 150 de lei in happy hour ca sa imi iasa nitel si mie in castig si sa pot avea un mount ceva dupa care sa pot bate metine , as cere breasla prin map1 ch1 sa pot farma la lvl mic ( oricum inelul anti exp este cu jd si il poti cumpara dupa ce iti iei un (mount / manusa / -pt 30 de zile -> TINE CONT DE ALTCEVA NU AI NEVOIE DECAT DUPA LVL 55/75+ )

    -Arma ( clopot de la arma de eroi tineri ) / pana la lvl 35 , caut sa farmez pt un clopot antic , cel mai ieftin si +9 sa pot farma map2 dupa ce expira arma de lvl 30 eroi tineri

    -Armura -> daca farmezi map1 cum am spus ai avea iteme de up si yang , dar si upgradeuri pentru a putea da +7/8 la un vesmant de lvl 18 ( nu este necesar sa fie +9 merge si +6 ( dupa ce atingem lvl 35 putem folosii si armura de lvl 34 +4 , ca ulterior dupa ce avem buc. de piatra pretioasa sa o fac +5/6(logic ca voi da + la mai multe ,nu ies din prima , dar le gasesc la armurier pe cele de 34 ), atentie dam + la fierar normal , nu avem bani de fierar de breasla cum s-a spus anterior ( rly bruh ?:lol: )

    -Scut , aici daca ai tu pentagon +4 fa-l +5 ( cu up din map2 , buc. de armura stricata) , majoritatea le arunca si pe jos pe cele de 21 , nu prea se da la + , dar in principal poti bate si cu unu +6 de lvl 1


    -Cercei , de aur ar merge(+6) ...si cupru(+6) , apoi de la 33 abanosi ,iti dai buf cu cerceii de aur(+6) apoi pui abanosii (+5/6)


    -Colier/ Papuci -> Nu conteaaza pv sa aiba acolo cat de cat


    Skilluri :

    Aici samanul sta prost sa sti pe skiluri de farmat si pvm ....dar un sfat iti pot da ca am jucat saman 3 ani de la lvl 1 cand era virgo inainte :growup::

    Leac : pui 2 vit / 1 int la fiecare lvl ai 3 puncte de status ( slab in pvm dar bun in pvp , carti super ieftine ) prima data poti pune m1 la 17 puncte , pe aruncare si chemare fulger


    Zmeu : pui 2 int /1vit ( Ok in pvm pentru ca are buf de critica , deci primul m1 la 17 puncte va fi in forta dragonului si apoi in binecuv )


    Daca am omis ceva....imi cer scuze . Ma gasesti si te pot ajuta pe Tara Romaneasca daca mai ai nev de ajutor . (IntenseLove) <3

    Intrebare: De ce nu se face nimic impotriva softurilor ilegale si de ce inca sunt acestea? :dash:



    Raspuns-HalfOP:De ce exista virusuri daca exista antivirusi? :lol::pillepalle:

    Edited once, last by xzxz007 ().

  • Poți face bani frumoși din fragme20 kknte de energie, nu mai știu exact lvl , cam 30 -35. Îți strangi niste bănuți ,ți-au dat colegii mei niste idei,cam 10 km din care cumperi cuțite mușcătura de pisic , le duci la alchimist și ți le transforma in fragmente de energie. Pentru 200 bucăți cheltuiești cam 1,5 - 2kk depinde cat eșuează și le vinzi cu 4, 5 kk câteodată ,5 kk depinde cate sunt pe piata deci ieși pe plus cam dublu. Te uiți să vezi cu cat se vând în ziua respectivă. Avantajul e că stai in map 1 pe loc și produci bani. Ce câștigi inițial , nu ii cheltui, ci îi refolosești că sa produci mai multa marfa. Am un prieten care când s -a reapucat de joc ,așa și -utilat caracterul din cap până în picioare. A cumpărat cu bănuții câștigați iteme full bonusate . De asemeni , urmărește când e event de pescuit , fa cufere și vinde-le. De asemeni vei câștiga bani frumosi

  • Imi place de tine sincer , mai ales modul in care ai ales sa ne faci ''inapti'' (in mod direct sau indirect cum vrei tu sa intelegi) pe toti restul doar ca sa iesi in evidenta nota 10 + , poate daca ai fi citit ultima postare a creatorului acestui thread ai si fi inteles ceva gen :

    1, el/ea are probleme la fierarul normal acesta ai distruge toate itemele inainte de +5+6, si da i-am spus sa mearga la un fierar de breasla (crede-ma nu e o suma pana la +6 mai mult ia mancat fieraru normal pana acum)

    2, ca tot ai intrebat ce nivel are el/ea, iti pot spune cu certitudine ca re nivel 20 + daca nu ai fi avut nu ai fi putut sa aibe la misiuni ''forte elemente'' si ''alarma in templul zodiac''

    3, el/ea a intrebat unde poate procura pergament exorcizare , si normal i-am raspuns unde cad cele negociabile in joc , sau cele non negociabile ( la side event la metine si bosi si de aici :

    4,din punctul asta de vedere nu are importanta pe ce server joaca , toate au in prezent drop la exorcizari la side event minim 1 zi pe luna ( aka am scris : vezi calendarul aferent serverului tau ) si la side event nu ai nevoie decat ca metinele batute de tine sa fie peste nivelul caracterului si maxim 5 nivele sub nivel.

    5,ce ai tu impotriva mineritului sau a pescuitului sau a facutului de fragmente ? chiar daca nu are lvl si el/ea vrea shaman ca si principal e de ajuns sa fac un war mental pe un caracter secundar care va face lvl 30-35 fara probleme si cu iteme +0 in map 2 in cateva ore dupa care e de ajuns sa ia un tarnacop si sa se apuce de minerit, contrar opiniei tale (minereurile nu tre sa rafineze )se vand foarte bine pt ca lumea face misiunea zilnica pret mediu 3,5 kk per stack de 200.

    Atentie nu spun ca nu ai dat niste stafuri ok in mare parte , exceptia facand poate cea cu banderola rosie ( cel mai prost drop de upp la mobi care il faci mai usor facand caractere lvl 30 si din 4-5 misiuni plimbare prin map 1 si un metin de lvl 15 spart ai garantat banderola o poti face pe N conturi lasate la crescut fara investitie dupa care stergi caracteru si o iei de la cap , cu putina rabdare aduni destule banderole )
    Alta sugestie pana face el/ea 11 medalii in temnita la maimute cu samanul le poate obtine si gratis la cat sunt de ieftine garantez ca cu iteme +6 mai mult o sa moara decat sa dropeze medalii, a si rectifica acolo la lvl 35 se face armat nu militar , militaru mai incolo la nivel 50.
    Acum sincer nu puteai da sfaturile si fara acea introducere minunata? sau ai simtit nu neaparat nevoia sa iesi in evidenta ca si cum ai fi mai presus de restul?

    Edited once, last by ionutkauf ().

  • Acum joc pe Server Luna, am level 23, Sunt Samana "CunningFox".

    Mai am alte 2 Samane, tot pe acest server, ma joc cu ele simultan si au lvl. apropiate. Eu joc doar Saman. :):thumbsup::evilgrin:

    O sa-mi fac caracter si pe Tara Romaneasca ... Ce Nickname ai pe serverul Tara Romaneasca?

    Fusesem sfatuita sa cam evit aceste 2 servere: Tara Romaneasca si Carpathians ... Din motiv ca sunt multi copii cu smenuri.

    Da, punctele de VIT si INT si Magiile stiu sa le pun. Multumesc.

  • Am o intrebare.

    Cu ce am gresit cumparandu-mi "Papadia Picatura Puterii", de nu mi-a reinnoit viata Mount-ului?


    Atunci cand mi-am luat Mountul, acum 2 saptamani, mi-am cumparat si obiectul "Papadia Picatura Puterii" : Prelungeste durata de viata a Mountului Puternic timp de 30 de zile.

    In loc sa-mi fi cumparat eu frumusel "Manusile Talharului". Dar oi cumpara pe viitor. Ca sunt musai acelea.

    Mi-am luat 3 Papadii din acestea. Fiecare in parte scrie ca dureaza 30 de zile. Ma gandeam eu, sa ma tina 90 de zile Mount-ul. Si, cre credeti? Dupa ce mi-a expirat Mount-ul, "Leu Mic" valabil 7 zile, mi-a expirat si, desi cu 1 zi inainte de expirare si in ziua expirarii lui, eu tot dadeam Click pe Papadia Picatura Puterii, ca sa ii reiinoiasca viata, sa ma mai tina inca 30 de zile Mount-ul, ci nimic. Nu s-a intamplat nimic. Mount-ul a expirat si eu acuma mi-am folosit toate tichetele de calarie si acuma-s "la picior" si e minunat. :)))))

  • trebuia mers la grajdar tras sigiliul leu peste grajdar si iti aparea meniul de prelungire

  • Buna seara,


    Am o intrebare: Unde pica armuri cu HP 500/1000/1500/2000 ? In care mapa si in care loc al mapei va rog frumos. M-am reapucat de joc. Eu sunt Samana, level 1, dar intr-o zi voi avea lvl 20 sau 30. Prin urmare, o armura cu care as putea sa bat singura la lvl 20-30 si pana la 40, unde am sanse sa imi pice?

    Mentionez ca nu vreau sa ma bazez pe jucatori, vreau sa ma descurc sa cresc singura. (stiu, cu greu). Si nu, nu vreau sa imi fac Razboinica si sa ma folosesc de ea sa cresc Samana. Deocamdata cel putin. I just have a thing for Shamans... :) As dori un sfat in conormitate cu dorinta mea de a bate singura, de a creste singura. Unde am sanse? Sa imi pice armura cu hp mare? Caci, se stie, fara ea, fiind si Saman, imi e imposibil sa bat. E foarte slab samanul. Dar cu amuri cu hp nu mai e slab.

    Ah, de asemenea, imi poate spune cineva unde pica Fms si Rib? Mapa si locatia va rog frumos?

    Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre... :) >:D<

  • sunt complet random bonusurile itemelor care pica

  • Buna seara, cunningfoxlady .


    Ai aici cateva pagini care te vor ajuta :


    https://ro-wiki.metin2.gamefor…abie_lun%C4%83_plin%C4%83


    https://ro-wiki.metin2.gamefor…3_Fier_Ro%C5%9Fu&stable=0


    Poti da click pe fiecare mob si ai sa vezi locatia unde apar.


    Daca vrei sa-ti pice armuri cu pv, poti incerca urmatoarele metine :


    https://ro-wiki.metin2.gamefor…etin_a_B%C4%83t%C4%83liei


    https://ro-wiki.metin2.gamefor…ndex.php/Metinul_Amarului


    Au drop bun la armuri si ai sanse maricele sa prinzi iteme cu PV.

  • Salutare, detin pe Tara Romaneasca iteme in valoare de 30won (din calculele mele), sunt iteme decente de farmat cu un cont pana in nivel75 (iteme pv, o otravita+9, vreo 2won cash), pe acest cont detin un mental de 55 3P , un sura 75 P tais restul Muri, war aura 53 cu Muri. Niciun caracter nu detine alchimie doar full biolog si itemele “de baza” necesare pentru farmat. Intrebarea este cea clasica , pe care din ele recomandati sa continui tinand cont ca niciunul nu este echipat cu alchimie si acum am ocazia sa fac schimbarea, pentru raspunsuri va rog sa tineti cont de faptul ca revin dupa o pauza de ceva ani si putem spune ca sunt inca incepator avand in vedere noile updateuri. Multumesc

  • Salutare, detin pe Tara Romaneasca iteme in valoare de 30won (din calculele mele), sunt iteme decente de farmat cu un cont pana in nivel75 (iteme pv, o otravita+9, vreo 2won cash), pe acest cont detin un mental de 55 3P , un sura 75 P tais restul Muri, war aura 53 cu Muri. Niciun caracter nu detine alchimie doar full biolog si itemele “de baza” necesare pentru farmat. Intrebarea este cea clasica , pe care din ele recomandati sa continui tinand cont ca niciunul nu este echipat cu alchimie si acum am ocazia sa fac schimbarea, pentru raspunsuri va rog sa tineti cont de faptul ca revin dupa o pauza de ceva ani si putem spune ca sunt inca incepator avand in vedere noile updateuri. Multumesc

    Jocul a devenit. Pay2win. E greu sa faci ceva in momentu de față, fara sa bagi cardu. Multe update iti trebuie woni full sa faci ceva acum+.💷💶👈💵💸☃️:mwhaha: