Metin2 - Ce a fost... ce este... ce va fi

  • ,,Ce a fost"- Acum 6 ani cand m-am apucat sa joc metin 2ro a fost foarte distractiv deoarece era ceva cu totul nou ( nu mai jucasem mmorg-uri pana atunci) si jumatate din clasa imi era partenera de joc . Foarte multi playeri ( extrem de multi chiar), nr de playeri neputandu-se compara cu cel de acum. Oricum , acest numar mare se datoreaza in mare parte si cerintelor de sistem care au permis multora sa si instaleze jocul si sa-l ruleze fluent.

    Si eu m-am apucat acum 6 ani si a fost primul meu mmo si eu jucam cu ''trupa'' din clasa :thumbsup: .Clar nu se poate compara numarul playerilor de atunci cu cel de acum, atunci era altceva, alta atmosfera, nimeni nu se gandea la profit la event-uri( si inainte event-urile era mult mai rare : halloween,craciun,paste si ox-urile lui Miaunet, si nu erau deloc profitabile.. ca de exemplu cel de Craciun, duceai sosete la bradul din Sohan si daca aveai ceva noroc iti dadea o boaba zen :lol:, acum cum este un event toti '' ce naspa e, mi-a picat 10 blessuri,40 ss,5 schimba'') pentru foarte multi era ceva ''wow'', multi nu mai jucasera metin inainte,nu stiau unde sa creasca, cum sa faca skillurile, statusul ( eu puneam pe toate puncte crezand ca e mai bine :))) ), bine erau cei care veneau de pe uk,us si stiau cu ce se ''mananca'' jocul asta, dar erau putini.Parea mea este ca orice joc isi are sfarsitul, cu vremea apar altele noi, mai complexe, cu grafica mai fascinanta, cu gameplay mai atragator etc adica e normal ca metinul sa piarda playeri, intr-adevar multi se duc pe private, dar jocul in opinia mea daca pot spune asa este uzat moral.


    ,,Ce este" - M-ai intram din cand in cand pe orion . Mai este destula lume , cel putin pe regatul albastru, celelalte doua regate fiind aproape goale. Dar , sincer, daca vom face comparatie intre sv orion si un metin privat jucat( fara nume ca nu vreau sa ii fac reclama), sv orion iese in dezavantaj si acest lucru m-a uimit si pe mine . Nu puteam sa cred cand vedeam privatul pe ch 1 cu shopuri de la cerc mic pana la alchimist si pescar(inclusiv) si mai multi playeri decat pe serverul oficial. Ar trebui ca cei care deschid sv private sa plateasca macar o licenta si nu sa se bucure gratuit( unii mai fac si bani de pe urma acestui lucru) de munca tehnicenilor care au creat jocul.

    Asa este, dar eu cred ca ce ai vazut tu erau shop-uri offline, daca ar baga acest aspect si pe oficial sincer numai eu as pune minim 5-6 shopuri :D . Din cate stiu Webzen nu acorda licente decat 1 / per tara, aceasta in Romania este detinuta de Gameforge . In fond nici eu nu sunt de acord cu serverele private, owneri facand bani, fara sa cotizeze la mentinerea update-urilor, cea ce nu este deloc corect, pai dupa ce ca nu platesti ownerul real, spui ca''platim hostul si restul banilor ii bagam in functionarea si mentinerea serverului, cei de la Webzen/Gameforge sunt niste pr**** cum sa ne inchida serverul nostru muncit'' da ? pai daca pr**** aia nu ar mai adauga nouatati in joc, rezolva buguri, ce faci apoi o sa te rogi de ei sa se ocupe?
    Serverele private ar trebui inchise, dar nu stiu ce planuri are Gameforge, nu prea am inteles rostul ''atacari'' youtuberilor, pur si simplu trebuie sa actioneze pe cale legala si la cum e birocratia in Romania, mai greu, probabil ei vor incepe din Germania, trimitand in judecata firmele de hosting, mai apoi cei din restul Europei, daca nu cumva cei din Romania se vor ''speria'' sa zic asa si vor renunta la servicii.



    ,,Ce va fi "- Metinul 2 ro pierde teren incontinuu in fata privatelor dar nu numai. Un joc de 7 ani,fara un motor grafic imbunatatit , inca mai are picioare sa mearga avand in vedere perioada trecuta. S-a facut deja o fuziune cu 6 ch-uri, in acest fel reducandu se cu mult cheltuielile si maximizandu se profitul. O noua fuziune sau o inchidere in final consider ca este inevitabila, poate nu chiar maine sau saptamana viitoare, dar este o certitudine. Nici o masina nu poate merge la nesfarsit oricate imbunatatiri ar avea. Multi zic ca ei nu ,, doneaza" ( asa am vazut ca este popular sa se spuna) dar sa facem un exercitiu de imaginatie: playerul x baga n k monede dragon si cumpara 50 costume, negociabile.Acesta le vinde cu 50kk bucata, deci face 2.5kkk. Prin urmare e gresit sa spuneti ca ,, eu nu bag bani in joc" deoarece voi poate ati farmat zile intregi sa puteti cumpara un costum ( nu ati bagat bani ci timp , o resursa mult mai pretioasa, cel putin pentru mine) . Deci jocul nu sta doar in cei care cumpara luna de luna md-urile si in aproape toti playerii care participa indirect la atingerea targetului de vanzari md-uri care tine jocul pe linia de plutire.

    Halfop spunea intr-un interviu recent, (defapt pentru mine a confirmat asta) ca mai sunt 7 servere in Romania si inca 17 comunitati,
    pai daca ne gandim cati playeri ar fi pe un singur server adunati de pe toate serverele..sa nu mai zic cand metinul va devenii international, all nations sau ceva de genul, pai nu mai cati turci joaca, aia acum cred ca sunt cati eram noi in 2010( da stiu ca populatia Turciei o depastete pe cea a Romaniei, dar faceam o comparatie :P ).
    Chestia asta cu ''donatul'' este defapt o prostie, in primul rand donat inseamna cu totul si cu totul altceva, poate cumparat, dar da suna bine ''am donat'' (parca ar fi donat sange).In al doilea rand ai mare dreptate la faza cu jocul nu traieste doar din cei care cumpara md-uri, ci traieste si din cei care farmeaza, cumpara/vand, etc de ce? pai hai sa ne gandim cei care cumpara md-uri au toti level mare, p-uri, iteme, daca ar vrea un playeri nou sa se apuce de unde ar face rost de cc-uri, iteme up, daca nimeni nu farmeaza ptr ele? si asa jocul ar muri, dar te contrazic cu ceva nimeni nu te obliga sa joci metin2.ro, jocul este free2play deci in fond daca vrei: joci, nu bagi bani sau joci si bagi bani nu te obliga nimeni sa joci sau sa bagi bani, dar daca crezi ca e prea greu sau pur si simplu vrei sa ajuti la dezvoltarea jocului bagi bani in joc.

    "If voting made any difference they wouldn't let us do it." - Mark Twain

    Edited 2 times, last by BigSmile ().

  • Metinul a fost un joc frumos de-a lungul timpului, joc de cand a aparut, insa a devenit din ce in ce mai plictisitor si complicat in acelasi timp. Am mai intrat din cand in cand, s-au implementat prea multe si este greu sa tii pasul cu tot ce este nou, de aceea multi ''veterani'' s-au lasat. Tin minte perioada ''de glorie'', cu primii jucatori de pe Leonis: ReynolDs, CoYoT, Smyley cand aparusera primele otele pe server. Acelea erau vremuri frumoase, cu toate breslele si aliantele facute. Acum este imposibil sa mai aiba acel farmec, si din punctul meu de vedere aproape imposibil sa aduca noi jucatori. Jucatorii raman in mare parte aceeasi, numarul diminuandu-se de la zi la zi. Cine mai joaca, joaca pentru profit si foarte putini de placere

  • Am un mesaj pentru cel care se ocupa cu aceasta comunitate, sper sa se si uite :)
    Eu personal n-am mai jucat metin din 2012, aseara m-a batut gandul sa ma reapuc si eu, de la 0.
    Mi-am facut un caracter, am avut noroc sa primesc niste yang de la cineva, mi-am facut repede arma +4, armura, scut, coif si am fugit sa bat cativa mobi. Acum sa ii adresez cateva intrebari:


    1. Parca se rezolvase bug-ul exp primit de la mobi, cu cat omorai monstri mai mari, cu atat bonusul exp trebuia sa fie mai mare.
    Mie imi pare ca e la fel ca in 2009, deci, unde este schimbarea? Am omorat monstri de lvl 18, eu avand lvl 3, dar cresteam aproape ca si cand omoram monstri de nivelul meu.


    2. Inainte vedeam reclame cu/despre metin peste tot, comunitatea ramane fara playeri, iar voi ati scos reclamele?
    Cel care se ocupa de comunitate, ai facut un raport pe care sa-l trimiti superiorilor?


    3. Inainte exista recrutarea, primeai un amarat de inel exp, dar ajuta maxim un jucator care de-abia se apuca de joc.
    De ce s-a scos acel inel? Pentru ca se faceau conturi de lvl 20 pentru schimba? Se fac si fara inel, pentru ca playerii mari pot face usor asta, in schimb unul care de-abia se apuca de joc... vai de capul lui.


    4. Asta nu e o intrebare, e doar un sfat. Tine cont de ce se cere, trimite 100 de rapoarte daca e cazul si transmite-le celor care se ocupa de joc, sa tina cont de ce vor playerii, nu de ce vor ei sau tu, ca nu jucati voi, jucam noi.
    Nota: Sper ca nu o sa intelegi ca trebuie aprobat totul, dar daca 1000 de jucatori iti spun ca ar trebui bagata recrutarea inapoi, eu zic ca ar trebui sa iei asta in seama.


    Eu n-am mai jucat, am spus doar ce am observat pana acum. Va plangeti ca nu mai exista jucatori, metin-ul se duce in jos, dar observ ca asta doriti, pentru ca faceti totul sa fie mai greu. Treziti-va!

  • Tu nici acuma nu realizezi că HalfOp este doar un intermediar?
    Ceea ce face el nu este deloc ușor
    Vrei să ști ce primește?
    Nu primește nimic tocmai și de aceea trebuie să îl respectăm!
    El încearcă să ne ajute, poate nu ai observat dar la fiecare update ne întreabă cum ni se pare acest update dece așa dece x și y e așa. ş.a.m.d
    El la rândul lui dă mai departe la superiori lui la cei care se ocupă cu adevărat de treaba asta, nu veni tu și începi să arunci vina înstânga și în dreapta.
    Referitor la sistemul de recrutare era mare abuz.
    La jucătorii? Să vedem iți spun eu dece nu mai este popular:
    Majoritatea jucătorilor sunt adolescenți în momentul de față înainte când se jucau poate aveau timp, iar o altă explicație ar fi cum au apărut alte jocuri mult mai interesante pentru generația aceasta.
    Spune-mi dacă nu te-am lămurit.
    Și nu uita toți cei din echipa fac munca voluntară.
    Așa ca nu ai tu dreptul să îi critici.


    Numai bine.

  • Tu mi-ai citit mesajul macar? Observi ca am scris pe undeva ca el este proprietarul jocului? Cred ca ar trebui sa primesti un avertisment.


    Si sa-ti mai dau peste nas cu ceva. Cei mai multi erau adolescenti? Ti se pare cumva ca suntem ultima generatie de pe Pamant? Copii se nasc si se vor mai naste, deci vin altii din urma, altii care s-ar putea apuca de joc asa cum am facut-o noi candva, doar ca noi aveam anumite avantaje, ei ce au? Inca o data, citeste-mi comentariul cap-coada, nu doar ceea ce vrei. Sper sa vad cum se respecta regulamentul acum, chiar meriti un avertisment.


    Si treaba asta cu munca voluntara... chiar nu o inteleg. El a vrut, nu l-am obligat eu sau altcineva, deci sa-si asume orice critica sau parere negativa. Altceva?

    Edited once, last by roscam ().

  • Am vazut si eu postarile de pe aici si consider ca metinul a luat-o la vale cand a fost implementat cufarul ucenicului si prin faptul ca au pus la dispozitia playerilor adauga/schimba bonus si altele de la nivele foarte mici (20) acum rar mai vezi playeri care sa nu aiba iteme de 30 34 +9 full cu 2k pv 15 sabie etc... Asta a dus la pierderea multor playeri datorita faptului ca cei care deja aveau cont nu au primit nimic gen : eu am 70 nu am primit cufarul pt 80 ori sa zicem cufarul de la inceput, si asta a fost un impact negativ. Degeaba sperati sa se adauge din nou reclame dar metinul este un joc nou si nu prea atrage playerii din cauza ca grafica este prea pixelata. Ar trebui adaugata o optiune gen Grafica : Low/Hard

  • Salut. Cum era Metin2 în 2009? Eu m.am apucat de el în 2011 si sunt interesat să văd cum era jocul . Era frumos si in 2011 dar în 2009 am înțeles că nu erau exo si citite implementate si alte chestii si făceai greu un M6 , un G sau ceva de genul :thumbsup:
    Vreau sa aflu si eu ce era implementat si ce nu [Nu mă refer la sisteme , astea stiu ca nu era nici.unul] ,Cum se făceau bonusurile (Pe atunci nu era cufăr ucenic si nu îți dădea în cufăr de 20, trebuia să donezi ?]
    Vreau cat mai multe detalii din ce va aduceți aminte sau ce amintiri aveați , sunt foarte curios :thumbup:



    GYLDA//Topic mutat si unit cu cel dedicat.

  • Mult mai greu,maxim pv pe iteme era 800 daca nu ma insel.bonusuri nu erau ca nu exista cufar ucenic,nu stiu in ishop ca nu stiam de asa ceva pe vremea aia si daca aveai fms/rib+9 erai "vedeta".Cred ca iti poti da seama singur ca era mult mai greu decat acum :)


  • Salut. Cum era Metin2 în 2009? Eu m.am apucat de el în 2011 si sunt interesat să văd cum era jocul . Era frumos si in 2011 dar în 2009 am înțeles că nu erau exo si citite implementate si alte chestii si făceai greu un M6 , un G sau ceva de genul :thumbsup:
    Vreau sa aflu si eu ce era implementat si ce nu [Nu mă refer la sisteme , astea stiu ca nu era nici.unul] ,Cum se făceau bonusurile (Pe atunci nu era cufăr ucenic si nu îți dădea în cufăr de 20, trebuia să donezi ?]
    Vreau cat mai multe detalii din ce va aduceți aminte sau ce amintiri aveați , sunt foarte curios :thumbup:



    GYLDA//Topic mutat si unit cu cel dedicat.


    Din linkul de mai jos iti poti da seama cum era metin2ro in trecut prin anul 2009...SUCCES
    https://www.youtube.com/watch?v=zOL0CF8Apro

    La revedere metin2ro

  • *La inceput nu aveam nici IS, nu se dropau pietre spirit, nu exista v3/v4.
    *Otelele si otravitele picau doar la Reaper si Myria.
    *Level maxim 99, care se facea extrem de greu in capat la padurea rosie.
    *Max PV 800
    ..... dar jocul avea mult mai mult farmec, munca era mai grea, dar mandria unui otel+9 (maxim 2-3 pe server) era fantastica. Breslele erau "familii", totul se facea impreuna.
    AZI ? Puterea MD si un joc sters, fara culoare, fara placere; doar la trecerea timpului sau din plictiseala.....

  • Nu inteleg de ce va plangeti. Mi se pare foarte normal ca jocul sa evolueze, si in asta constand si evolutia pietei.


    Este si normal ca inainte fms-urile si otele erau mai rare. Se dropeaza altele noi in fiecare zi, sunt din ce in mai multe pe server..este normal ca pretul lor sa scada, avand in vedere ca sunt foarte multe, chiar si nefolosite.


    Otelul nu mai este o mandrie asa mare, sunt alte armuri de varf: pose, beta. Este si normal sa scada pretul.


    Inainte era mandria cu otelul. Acum cati dintre voi aveti beta +9 full bonus, pietrata +4? Asa ma gandeam si eu. Asta-i acum mandria. Se numeste evolutie.


    Si spuneti ca totul se invarte in jurul MD-urilor, mi se pare si normal. Asa supravietuieste jocul. Si sa fim seriosi, nu e ca si cum nu ar exista vouchere. Cine nu vrea, nu baga bani.


    Si apropo, va vaitati de parca ar fi singurul joc de genul. Aici macar se fac si event-uri din care pot castiga si jucatorii care nu baga bani. Pe altele, de exemplu LoL, totul consta in bani. Chiar si event-urile.


    Acest joc inca este unul bun, care, zic eu, o sa mai supravietuiasca ceva vreme.

  • Salutare comunitate, in ultimele zile tot vad deschise discutii despre a deschide un servar nou, fuziunea daca se intampla pleaca playerii. Eu stiti ce cred ca cei care se vaita sunt acei jucatori care au jucat pe official dupa sau enervat sau dau pe privat iar dupa ce zic ei ca ar merge un ro.Da ei jucand servarele alea de metine care in loc de arma ai ciocan in mana si armura fiind salopeta de tractorist si drop la fiecare mob , vin pe ro si zic ba frate au stricat astia dropu ba frate e nasol numai e ca inainte. Daca jucai ro de la inceput pana la sfarsit nu ti se pareau asa de multe schimbari da evident tu lasi officialu si te duci sa dai cu ciocanu in cauciucuri si vii pe ro si zici baaa ce schimbat numai e ca inainte.Eu va zic ca m am lasat de ro si nu am jucat nici un privat si m am reapucat si tin sa va zic ca farmez foarte bine cu un sura arme de lvl 30 daca stii sa te adaptezi jocului si desigur o vei face daca chiar ti ar placea. AM LUAT-o de la zero cu totu si se poate sa faci si iteme bonusate decente daca chiar ti-ar placea intradevar un official. Daca nu te duci sa dai cu ciocanu in cauciucuri pe private.
    Si punctu doi eu cand jucam ro era plin de hackeri acuma sunt nu ca uimit sunt uluit de fapte ca numai vad hackeri sau acei boti care iti f... tot farmu. Va multumesc. Si respect noului staff inainte daca nu a-ti jucat cred ca nu stiti ce staff era . Acum chiar ai foarte mult ajutor din partea noului staff daca chiar intampini probleme.
    Va salut cu respect :love:

  • Ai mare dreptate xRazv1x,toti cei ce urla pe forum ca nu mai este dropul ca acum cativa ani sau ca nu mai este jocul cum era acum cativa ani sunt niste jucatori care cum bine ai punctat si tu vin de pe privatele alea, care eu unul NU le suport si incep a agita si a zice vrute si nevrute sa ii intarate si pe ceilalti. Cum bine a punctat intr un alt topic HalfOp, asa cum noi omenirea evoluam si jocul trebuie sa evolueze,si mi se pare corect si de bun simt sa evolueze jocul. Poate pentru unii o face spre rau dar pentru majoritatea se face spre bine. Daca vrei cu adevarat si iti place jocul,stai si muncesti sa iti poti permite ceva pe metin2. Nimeni NU iti da mura in gura cum primesti pe privatele alea de 2 lei,aici trebuie sa ai timp si sa iti placa cea ce faci pe metin2,altfel nu te mai apuca de metin2 si lasa pe alti sa il joace. Legat de hack eri sunt multumit ca nu mai apar cum apareau in anii trecuti si pe calea asta le multumesc staff ului ca au rezolvat aceasta problema. Legat de fuziune o asteptam cu bratele deschise,este super bine venita si sper ca cei ce au teren de breasla sa li se dea ceva ca si la fuziunea trecuta ca si noi am investit a face ceva frumos pe terenul breslei,am doua bresle cu teren aranjate frumos si placut ochiului...SUCCES

    La revedere metin2ro

  • S-a ajuns să se compare oficialul cu privatul. Ei nu ințeleg că privatul se inchide după 1 lună, 2,3.. Nici un privat nu poate rezista o perioadă indelungată, deci timp absolut irosit pe un privat pentru că se inchide. Pe oficial te chinui o săptămână să faci o amărâtă de itemă,dar măcar iți rămâne și peste 1 lună,2,3 ...

  • S-a mai zis, dar repet: nu o sa-ți ceară nimeni ție părerea dacă se va face fuziune sau nu, deciziile sunt luate la nivel internațional, nu managerul comunității noastre decide lucruri atât de importante.


    S-a ajuns să se compare oficialul cu privatul. Ei nu ințeleg că privatul se inchide după 1 lună, 2,3.. Nici un privat nu poate rezista o perioadă indelungată, deci timp absolut irosit pe un privat pentru că se inchide. Pe oficial te chinui o săptămână să faci o amărâtă de itemă,dar măcar iți rămâne și peste 1 lună,2,3 ...

    Te înșeli, există servere private care sunt deschide de ani de zile, și care au rezistat. Da, majoritatea se închid repede. Și ce ? Poate cineva vrea să se distreze o perioadă fără să se chinuie, doar să se distreze pe moment fără să-i pese de "realizări" pe viitor într-un joc. E doar un joc, nu uita asta, fiecare are preferințele sale.

  • Corect ! Tin sa precizez ca acei playeri care se plang sunt copiii (ca si mine de altfel ,eu avand 16 ani ) deoarece sunt obisnuiti cu totul mura-n gura , nu au rabdare sa produca ceva frumos pe metin . Daca nu au scos avere dintr-un event .. se dau cu capul de pereti...
    Ce cred eu ca face Ro-ul frumos fata de private e ca : Ro-ul te tine in priza.. pe ro ai de facut cate ceva tot timpul (exceptandui pe cei care stau map1 si asteapta sa le cada din cer itemele ) .. Pe private de alta parte... ai farmat maxim 3 zile.. 2 zile pvp si te lasi .. gata.

    Nostalgic (2009-2012) . Best moments of Metin2 Ro

  • Salutare comunitate, in ultimele zile tot vad deschise discutii despre a deschide un servar nou, fuziunea daca se intampla pleaca playerii. Eu stiti ce cred ca cei care se vaita sunt acei jucatori care au jucat pe official dupa sau enervat sau dau pe privat iar dupa ce zic ei ca ar merge un ro.Da ei jucand servarele alea de metine care in loc de arma ai ciocan in mana si armura fiind salopeta de tractorist si drop la fiecare mob , vin pe ro si zic ba frate au stricat astia dropu ba frate e nasol numai e ca inainte. Daca jucai ro de la inceput pana la sfarsit nu ti se pareau asa de multe schimbari da evident tu lasi officialu si te duci sa dai cu ciocanu in cauciucuri si vii pe ro si zici baaa ce schimbat numai e ca inainte.Eu va zic ca m am lasat de ro si nu am jucat nici un privat si m am reapucat si tin sa va zic ca farmez foarte bine cu un sura arme de lvl 30 daca stii sa te adaptezi jocului si desigur o vei face daca chiar ti ar placea. AM LUAT-o de la zero cu totu si se poate sa faci si iteme bonusate decente daca chiar ti-ar placea intradevar un official. Daca nu te duci sa dai cu ciocanu in cauciucuri pe private.
    Si punctu doi eu cand jucam ro era plin de hackeri acuma sunt nu ca uimit sunt uluit de fapte ca numai vad hackeri sau acei boti care iti f... tot farmu. Va multumesc. Si respect noului staff inainte daca nu a-ti jucat cred ca nu stiti ce staff era . Acum chiar ai foarte mult ajutor din partea noului staff daca chiar intampini probleme.
    Va salut cu respect :love:

    Ai mare dreptate, toti vin de pe private si se plang ca nu au totul pe tava, toti sunt mari si tari cu ce au realizat ei pe private si pe official sunt habarnisti, tocmai asta e farmecul jocului sa descoperi lucruri noi sa intampini obstacole, ei daca le esueaza un calugar la +9 cu 2k pv si graba deja gata se lasa ca nu mai au bani de alte iteme sau ca le e lene sa farmeze si cei care fac chestiile astea sunt niste copii care nu au ce lucra decat sa stea toata ziua sa comenteze si sa critice.Privatele chiar sunt o problema majora, din cauza lor nu mai sunt asa populate serverele oficiale pentru ca asa suntem noi romanii ne place totul pe tava si fara sa muncim si nu putem sa negam asta.

  • Poate o debanare in masa ar avea un mic impact asupra numarului de jucatori. Altceva, nu cred, deoarece este unul din principalele motive pentru care lumea abandoneaza jocul (mai ales in favoarea unui server privat, mult mai usor).