Noutăţi - Versiunea 17.5

  • Din nou warul aura e cel mai oropsit?
    Din cel mai iubit caracter a ajuns "cenusareasa metinului"?
    Cu siguranta va ajunge un caracter al nostalgicilor si al romanticilor:) Al celor fara pic de simt practic.
    R.I.P. war aura! Ce dumnezeu aveti cu caracterul asta,de loviti numai in el?
    Atat va ramane din el:un caracter spectaculos din cauza aurei:) in rest vai de capul lui!Hai sa jucam toti pe sura si pe lycani:))

  • Decizia celor care dezvolta jocul, a fost sa poata fi evoluate (transformate) doar armele specifice fiecarei clase. Arma de care spui, adica Inscriptionata, NU este specifica niciunei clase ea putand fi folosita de War, Sura, Ninja si in concluzie Inscriptionata nu poate fi evoluata in alta arma. War-ul are posibilitatea sa foloseasca arma de doua maini indiferent ca este aura sau mental.
    Discutiile legate de asta sunt lungi si s-au purtat in diverse topicuri pe serverul BETA. Multi au spus ca este dezavantajos atat pt sura AM cat si pt War aura care folosesc inscriptionata, dar pozitia celor de la Webzen a fost clara...Inscriptionata nu se va evolua. De ce? Cum? Cine? etc...sunt intrebari irelevante si nu cred ca vei primi alt raspuns decat cel pe care ti l-am oferit deja. Impaca-te cu ideea de a juca cu arma de 2 maini sau cu Inscriptionata existenta fara a o evolua

    Aceasta sabie nu poate fi folosita DECAT de sura, nu si de razboinici

    Rapier asta nu am stiut e prima data cind aud multumesc frumos de informare :)

    :missilelauncher::dash::dash::dash::rocketlauncher::rocketlauncher::rocketlauncher:

  • Din nou warul aura e cel mai oropsit?
    Din cel mai iubit caracter a ajuns "cenusareasa metinului"?
    Cu siguranta va ajunge un caracter al nostalgicilor si al romanticilor:) Al celor fara pic de simt practic.
    R.I.P. war aura! Ce dumnezeu aveti cu caracterul asta,de loviti numai in el?
    Atat va ramane din el:un caracter spectaculos din cauza aurei:) in rest vai de capul lui!Hai sa jucam toti pe sura si pe lycani:))

    pai war aura il putem folosi cu succes ca npc sa facem concurenta vinzatoarei de la magazinu general ca de alceva nu mai este bun , pacat ca mi-am pierdut timpul pe degeaba ;(<X

    :missilelauncher::dash::dash::dash::rocketlauncher::rocketlauncher::rocketlauncher:

  • se spune in prezentare se poate face singur dar surpriza e foarte greu sa treci de lv 1 singur
    mobi dau in tine de nu ai timp sa te regenerezi
    si nu pot zice ca mam dus in templu cu iteme +0
    am itemee bunicele din moment ce rezist bine in v4 la sedato rosii
    intrebarea e ce itemee sa ai pe tine sa treci de lv 1 sau 2 macar?
    atunci cand prinzi metine si ies spre exemplu regi ai focului ?
    Ca sa faci o grupa pe servarul SCORPIUS ESTE FOARTE GREU
    daca nu esti in vreo bisericuta nu reusesti sa strangi mai mult de 1 om
    :?:

  • Asa este...jocul metin practic este gandit a se juca in echipa.Daca doresti sa face ceva mai pe larg asa trebuie sa iti faci o echipa buna,bineinteles si tu bun si sa mergeti sa faceti ce v ati propus.Daca stai pe cont propriu atunci nu trebuie sa ai pretentia sa faci unele misiuni in care se pot face doar in echipa.Si eu am incercat cu samanca sa fac prima misiune in templu zodiac si am ajuns decat pana la acel bossi care te pietrifica.De aici m am oprit si asta este,nu am echipa nu incerc...succes

    La revedere metin2ro

  • Nu e chiar asa greu cum spui tu sa treci de nivelul 1,poate doar la lvl mic.Dar aici apar contradictiile intre ce s-a spus despre templu si ce s-a implementat de fapt si anume "dificultate in functie de nivelul jucatorilor" si "run pentru solo sau grup de 8" daca-mi amintesc eu bine.
    Treaba cu "run solo" iese din discutie din start.La nivelul 5-6,unde te pune sa bati boss-ul,te impietreste imediat cum te apropii si e gata treaba,avand in vedere ca n-are cine sa te scoata din piatra.
    De curiozitate,am fost cu un sura mic de 36,P tais,teama...dai intr-un monstru 2 zile,deci nu prea cred ca un grup de lvl 30-40 are sanse.
    Sa nu mai vorbim despre faptul ca am urcat de cel putin 10 ori cu succes zodiacul si de fiecare data din cufar am luat esarfa de 1%...talisman de-acolo iei o data la o luna-doua,daca ai noroc dupa ce completezi tabelul ala,dar ne cere de la +0 pana la +200 un alt talisman ca si obiect de upgrade.Sunt curios daca esueaza la + ca celelalte iteme...vom lasa 5 generatii sa joace pe conturile noastre sa vezi primul talisman +200
    Succes la zodiac tuturor!

  • Eu luna aceasta m-am reapucat de metin dupa o pauza de aproape 2 ani.
    1.M-am dus in Guatama cu Sura sa sparg un metin - ce vorbesti in loc sa-l sparg in 1-2 minute, am stat 5 minute la el(mentionez ca-l spargeam fara saman inainte).
    2.Dupa aceea am intrat pe saman sa-mi dau buff si cand am vazut ca fost distrus caracterul ce sa mai zic....


    3.Spre surprinderea mea, am vazut o noua mapa numita templu zodiac. Am zis wow, hai sa vad cum e plus ca am vazut ca poti merge si singur.
    Bineinteles eu cu Sura(Arme magice), level 95 iteme full bonus pe la et 3 fug stanga dreapta sa nu mor.


    Dezamagitor - aaa si sa nu uit sa mentionez ceva foarte important. Pe serverul Scorpius, regatul rosu, nu gasesti cu cine sa mergi la melley, in templu zodiac sau alti bossi si asta deoarece nu sunt playeri. Functia aia de a cauta membrii cu care sa fac un run la meley si alti bossi efecti e inutila(copie ieftina de la jocul wow).



    In concluzie; cred ca m-am reapucat ca sa ma las din nou. Despre mine la pers 3-a : (Aceasta este postarea unei persoane care a donat o suma de peste 500 euro intr-un joc care parea promitator si probabil daca jocul nu devenea only pay2win poate ar mai fi donat sume.)


    Va urez bafta si tot binele.

  • Cum am spus si intr-un alt topic. "M-am reapucat de metin ca sa ma las"


    Dupa ce toata viata am mancat cozonac, acum ne dati paine si ne mai si spuneti ca daca o mancam impreuna este mai buna?
    Cozonacul e dulce, painea nu.


    Eu acum 2 ani cand m-am lasat, aveam un sura AM level 95 si un Saman Zmeu tot level 95. sunt full bonus si otravita mea +9 are pm 39%( E buna nu?).
    -In mapele noi un metin de lvl 105 il spargeam in 5 min maxim, acum il sparg in 15minute.
    -In v4 dmg-ul de la setou se resimte grav.
    -In mapa numita templu zodiac, urc 2 etaje cu greu. La mine in regat nu sunt playeri cu care sa merg la un boss( nu mi se pare normal sa schimb regatul.)


    Efectiv s-a umblat grav la partea pvm si au distrus jocul. Am investit mult in sura-ul meu ca sa fiu full bonus cu arme si armuri de nivelul meu. Si desi am investit mult, ma simt ca acum 8 ani cand m-am apucat de metin. Adica itemele full bonus sunt praf(nu are rost sa mai bonusezi iteme).


    Cum am spus si mai sus: "M-am reapucat de metin ca sa ma las"


    Cam acesta(din ghilimele) este feedback-ul care as vrea sa-l trimita domnul Half mai departe.


    Si inca ceva: Nu numai Metin-ul dar cam toate jocurile online care erau faine, au inceput sa fie distruse. Nu stiu ce se intampla, dar eu personal cred ca-mi iau un rpg single player si farmez acolo pana ma iau dracii si acolo sunt sigur ca nu ii vine idee vreunui patron sa schimbe vechiul si sa nu aduca beneficii noi .



    Ca idee sau ca sfat, mai bine era sa lasati vechile mape cu farm-ul exact cum era. Si da sa implementati mape noi si acolo sa fie mai greu. Dar voi ati umblat de la caini pana la ultimul mob existent.
    Si cum ati implementat templul Zodiac, e ok nu zic nu. Dar dati-ne o sansa si celorlalti sa ne bucuram de aceste implementari.


    V-am salutat. Va urez sarbatori fericite!!! Eu ma las din nou de metin2 si cred ca definitiv de aceasta data.

  • O distrus metinu ce era candva .. mie mi-a distrus copilăria.. acum 3 ani daca aveai fms cu pm 30 erai boss acum alți nu ii ajunge medie 40 pe fms si mai da si 80 won ca are 10 semi in + accesoriile de 54 +9 full bonuse luai la 60kk acum gasesti la 700 un colier
    O armura daca ai 50 atac 15 sabie 1.5k pe ea o pui in vanzare cu 700kk vsm

  • Jocul trebuie sa evolueze cine nu stie sa se adape bafta lui. Plus ca acest joc nu este pentru toata lumea.

    NO COMMENT!!!
    ????


    GYLDA//Avertisment pentru offtopic.
    Am rugamintea sa va abtineti de la comentarii inutile.

    Edited once, last by GYLDA ().

  • Jocul trebuie sa evolueze cine nu stie sa se adape bafta lui. Plus ca acest joc nu este pentru toata lumea.

    Băi țâcă :) , ai văzut și tu recent interviul luat Domnului Half în care zicea că ”jocul trebuie sa evolueze”?


    Hai să-ți dau noutăți. De câțiva ani buni jocul tot evoluează.
    Dute pe wikimetin să vezi:
    1. iteme : sabie inscripționată, papuci de foc(sunt sigur că habar nu ai din ce se fac),armuri noi, etc. Deci jocul e diversificat, ai de unde alege sa plusezi si sa bonusezi.
    2. Hărți noi sunt câteva ca de exemplu:pădurea fermecată,templul Ochao,etc. și ar mai merge câteva
    3.Skill-uri noi.
    Jocul a evoluat, dar acum în prezent a involuat(regresat).


    Atât eu cât și alții ne plângem că la partea pvm s-a lovit grav. Jocul acesta a fost făcut să fie singleplayer și acum peste noapte s-au trezit că vor să farmezi in grupuri.


    Spre deosebire de tine ”appyl”,nu m-am născut pe metin și nu am jucat toată viața doar metin, așa că eu înțeleg ce vor ei să facă.


    Ei vor să aducă farmecul World of Warcraft pe metin.
    Dar trebuie menționat ceva: Nici pe Wow până la levelul maxim(80), nu crești în grup și de crescut spre deosebire de metin, acolo într-o săptămână maxim ai level 80.


    Dungeon-urile din World of Warcraft se fac in grup, dar acolo dungeonul se face la cateva ore anume si tu stii asta si cauti playeri pentru dungeonul respectiv.
    Si acolo cand dai search găsești playeri, nu ca pe metin.


    Sunt servere pe metin2 unde nu există playeri. De exemplu la mine pe Scorpius, regatul rosu am dat search sa merg la melley. Dupa 70 ore cu search deschis am abandonat.
    Am primit sugestii sa schimb regatul sau chiar sa schimb serverul ca pe altu poate gasesc playeri.


    Ți se pare normal să primesc sugestiile astea?




    Acum am și eu o sugestie care sunt sigur ca ar rezolva multe probleme. Ar trebui la funcția caută grup pentru un Dungeon să nu se mai țină cont de regat. Dacă eu sunt la roșii sau la galbeni să pot merge în grup cu cei de la blue. Sunt sigur că toți playerii din regatul rosu sau galben de pe serverul scorpius si alte servere cu regate care au maxim 10 playeri, sunt de acord cu mine.




    Și acum domnul ”appyl” ca sa-ti exemplific tot de la mine de pe serverul scorpius. Inafara de blue restul regatelor sunt cam goale.


    De exemplu pe regatul Galben, map1 ch1 maxim 5 magazine dacă găsești. Se mai găsește un amarât care farmează pe regatul acela dar din păcate e level mic(o fi ales galben că-i place culoarea), când o să ajungă level 75 și vrea și el să meargă la melley ca să simtă și el cum e să faci un dungeon. va da pe funcția caută grup și surpriza.



    GYLDA// Atentionare pentru nerespectarea regulamentului.
    Trolling//Nu sunt permise postarile/mesajele care au ca obiectiv sa aprinda ceilalti membrii pentru a deranja si/sau insulta.
    Pentru replici foloseste PM-ul.

    Edited once, last by GYLDA ().

  • gather, nu mai fii asa suparat ca nu ai de ce. Jocul NU a fost facut sa il joci singur, asta e alegerea fiecaruia. Ba mai mult, multe din implementarile din Metin2 sunt facute special pentru a fi facute in grup (si nu ma refer aici la Templul Zodiac), iar la inceputurile jocului imi amintesc de cat de active si importante erau breslele si ce puteai face impreuna cu breasla ta si cat de bine era sa te simti ca faci parte dintr-un grup. Daca tie iti place sa joci singur ca si cum traiesti ca pustnicul in padure este alegerea ta, dar pentru multi, jocul in grup este mai placut. Nu am nevoie sa stie lumea ca bat dragonul sau nu stiu care boss de unul singur...unii chiar nu sunt facuti sa ii bati de unul singur. Vrei sa fii individualist? OK atunci fa ca in video-ul acela de la turci in care a batut cineva Meley de unul singur....aaaa, nu esti ATAT de bun? OK atunci lasa individualismul si incearca impreuna cu altii.


    Joc pe acelasi server si in acelasi regat cu tine si iti pot spune ca la noi in breasla se face Meley destul de des...sunt convins ca si in altele. Daca nu ai gasit cu cine sa faci Meley de grup este pentru motivul ca, pur si simplu pe NIMENI nu intereseaza pietrele alea pe care le primesti ca recompensa (sau le au ca premiu saptamanal pt breasla care are record) si majoritatea vor sa faca Meley de breasla nu grup. Poti sa mergi si pe alt server dar te asigur ca rar vei gasi si acolo pe cineva sa faca grupa cu tine. De ce? Pentru ca si in cazul in care cineva vrea sa faca Meley de grup, isi alege persoanele din grup dintre cunoscuti si dau toti cautare grup ca sa formeze acel grup. Foarte rar se iau necunoscuti pt ca nu stii cat de bun e respectivul si daca il faci sau nu boss-ul in conditiile astea.


    Referitor la sugestia ta cu grupul "multiregat" ...este cam imposibil de implementat in forma actuala a jocului. In primul rand daca in grup sunt jucatori din regate diferite, damageul dat de fiecare va fi resimtit si de cei din celelalte regate care s-ar afla langa. In plus ar interveni orgoliile si certurile existente intre jucatori, bresle etc si ar putea intra jucatori din alte regate cu simplul scop de a se bate cu tine sau de a iti strica run-ul. Si nu in ultima instanta...de ce sa fac eu un boss cu cei din alt regat? Il fac cu cei de la mine. Daca nu ai gasit si nu te-ai integrat, posibil ca locul tau sa nu fie aici iar sfaturile primite de a schimba regatul sau serverul pot fi potrivite.

    Don't force it...take a bigger hammer !

  • Salut, nu cred ca esti in masura sa ma faci pe mine copil. Cum poti sa spui ca metin2 a fost făcut pentru singleplayer, Dacă era singleplayer nu mai puteai sa joci cu alți jucători zic si eu.


    Si spre surprinderea ta am cont de 90 si pe scorpius cu același nume de pe forum si serverul o ducea decent pana sa ma mut cu majoritatea din breasla MTV pe Dragon. Nu am mai intrat sa vad cum merge piata, Dar tu sigur faci partea din categoria acelor persoane care dacă au 2-3 bune nu mai vor să mai inceapă de la 0.


    Si daca spui ca nu este populat serverul pe care tu joci de ce nu iti cumperi un tichet de transfer dacă nu ai răbdare până la fuziune.


    Plus ca dacă nu iti plac noile update-uri ce mai cauti pe oficial? Mergi pe private unde sa închid in 2 saptamani sau cum spunea si HalfOp dezvoltați propriul tau joc.


    Salut si cum am spus nu stiti sa va adaptați la noul mod de joc. BAFTA!

  • Nu stiu de unde ai tras concluzia ca nu imi plac noile update-uri(arme,mape, echipamente noi, etc)


    Eu doar mi-am dat cu parerea ca nu trebuia sa se umble la pvm-ul care era inainte.
    Deci sa inteleg ca timp de 10 ani jocul era praf la categoria pvm si acum in 2017 au gasit solutia?


    10 ANI FRATE, ZECE ANI.


    Cu Rapier sunt de acord. la functia search dungeon ar trebui sa existe si un inspect items.


    Si nu sunt deloc suparat; pentru mine un joc inseamna distractie si cam atat.
    Nu ma distrez nu ma mai joc, cam acesta este principul meu.


    V-am salutat si la multi ani!!!.

  • Parerea mea este ca si jucator din 2009 cu multe pauze de cativa ani in acest joc ca...
    toate trebuie sa mearga inainte cum si viata noastra nu poate sta pe loc, iar daca WEBZEN si GF au ales ca si solutie aceste implementari, noi oricum nu avem ce face.. in special comunitatea romaneasca care este foarte slaba la acest capitol..


    Iar jocul pana la urma trebuie sa ramana la statusul de distractie si sa iti omori ceva din timpul tau liber.


    Sarbatori fericite tuturor !


    Spor la joc !

    Life it`s good.. :dash: