Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi

  • Ai si tu dreptatea ta.


    Dar eu jucand 'oficialul' de cand s-a deschis serverul , nu pot sa nu remarc ca dropul a scazut semnificativ fata de perioadele in care s-au implementat unele temnite. :growup:


    De exemplu, dropul la metinele de 90. Inainte picau destul de usor Manusile / Mantiile, acum trebuie sa stai o saptamana sa pice o manusa , in conditiile in care am iteme 20 drop + manusa site/metine/lazi. :dash:


    Da, e normal ca nu trebuie sa te astepti sa pice la tot pasul, dar in momentul in care tu investesti bani in joc sa ai parte de 'ceva mai mult drop' si singurul lucru care iti pica , este fata, trebuie sa te intrebi foarte serios daca a doua oara o sa mai investesti. Si acesta este motivul principal pentru care se fac fuziunile , lipsa de jucatori sa creasca competitivitatea pe servere.


    Am muncit enorm sa duc conturile unde sunt, nu zic ca este usor dar pana la urma trebuie sa fie si placerea de a juca. Acum, daca te pui sa cresti un cont , trebuie sa ai nervi de fier si privesti lucrul acela ca o munca, nu mai este placere.


    Sa nu mai zic de ratele de la fierar, nici inainte n-au fost grozave dar in directia asta n-au facut nici o imbunatatire. :pump:


    Mult succes cu contul, sper sa ne intalnim pe joc :cookie:

  • Eu propun deschiderea unui server fara cufere ucenic alchimie costume beta prostii una alta. Mie unu mi-ar placea sa ma reapuc pe un asa server. Fara mounti pentru ca toata lumea sa munceasca sa isi faca calul. Exact 2009 2010 maxim 2011. Stiu ca sunt multe servere private cu acest mod dar niciodata nu ma-as apuca pe un privat pentru ca nu au continuiitate. A si sa nu uit lvl 99 neaparat:)). Oricum acum sunt prea multe servere goale sa se inchida unul din ele si sa faca unul oldtime.

  • Scurt si la obiect, jocul se prinde viteza in jos. este 90% in favoarea celor care cumpara de pe site,celor cu servici si situatie financiara buna, ce-i ce fameaza si le ma isi esueaza vor ramane intodeauna la coada. Evenimentele care echilibrau aceasta balanta au disparut... tot ce a fost implenentat din 2013 a fost in scopul utilizarii item-shop-ului.

  • Eu propun deschiderea unui server fara cufere ucenic alchimie costume beta prostii una alta. Mie unu mi-ar placea sa ma reapuc pe un asa server. Fara mounti pentru ca toata lumea sa munceasca sa isi faca calul. Exact 2009 2010 maxim 2011. Stiu ca sunt multe servere private cu acest mod dar niciodata nu ma-as apuca pe un privat pentru ca nu au continuiitate. A si sa nu uit lvl 99 neaparat:)). Oricum acum sunt prea multe servere goale sa se inchida unul din ele si sa faca unul oldtime.

    +1 Nu inteleg din moment ce foarte multa lume tanjeste dupa acea perioata a comunitatii ( 2009-2010 ) Nu se face ceva in privinta asta .. adica daca tot se pune accent pe profit ganditi-va cum ar "exploda" donatiile pe un astfel de server.

  • Am impresia ca unii ce posteaza aici ar dori sa se apuce de joc insa le este greu sa intre pe un server unde deja jucatorii au conturi mari.Va doriti vechiul si simplul metin.Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.Un server fara esarfe,alchimie,lican si peturi.Lvl maxim 90. In 2 ani de zile jucatorii vor avea nivele,iteme maxime si se vor plictisit pe server, apoi ce o sa faca o sa revina la "vechile servere" cele cu implementari ? De ce nu puteti accepta faptul ca jocul evolueaza se transforma ? Nu poate ramane pe loc deoarece devine monoton.

  • Sincer sa fiu as putea spune ca cei care cer asta ar putea fii multumiti deoarece chiar cei de la gamforge ar fi putut gandi asta de la bunul inceput sa faca un singur server fara implementari si in cazul in care ar fi vazut ca nu este deajuns de promitator ar di putut printr-o fuziune sa rezolve problema, sincer sa fiu poate si eu as juca pe un server fara licani alchimie si alte prostii imi placea mai mult vechiul metin desi si cel nou nu este rau poate as juca chiar pe doua servere de ce nu.

  • M-am saturat sa tot aud server ca in x an sau donat. Nu donezi nimic ci cumperi ceva adica md-uri,a dona este altceva. Eu nu va inteleg pe voi ,jocul evolueaza e si normal sa apara x si y chestie pt ca daca era la fel ca in 2009 era MONOTON. Atunci normal ca era ceva waw pt ca era ceva nou si nu stiam cum si ce trebuie facut. Fratilor nu va place metinul de acum e pt ca nu puteti tine pasul cu ceilalti asa cum sunt multi care s-au adaptat jocului asa puteti face si voi sau lasati metinul si jucati altceva daca nu va mai place.
    P.s.voi cei cu metinul din x an bag mana in foc ca daca GF o sa faca un server ca in2008 dupa maxim un an va intoarceti la cel de acum.

  • Din linkul de mai jos iti poti da seama cum era metin2ro in trecut prin anul 2009...SUCCES
    https://www.youtube.com/watch?v=zOL0CF8Apro

    Daca tu dădeai in 2009 30k sau 68k dmg înseamnă ca hambar nu ai ce ai postat :)))))) clipu ala video e din 2011 când era metinu schimbat total erau mărite bnsurile făceai itemele mai ușor +9 .In 2009 daca aveai 800pv pe iteme si bătălie +5 cu otel +4 erai rege pe sv tau numai îmi amintesc cat era.hh daca.era.tot 10 maxim sau mai puțin sunt ani buni oricum mie unul îmi place noile update si sper sa mai evolueze ca timpul nu sta in loc

  • S-a ajuns să se compare oficialul cu privatul. Ei nu ințeleg că privatul se inchide după 1 lună, 2,3.. Nici un privat nu poate rezista o perioadă indelungată, deci timp absolut irosit pe un privat pentru că se inchide. Pe oficial te chinui o săptămână să faci o amărâtă de itemă,dar măcar iți rămâne și peste 1 lună,2,3 ...

    Tin sa te contrazic, metin2..din Timisoara (privat, incerc sa nu iau ban si sa nu dau chiar asa, numele pe fata), activeaza din mai 2010. Server clasic precum era Ro la vremea aia, mici chestii in plus, marunte. Nu orice privat se inchide in 2 luni :).

  • Parerea mea...


    Mi-se pare care ca jocul s-a cam aglomerat de multe update-uri, multe din ele mult prea chitiose..
    nu zic ca nu sunt bune dar parca sunt doar de dragul de a fi cu multe bling-blinguri pe tine..cum a spus si cineva mai sus jocul a devenit mai mult pay2win.
    Desi Webzen si GAMEFORGE cred ca duce comunitatea si jocul catre ceva ''nou'' asa cred ei..
    O spun ca si jucator din 2009 de Metin2.ro cu cateva caractere duse frumos acolo unde mi-au placut la maxim dar...cand am vazut in ce directie ia jocul am parasit Metin2.ro pentru a fi in comunitati private avand si functii de conducere in staff..dupa aceea m-am intors iara la iubirea mea de metin2.ro iara am parasit ca banii si timpul meu au inceput sa tipe ca nu se mai merita.


    Respect si voi respecta intotdeauna metin.ro si stafful lor atata timp cat inca isi mai fac si datoria fata de jucatorii.
    Bafta tuturor

    Life it`s good.. :dash:

  • Mda, sincer grafica si multe buguri lasa de dorit la jocul asta, joc metin din 2010 si dcomparant grafica jocurile din 2018 cu grafica metinului... lasa cu muult de dorit si mai au si preturi exceptionale pentru mondedele de dragon...si atit de multe schimbari in favoarea celor care sunt idioti si baga la bani in metin ca sa ce?,da recunosc si eu am bagat dar am realiza ca e o prostie, jocul nu mai merita deloc, cum spuneam grafica si multe altele in joc lasa foarte mult de dorit

  • Mda, sincer grafica si multe buguri lasa de dorit la jocul asta, joc metin din 2010 si dcomparant grafica jocurile din 2018 cu grafica metinului... lasa cu muult de dorit si mai au si preturi exceptionale pentru mondedele de dragon...si atit de multe schimbari in favoarea celor care sunt idioti si baga la bani in metin ca sa ce?,da recunosc si eu am bagat dar am realiza ca e o prostie, jocul nu mai merita deloc, cum spuneam grafica si multe altele in joc lasa foarte mult de dorit

    Te poti juca linistit GTA 5 sau ceea ce doresti. Daca stai sa te gandesti, doar cateva texturi s-au schimbat din 2010, s-au implementat multe... a avut loc si o fuziune.
    Sa-ti mai spun ceva, joc si eu Metin2 din 2010(aici intervenind si niste pauze mai mari, pana la 8 luni sau 10). Chiar daca am pierdut conturile. am inceput pe Trianguli, si mi-am facut un war, nivel 55 acum, pot sa spun ca nu am bagat bani in Metin2, ci am farmat. Spre exemplu, daca tot spui treaba cu monedele dragon, uite, s-au dat coduri de md-uri si de iteme(HalfOp poate sa confirme, coduri de 45 md-uri, pet-uri care ofera pv cu critica sau pv cu mobi). Daca tot spui ca grafica lasa de dorit, pentru un joc aparut in 2004, merita..


    O mica intrebare: Ce joc a schimbat radical grafica?

  • Mda, sincer grafica si multe buguri lasa de dorit la jocul asta, joc metin din 2010 si dcomparant grafica jocurile din 2018 cu grafica metinului... lasa cu muult de dorit si mai au si preturi exceptionale pentru mondedele de dragon...si atit de multe schimbari in favoarea celor care sunt idioti si baga la bani in metin ca sa ce?,da recunosc si eu am bagat dar am realiza ca e o prostie, jocul nu mai merita deloc, cum spuneam grafica si multe altele in joc lasa foarte mult de dorit

    1 nu te obligă nimeni să bagi bani în joc. Eventual o să spui că fără să bagi bani în joc nu se poate dar ai soluțiile sa cumperi vouchere când apar cu yang sau să farmezi pt a cumpăra iteme.
    2 s-a explicat destul de clar că grafica nu poate să fie schimbată radical (este imposibil la orice joc) ,singura soluție pt o nouă grafica pt anul2018 e să apară un metin3.
    3 dacă treceai de lv50 ai fii observat unele schimbări mici în grafica la anumite mape unde textura este diferită.
    Succes pe alte jocuri

  • Mda, sincer grafica si multe buguri lasa de dorit la jocul asta, joc metin din 2010 si dcomparant grafica jocurile din 2018 cu grafica metinului... lasa cu muult de dorit si mai au si preturi exceptionale pentru mondedele de dragon...si atit de multe schimbari in favoarea celor care sunt idioti si baga la bani in metin ca sa ce?,da recunosc si eu am bagat dar am realiza ca e o prostie, jocul nu mai merita deloc, cum spuneam grafica si multe altele in joc lasa foarte mult de dorit

    Si eu gandeam la fel :) , dar totusi metin-ul si-a pastrat acelasi farmec.
    E un joc in care nu trebuie sa abuzezi, uite de exemplu nu te joci un an si metinul este tot aici.


    Este un joc in care pierzi timpul si cam atat. Iar faptul ca grafica nu s-a schimbat este foarte fain.


    Ce nu mi-a placut mie la metin, este faptul ca nu poti sarii :)

  • Oameni Buni este un Joc de unde atata Frustrare ? Uni din voi citesc ce spun acolo ? Auzi asta e Bomba '' Vrea sa se apuce de Metin dar zice ca alti deja au lv Mare si ITM bune " ;)) Pai daca am 7 Ani de Metin si am Farmat si am facut o strategie de am face contul exact cum vreau eu , nu este ceva normal sa ai si LV. si ITM , cei care se apuc acuma sa zica mersi ca au si cufare Ucenic este un ajutor in + de care noi cei vechi nu am benificiat , iar cand vine vorba de Donatori , trebuie sa ei jocul ca atare eu nu am intrat pe joc sa fiu cel mai bun, am intrat sa imi pierd timpul si sa imi fac un cont decent cu care sa-mi fac treaba , daca vrei cont bun si sa-te lauzi ca esti mare goanga te bati cu baieti care muncesc pe dincolo si baga mii de euro, Si o intrebare pentru Beleuza ca sa aprins la cuvantul Donat , tu cand dai 100ron si nu ai nimic in mana sau in Buzunar inapoi oare cum se cheama, sa nu zica bani aruncati de pomana fara nici un folos au scos cuvantul " Ai DONAT "Daca tie iti convine sa arunci bani reali pe ceva virtual este strict problema ta. Jucati Jocul cu rabdare fara nervi si fara frustrare . " Sa fim Sanatosi ca Boala vine " :thumbup:

  • Multi nu inteleg ca jocul trebuie sa EVOLUEZE . Multora le e dor de "metinul din 2009" dar nu gandesc logic , atunci era frumos ca nu stiai cum se farmeaza si cum se joaca si te bucurai la o coasa+6 , daca in momentul asta s-ar băga un server in plus care sa fie "ca in 2009" ar fi monoton ca stii tot perfect acum . Si treaba cu "donatori" e problema lor ca investesc , se poate face si fara MD ce fac ei in timp cu rabdare . Si mai adaug : este doar un joc , jucati ca sa va umpleti timpul liber nu va mai stresati , e doar ceva virtual , jucati de drag nu cu nervi asta e scopul unui JOC. Parerea mea e ca metinul de acum e ok pentru ca ai ce face , multe sisteme care te ajuta , multe chestii noi interesante ca sa nu te plictisesti.

  • Oameni Buni este un Joc de unde atata Frustrare ? Uni din voi citesc ce spun acolo ? Auzi asta e Bomba '' Vrea sa se apuce de Metin dar zice ca alti deja au lv Mare si ITM bune " ;)) Pai daca am 7 Ani de Metin si am Farmat si am facut o strategie de am face contul exact cum vreau eu , nu este ceva normal sa ai si LV. si ITM , cei care se apuc acuma sa zica mersi ca au si cufare Ucenic este un ajutor in + de care noi cei vechi nu am benificiat , iar cand vine vorba de Donatori , trebuie sa ei jocul ca atare eu nu am intrat pe joc sa fiu cel mai bun, am intrat sa imi pierd timpul si sa imi fac un cont decent cu care sa-mi fac treaba , daca vrei cont bun si sa-te lauzi ca esti mare goanga te bati cu baieti care muncesc pe dincolo si baga mii de euro, Si o intrebare pentru Beleuza ca sa aprins la cuvantul Donat , tu cand dai 100ron si nu ai nimic in mana sau in Buzunar inapoi oare cum se cheama, sa nu zica bani aruncati de pomana fara nici un folos au scos cuvantul " Ai DONAT "Daca tie iti convine sa arunci bani reali pe ceva virtual este strict problema ta. Jucati Jocul cu rabdare fara nervi si fara frustrare . " Sa fim Sanatosi ca Boala vine " :thumbup:

    Mysu la partea cu donatul te inseli. A dona inseamna ca le dai bani celor de la GF fara sa ai niste asteptari, tu aici cu bani reali cumperi ceva virtual. Este la fel cum faci cu abonamentul la telefonie,cablu,internet adica cu bani platesti un serviciu( nici pe cele 3 exemple nu le ti in mana sau buzunar). Daca tot suntem la tema donat ,donatie e cand le dai cativa lei celor care fac stream pt ca iti place fata lui sau ce face el pe acolo.

  • Multi nu inteleg ca jocul trebuie sa EVOLUEZE . Multora le e dor de "metinul din 2009" dar nu gandesc logic , atunci era frumos ca nu stiai cum se farmeaza si cum se joaca si te bucurai la o coasa+6 , daca in momentul asta s-ar băga un server in plus care sa fie "ca in 2009" ar fi monoton ca stii tot perfect acum . Si treaba cu "donatori" e problema lor ca investesc , se poate face si fara MD ce fac ei in timp cu rabdare . Si mai adaug : este doar un joc , jucati ca sa va umpleti timpul liber nu va mai stresati , e doar ceva virtual , jucati de drag nu cu nervi asta e scopul unui JOC. Parerea mea e ca metinul de acum e ok pentru ca ai ce face , multe sisteme care te ajuta , multe chestii noi interesante ca sa nu te plictisesti.

    total de acord cu tine.
    Si daca s-ar face un server ca in 2009 ar trebui sa nu fie implementata nici grota sa vada ei cum e sa farmezi pentru un otel si otravita la ingerul cu coasa sau la miria :)
    Ei au uitat vremurile alea cand un otel+9 de ninja costa 4k MD, de war nici nu mai zic.


    Eu personal pe vremea aceea pana sa se implementeze mapele m-am chinuit sa fac otel de war+9 si in cativa ani, abea am ajuns la otel+7 fiindca erau si alte costuri(carti,ss-uri+ ca in padurea rosie si tara de foc farmam 4 straini la un metin pentru ca nu era jocul asa diversificat sa bati unde vrei tu.


    Va mai amintiti vremurile acelea?


    Chiar sunt curios cati ar mai juca pe serverul ala ca in 2009?

  • Joc Metin2 inca dinainte sa fie lansate serverele RO, iar RO joc de cand s-a deschis sau mai degraba, am jucat pana acum 2 ani si pot sa iti spun ca iti dau dreptate. in ultimii 2 ani am mai intrat pe actualul Nemesis numai pentru a pastra legatura cu unii dintre prieteni, chair daca am si alte moduri de a lua legatura cu ei.


    Imi placea foarte mult acest joc. Ajunsesem atat de dedicat, incat ma hotarasem sa fac recorduri si sa le dobor pe toate pe masura ce urcam in level. Nici nu l-am facut bine pe cel cu DT-ul la lvl 40 si dmg in reaper ca deja era perioada cand au aparut cele mai multe schimbari negative in joc. Treptat, deoarece primeaza viata sociala si viitorul, nu am mai avut timp sa joc, bani nu am bagat si cam asa m-am lasat.


    Daca jocul ar fi continuat cu evenimente generoase, probabil as fi jucat si astazi cat de mult as fi putut in limita timpului liber, poate bagam si bani si poate cei care au bagat bani de cand este jocul ar fi continuat sa o faca si astfel se mentinea economia jocului mereu si mereu, singurul lucru care trebuia facut fiind doar sa deschida servere noi pentru cei ce aveau ambitia sa o ia de la 0 si sa fie nr 1 pe un server nou, deoarece era prea greu sau imposibil pe serverele deja populate. Treaba cu deschisul serverelor ar fi putut fi facuta din nou si din nou, acest lucru mergand fara probleme si facand jucatorii sa continue sa investeasca. IN SCHIMB, lacomia i-a facut sa ofere cat mai putin din evenimente ca sa profite cei ce baga bani ( parerea lor ), a aparut Lycanul pentru ai-i face pe cei ce baga bani sa bage si mai mult deoarece nu mai aveai posibilitatea sa ai seturi perfecte de "gramada" din acel moment. Tot timpul update-uri noi si concentrarea atentiei lor pe cum sa scumpeasca tot si sa limiteze lucrurile gratuite.


    Sunt unii pe aici care comenteaza ca poti si acum daca muncesti...da, se poate, insa trebuie sa investesti ori foarte mult timp, ori sa-ti tocesti cardul de credit. In perioada despre care am mentionat inainte, probabil faceau acelasi sau chiar mai mult profit, deoarece era un numar mult mai mare de jucatori care plateau pt MD, dar si jucatori f2p care ajutau economia jocului si cei cu MD aveau cui sa vanda obiectele facute cu MD si astfel bagau bani pt MD din nou si din nou, insa nimeni nu s-a gandit la asta.


    Evenimentele despre care unii comenteaza, inainte erau mult mai bune, as putea sa zic pomana...ce-i drept, erau mult mai putine, insa iti ajungeau 3 evenimente mari pe an si in restul timpului jucai si concurai cu ceilalti de drag.


    La eventul de paste faceai perle albastre si rosii de nu aveai unde sa le tii si Citit concentrat sa ajunga mult si bine. La evenimentul de craciun se faceau adaugari si schimbari de bonusuri si mai era OX-ul din care scoteai CL la greu o data pe an + mici evenimente rareori.


    Nu cred ca pot spune cei de la Gameforge ca nu le mergea bine in acele vremuri. Chiar nu pot, deoarece stiu prea bine numai cativa prieteni de-ai mei care investeau sume ireale in joc, insa lacomia i-a facut sa vrea mai mult.


    Calea ca sa obtina ce isi doreau, adica profit, ar fi fost sa usureze la acea vreme posibilitatile de a schimba MD cu yang si iteme intre cei care bagau bani in joc si cei care nu isi permiteau acest lux, sau care ii cresteau in level pe altii pt MD. Trebuia pus accentul deasemenea pe hack-uri, sa fie eliminate total si alte cateva mici chestii si astfel ar fi pastrat si serverele populate, evenimentele aceleasi, lumea ar fi continuat sa investeasca si toti erau multumiti.


    Chiar mi-as fi dorit sa mai joc, uneori imi este dor, dar stiu ca s-a ajuns in situatia actuala si nu imi permite timpul, iar ca sa joc la nivelul la care jucam candva fara sa platesc, acum ar trebui sa bag prea multi bani, plus ca sa recuperez "terenul pierdut" cat nu am jucat.


    Chiar imi doresc sa mai poata fi salvat acest joc, insa cred ca se va inchide, la fel cum s-au inchis multe jocuri e la Gameforge ( primeam pe mail ca jocul X isi va inchide portile si chestii de genul ). Momentan prefer jocurile la care conteaza numai indemanarea individuala si nu daca bagi bani, ba chair poti castiga bani din competitii ( SMITE, LoL, DotA ).


    Singura salvare pentru Metin2 din cate vad, ar fi sa o ia cu totul de la 0, iar evolutia jocului sa se opreasca intr-un anumit punct ( de exemplu cum era cand s-a dat drumul pt prima data la lvl 105 ) sau sa ramana max lvl 99 cum era initial, doar cu mici parti bune descoperite pana in prezent.


    In fine, ideea e ca le dau dreptate celor ce plang dupa vremurile vechi si le urez distractie placuta si spor la joc tuturor celor ce inca rezista sa continue!